B E R1 G T. Nieuws van de week* Landbouwnieuws* Ingezonden Artikel* Veurne, 26 November. daer mede die lastige daer mede die lastige en kwaedwillige vierpooters van zyne hooi-en koornzolders verwyderd gehouden door er eenige strui ken dezer plant te leggen. der formaliteiten. De tegenwoordige gevol- magtigden waren graef Carolyi, de markies de Banneville en Jocteau, alsook de heeren Hoffmann, Armand en graef de Latour, sekretarissen. De Co.nsiilutionnel toont zich zeer te vre- den, omdat kóning Victor-Emmanuel aen Garibaldi zyn ontslag heeft doen geven. Zyn naem, zegt dat franrsh gouvernemen teel dagblad, was meer dan ooit het vaendel geworden (Hermannen,dievan nietsanders droomen dan van geweld en omwenteling. De Pairie zegt dal de benoeming van den heer Bfloncompagni tot het gouvernement der hertogdommen, verre van de moeije- lykhedcn, die zich tegen de vereeniging van het kongres hadden gesteld, te ver meerderen, integendeel die vereeniging zekerder maken. De delegatie van het regentschap aen den heer Buoncompagni laet het europeesch kongres de volheid zyner region behouden. Eene dépeche uil Kopenhagen meldt dat de ministers van Denemarken hun ontslag hebben gegeven. De raedsheer Rottwett is by den koning geroepen, die hem gelast heelt een nieuw ministeriesamen te stellen. De inschepingen van hét expeditie-korps door Spanje tegen Marokko gerigt, werden op den datum der laetste tydingen met veel krachtdadigheid voortgezet, in weerwil der moeiieiykheden die nog aengroeiden ten gevolge der tempeesten die in de Mid- denlandsche zee heerschen. Het schynt echter, volgens deze briefwisseling uit Madrid, dat aleer die beslissende maetre- gelen te bevelen, maerschalk O’Donnell een weinig zou geaerzeld hebben om de zaken verder te dryven. Welligt gaven zekere omstandigheden hem de hoop, om zonder bloedstorting aen Spanje de voor dooien te kunnen verzekeren, die hel uit den oorlog verhoopt te trekken. Altyd is het stellig, dat by met den telegraf le Madr.d heeft g- vraegd, of de openbare denkwyze zonder een levendig misnoegen de tyding zou vernemen van het slui en eener vrede met al de verlangbare waer- borgen. Daer het antwoord ontkennend was, zoo vetdween de laetste hoop eener vreedzame oplossing. Een duitscli dagblad van Bucharest, ge- dagtcckend van 9 november, kondigt den tekst al’ der grondwet van de vereenigde prinsdommen van Moldavien en Wallachien. De laetste koerriers uit Shangaï hebben eenige nieuwe byzonderheden over de inwendige gebeurtenissen van China mede- gebragt. De opstandelingen van Nankin, de tegenwoordige moeijelykheden van het gouvernement le baet nemende, dat in de hoofdstad een gedeelte van het legerkorps heeft terug geroepen, bestemd om in Liang-Sou te werken, heeft de stad Hoang- Tchou aengevallen, en er zich meester van gemaekl. Hoang Tchouwas voorde keizerlyke troe pen eene plaets van depot en bevoorrading. De opstandelingen hebben zich in twee legers gesplitst: het eene, onder bevel van het opperhoofd der Toepings, heeft de stad Nanking voor de hooldplaets zyner krygs- vcrrigtingen behouden; hel andere, onder bevel van Soo-VVang, een man van groote stoutmoedigheid en van eenen hoogmoed zonder palen, beeft Kouan-Sou verlaten, alwaer liet zich bevond, en is in Hou-nan, eene zeer ryke provincie, gevallen. De wilde menthe die in de meer- scheh langs de beken in overvloed te vin den is. is een groot vergift voor muizen cn ialten. Vyfjaieu lang heeft een landbouwer SHOOT MDZTKFEEST IN S.