Ingezonden Artikels. Nieuws van de week. Veurne, 51 December. prys Mynheer, efing der burgery,-dat-de onderrigtingen aen de vertegenwoordigers van Zweden g> geven, zyn om hen in het kongres te aiys tedoen stemmen in eenen zin, gunstig aen de konstitutionnéle grondbeginselen. Be koningin van Spanje is maendag van eene princes bevallen; moeder en kind zyn welvarend. Be stoomer Europa van Boston, heeft tydingen aengebragt uit Amerika, van tien l(i december. Het kongres van Washington ls nog niet ingerigt; de benoeming van den voorzitter van de kamer der volksvertegen- woordigers ontmoet inoeijelykheden, die tot hiertoe de voordragl der boodschap v ui den voorzitter Buchanan belet hebben. Het is waerschynlyk dat, indien die ver dagingen langer duren, den heer Buchanan zyne boodschap naer den semiet zal zenden. Be zaek van het eiland San Juan is nog altyd in den zelfden toestand; generael Scott was naer San-Francisco teruggekeerd. Be tydingen uit den stillen Oceaen zyn nog altyd onrustwekkend. Generael Blanc, van Bogolan, is door zynen broeder ver moord geworden. In Peru was de oorlog onvcrmiddelyk. Genaerael Castillo, ging met 14 duizend mannen en 12 oorlog schepen naer Guayaquil vertrekken. De koning der Sandwich-eilanden heelt zynen troon ten voordeele van zynen zoon afgestaen. Tydingen uit Mexico, van 8 november gedagleekënd, bevestigen <le zegepralen vanMiranion, die zich volgens eenedepeche van Nieuw-Örleans bereid maekt om Vera cruz met txenerael Robles aen te vallen. Mynheer, Het Advertenlie-Blad zal nu welliaest in zvn.AÏ.' jaer treden. De byval die hel overal ontmoet, spoort «ps aen oin er nog meer en int er zorg aen to<? te wyden. In ISfill zullen wy eene reeks feuilletons uitgeven, welke zal beslacn uit geestige novellen, historische herinneringen, enz. enz., alle uitgezocht en ten besten geschikt om onze lezers aengcnaem 1c zyn cn hun vermaek aen te schallen. Be prys van inschryving blyft G franks ’sjaers voor de stad en 7 fr.' vrachtvry met de post. Te beginnen met woensdag aenstaende zullen wy de prys van boter, eijeren en konynen by onze graenpryzen voegen. *1 Jl.Z,, IflUO. J1 Men weet dat verscheide dieren eene gedaentever- wisieling ondergaen; zoo is 't dal de rupsen vlinders worden; de kikvorsch of puit veranderd eerst zes of zaven koeren van gedaen to vooraleer wezenlyk puit te zyn, enz. enz. Tot nu toe had men nooit gehoord dat de koekoek eeno gedaent» verwisseling anderging, en nogthans heeft men maendag avond van een koekoek, ’nen uil gemaekt. Maendagavond heeft men zieh alzoo bezig gehouden met het plaetsen van twee overheerlyke buizen t. geeii kleine door de smid op eene voortrtffelyk wyze yerveerdigd. In een van beide zat een vat bier. Met het slecht weder dat men over eenige dagen gehad heeft, waren er alhier vele gooien en buizen beschadigd en gesprongen. Van alle kanten zag men loodgieters en pompmakers rond loopeu, niet wetende waer eerst hunne hulp te verleeuen. Woensdag lest, is onze gemeenteraed overgegaen lót hel kiezen van een uktrooibcambtc in vervanging van sieur Cduvreur, onlangs overleden. Sieur F. Pieren werd gekozen. Woensdag aenstaende, heeft het concert plaels, ten voord. elu der armen gegeven door den heer C. Lust, 1.' prix van piano van hel konservalorium van Brussel. Uil concert wordt gegeven met do mede werking puilen heer Mechelaere, uitstekend muzyk- lief hebber van Brugge en van de maetschappy van 8? Cecilia alhier, Men zie verder het progrrmina ten voordeele der behoefligen onzer. Een visschersloep van Oostende, de jonge Ste phanie, is in de Noordzee door oenen stoomboot, die naer Breinen ging, in den grond geloopen. De stoom boot heeft de vissehers aen boord genomen en te Breinen afgezet. In den nacht van den 25 dezer is eene onbe duidende berkdiefte gepleegd, by middel van brack, le Oudenburg. Vrydag is een jammerlyk ongeluk op eenen molen ie Lophetu voorgevallen. Een molenaarsknecht, die sedert meer dan SÓjaren op dentelyeu werkt, is lusschen de raderen gevallen, en het hoofd jam- inerlyk vermorzeld. yzeren wegen, posten en telegraeflynen heb ben in de agefloopene tuaend november eene totale Opbrengst geleverd van 3,o22,013-a8 