Besluiten en Benoemingen, o Veurne, 47 September. Nieuws van de week. heid. (Réformc agricole). bezorgt, dus 5 47 kilos per jaer, ’lis te zeg- g ui om 7 aren te bevruchtbaren. Men ziel welke scliroomlyke verliezen vele landbouwers op het einde des jaers ondergaen hebben door hunne zorgeloos- La France centrale zegt dat een inwooner van Ainboise volgender wyze de kalanders of koorn-wormen verdryft Myn koorn acndachliglyk verzorgende, zoo keerde ik het inaendelyks. Twee dagen geleden, nty op niynen zolder begeven hebbende om helgraen te veranderen, vond ik denzelven niet kalanders gevuld. Aen- slonds omringde ik de lioopen koorn, met bundels versch hooi, en toen ik des ande- rendaegs terngkeerde,zag ik datde wormen verdwenen waren. Zonderlinge zaek! toen ik hel hooi van eenen der bundels uiige- schud en gespoeld had vond ik geen enkelen kalander meer. Op dit oogenblik, dewyl onder den invloed der groote hitte die vernielende inseklen op eene jammerlyke wyze in het oud graen vermenigvuldigd worden, kan déze eenvoudige ontdekking zeer nuttig wezen. Met den ael opgelengd met twee deelen water, geven de weiden verscheidene sne den groen voeder, en men verdubbelt ge- makkelyk den opbrengst der betteraven. Op een hektare die zonder dien middel slechts 40,001) kilogrammen beetwortelen opbragl, heelt men tot 87,000 kilogrammen sclroone zware betteraven opgedaen. Aldus, pachters en landeigenaers, vloert den grond uwer stalen, geeft aen dien vloer eene kleine heilling, derwyze dat de hael die door de meslbedden niet opgeslorpt wordt byeen kunne verzamelen in eenen overdekten ontvanger, buiten de gebouwen geplaelst; ’lis uw eigen intrest dien wy u voor oogen stellen. De aldus byeenverzameldeael kan dienen ’t zy om mesthopen te doorwecken, ’t zy om regtstreeks in de lente de natuerlyke of kunstmatige weiden te besproeijen. Men heeft waargenomen 1. " Dat ieder mensch dagelyks 625 gram men water lost, dus 226 kilogrammen ’s jaers, ’t is te zeggen om meer dan een are grond mede te vetten. 2. " Dal iedere koeibeest er 8 kil 200 gr. per dag geeft of 2905 kil. per jaer, dus genoeg om 21 aren te mesten. 5.° Dat een peerd er 1500 grammen daegs t—r ra I 14 jareti oud tyd do 1726 zyn op do administratie van den minister van oorlog is de oubepaeld verlof naer hare haard steden gezonden. Den 20 dezer zullen deze 10,000 mannen hunne regementen verlaten. DE KALANDERS. welke stad aantallen vryheden bekwam, die Vlaen- derens koophandel grootelyks verminderden. Men mag melden dal van dit lydstip den voor spoed der Antwerpenaren dagteekend, die den eersten slag aen Brugges blocijenden slael beeft toe- gebragthet grondslelsel vair vrye vaert op de Sc|ielde door het verdrag van Beijeren, in den be ginne der XVlll/* eeuw afgekomligd, moest later aen Antwerpen den voorkeur verzekeren, wanof den voorspoed aen de vryheid, die de ziel van den koop handel is, moet worden toegeschreven. VVederkoo- pende de zeevaertreglen die op hel punt stonden hare werkzaamheid te verhinderen, heeft Antwerpen tot hedendaegs zich die voordeelen behouden. Zyn zy vry de golvende baren der zeen die de kusten van Barbarien bevochtigen, zoo zyn zy gekluisterd de waterstroomen die de landen der beschaefde vol keren door kronkelen Lael ons naer Brugge wederkeeren. Niet nlleene- lyk had onze groote vlaemsche stad door het ver trek der vreemdelingen welke die beroerten schuw den, te lyden: voorvallen van anderen aerd kwa men de beweging harer haven verslappen, den aen de schepen naer de stad doortogt verleenenden zee- aeder, den Zwijn, vervolde zich met slyk en de vaert werd langzaem en gevaerlyk. Aen eenen an deren bevaarbaren weg was men genoodzaakt tc weging va t den koophandel, die Vlacnderens ryk- dnm had uilgemaekl, begon tc verlammen om wat liter ganse i te verdwynun. Inwendige beroerten voor- henidedim dit verval, die weldra rcgtstreekselie en dieper oorzaken ontmoete. Brugge» ingezetenen, oproerig geworden iegens Maxiiuiliaen van Ooslenryk, Vlacnderens landvoogd, welken zy beschuldigden van zoltelyk de geldmid delen van 'l Vrye van Brugge Ie verkwisten, sloten hem op in een huis die