‘« CECILIA. tc drinken Joi's aux amateurs. de ver- Mcn maekt het geëerd pnblyk bekend, dat’er wel- haest op cenen dag naderhand te bepalen, door bevoegden ambtünaer, in do herberg den Appel, ld Alveringhcm, zal overgCgaen worden, lol de ver- kooping van een groot deel omgekeerde Kazakken. Ten zelfden dage zal er aldaeh eene halve ton bier beloovende nog dikwyls dergelyke partytjos ta hernieuwen. Er is een nieuw afpirant-iandidat-surnuméraire piitnute-acctmpagnateur in stad; hy munt uit vooral in het begeleiden van engelsche liekekens. Het soupétje van zaterdag was Tekker en wel gereed gedaen. Het schitterde niet door het groot getal gerechten, want er was niets anders dan beefste.iken en duinekeunljes, inaer er was levendigheid by en gulle vreugd. Een Oostenryker die er deel Zou aon genomen hebben, bad zekerlyk wel zynen neus opgestoken by het lezen der spyskaert, want het maehje was zoo wat op eene vreemde manier gereed gedaeit en rook een weinig naer de italiaensche omwenteling, alhoe wel heter niet naer smaekte. Ziet hier den menu, wy schryren hem letterI yk over: Lapins de garennet! la Garibaldi, sauce Roma- gnole, poinmes de terrea la Piémontaise. Beefsteaks a la Farini, sauce Buoncompagni, pom mes de terre a la Carignan. Buisson de homards; Dessert, Melons, Fruits. Bovenstaende levensmiddelen werden hartelyk binnen gepeuzeld, men kaertle, men zong, enz. enz. tot laet in den avond, en de vrienden scheidden zich In de Baefmisdagen i» het in onze omstreken do gewoonte van saucisse-kermiste hohd.m. Deid kermis bestaet hieruitdat een groot deel der dorpe lingen zich opeen gestelden dag in eene herberg vergaderen alwaer, op dezen dag, sauciesseo te Verkrygen zyn. Elke herberg heeft hare beurt, zoo dat het nu hier, dan ginter is dat do boeren zich op saucisse-kermis vereenigen. Deze gewoonte dieeertyds inaer in de dorpen be stond, schynt nu hier ook overgebragt te worden en dat niet weinig; oordeelt er over. Maendag namiddag, Gecilia avond, zalen de leden Van onze harmony, by baes Piute in de Morirond cenen grooten tafel, bezig met een nieuw groot stuk, genaemd tcuriten, uit-te, of liever, in te voeren. Het stuk verveerdigd door Ryckewaert, was uitmuntend en de uitvoering liet niets te wenschee over; onto muzykanten speelden het stukbinnen, met eenen wonderbaren samenhang. Dynsdag avond, speelden onze Rhetoristón in hun gildhof, een komediestuk op hetzelfde thema en donderdag avond, hielden de GeCilianen eemi groote repetitie, inaer ditmael in hun gildhof, van den maendagschen aglermiddag. Is dat nu eene kunst of slaan de Zwyns Op I... Naüwelyks zyn drieof vier buitengewoone uiur.yk- feesten Voorby, of wy moeten alweer van andere spreken, even zóó of nog belangryker, to weten het concert van Ceciliadag. Sedert dat Mr. Desniedt voorzitter is, (hy dié sedert 40 ja ren de gilde van S.‘“ Cecilia beschermt) sedert dat Mr. Gustave Desmedt zich hier aen het hoofd der muzykale beweging gesteld heeft, doet het muzyk dagelyks reuzenstappen in den vooruitgang; Hy gebruikt niet alleen alle middelen om de lief hebbers aen te moedigen, maer nog zeekt hy Véurnu overal bekend te maken en er zoo veel mogely k de vreemde artisten aen l« lokken om er zich te laten hooren. Veurne mag zich thans vleijon van even als do grootste steden van ons land, door vreemde kunste- naers bezocht te zyn. Dank er over aen Mr. Gustave Desmedt vooreerst en dan aenjden adiuinistraiieraól der koninglyke raaetschappy. Inderdaed, deze gilde maekt zich alle dage be langryker en duerbaerder by de huisgezinnen barer Werkende en eerleden, door de feesten waarin de zy hen zóó kundig weet te vereeren. Nu zyn het Parysche, dan Brusselscha artisten dat zy ons laet hooren, even als of Veurne eëno groot stad ware Nog hebben wy het geluid van Montigny’s violon cello in de ooren, van de viool, van de fluit, de ob.^f den cor anglats van verleden jaer, of wy krygeit op - nieuw eene andere violoncelle, eene andere viool,- eene andere fluit on daerby noge -ne splinternieuwe,- jongü en frissehu engëlenstem De jonge heeren Pulseys, Desioert, Garibaldi en joffer De Giungüand hebben hier vrièndelyk uit- genoodigd geweest en ziet hier hoe zy deze utlnce- diging beantwoord hebben. Na de prys-ouverture l'Aüróre, meesterstuk van ónzen beroetiiden muzyktn ester Mr. Clément, die den welkomgroet was van ons muzyk aen de heereti artisten, en die, in ’t voOrbygaen gezegd; door de harmony met den samenhang dien wy haer kenneii uitgevöerd werd, hebben wy beurtelings gehoord Al.' Gariboldi die, in twee groote fantazyen op de fluit, ons liet hooren dat hy meesterlyk dit speel-’ tuig behandeld, zoo door het gróf geluid der lagere als dour de zoelheid der hoögere loonen. Zyn spel was niet Schitterend, zoo als eenige het begcerdcri,- neen, maer gewoonelyk Duitschers en Italianertf hebben een geheel ander gevoel en eene andere speelwyze. Ik ook had toch wat meer vlier by de uit oefening willen zien, maer dit belet niet dat Mr.