1 4 i I ft a Nieuws van de week. Frankryk» Landbouwnienws. Sterfgeval. Veurne, 19 November. Ingezonden Artikel. Brussel 18 November. egge dat mogelyks nog goed- Hl f. TeMoescroenis de veekwael uitgeborsten in den stal van den landbouwer Hendrik Phalempin; eenekoe van450 franks weerde is afgeniaekt geworden. Wy lezen in een hollandsch blad: De aerdappelen zyn dit jaer niet best en bovendien duer! dit is oogenschynlyk eene groote ramp voorde behoeftige klasse. Oogenschynlyk! Ja, want wat de voeding van die klasse aengael, zou hel niet beter zyn, wanneer ze zeer goedkoop waren? Innners, zyn de aerdappelen zeer goedkoop dan zyn er huisgezinnen, vooral in de ste den, die volstrekt niet dan aerdappelen eten; en toch in het een voedsel, dal vooral voor kinderen zeer nadeelig is, d^wvl de aerdappelen de groeikracht en de ontwik keling niet bevorderen, en voornamelyk klierziekten veroorzaken. Het groot aental lotelingen, welke met de loting onder de rnaet zyn, moet grootendeels aen bel uit sluitend eten van aerdappelen worden toe geschreven In eene van de koloniën, waer meestal kinderen verpleegd worden, werd voor de aerdappelen-ziekte het roggebrood ver mengd meteen derde aerdappelen en de middagkost met twee derden. VVat was er het gevolg van? De ziekezael was altyd opgevuld met kinderen, die lydende waren aen klierziekten. De aerdappelen-ziekte had plaets, de voeding bestond nu geheel zonder aerdappelen, de kinderen werden gezond en de zael gesloten. In den aerdappel is byna geen voedsel ieder kan dat zelf beproeven. Men neme daertoe een kop aerdappelen, raspe die in een schotel met water, en het meel valt dadelyk naer beneden; wanneer dit meng sel een paer uren gestaen heeft, giele men voorzichtig hel water er af, en h natte meel op een papier, late het droogen, en men zal maer een klein theekopje aerdappelmeel verkrygen. De aerdappel is eigenlyk min of meer een bedrieger, wat de voeding betreft. Laet een arbeider eene goede portie gort eten, hy zal zeggen: Het is een lekker eten, maer daer kan ik niet op werken; na twee of dry uren gevoel ik eene leegte iu de ma g. maer op de aerdappelen kan ik wetken. Wat is de oorzaek, De gort verteert dadelyk, en geeft kracht en vormt vleescb, maer de vezelstof van den aerdappel verteert niet, en blyft op den krop van de maeg zitten. Erwten, boonen, roggebrood, ryst en gort zyn goede voedingsmiddelen; en eene verstandige moeder, die het wel met hare kinderen meent, zal thans geene dure aerd- appejen koopen, als zy ryst en gort voor denzelfden prys en mogelyks nog goed- kooper kan krygen. stelling der m igyaersche tael als tael van openbaer onderwys aen de afveerdiging van Krakau het gevraegde verhoor zou ver leend hebben. Maer op het oogenblik dat zy in de voorzael van den minister ver schenen, werden desludenten aengehouden en in rytuigen, die ten dien einde gereed stonden, naer het policie-bestuer gebragt. Wy hebben moeite om te gelooven, dat het oostenryksch gouvernement tot een zoo lagen maetregel zynen toevlugt zou geno men hebben. Wy denken liever dat de Ureslauer Zeilung, door haren briefwisse- loer uit Weenen slecht zal ingelicht zyn geweest. Men heeft te Londen tydingen uit New- York van den 2 dezer ontvangen. Kapitein Brown, het opperhoofd der samenge- zwoornen van Harpers-Ferry, is veroor deeld om gehangen te worden. ALVERINGHEM. De Moniteur kondigt eene lyst af der voorwerpen welke in de konvooijen der staets-yzercn wegen ge- vonden gedurende de innend October 1859. Onder deze voorwerpen bevinden zich 500 fr. in bank briefje*, een trommel en een... gabel. Deze dry ver liezers moeten verstrooiden van den eersten kaliber iyn. Donderdag noen is de Innteern op den hoek der Zuidstraet door een hooivoer afgereden, en ’s avonds was dat gedeelte der stad zonder licht. Het is lo hopen