Landbouwnieuws. Veurne, 24 Maert. Ingezonden Artikels. Nieuws van de week. Savooijen het worden en de landman bedreigen met h-t volkomen mislukken van een deel van I Het acnhoudende winterweder begint den landman te verontrusten vermits het meer dan lyd word zich met den veldarbeid bezig te houden, waerin hy tot hiertoe ver hinderd is, door de natheid van den grond. De landman is ongerust en met reden, over de zaeijing en het bereiden van den vlasakker. Jnderdaed, sedert lang heeft men opgemerkt dal het vroeg zaeijen betere en klockere vruchten voortbrengt dan het late, M zoo het weder niet verandert en wy niet "en weinig droogte krygen, zal hetgaen te h-t volkomen mislukken van een 'yiten oogst. De koolzaedplanten worden voor het algemeen als verloren beschouwd in de omstreken van Geeraerdsbergen, ten gevolge van den vorst en het ongunstig we der datzy gedurende den winter te onder- staen gehad hebben. Op geen tydstip trof men, by de keurin gen in Vla mieren, zoo vele hengsten aen met retisachlige vormen, gepaerd met eene belrekkelyke ligtheid, dim hedendaegs. Het vlaemsch zwaer trekpeerdenras verbetert, wel is waer langzaem, maer op eene aen houdende en toenemende wyze. Nooit wer den de vlaemschepeerden duerder verkocht en op geen tydstip is men de veulens van 18 maenden meer komen weghalen dan thans, en dal aen pryzen die men onge hoord mag heden. Mynheer, tie kiezingen der bevolkingen van Parma, .Modena en de Legatie» behandigen. Z. M. beeft geantwoord dat hy die stem ming aennain en hel ais roemryk zal aen- zieti. by zyne oude stalen, in volledige ge- lyklieid te vereenigen, niet alleen de kleine hertogdommen, maer ook de vier Legatie», die zich door hunne eigene poogingtn van het pauselyk gouvernement hebben ge scheiden. Eene verklaring, waerin de koning zyne godsdienstige gevoelens jegens den Paus uitdrukte, en waerin hy zegde bereid te zyn de onafhankelykheid van het opperhoofd der kerk te verdedigen, hulde te bewyzen aen zyne souvereiniteil en hy te dragen lot <u n glans van zyn hof, volle digde hel antwoord des konings voor wat betreft hel in bezit nemen der pauselyke Legatie». Het nummer van het officieel slaelsblad, dat het verslag der plegtigheid mededeelt, behelst nog een koninglyk dekreet, waerby de annexie der provincie» van Emilien wordt uitgesproken, en een ander dekreet, dal de kieskollegien van al die landen by- eent oepl legen 25 dezer, ten einde afge- veerdigden van het parlement van het vergrooie ryk te kiezen. Eveneens is toevoeging van Savooijen en Niz/.a als zeker te beschouwen; en zelfs melden ekere korrespondencien dal die toevoeging binnen de veertien dagen zal verwezcnlvkl zyn; te Lyon hebben eenige regemenlen bevel ontvangen zich marsch- veerdig te houden, waerschynlyk naer Savooijen, en k -ds noemt men den naem van den aenslaeiiden franschen prefekt te Chambery. .Maer, indien deze versdiillige punten der verwarde ilaliaensche kwestie hunne oplossing si lijnen te naderen, langs den zuidkant dreigt er onweder op te dagen. Paus Pius IX, hoegenaemd geenen vrywil- ligen afstand van de Romagna willende doen, zou bedacht zyn (ten minste volgens eenige korre pondencien verzekeren,) ge zant. nlykmel den koningderBeide-Sicihen eene gewapende belonging fe doen. In toskanen, wordt er veel gesproken van eenu biiitengewoonc ligling van 50,000 mannen, die zich by hel thans werkdadig leger zouden voegen. .Met de 25,000 man nan in de hertogdommen opgeroepen, zal het leger van 'lidden-llalien 150,000 man na» sterk zyn, welke sterkte nu ook het piëinouteesch leger heeft. Immers, de ver- eenigde ilaliaensche legers zullen binnen eenige w -ken 500,000 mannen lellen. Eene depeebe uit Madrid meldt dat het fransch eskader Algesiras heeft verlaten. •Misschien gaet het de engelsche bodems vóór Nap< ks vei voegen. Het schynt dat te Napels het stelsel van onbegrypelyke streng heden, dat onlangs door hel gouvernement was aengenonien, een