franks. Het amerikaensche schip Flo>a Temple, is in de chinesche zeeën vergaen. Hei had 800 koolies aen boord, die dienst genomen hadden voor Havana. De depeche, die deze ramp doet kennen, voegt er niet by ui'deze 800 meuschen verdronken zj Eiken keer dat ik in stad kom. en datgubeurl nog al dikwyls, vooral ’s winters, ik hoor van niet ander» spreken dan van diners, soupers, of andere avond- partietjes. Dit is toch iets die de Veurnenaers af schetst en hen doet onderscheiden van hunnen ge- buren. Dit is ook e«n bewys vin beschaving, vriend schap, broederlykheid, ’verstandhouding. Zoo veel avondmalen, zooveel broederkingen, alwaer men eenige uren doorbrengt in aengename gesprekken. Oudtyds het geheele huisgezin van vader, moeder en binders ging ’s zondags een bezoek afleggen by groot vader. Maer nu, de geest van vryheid, de koophandel, en andere zaken hebben bygebragt dat menzich zoeke, zieh spreke, in eene openbare plaats, zonder dwang, waer de gelykheid onder en voor allen be- slaet. Deze plaets is de herberg, nu, by verbetering van soort, genoemd café, hótel, kring of eerkel, maetschappy, leeskamer of ehambre litteraire of' réunion artistique, en nog al andere! duér, ondt-r het drinken van een glasje wat men wil en de signer °f pyP> ,ne” spreekt van alles, en dit het geheel jaer door. Maer om het genot van zooveel voordeel, zoo veel nut, zooveel vermaak, zooveel ivdverdrvf, zoo veel uitspanning te bekrachtigen men stelt voor van, ééns in den winter, alle deze vreugd met een avond- mael te bekroonen. Zie daer den oorsprong van zoo talryke eetpartietjes en de Venrnenaers hebben waerachtig gelyk. Ik zeg talryke en er zyn ook vele cslaminets of byeenkomst en in Veurne. Elk vindt er zyne soortalle standen zyn er vertegenwoordigd en alle bedieningen of beroepen vieren er hunne feesten. Dit is echt vlaemsch en eene overlevering onzer goede voorvaders. Toch de zaek schynl my nu beter dan voorheen, zonder slaefsehe plegtplegingen, vry, niet eene aengenome maetschappelykc beleefd heid men is in alle gezelschappen aenveerd. Ik stel my voor, mynheer, van in de veelvuldige plaetsen dat ik, in een jaer, doorreis of er verblyi', de Veurnesche levenswys overal aentepryzeu. 'Zy steunt op deze spreuk dagwerk geeft avondvreugd. Tot d’cer van u wedertezien in 1860. Uw dienaar, Stjlvesicr. <D [Jit Leuven wordt aen de Etoile Beige gemeld, dat daegs na de vernietiging der lactsle kiezingeu, er reeds voetstappen zyn gedaen om de nieuwe kie- zingen te bereiden. Alles doet zien dat de worsteling allerhevigst zal zyn, en dat beide parijen al de mid delen welke zy bezitten zullen gebruiken. Verhopen wy dat zygeeue gebruiken zullen, waerover de zede- Ijkheid zou uioeten blozen. Eene les voor de dames. De dames willen maer alty <1 jong bly ven, al waren ze met hunne krinolien reeds over ’t vierde kruiske gesukkeld, toch maer jong, ziet ge, al moesten ze er een valschen eed voor doen, en den lyd leugeiiachtig maken met blanketsel, pommade en diot middeltjes. Nu, wy zouden het ook wel willen dat de lieve dingentjes nooit oud werden, dat ze altyd 20 jaren bleven. Maer helaes, ze ver- droogen cn verrimpelen onder de zoentjes van den lyd, dit» leelyke oude oudmakende man, en dat willen de dames niet hebben en vechten er tegen. Daer welen wy een gevalletje van te vertellen, luistert: Voor eenige dagen had zieh te Baden een aenzien- lyk gezelschap rondom de roulette-tafel verzameld. Under anderen betond zich aldaer mevrouw van.... behoorende tot eene aenzienlykeantwerpsche familie, aen den arm van haren man, in gezelschap van eenige vrienden. Zy speelde niet, doch sloeg het spel aeu- dachlig gade. Eensklaps komt een denkbeeld by haer op- Louis, voegde zy haren man tegemoet, als ik ecus speelde, doch, zoo al gy my laetst geraden hebt, moet ik zetten op het cyfer uiyuer jaren. Hy antwoordde de vrouw die op het cyfer van haren leeftyd inzet, kan zeker wezen, de eerste inael te winnen. Loet ons beproeven, hernam mevrouw V..., en zy opende hare beurs, waer zy twee Napoleons uitnam. De vrienden, die al dikwerf gevraegd hadden, hoe oud zou dc bevallige vrouw wel wezen, cn die thans onverwacht antwoord bekomen