dal men spoedig daerin zal voorzien want, zag men niet wanneer de lantt-ern dacr brandde, dan weten wy niet hoe bet gaenzal als by weggenomen is. Donderdag lest was er een orkestmeester die het liedeken zong je tuil dietrail, enz. wenschen dees blad, waervan de vaste titel on» niet gekend is, veel byvtil toe. De lage abonueiueiitsprys schynt dien te zullen verzekeren. De Echo cTOian van den 10 verzekert, d;lt de ziekte’ Oliticr de troepen heelt opgehoudeii, en dat men voortdurend Werkt aen de wegen, welke liacr de’ vlakte van Ain-Tottaisai geleiden. Hetzelfde dagblad geeft inlichtingen ovvr het schitterend gevecht dal ter gelegenheid der inneming dier vlakte is geleverd. Gansch het gebergte was door den vyand gebdrri kadeerd. Ai de hinderpalen zyn tot op eene noogto van 900 meters te boven gekoüieii. Generael de Martimprey heeft de gezanten vat* Mabias en der stadOuchda, zonder niet hun te wiileii onderhandelen, teruggezonden. Uit Macon méldt men dat de heer Lamartine aldaer gevaerlyk ziek ligt. De zaek Leonie Chereail is zaterdag avond ge ëindigd. De beschuldigde is onpligtig vsrktaértt eii trygesprokeu. IETS OVER DE AERDAPPELEN. Uit Greitz Duitschlrtndschryft men Hat tic rege rende vorst, prins Hendrik XX, op 8 november iu *t kaste.) van die stad overleden is. Hy was op 29 jtiny 1794 geboren. Hy laet twee zonen lichter, waervan een, prins Hendrik XX.Il, hem opvolgt. De pryswinnaren des voorlaetsten pryskamps voor vlaemsclie opstellen, uitgeschreven voor de jonge lingen der stad en d. s arrondissements Veurne zyn: Chakles BAHAITREvan Veurne; Jules 1ERLINCK. van Houtliem. De eerste prys, bestaende in twee boekdoelen Paul en vyf per cent, werd geschonken door Mr. Hubert Dew me, gemeenle-raedsheer De tweede prys: Conscience’s teonder/aer, werd geschonken door Mr. Dehoon. Een artikel op de vertooning, donderdag lest, door de maetschappy llhetorika, op stadstheater gegeven, isons te laet loegekonien om iu het nummer van he den lekonuen opgeuomen worden, echter zal hel iu ons aenslaeude supplement eene plaets vinden. -—Verder kan men het programma aenlrcffen van hel voortreffelyk koncert dat S.‘* Cecilia morgen aen hare leden geeft. De vier arlisten die het zelfde komea verluisteren, zyn in du muzykale wereld teer voordeelig bekend; wy zullen dus morgen op nieuw een van die uitgelezen avondstonden hebben, aen welke S/’Crcilia. sedert cenigen tyd, ons als t waro, gewoon maekt. Wy danken dus die maetschappy over de poogingen die zy aeuwendoni aen hare leden en het publyk van Veurne, meesters in de kunst to laten hooren; hel publyk van zynen kant zal niet ondankbaer zyn en eene talryk gezelschap, zal, wy twyfelen er ni t aen. hel feest morgen gaen bywooiien. De haringvangst op ome kusten, is zoodanig overvloedig, d it het alle inbeelding le boven gaet. De visscher» hebben juist niets anders niesr te doen of hunne nellen iu te leggen en omtrent ter zelfder tyd weer op le halen, om die vol viscli le hebben; ook komen geen schuilen meer aen land die min dan 30,000 stuks hebben. Gedurende du maend October 1859 zyn 4033 bl ieven niet kunnen le regt komen, by gebrek aen een goed adres Van dit getal zyn 251G weder aen de bestem uiers of aen du schryvers, na do opening er van, ternggestuerd; 1517 heelt hel postkantoor niet kunnen le regt brengen. Zaterdag nacht, is door sluerman Dierendonck in de zee een zweerdvisch van zes meiers lengte opge vangen on le Heist aeitgebragt. Men schryft uil Oostende: De borrelput heeft eene diepte bereikt van 305 muleis. De booriug sehyiil maer lattgSaem lo voorderen. - Een groot getal persoenen die aen den stryd van 1830 deel genomen hebben, doch niet gewond zyn geworden, hebben aen dun heer minister van binnen- landsche zaken, acnvragen gedacn om, hetzy het pensioen van 250 fr., hetzy eenun onderstand op