- Gariboldi een ware kunslenaer is. M.' Pulseys, nog zoo jong, speelde ons eene greote fantazy op de viool; Wfierin by, onder een groot getal tuoeyelykheden, dë zielroerendstvi noten wiit Zondag morgend, reed eenen brievendrager met de diligentie van ïper, tot aen de VVulveringheiu- kalsyde alwaer hy zyne ronde beginnen moest. Al- daer gekomen, wilde hy te haeslig afspringen en viel onder het «iel, dal over hem liepen hem eene zware wonde aen de bil toebragt. Gelnkkilyk nog, was de man niets gebroken en kon hy nog op eenen ezel, naer huis keeren. Per beurs van Brussel, golden do goudstukken van 20 fr. op 2 4 november, 19 fr. 92. Men scliryft uit Uostxmle, 21 november De werken van den borrclput liggen stil, om reden van eenige wyzigingen die moeten gedaen worden, veroorzaekl door de vermindering van den diameter der buizen, die men er nog moet iiibrengen. ll«i schynt stellig dat er geene hoop meer bestaet om eene waterwel te ontmoeten. Men heeft thans eene diepte van 303 meters bereikt. Het Opborrelend water, dat men op eene diepte van omtrent 175 meters ontmoet heeft, bevat, zoo men verzekert, eene nog al aenzicnlyke hoeveelheid iode en zinkstof, Men schryft uitOostende, 10 november: De pruissisehe 3mastbark lUagellan, kap. Baack, met timmerhouten zink van Stettin naer Liverpool, is he len morgend, om 7 ure, op omtrent eene halve ntyl bewesten onze haven, naby het gehucht Middel- kerke, gestrand. Deekwipagie heeft zich, na de mas ten te hebben gekapt om het schip en de lading tu redden, by middel der sloepen aen land begeven. De belgische sloep la l'etle, k,Sperlake, is heden van Noorwegen aengekomen. Dit schip was heden morgend op omtrent 8 mvlen bewesten onze haven door een stoomboot overgezeild, waerdoor hetzelve zware tlvary heeft bekomen. De belgische loodsboot n.'O is in onze haven ge- br.igt getoogd door den stoomer Eméiaudeop de noodseinen welken hy reeds dezen morgend in’tzigt onzer haven gaf; doch daer de stoomer by lage ty niet kon uitzeilen is hy niet dan rond 2 ure kunnen binnen gebragt worden. Eene totale Zonsverduistering tal dan 18 jtily 1830 op ons half wereldrond waergenomen worden. Die cklips zal deze belangwekkende byzonderheid oplevercitdat op het oogenblik der totale veiduis- tering Venus, Merkuer, Jupiter, S ilurnus zich ver- eenigd hy de verduisterde zon zullen bevinden. Men houdt zich bezig met proeven, om koperen en een gedeelte der zilveren munt te vangen. De stukken van 20 centiemen zullen do groote. hebben van 1 frankstuk, doCli dikker zyn; en een groot cyfer (20) zal er de weerde van aenduiden. Destukken van 10 en 5 centiemen zullen op de zelfde wyze onderscheiden zyn, doch in verhoudende grootte hunner weerde. De centen en halve centen blyven Onveranderd. Abdnl Medjid, de keizer van Turkye, heeft eén bevelschrift uitgeveerdigd, betreffende de pracht uitgaven der vrouwen, dal hem stellig door vele mans in Europa als een verlicht en verstandig souverein zal doen hoog schatten. Een rescript des sultans gebiedt namelyk den turk- schen vrouwen van Imogen rang hunne geld uitgaven voor de prachtzaken te matigen. Zonderling is het dat de kruislogt tegén de ruïne rende modes op dezen oogenblik gepredikt wordt door eene keizerin (die van Frankryk), eene konin gin (die van Engeland); en eene keizer (dien van Turkye) Of de stem vin dit doorluchtig klaverblad aenhoord worden zal, dal zal de toekomst on* moeten leeren.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3