weinig verzacht is, op de raedgevingen van Oostenryk zelve, wiens invloed altyd de bovenhand heeft. LÜJJMI buk a el VsvRNt, den 19 maert I860. I Uwen dienaer, V Zondag laetst vierde, men in Rhetorics, het Half vastenfeest, door de vertooning van twee drama’s en een blyspel. Karei Robrecht is een werkman» tooneel waerin L. P. als spinner, en C. als vader, zich bytonderlyk onderscheiden hebben. Deg. als aenstnende man van Sijska, heeft met vele uaiurelyke vrolykheid ge speeld. De koeristcu verlevendigden het stuk veep Goed nieuws. Voorde Veurnaers, is er nooit beter nieuws, dan als wanneer een hunner medeburgers eene vereerende onderscheiding bekomt, oi in zyne studiën en ondernemingen wel gelukt. Men zal dus, hier ter stede, met veel voldoening vernemen, dat de jonge heer Edmond Demaziere, een oud leerling onzer middelbare school, gister 23 dezer, in het Gouveroetnenls-holel te Brugge, op eene zeer voldoende wijze zyn examen, als Landmeterheeft ondergaen. VVy wenschee den heer Demaziere geluk met zyn diploma, en zyne tevens bly en fier, dat hy, nog zoo jong, reeds het doel zyncr poogingen heeft bereikt. Men leest in een dagblad van Brugge Het schynt dat sommige buitenwegen in West- Vlaenderen beginnen onveilig te worden, en dat men zich wachten moet alleen op reis te begeven, wil men niet blootgesteld zyn aen aenramling van wegc landloupers die zich op de bacn bevinden. Nauwe- lyks hebben wy de bevestiging der moord en diefle op den douanier Verbruggc gemeld, of reeds verne men wy eene andere tuisdaed, gepleegd in den klaren dag: Donderdag, ten 4 uer en half, is de heer E. Verheyden-Dc Boninghe, bezondere te Oostende, komende van Oudenburg langst do vacrl van Oostende, en vergezeld door twee jagtbonden, op de gemeente Zandvoorde aeogerand geworden door dry kerels met kielen gekleed. De booswichten, na hem zwaer mishandeld te hebben, hebben hem met ge weld eene som van vyf honderd franks enzyne por tefeuille ontroofd wanneer zy de portefeuille gele digd hadden, wierpen zy dezelve in het water en mackten zich met hunnen geroofden buil van kant. Een «lier kerels sprak fransch. Hel schynt dat een der honden moedig zynen meester verdedigd heeft, terwyl de jongste gevlugt is. De schako van kleinen lenuo voor de officieren van ’l leger is afgeschaft, ten gevolge der nieuwe policiemuts die aengeuomen is. Voortaen zullen er maer twee tenues meer zyn, de kleine en de groole; de tusschen-tenucs die in eenige regemenlen bestonden, zyn afgeschaft. De kleine tenue zal alle dagen gedragen worden, zelfs des zondags tonder wapens tot middags, en met de wapens binst den achternoen. De groole tenue zal slechts uilzonderlyk en in de groute omstandigheden gedragen worden. De nyveraers, die verlangen te Savannah (Georgien) stallen van hunne produkten te laten geworden, kunnen ze doen toekomen in de Belgisch- Amerikaenschc Maetschappv, lloutmerkt, 29, te Brussel, vóór den 26 dezer. De stalen moeten franco, in dubbel, gezonden worden en vergezeld zyn van de noodige onderriglingen. Uil S. Huibrcchts meldt men van den 15, dat aldaer Justina Marchal, vrouw Nicolay, bevallen is van vier jongens en een meisje. De vier jongens zyn dood, hel meisje leeft en de moeder vaert wel. Men schryfl uit S. Truiden, van 16 maert Men heeft in de dagbladen gelezen dat men in onze stad, by het afbreken van hel hoogaltacr, over omtrent twee maenden, het graf van Bertha, gravin van Vlaenderen, ontdekt heeft. Men heeft daer alsdan ook (wat ik nog nergens gelezen heb) het graf ge vonden van eenen ouden schepen onzer stad, begraven in 1402, met name Diederik van Herckenrode, waer- van de edele afstammelingen heden nog S. Truiden bewoonen. Volgens eene statistiek der ongelukken, dooi de krinolicnen veroorzaekt, blykt dat in Duitschland alleen het getal daervan 137 is; de meeste hadden dc dood der persoonen ten gevolge. Het grootste gedecl te is ontstaen door vuer, het daeropvolgende