het byzonder fonds te bekomen. Een ministeriële omzendbrief doet aenmerkun dat zonder twjfel deze persooiten niet weten dat, om dit pensioen te genieten of om van hel byzonder fonds deelachlig te zyn, de schikkingen der begroolingswet van den 0 july 1858, die de noodige fondsen ter be schikking van hel staelsbesluer gesteld heeft, om onder de belanghebbenden verdeeld le worden, hoofdzakelyk vereischen dat men in 1839 gewond zy geweest. Dus kan er aen hunne vracg geelt gevolg worden gegeven. Gedurende vier dagen, van 6 tol9 november, is cr te S Nikola 's geeti etiket overiyden geweest; dit is zekert} k merkweerdig, op eene bevolking van 28,000 zielen. In den stad Jiew-York worden 4807 advokaten gevonden, waerouder 1800 iu de stad zelve. Gelukkig New-York Ziel hier ren merkweerdig geval van langle- vigheid, ter gemeente Gouy-naby-Piéioa woont eene familie Bro ichain, waenan vyf leden, ondereen dak woonende, (3 fo/ijmans en 2jon^adochlers 405 jarm te samen hebben. Het jongste jongcnlfs is, 77 jaren oud, en hel jongste doclilert/s 85. hr is menig vel verken dat zoo oud niet wordt. Daereuboven ge nieten zy allen eene goede gezondheid, hetgeen aen- duidt dal die persooiten, uit den tyd dat de menschen uit eikenhout gemaekt werden, nog cenigen jaren de bewondering tier omstreek kunnen uiimaken. Zaterdag heeft le Brussel de verloting plaets gehad der voorwerpen ten profyle der aruie weezen. Hel groot lol ter we rde van 2000 franks, is ge wonnen door nummer 77,051. Te Brussel is een nieuw weekblad verschenen, en wel eendiiitsch-vlaeiusch, dat belooft de belangen onzer laelbeweging te verdedigen. Het 1.’ nummer, dat ter gelegenheid van het Schillerfeest is uitge- kotnen, behelst, builen een artikelgeloofsbeiydenis des hoofd opstellers, M. F. Baader, een kernachtig vlacinsch opstel van M. J. M. Dautzeriberg, Schillers** gedichtDie Kunstler, eene vlaemsche vertaling van Schillers Duiker en verschillende berigten. Wy Sedert Cenige dagen zyn wy hier ten vollen in do kermis Dynsdag was er by de maetschappy Rhetorika, boiling voor de vrouwen, waerna bal Donderdag gaf de zelfde maetschappy, op Stads theater, met de medewerking aan Mew. fauconuier, eene luislerryke vertooning; Heden avond, gaet Zannequin, onder de direktie van haren trésorier, cens deftig de ievensmiddelett binnen peuzelen Morgen ochtend speelt het inuzyk van S.*'Cecilia op het Stadhuis; morgen avond geeft de zelfde maot- schappy, met do medehulp van vier onder scheidene Brussclsche arlisten, een schoon koncert in haer lokael Maendag na middag, zullen de vrouwen, altyd by Cecilia, voor Verscheide pryzen bollen; om 9 ure bal; Donderdag zullen alle tie deelmakende cavaliers van meergenoemde maetschappy van S.“ Cecilia, zich in hun lokael vereenigen en aldaer bollen voor het tradition nele eindetje worst, onder liet drinken van een goed glasken Veurneschen bruinen. Vrydag Zal..... wel neen! ik schei er vanuit!... men zou op ’t lest zynen adem kwy t raken Laet ons nu een» oprekenen dyusda;; on donder- lest, is twee; heden zaterdag is drie; morgen ett overmorgen is vyf eti donderdag aetisiaende is 6; total zes ddgen feest op tien En men vindt hier toen nog menschen die durven leggen dat tot Veurne, nooit tiii tmelal te doen is!.. Men zegt dat op uyssendag 22 november 1859, ter cere van Sle. Cecilia-dag, eene messe van requiem id de kerk van Aiveriiighem zal gezongen worsen. E.Z. II. V. Ret verslag der laetsle zitting van de kortinglj’kef kommissie van geschiedenis, meldt dat de heer' ntii/'Ster van binneillaudsche zaken besloten heelt, dat .-.ene medalie xal gegraveerd worden om de herin lieri-ig te vereeuw igen der vyf-en-twiutigste verjaring van du iurigling dier kommissie. Die inrigtiug ge schiedde in de tiiaend july 1834.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3