lil B Veurne, 44 April. KAPITALEN Sterfgeval. Nieuws van de week. Stellige Toeslag schoonen ezel, dat zy Min in leening ie bekomen mils goed bezet. Slecht ingesteld 1555 fr. SPOORWEG VAN LICIITERVELDE 01' VEl'RNE. 1859.. 5,447 06 2,686 85 8,i33 41 Doch anders spreken de telegrammen uit Turyn. Deze zeggen dat do oproer in de hoofdslad mislukt is, maer dat hy te .Messina, beter gediend oi'min krachtdadig bestreden, kop gehouden heeft legen de magt van het gouvernement en zich zelfs zou uitgestrekt hebben lol Catana. De oostenryksche leening voor 200 mil- lioen, hoewel op zeer voordeelige voor- waerden uitgezet, ontmoet niet veel by val; er is enkel voor 52 millioen ingeschreven, en tic bepaelde tyd voor de inschryvingen in de provinciën is lot 11 april verlongen. Men verzekert dal Rusland voornemens is de haven van Villafranca te verlaten, nu die aen Frankryk afgestaen is en dat hel gouvei nemenl van Petersburg zal trachten eene overeenkomst met Piëmont te sluiten, lol het bekomen der roede van Rome, in de golf van Spezzia. Eene depeche uit Madrid heeft aenge- kondigd dat de graef van Monlcmolin en zyn broeder by de omwcntelings pooging van Ortega aenwezig waren, en dat zy aengehouden waren geworden. POLITIEK OVERZICHT. Een korrespondent uit Londen meldt dal niellegenstaende hel kabinet uiteen is, de Paeschvakantien voor de leden niet zullen verloren zyn. Zy zyn verdeeld in hunne opinie over het gedrag van Enge land in de kwestie» die Europa bezig hou den, en byzonderlyk over de houding van Engeland tegenover Frankryk. De hoeren Gladstone en Milner Gibson willen verinv- den al wal den vrede kan in gevacr bren gen, lerwyl lord John Russell en velen zv- ner kollegas overhellen uaer eene politiek die stonier is, al moesten er groole opoffe ringen en oorlogstoehereidsclcn gedaen Worden. Lord Palmerston speelt eene rol van scheidsman tusschen beidt* kampen, en hy rekent dc Paeschvakantien te benut tigen om de kampen te vercenigen. Men weel dat keizer Napoleon beloofd heeft zich voorloopig te onthouden van alle krygsbezetting der geneutraliseerde dis- t rik ten van Savooijen. Ten gevolge dier belofte, zyn er door het fransch gouverne ment met Zwitserland ondcrhantlelingen Bengckhoopt, voor eene regtstrecksche vereffening met den helvelischen bond. Lit Zwitserland schryft men dal het kabinet der Tuilerien, onder andere koncessien, loèstaét geene llotille op hel meer van Geneven te houden, en de kust van Savooi jen niet te versterken. Eene proklamatie van den gouverneur vtin Chambery, zaterdag noen aengeplakl, meldt aen de bevolkingen van Savooijen 'lal zy op zondag 22 april zullen te stemmen hebben over de volgende vraegWil Savooijen aen Frankryk behooren De in bezitneming door Frankryk is dus, in alle geval, tot het einde der maend uitgesteld. De lydingen over den in Sicilien uitge- horsten oproer, zyn zeer tegenstrydig met elkaer. Te Parys logenstraffen twee olïi- ieuse bladen, de Pays en Patrie, dat er de minste beweging in Messina heeft plaets gehad, en hunne beweeringen stemmen overeen met die eener depeche uit Napels ontvangen, door eene telegrafische agencic Van Londen, welke deze inlichtingen als officieel geeft, en volgens welke sedert 7 dezer, als de oproer van Palermo gedempt Werd, het eiland eene volle rust zou ge meten. Beestialen. Slechts ingesteld 4000 fr. MIDDELBARE SCHOOL VAI DEN STAET TE VEURNE. 882 OG 830 58 1 -18 smout en melden. Meer voor i860, fr. zelsehap jaren oud geroepene, Men zegt dat de diligenlie-voerders, die hier in stad komen, een bcdankingsbrief aen den minister van finanlien zullen zenden, aengaende het afschaffen der oktrooijeu. 