II 1 l< Rcglerlyke Kronyke. Nieuws van de week. Ingezonden Artikel, o Laridbouwnieuws. Veurne, 29 October. Kunst- cn Letternieuws. Wf 1 1 hl lil 271 WINTERFEESTEN. Om de rupsen van de mastenboo- men of van de vruchten te verjagen, is er geen beter middel, scliryft men aen den Observüteur, dan ongebluschten kalk, tot poeder gestampt, in eenig water gemengd, op de vruchten of hoornen te strooijen. De ondiertjes vcrdwynen oogenblikkelyk. Mijnheer de Uitgever, r eene Volks-almanak.) eeue beafsteks; klapparty dank dank het nieuws kunsten en den landbouw, men vereenigt zich in het huis zyns vaders, Fal- consrui, kwart voor 2 uer. Na eenige oogenblikken liet saizoen der dinétjes, soupétjes en andere eetpar- tytje* komt aen. De winter is immers zoo welgeschikt om derge- lyke byeenkomsten te hebben en als het koud is, kan men veel hartelyker de fyne brokjes binnen peuzelèn, dan in de heete zomerdagen. In ons Veurne vooral, dat is gekend, is men lief hebber van eene kleine avondvergadering rond I In de openbare verkoopingen van onroerende goederen wordt de styging der verkooppryzen soms belemmerd door overeenkomsten welke de voor naamste liefhebbers onderling maken, om elkander niet op te jagen; op voorwaerdc van de alzoo ver kregen» goederen onder elkander te deolcn of elkander op eene andere wyze schadeloos te stellen. Dergelykc overeenkomsten hebben vooral in de plattelandsgemeenten plaets; maerdegene welke zich daeracnovergcvan, weten misschien niet dat zy zich blootstellen aen eene straf van dry maenden gevang, ingevolge de tweede zinsnede van art. 419 des straf wetboek*, waerby met die straf bedreigd wordt degene welke dc opbieder» doorgaven of beloften verwydert. De Vlamingen noemen vry algemeen de franschc vorsten by hunne fransche uamen en titels. Zoo rydt Lodewyk XVIII meest by den naem van Louis dix-huit op onze tong. In de honderd dagen 181owas hv met zyn hof te Gent, waer hy niet weinig benauwd heid uitstond. Het volk dat dagelyks onder zyne ven sters kwam om zyne wankelende majesteit te zien middagmalen, riepdikwyls: Lotus die xweel, hetgeen de koning en zyn gevolg voor een huldcbewys der geutsche bevolking opnamen. Een doktor onzer omstreken, had iemand te ver zorgen die doodelyk ziek was; hy zond hem een fleschje medecyn waerop beschreven stond wel te schudden vooraleer in te geten. 's Anderdaegs gaet hy den lydenden bezoeken en wordt door den knecht ontvangen, die niets anders doet dan weenen. Hé wel, zegt hy, hoe is ’t hier al?... myne medecyn heeft haer effekt gedaen llelaes, mynheer de doktor 1 Uw meester gaet beter, niet waer? llelaes, mynheer, hy is dood 1 Hoe dood Welja, mynheer; gy had my gezegd dat ik hem ferm moest schudden vooraleer hemde medecyn ie doen innemen ik heb uwe bevelen gevolgd, en liy is in myne armen gestorven. Dank aen de regens die de lucht zullen zuiveren, aen de winden die de vuile dampen wegjagen, aen de plotselykc koude die het bloed wal zat doen stillen, onze koortsseniers zullen welhaast her steld worden. En het is hooge tyd, want de winter feesten roepen ons toe. S.‘” Cecilia geeft een eerste concert, ten voordcelc van haren muziekmeester, en die veel byval zal hebben. Daerna volgen er nog eene geheele reeks concerten en andere fee»ten. De llhetorica heeft ook al de handen aen het werk geslagen met het repeteeren van dry nieuwo bijspelen, te vertoonen in november aenstaemle, en zal hoopen wy, daermee niet eindigen. De dry Koningsfeesten zyn van allen gekend on daerby nog eene buitengewoone vertooning of twee voor het publiek, daer is al wat wy van haer vragen. Zannequin hadt moeten doen gelyk alle de andere zieken, eenige pillen innemen cn nu, door dén regen, den wind en de koude, heel en ganssh her steld zyn, llelaes, het schynt dat het zóó niet is en dit is jammer De winter-avond-vermaken in Veurne, zyn groot, menigvuldig en voldoende voor de burgery en du vreemdelingen die ze bywoonen. Buiten -de hier boven aengehaclde groote feesten men oefent er zich dagelyks op den billaerd, vele soorten van kaert- spélcn, het domino en damenspel, gesprekken op van den dag, op de politiek, op du wetenschappen, op den koophandel en en de verbetering