It j IZ Landbouwnieuvvs. Nieuws van de week. Veurne, 9 Juny. Kamer der Volksverteijen- woordigers. nieuwe inrigtingder provinciën. I geschikte watering, bedient men zich van houten bakken, op wier bodem men stroo legt; als het peerd zyn steun zoekt, stort men er koud water in. Van twee uren wisselt men de hoeven af. Om het water kouder te maken, voegt men er, voor elke tien liters, een kilogram keu kenzout by. Voor het doorbrengen van den nacht, of indien bet toezicht schadelyken moeijelyk wordt, legt men rondom de twee hoeven samentrekkende plaesters, samengesteld uit koeijendrekin sterk gezouten water verlengd of zelfs kleiaerde. Men begiet die plaesters met koud water, en wel zoo dikwyls mogelyk. Degewoone verstyving moet op den tyd van 24 lol 30 uren verdwynen. By de lentewerken en by de eerste hitte, na de winterrust, zyn de peerden onder hevig aen eene kwael, die men verstyving noemt. ’i Is eene vergadering van vochten, eene soort van beroerte in het binnenste der voorhoeven, zelden in de achterhoeven. Het verwalerdepeerd behoudt meer of min zynen eetlusten zieter niet al te treurig uit; maei als men het van plaets doet ver anderen, wordt men gewaer dal het slyf geworden is en moeijelyk gaet; zyne lidmaten zyn slyl, voor uit getrokken, en men ziet dat het een steun op zyne hielenzoekt. Men zegt alsdan dat het als op doornen gaet. Legt men de hand op de hoeven, men gevoelt d: t ze warmer zyn dan gewoonlyk. Als het peerd moeite heeft om te slaen, kan het geval zeer bedenkelyk worden, er kan een bloedvloed in ’t binnenste der hoeven bestaen, en dan moet men zynen toevlugt nemen tolden veearts. Buiten die gevallen, kan de eigenaer zelf de eerste zorgen toebrengen, en deze bestaen in het peerd minder voeder tegeven,aendenhals eene lating van 3 tot oliters bloed, volgens ouderdom en grootte, toe te brengen; de hoefvzers af te nemen, en koude baden van fangen duer aen de voorhoeven te doen nemen Het water moet niet hooger gaen dan de knien. Men vernieuwt deze baden Zooveel mogelyk. By gebrek aen eene geworden, sedert de parysische drukpers wat meer hare bek houdt. De hanoversche tweede kamer heeft het voorstel aenveerd om hel hanoversch leger gedeeltelyk tot den oorlog bereid te houden. De heer vonBcnnigsen heeft by diegelegen- heid eene samenspaning van Engeland, 1‘ruissenOoslenryk en de overige staten van Duitschiand tegen Frankryk en Rusland aen bevolen. Van welke kant men den blik wende,ziet men een gespannen toestand, erge moeije lyk heden en onrustbarende voorleekens. Sicilien is in vollen oproer; Zuider-I taliën zal, volgens alle waerschynlykheid, niet lang wachten onder de wapens te snellen. De houding vanüoslenryk boezemt ernstige onrust in. Een onweder zou uit de kwestie der deensche hertogdommen kunnen op dagen. De duitsche bond, staelkundige machien, onbekwaem om te werken, laet eeneacnstaendeonwentelingin Duitschiand te gemort zien; Engeland en 1‘ruissen verdenken de inzichten van het fransch gouvernement, en ’t is te midden dier ge- vaerlyke elementen, die door eene vonk kunnen in brand komen, dat Rusland de ooslerscbe kwestie heeft aengerand, en om zoo te zeggen de onschendbaerheid van het lurksche ryk weder in diskussie heeft gebragl. Eindelyk hebben wy echte tydingen over den staet dier kwestie, 't Is lord John Rus- sclle die ze den 2 aen de geniet nten-kamer gegeven heeft. Antwoordende op eftie in terpellatie van den heer Fitzgerald, heeft de edele lord gezegd dal het russisch ka binet de gouvernementen regtstrceks met dry voorstellen heeft bezig gebonden, hel eerste strekkend om te verklaren dat de toestand der kristenen in Turkyen onuit- houdelyk is, het tweede dat er een onder zoek zou moeten gedaen worden door de agenten des sultans, ondersteund door de europesche konsuls; het derde dat, door het verval van het haUihumayoun, men zich zou moeten bezig houden met eene w'*— I j het 1859. fr. fr. fr. 11928 01 fr. 11090 09 8089 42 13(5 II) 3117 40 1)711 33 100 99 301(1 37 Reizigers Bagagien. Koopwaren. I IJ th DE VERSTYVING. Tot.van l