grootste acntal is veroorzaekt door ry tuigen en maehienen, waeraen de slagtoffers dezer ongelukkige mode bleven hangen. Hoe groot bet aental der geringe verwondingen is, wordt niet opgegeven. Ziet hier het verschil dat er bestaet tusschen de benamingen vrouw, echtgenoote cn gemalin Trouwt men uit liefde, dan wordt men man en vrome, wanneer men om geld trouwt, dan wordt men mijnheer en echtgenoote en men wordt ge- mael en gemalin wanneer men trouwt voor aenzien- lyke familie-betrekkingen. Men wordt bemind door zyne vrouw, met verschooning behandeld door zynu echtgenoote, en geduld door zyne gemalin. Men heeft eene vrouw voor zich alleen voor zyne vrienden eene echtgenoote, en voor de wereld eene gemalin. Eene vrouw bezorgt bet huishouden eene echtgenoote houdt den staet op, en eene gemalin geeft den toon. Wanneer men ziek is, dan wordt men opgepast door eene vrouw, bezocht door eene echtgenoote, en eenu gemalin informeert naer den staet uwer gi-.z mdlieid. Men gaet wandelen met zyne. vrouw, uitryden met zyne echtgenoote en met zyne gemalin geeft of be zoekt men diners. Ons leed wordt gedeeld door eenu vrouw, ons geld door eene echtgenoote en onze schulden door eene gemalin. Na onze dood worden wy beweend door eene vrouw, beklaegd door eene echtgenoote, terv.yl ouzo gemalin den rouw aen- neemt. In een huis der Zuidstraet is er eene krabbe te zien, welke zorgvuldiglyk in een bokael met wyn- geest bewaerd wordt. Ziet hier in welke omstandigheid die krabbe do eer die haer is toegebragl geworden, bekomen heeft. Eenige jongelingen waren over verschelde dagen bezig met geirnaerls te eten, wanneer een hunner, plotselings de hand op eene krabbe leggende: wal is dat? roept hy, verwondert, uit. Hoe, kent gy dat niet? vraegt hem een zyner makkers (ecu Bruggeling, willgy het weten). Neen, dat lieb ik nooit gezien lantwoord do vinden. Wel, dal is eene jonge rog; zegt den anderen, zich zoo ernstig houdende als het maer mogelyk is. Wat eene jonge rog nu als gy het gaet zeg gen, ’l is gansch bat gemaeksel van oeuc rog. 0, dat wil ik bewaren En onze jongeling loopt ia allerhaest een met wyngeest halen. Ziet daer waerdoor cr in dc Zuidstraet, eenu krabbe is welke byna op de zelfde wyze is behandeld geworden als eene cgyptischo momie. Alle landen, allo ryken, alle steden, alle gemeen ten, alle gestichten, alle huizen hebben hunne be- scheimheilige in het byzonder; Belgic heeft St. Joseph voor algemeeiien patroon maer dit feest gaet onbe merkt voorby door het volk. By het kerkfeest men behoorde van den des beschermers van België een lands- of volksfeest te maken, eene feest die de cige- naerdige zeden cn gewoonten der Belgen doet uit- schyncn, en waerin alle do klassen van mcnschen deel kunnen nemen die dc oude gebruiken ver nieuwen cn het Belgische karakter van het voor geslacht tot hut nakomclingsschap overzetten. Het is waer dat den omgang met vreemden, door eeno gcmakkelyke gemeenschap, ook wat ’t volks ge- aerdheid krenken en het is juist om deze reden dat er, door volksverinaek, hiertegen eenen pael kan gesteld worden. Dc twee dagen, opwelke men den Te Beum zingt, moesten ook volksfeesten zyn; maer neen; de slaelbedienden woonen dezen lofzang oflïcietlby en het volk weet cr niets af. Wil men het volk van het werk niet uitrekken men stelle alle feesten op zondagen. Indien gy, Mr., hieraan een plaetsje in uw blad gave, dit zou misschien de eerste stap zyn om zulke feesten to bekomon. Verledene week, too men ons vertelt, is er in ’t kamp van Brasscliaet een meisje plotselings stom geworden door den slag by ’t afvuren van een kanon. Sedert dat dit uitwerksel van een kanonschot op de vrouwen gekend is, vragen wel een dozyn heeren de zer stad aen den minister van oorlog eene kaert om met hunne dames de oefeningen met het grof geschu t in het kamp te mogen gaen bywoonen. Grondwet.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1860 | | pagina 3