der stielen en ambachten, dbesturen, enz. enz. enz Ais elke burger hierin het zyne kan bybrengen dan mag hy zeggen Ik heb my wel uitgerust, mynen avond goed overgebragt, dus mynen dag wei geëindigd, en nu mag ik, God dank, my ter rust begeven. Dit zyn nog maer de gewoone dagelyksche ver maken, maer er zyn nog eeue reeks buitengewoone, zoo alseene billardparty om vin chaud; eene oesterparty voor eeue wedding; kaertspel voor beafsteks; klapparty voor worsten; de schuiftafel voor kotteletten de jasparty voor zwynestrype of vette dennende hanekatnpen die zoo wel den heldenmoed onder de Belgen onderhouden en hen laven door eene algemeene bierparty. Maer, aenge- zien alle deze laetste feesten meer het gepriveerd dan het publiek leven der ingezetenen aengaen, wy zeggen er niets meer van ,ix»eu zou öns kunnen bg- BRAND VAN HET ENTREPOT TE ANTWERPEN. Dc hoop dat men heden de lyken zou lerugvmdeti, iseindelyk verwezenlijkt geworden. Dc werken werden ten halfzeven op de verschil lende punten hervat. Nauwelyks waren zy een uer aen den gang, of men haeldo omtrent de zy-galury, in de rigting van den regter voet der facade, eenen deerlyk platgedrukten hoed te voorschyn. Daerin vond men twee doodskaerten en eenen waren pryscou- ranl: aen deze voorwerpen erkende men sell ensdat deze hoed dien van den ongelukkigen William l.ynen was. Dc werken werden op de andere punten onmid- delyk onderbroken en met angsligen spoed voort gezet in do rigting waer men den hoed had gezien, by den inkoom der zy-galery. Eenige oogenblikken nog en men had de overtuiging, dat de twee onge lukkige jongelingen lyken waren. Geene woorden kunnen de ontroering afmalcn welke al dc toeschouwers aangreep; eenige moedige werklieden, aen wier hoofd wy moeten vermelden den heer Stoops, meestergast van den heer Joh. Lefebvre, werden gelast met de droevige tack de slagtoffer* qptegraven, die nog grootendcels onder de puinen bedolven waren. Een walgelyke lykreuk verspreidde zich en inackte ilc taek der werklieden nog pynlyker. Eenige minuten vóór negen uer raepto men het lyk van den ongelukkigen Lynen op. Hetzelve werd in een wil laken gewikkeld en in de doodskist gelegd. De ongelukkige jongeling, de ligging van zyn lyk duidde liet aen, had naer den binnenkoer willen vlugten. Hy was, zoo lang als hy was, omvergeworpen met het gezicht tegen den grond en de twee armen vooruit. Op hem lag eene laeg puin van ongeveer 20 centi meters dikte; onmiddelyk daerboven was eene ver- icheidene centimeters dikke plank, en boven deze, mnder de minste opening te laten, do onlzaggelyke na.sa puinen. Het is dus onmogelyk dat hy niet op len slag is dood geweest. De heer l.ynen behoordo tot den hervormden [odsdienst. De proteslansche leeraer was niet ter ilaets, maer de hoer Pelgrims, onderpastoor der loofdkerk, en de heer van Conseghem, onderpastor Ier S. Antoniuskerk, hebben met boven allen lof erhevene liefdadigheid hunne bulp verleend, om jet stoffelyk overschot van den rampzaligen jon geling in de kist te leggen. Dit tooneel heeft eene diepe ontroering by alle egenwoordig zynde persoonen verwekt. Dit eerste lyk werd door werklieden weggevoerd. De beer William Lynen was slechts 23 jaren 6 naenden oud; zyne wreede dood heeft zyne familie n diepe verslagenheid, gedompeld. Donderdag, ten 3 »cr des namiddags, beeft dc begrafenis plaets gehad; Het koncert van Mr. Clément ontmoet veel byval cn belooft door een talryk publyk te zullen byge- woond zyn. De inleekeningslyst bedekt zich met talryke handteeken», die aen den laureat van Brugge eene ronde som zullen opbrengen. Verder kan men het programma van het koncert aentreifen. Dc haringvangst op onze kusten, is ten vollen acn den gang, en belooft overvloedig te zullen zyn. Donderdag kwam een der visicherssloepen van do Panne acn, met 10,000 stuks aen boord, en alle dagen wordt er met den yzcren weg eene masse naer het binnenland gevoerd. Gedurende de 9 eerste maenden van diljner heb ben de onregtstreekscho belastingen fr. 3,15110,(509-82 meer opgebragt dan de begrootingen van bet budjet van wegen en middelen, en fr. 448,278 08 meer dan de belastingen der 9 eerste maenden van 1858. In do vermeerdering der