1 'en ingezonden artikel, op de vertooning onzer maetschappy van Rhetorika te Tlionrout, moeten wy tut Woensdag aenstacnde, verschuiven. veel andere voorwerpen te lang om te betaling voor de en met gereed geld By CH. LOOLAERT, Zaekwacrnemer, te Veurne, noordstrael N.’ 17. Om van alles in gebruik te treden met 1 Juny 18(10. Alle inlichtingen te bekomen by den notaris JOORIS, te Nieuporl. Wvernemen uit goede bron, zegt de Etoilc Hdge, dat de keizer der ITanschen aangeboden heeft honing Leopold het grootdiertogdotn Luxemburg te be zorgen, met toetreding in den duitschen bond, indien hy hem de kantons Philipstad en Gliimay wilde alstaen. Men zegt niet wat Napoleon den honing van Holland geven zou. De afstand van Luxemburg is in den tyd regtslreeks, doelt zonder uitslag, te ’s Hage gevraegu. Misschien is het Tgedacht aen die pooging dal dc keizer der Fransclten dit voorstel beeft inge geven. Over dit punt kon de keizer met den erfprins van Holland, toen deze uaer Parys gekomen is, het niet ecus worden. Die tyding, voegt dc Etoile er by, deelen wy mede met alle voorbehouding, ofschoon zy, wy herhalen het, ons geworden is uit eene geloofsweerdige bron.* REIZIGERS. KOOPW. TOTAEL. On tv. van m. 1860. fr. 5,-445 58 3,588 41 9,818 09 R. Een groot en *9 der Kerkstraet. De heer C. de Kilter, regter by de regtbank van eersten acnleg te Brugge, is in die stad overleden. Rap geleefd. Deze week vroeg men aen eenen weduwenacr, waervan zyne vrouw gestorven was. Wel, antwoordde de man, ik weet het niet wel, m ter ik geloof, dat zy te rap geleefd heeft. Hoe dal! loeit wy trouwden was zy, volgens zy zegde, dry jaren jonger dan ik, en uil haren doodbrief blykl, dat zy, toen zy stierf, reeds negen jaren ouder w.ts dan ik. Zy moet dus zeer rap gegaen zyn, om my ulzoo voor uit te snellen. Dit doet ons aen de vrouw denken, die in een ge zelschap een heer riep, om te bevestigen dat zy 3:1 was.Het moet wel waer zyn, z-gde <1? want ik hoor haer reeds verscheidene jaren hetzelfde zeggen. Twee schoone inelkkoeijen, eenen oud 9 j u eii, al liet pluimgedierte. Alle» op drie niaendén tyd vmi koopen boven de 2D franken, 'oor dc koopen daer beneden. Zal plaets hebben Dinsdag 24 April 1869, ten drie Wren namiddag, in dc stad Nieuporl, ter herberg den t uoii van de volgende goederen .1. Een groot en gerieilyk Huis met Erf en Hof te uporl, op dc Merkt, n/ 10. gerieilyk Huis met Erf aldaer, 11/ Vi lder kan men In t programma aentreffen van liet Concert, dat op 22 dezer, door de verdienstely ke ar- ti.it n, de lieeren Duinon, Michel en Lust, alhier zal gegeven worden. Men verzekert dal by dc heropening der kamers den 17 dezer, liet gouvernement een wetsontwerp zal nenbieden, ter vollediging van ’t genen dat reeds voorleden jaer gestemd geworden is voor de uitvoe ring van groote openbare werken. Under deze uii uwe werken zullen uaer alle waer- schynly kheid begrepen zyn dc verbetering der scheepvaert op de M ies, dc reglslrcckscbo spoorweg van Brussel uaer Leuven, de vertakking tusschen Bitsen en Tongeren, d schuilhaven van Blanken berge, de verbetering der haven van Nieuport, enz. Du opening der klassen zal plaets hebben op Maen- dag aenstacnde, 1G.'" dezer maond, om 7 1/2 uren morgens. Deze weekwas een advokaet druk aen het werk, toen hy zynen knecht riep om hem iets te halen. Maer de gast verscheen niet. Een klerk, die zich in het kabinet van den regtsgeleerde bevond, vroeg: AVil ik hem gaeti zoeken Het is niet noodig, zegde de advokaet glimlachend; ik ken inynen Jan. Hy zal waerschynlyk voor my gaen wandelen zyn, dewyl hy weet dat ik door werk overlast ben en het zelf niet kan doen. schoone ster Aldebaren, ook genoemd hel Oog van den Ster. Men kan de stcertster geiuakkelyk zien van ten 8 1/2 ure des avonds, als men zich uaer het zuid oosten keert en hel hoofd opheft om het tiitsp insel in eene loodregte rigting te beschouwen. Overigens blyft zy zigtbaer een groot gedeelte v,in den micht, in verschillende rigtingeii des hemels, volgens