zouden, zagen nieuws- fjicrig uit, om te weten op welk iinuimcr de sehooue vrouw haer geld zou plaetsen. Mevrouw van.... boog zich bevallig, «n legde het geld op n.' 30. Niemand verbaesde zul ks, want de dame is bevallig schoon en élégant. Het spel begon... De bal vliegt rond, rolt, kaetsl terug, neemt weder een loop en st.iet eindelyk stil op n.r 86. /.iet ge wel, poeskcitef, hernam de echtgenoot der schooiio dnnie, dut my n raed [joed indicn [yc slecht» da waerheid gezegt hadt, zoudt gc zestig Napoleons gewonnen hebben! Mevrouw van... was verlegen... doch nii t omdat ?y verloren had Men hoort somtyds persoonen klagen dat de nieuwe huizen thans z»o sterk niet meer gemaekt worden als degene, die muit ten tyda onzer voorvaderen bouwde, en dat men steeds gevaer loopt dat dezelve met eeneu stormwind zullen omverre waeijeti, hetgeen om de waerheid te zeggen, hier en daer ook al cens het geval is. In Amerika, het land der wonderen, worden de woonitigen echter nog veel slechter gemaekt; ziet hier wat wy dien aengaende lezen iaeen atnerikaensch nieuwsblad Een heer had te New-York een nieuw huis be trokken en leunde na zyn middaginael met zynen stoel tegen den muer, om in dezo gemakkelyke houding zyne sigaer te rooken. Ongelukkig moest hy niezen en door deze drukking bezweek de muur, zoodat hy op de straet nederstorlte. Tot zyn geluk had hy geene zware kneuzingen gekregen, /'oodat hy de volgenden dag do eigenaer van het huis een proces aendeed, hetgeen hy verloor, daer de regtbanken be slisten, dat een burger van New-York wel bekend kon zyn met de gevaren, die het gevolg zyu van do onvoorzichtigheid om tegen de muren dor tegen woordig gebouwde huizen te leunen. Een ander heer, die op eenen zetel eun middag- slaepje deed en met het hoofd tegen don muer leunde onlwaekte door eene hevige pyn in het achterhoofd. Een nagel was door den muer gedrongen, daer eau der buren in het aenpalend buis een nagel in zynen muer sloeg om er iets op te hangen. Een vriend heeft ons dit stukje medegedeeld. Wy doelen het u ook mede, op dat gy het ook aen nwo lezers zoudt willen mededeelen, uit broederlykheid X. X X. JANTJE, Beschryving van een vrolyk karakter; 2.J* van den kampstryd van 0, in Mei 185 Op den hoek der kleine merktplaets van het dorpje W. woont een jonganljc, Jantje genoemd, en gekend en bemiad van allen om zyne buitenge- woone vrolykheid en goedaerdigheid. Wy tullen er iets van afschetsen, maer ’t zal toch zoo onvolledig zyn Doch, die doet wat hy kan is wel een brave man. Jantje is uit de werkende burgerklas en heeft dus eene eenvoudige kleedingklein mutsje, ligt vestje, wit gebloemd gileetjo, fyn gestreept nauw broekje, schoone witte kousjos, leege blinkende schoentjes, zachtjes toegesloten door het kundig strekje van een zwart lintje. Jantje heeft eene van die gelukkige, schoone uit gekozene wezens die, by het eerste gezicht, aen allen behagen. Een gezicht dat aenstond» de samenneiging ol sympathie wint en dat niemand voor vyand zou kunnen hebben: bly van gelaet, eene glimlach, het hoofd in de lucht, de muts wat achtteruit of op de oor, pinkende oogjes, spits neusje, teekens van fynheid, appelronde kaakjes, die altyd bloozendo zyn, teekens van gulhertigheid, kleine hemdhals cn halsdoek om vry te kunnen lagchen en gemakkelyk te kunnen ademen. Krulhair is gewoonelyk gerust gemoed en vrolyk hert, gevoegd by praatziekte van den leegsten graed. De draei van Jantjes oogen, dat is de spiegel van de ziel, doen u lagchen de lippen zyn fyn, de mond is kl«in, en, by het openen, hy toont u twee ryen peerlen. Alles is om het juists geëvenredigd oogen, neus, lippen, mond, kin, zyn lyn voor lyn, streep voor streep, gelyk van elkander, in de grootste volinaeklheid dat een mensch kan gemaekt zyn! V oegt daerby, een voorhoofd dit is de opene buck van goed en kwaed dat men alle daeg aen zich en zynen evenmensch toont), een voorhoofd, zeg ik, zoo effen, zoo rein, zoo wit, zoo zuiver als het zuiverste marmer, en wenkbrauwen die gelyken aen die enge kleine, fyne, ligte piuiintjes der fynste vogeltjes 'Zie daer omtrent het portret of de beeldteuis van ons Jantje.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3