huidigendaegs nog in wezen is. bekend onder den uarin van Craenenburg, zoo men het ook alsdan noemde. Beroerten gelyk er al- tyd in de vol kskrisissen ontstaen, volgden op die gelmertenis, de onrust heerschte in de stad. (2) De schrik spreide zich in den schoot der factoryen: de brielw isselaers van Italian en van den oosten ver lieten Brugge cn vestigden zich tot Antwerpen. Maxi- miliaen na dry niaenden opsluiting, verkreeg nochtans vryheid. Met Antwerpen te bevoordeeligcn, toch te iiy zich op Brugges inwooners te vreken, (2) l'fn kunjk schryver van dat lydstip, drukt zvne droef heidult in de volgende versen, die den toestand er van volmaekielykafschetst: O schoone koopstede. Gv word een roofstede T’en zy dat God vóórziet En ons genade biel (Kronyke 'an Vlaenderen, 11 deel Beschryvins van den opging, WMviigang en ondergang der Brugscben koQpbandgl. Door d’hecr '‘•ince Beaucourl.) De maetschappy van S.‘" Cecilia had over eenigen eene aenvraeg aen stadsbestuer ingediend, ten einde de stichting eener muzvkschool te bekomen. Op verzoek der regentie, heelt zich woensdag lest eene kommissie van bovengenoemde maetschappy by hel schepenkollegic begeven, ten einde alle noo- dige inlichtingen te geven. Een plan is er gevormd geworden dat eerlang aen den gemeenteraad zal voorgesleld wezen VVy mogen dus de hoop voeden, dat onze stad wel harst met eene nuttige instelling te mei r, z >l begiftigd worden. Ï1 m verzekert ons dat hel arrondissement Ven me-Divmude, ook behoorlyk zal vertegenwoor digd zy by het inhuldings feest der gedenkzuil ter eer van het Nationaal Kongres welke te Brussel op 26 dezer zal plaets hebben. In hel algemeen ver haasten zich de gemeentebesturen aen ’s gouverne ment» uitnoodigiug te beau twoorden. De gemeente raad der stad Nieuporl heeft den heer Pieter Lefe- vere afgevaardigd.De raed van Cotickelaere, heeft lot dies benoemd den lieer Robertas Desuick. Deze van Sluyvekenskerke, den heer Jan B.lc De- grave.De gemeente Beveren, zend er M.’Paulus Viane. llandzaeme: M.r Bonfilius DeGrendele. AlveringhemM.r Leo Groensteen. Zarren M r I'rans Schottey. Cortemarck M.' Pieter Senave. Wulpen: M.r Jan Louwagie. Wecken: M.’ Amaiidus Vanhonsebrouck.Pervyse: M.' Engel- bertus Degrave. Vladsloo: M.' Emilios de Crom- brugge de Pickcndaele. Adinkerke: M.' Lodewjk Ryckcboer.Eggewaerlscappeile: M.' Pieter Wil leken». Bovekerke: M.r Albertus Vanaeker. Sl Jooris N.’ Lodewik Legein.Leke: M.' Pieter Defever. RamscappelleM.'Frans Vanhoutte. KeyemM.'Karei Deceunynck. Clereken M.' Lco- nardus Roose. MoeresMr Frans Breyne, enz. meest overal de burgmeester van iedere plaats. Men beweert zelfs dat er geen enkele gemeente van het arrondissement zal ten achteren blyven, eenen af gevaardigden te zenden naer dit opregt vaderlandsch feest, welk ganseh België tot zich moet trekken. Sedert verschelde dagen brengt men alhier ter Kaei dc lading van den Hemik aen, om die voor Oostende imeic.iepen. Gisteren kwam zoo een wagen, volgeladen, op de Kaei aangereden, wanneerde visscher Blonde van do Panne, op den wagen springende, een zyner beenen Uns Ik'ii <le speken van liet wiel vastgeraekte. Een ieder vreesde voor een ongeluk, maer de man zyno I.rachlen inspannende, hield met zyn been het wiel tegen en deed hel langs den grond slepen, lot dat men den wagen had doen stilhouden. Door een mirakuleus geval, had de moedige vis scher noch breuk noch wonde bekomen; eenige kneuzingen zullen hem echter voor eenige dagen hel bed doen houden. Gedurende dc maend augustus 18o9 zyn op den post 4 128 brieven in do scheurmand geworpen, uit hoofde van slechte adressen. Van dit getal zyn er 2402 kunnen te regte gebragt worden, nadat zy open gebroken waren: 1726 zyn op de administratie bly ven liggen. By besluit klas van 1857 in By koninglyk besluit van 2 september 1859, is do beer Hoeberechts, l.