opbrengsten van dit jaer, komen de douanen voor 796,000 fr., de yzbren wegen voor 438.000 fr., bier en azyn voor 498,000 fr., de vreemde wynon voor 782,000 Ir., do erfenissen voor 696,000 fr. In den borrelput van Oostende liggen nu buizen ter diepte van 293 meters. Men werkt nu om de lagen zand, zavel en mcrgelaerde weg te ruimen. Volgens de Cambridge Independent is de komeet van Donnti niet het bloote oog waargenomen een kwartier uers voor middernacht tusschen dynsdag en woensdag, en wel in denzelfden glans als het vorige jaer. De heer Saulcy kondigt eene uitvoerige verhan deling afin den Bulletin scientifii]ue, waerin hy tegen de brgraefplactsen te relde trekt cn deziekten der levende aen de dooden wydt. De heer Sauly stelt voor de lyken te verbranden, in plaets van ze op de kerkhoven te plaetsen. Na eenige oogenblikken van rust werd het werk hernomen. Het andere slagtoffer, Joachim Jans sens, de jongste zoon van den beer kapitein-bevel- hebber der pompiers, bevond zich naest den onge lukkigen Lynen, de Lwee lyken raekten elkanderaen; zy waren samen gestorven; dc edele jongelingen waren getroffen op den oogenblik dat zy een werk van opoffering vervulden welkezaek yselyke gevolgen voor hen moest te weeg brengen. Janssens lag insgelyks met het wezen tegen den grond; even als de arme Lynen waren tyne handen krampachlig samengetrokken; maer dit lyk was meer ineengeploeid, de knieën waren gebogen en de voeten byna op de hoogte der knieën; een der voeten was onder eene puinhoop gedrukt gebleven, dieal oogenblikken dreigde te zullen instorten. De beer onder-ingeniunr Matthys heeft dezen hoop met een handboom opgeligt om aen twee werklieden het lyk van dit tweede slagtoffer te laten wegnemen. Een witte zakdoek die in den zak van den paletot des jongeling* stak, heeft hem doen erkennen. Het gezicht van Janssens was schrikkelyk gesteld het voorhoofd plat geslagen, de neus ingedrukt, vol bloed... De omliggende koopwaren waren met bloed bes pat. Het liebaem werd insgelyks met een wit laken necrgelegd, over welke, eer ze gesloten werd de beide priesters luidop het de profundis lazen. Alle hoofden ontblootten zich, cn weinige oogeu bleven zonder tranen. De pompiers vroegen het treurige voorregt hut stoffelyk overschot van den zoon huns kapiteins naer het gasthuis te dragen. eenen tafel, waer vette kiekens, zappige beefsteaken of iets dergelyks den hongerlust komen scherpen. Woensdag morgend, den hoek der Viscbmerkt omdraijende, boorden wy toevalliglyk eene samen- spraek over een dier buikvullingskens, die daegs to voren in een estaminet dezer stad plaets had gehad. Het wagende van voor eene öomniere te zullen moeten doorgaen, willen wy hier, indien het hun kan aengenaem zyn, onze lezers deze satnenspraek be kend maken. Hé wel, Francis, waer heb je’t gehouden, gisteren avond 'Awyg, Sarel-Louis! wy hebben eene harde soi~ rée gehad. Hoe dat vertel eens. Gy weet wel, vriend, dat zondag, in den café francais, men een avondmael geschikt had, hetwelk dinsdag moest plaets hebben. Ja, hé wel Hé wel, het soupélje was er, jongen, en lekker zulle’t was van ’t paters vatje. Iets was jammer, nogtans: de saucemannen hebben agter gespeeld en zyn niet opgekomen. Voor het overig, echter, was het ïnael voortreffelykbeeld u in: hazen, kiekens, kal koenen, schapenbout, enz. enz. oh ’t was van 'k lek me liptje. Ja, volgen» ik hoor, was het zoo wat beters dan pekelharing of patatten met de kazakke. Nu, dc sau cemannen zyn niet opgekomen, zegt gy. Wat verstaet gy door saucemannen Wel, gy hebt zeker wel gchoort dat, zondag lest, wanneer men het avondmaeltje regelde, eeniga der gasten zich belast hadden met de noodige hoe veelheid llesschen te leveren die dc fyne brokken moesten besproeijen hé wel, dat zyn de sauceman nen en ’t zyn die welke op ’t appel ontbraken. Oh dat is toch niet schoon. Bali wy hebben er ons al gauw naer geschikt, cn dat beeft niet belet dat wy hartelyk geëten en ge dronken hebben en tot diep in den nacht hebben bly ven zingen Saucemannen, Vieze jannen, Die zoo ras uw woord opsteckt Meest geklopten, Meest gefopten, Is die op ’t appel ontbreekt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3