het uer dat men ze wil waerneinen. Den 5 dezer, om tien uer des avonds, heeft du douanier l'ieter Dubois, te Cleemskcrke zich met een pistool door den kop geschoten. Hy was in staet van dronkenschap toen hy zyne uitzinnige daed bedreef. Den 5 dezer is te Wervicq de hofstede afgebrand bewoond door de weduwe van Neste. De schade be- draegt 7000 fr.; niets was verzekerd. Den 5 dezer heeft J. de Miiynek, brouwersgast by den beer Ingels, te Evergein-Dooreseele, het onge luk gehad in de kuip te vallen, l'oen men er hem uitlrok, bevond men dat hy den hoofdschedel ver- bryzeld was. Zyne dood was oogenblikkelyk. De dagblad-inaetscliappy Outendirck en C.*, te Antwerpen, is in liquidatie. Gevolgenlyk zil den 23 dezer dc openbare verkooping plaets grepen van de dagbladen Ie l'iéciiiseur. I’Avenir, de Schelde, en van de weekbladen de Toekomsten lu Revue Conunerciale el matilime d'Anters. In het Walenland gebeuren er tegenwoordig sohrikkelyke dingen. Wederom meldt men een schelmstuk, te Mons, hy Luik, gepleegd. Boosdoeners zyn in den nacht tusschen 4 en 5 d 'Z. r gedrongen in een huis, waer eene oude dienstmeid, Marie Anna Martin, alleen woonde. Gedurende haren slaep ver rast, heeft de arme sloor weinig wid rstand kunnen bieden. Zy werd van haer bed getrokken, langs den vloer gesleept en ontving talryke hamerslagen. De nioordenaers dachten zekerlyk dat zy dood was, want des anderdaegs vonden de geburen haer schier ster vende in haer bloed liggen. Thans is zy echter beter. De roofzucht heeft de schelmen aen p-spoord, want zy hebben een veertigtal franken gestolen; de daders zyn tot heden oubebend. Men schryft uit Doornyk Een bloedig tooneel beeft verleden iiiaendag plaets gehad in de gemeente Bury. Zekere Jozef Doyen bevond zich op den wei- grond|van den beer Guslaef Harchies, tusschen 8 en 9 uer ’s avonds. Hy werd door een vuurschot getroffen, dat schier met de tromp op de borst tegen hem was gelost, en wy vernemen dal hy aen de gevolgen zyner wonde bezweken is. De gendarmerie heeft zich onmiddelyk ter plaets begeven en Gustaf Harchies in hechtenis genomen. Dc heer Croquison, bouwmeester te Kurlryk, door hel bestuur onzer stad, gelast geworden met In t opmaken van het plan eens nieuwen schouwburg, alsook der herstellingswerken aen het Paleis van Justiciecu het Paviljoen, toe te brengen. Maendag lest vierde Pieter Caeslccker, te Dix- inude, zyn jubilé van 50 jaren getrouwen dienst als garde. Gedurende de maend nr.ert 1360, zyn 4308 brieven in rebut gevallen uit oorzakc van gebrekkige adressen. Van dat getal zyn er, na deopening, 2716 aen hunne bestemming of aen dc schryvers kunnen terug gezonden worden; 1592 zyn by de administratie gebleven. Wy lezen in een blad: De schoone stcertster, gezegd de komeet van Karel-den-Vyfde, welke een hollandsche sterrekundige ten langste voor 1860 aenkondigde, begint zich eindelyk te vertoonen. Op dezen oogenblik bevind zy zich in het gesternte van den Slier, naby de plaets waer de geleerden gelooveu onlangs de middeiistcr ontdekt te. hebben rond welke al dc constellaties draeijen, en niet ver van de In zyn zevende jaer wordt de mensch beheerschl door zyn instinct, in hel veertiende door de certieel- dingskracht, in het een-en-twintigslc door de liefde, iu liet achl-en-lwinligste door den geest, in het vyl-eii-derligste door den icil, in het iwee-en-veer- tigste door de eerzucht, in bet negen-eii-veertigste door het versland, in het zes-en-vvfligsle door de ondervindingin hut dry-en-zestigste door de herin nering, in het zeventigste door liet berouw, in liet ïeven-en-zeventigste door den oudet domin liet vier-en-taehligslu door dc ziekte, in hel een-en- negentigstc door de vrees voor de dood en in het ach-en-negenligsle door de dood.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1860 | | pagina 3