“« regent by de middenbare school te Nieuporl, van zyn ambt ontslagen en be- magtigd om zyne reglen tot pensioen te doen gelden. Heden geven wy, als Kleinbladde vertaling der brochuer van M.' Bortier: liet verledene en het toe komende der haven Brugge, Oostende en Nieuport. Men leest in den Echo de Riésil: Eene dame van Fragoso (provincie Rio-Janeiro) levert een echt bewonderingsweerdig voorbeeld op van hoogen ouderdom. Zy is 1 14 jareti oud en zy verrigt nog hare handels-en huislyke zaken, alsof zy er nauwelyks vyftigware. Zy heeft 15 kinderen gehad, 41 kleinzoons, /6 achterkleinzoons en een zoon van een achterkleinzoon. Aldus bedraagt haer nakome lingschap 133 persoonen. Een nieuwe zondvloed. Een Franscbman kondigt eenen nieuwen zondvloed aen. Hy zal echter eerst plaets hebben binnen 6300 jaren, zegge zes duizend dry honderd. Deze ramp zou veroorzaekt worden door de verbreking van liet evenwigt der zeeën. Da zuiderzecen, plotselings de middenlyn overstroo- niende, zullen onze hemelstreek in eenen onafmeet- baren waterplas veranderen. De üeeaen zal op nieuw bezit nemen van zyne oude bedding, die thans door ons wordt bewoond, llooge gronden, zich boven do waters verheffende, zullen de archipels uitmaken van een nieuw Polynezien. Hel vasteland zal alsdan naer den anderen kant van de evenachtslyn worden verplaatst. De schryver zegt dat het door eene soort- gelyke verbrek ing van het evenwigt is dat over nu 4206 jaren en 8 maanden de vorige zondvloed heeft plaets gehad. Bedoelde geleerde geeft zeer kurieuse byzonderheden op om zyne voorspelling te staven. Men weet dat de massa der wateren tussehen do twee helften, noord en zuid, der aerde zeer ongelyk- matig verdeeld is. In de zuid-zee is viermael zooveel water dan in de noordelyke. Daerby, zegt de schryver wordt onze hemelstreek kouder. De zomers verliezen veel van hunne warmte, de Spitzberg is ongenaakbaar geworden en de eeuwige sneeuw in Rusland en op de hooge bergen vermeerdert jaerlyks in hoeveelheid, len zelfden tyd als de noordelyke luchtstreek kouder wordt, neemt de zuidelyke in warmte toe. Al deze verschillende en andere oorzaken zullen, volgens den franschen geleerden, den nieuwen zond vloed te weeg brengen welken hy voorspelt. Dus, als de geleerde in kwestie waerheid spreekt dan zal S. Baefstoren wanneer hy binnen 6300 jaren nog overeind slael, in het water begraven worden en over hem heen zullen schepen varen terwyl de vis sollen in de kerk zullen rondzw nimen. Zoo z >u het regt waerheid zyn dat alles op deze wereld vergan- kelyk is! Wy, en zelfs onze zonen tot in het honderd negentigste geslacht, zullen zich in deze noodlottig heid nog al wel kunnen schikken; maer wat zullen degene doen die in 7859 en eenigzins vroeger zullen leven, wanneer de zondvloed alle oogenblikken kan ontstaen? God helpe hen, maer ze zullen niets anders kunnen doen dan de dingen nemen zoo als zy komen; de mensch vermag niets tegen de eeuwige wetten der natuer. denken. Men geloofde alsdan te veel, gelyk men heden nog denkt dat het geheim van den voorspoed eens havens in de gemakkelykheid van aeiizeiling en toegang beitaet, in die gedachte, regelde met den loop van het Yperleet, die heden den p. achtigen vaert van Oostende uitmaekt. Maer het was gelyk eene laetste heldhaftige pooging der stad Brugge tot hernemen van dit koophandels leven die hare magt had uitgemaekt en dat zy ongelukkig niet meer kon weérvinden. De omwenteling in de zeevaert-konst die zich op dat tyd.lip voltrok, moest hare poogingen oitieloos doen voorkomen. Die van de XIV.dc en Xt.1*’ eeuwen zware galeijen, welke by ons niet gekend zyn, ten zy by middel van schilderien en printen, waren ver vangen door schepen van ligte en zwierige vorm briks, goeletten of klippers, die van de Noord tot de uilterste palen der Zuidzee, hedendaegs zeilen, in min lydverloop dan de oude schepen gebruiken moesten om van Brugge naer Venetian te varen. Van dien dag, de koopwaren die men tusschen Noord en Zuid verwisselde, sloegen de registreeksche baen in, en natuerlykerwyze onze oude tusscheuitand- plaelsen verloren hunner gewigtigheid. Te vervolgen.) Een remplacant. In een moldavisch dorp werd onlangs een schoenmaker die eenen reiziger op den weg beroofd bad, veroordeeld om gehangen te worden. Op den dag dat dit vonnis zou voltrokken worden, kwam eene menigte boeren om genade smeeken voor

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3