jan.lol 31 mei.fr. 47740 63 fr. 4353844 Te Rousselaere is eene algemeene spaermaet- schappy ingerigt geworden, die <le verbetering der werkende klas voor doelwit heeft. De maetschappy telt reeds verscheidene cerleden, die door vrywilligo inschry vingen, hunne zorgen en raedgevingen, medewerken tol bloei en voorspoed dertelveionder van hare voordeelen te willen genieten. Dc wekelykschen inleg der werkende leden is een stuiver, zy zullen daervoor in wedervergelding ont vangen, de noodige geneesmiddelen in geval van ziekte, en tenzelfden tyde eene schadeloosstelling; by het afsterven, zal men in hunne begrafenis-kosten voorzien. Zaterdag avond zyn door een orkacn te Caes- kerke, t<eo woonhuisj s omver geworpen. De anno bewoners der zelve bevonden zich alzoo eensklaps, met al wat zo bezaten, op straet. De volgende gcmeenten-onderwyzers on ondcr- wyzeres-en tyn in VVest-Vlaonderen tot den eed toe gelaten: S. Vandepitte, onderwyzer te 9. Joorii (Veurne): M. Vcrfaillie, onderwyzer te Beveren (Veurne); Paulino Vandewiele, onderwyzeres te Lisseweghe; A. DeSutter, ondermeester te Cortemarck; D. Jaequarl, ondermeester te Nieuport; F. VVambekr, ondermeester te S Dcnys; Karei Seherpereel, onder meester te Marckcghcin; Karei Depoot, ondermeester te Merckem. Jan llavet, landbouwer te Ploogsteert, was van gedacht dat de dieven maer by nachto uitgaen, en wat hy bezat in weerden, sloot hy in zynen koffer, die nevens zyn bed en dus, volgens hem, hierdoor tegen alle aanslag beveiligd was. Maer zie, den 31 mei, tusschen twee en dry uor nanoen, zyn er kerels tot i u zyne kamer gedrongen, hebben den koffer verbryzeld en er voor een honderdtal franks geld en juweeleu uitgenomen. Het schvnt dat het llavet spyt dal hy zynen koffer, die ’s nachts nevens hem sliep, niet by dage op zynen rug gebonden had. Te Comene heeft zekere Eugenie Hardy, oud 61 jaren, huisvrouw van Frans Collié, zich met haren neusdoek aen eenen zolderbalk opgehangen. De onge lukkige sloor wassintseen paer weken zinneloos Te Gent is een weekblad verschenen gestiteld Het Werkverbond. Zyn inzigt is niet, zegt het de kleinen tegen de grooten op te hitsen, maer da be langen te verdedigen der geringe burgerklas, zo» alskleine handelaers, winkeliers, werklieden, enz.; tol de goede verstandhouding mede te werken van alle standen der maetschappy, verstandhouding, zoo noodig om tot eene duurzame en algemeene welvaert te komen. Korrespcndencien uit Parys spreken van eene samenkomst, die te Spa in den loop van den zomer tusschen keizer Frans-Joseph, Napoleon Uien koning Leopold zou plaets hebben. liet noenmaeluer. Wanneer men de oude ge woonten onzer voorouders nagaet, bemerkt men dra dat de denkbeelden niet alleen zyn vooruitgegaan, en dat nog vele andere dingen den vooruitgang der andere eeuwen hebben gevolgd. Onder al degenen, die het meest onveranderlyk van eeuw tot eeuw ge- wyzigd zyn, kan men het uer des noenmaels melden. Men geloofde tol heden dat onze voorouders sedert onheugelyken tyd te middag noenmaelden. Dwaling. Wy vinden in eene biografische studie over de luik- sche geneesheeren eenige belangryko inlichtingen daerover. In 1577 was bet noenmael in ’t prins bisdom Luik bepaeld op tien uer des roorgends. In 1698 had het voorname eelmacl om elf uer algemeen plaets. Ecneeeuw lateral men te middag. Sedert de fransche omwenteling, is het uer des noenmaels nog spot diger vooruitgegaen verach teed moesten wy zeggen. Over eenige jaren aten de meest gevorderden in de beschaving om twee uer, dan om vier en vyf uer. Zelfs zyn er heden steden waer men om zeven uer noenmaelt. Aldus, op min dan 90 jaren heeft er eene veran dering van een vierde dag, ten minste, in het uer Morgen, na de Hoogmis, zal de processie van II. Sakrament haer gewoonen ommegang doen. Dynsdag hst, was eene gansche bruiloft naer dc Panne, op speelvoijagic gereden, liy hel tcrug- keeren, rees er oneenigheid op tusschen den voer man en een der bruiloftgasten, waerby den eersten zoodanig gestampt en gestooten werd, dat hy sedert dien bet bed heeft moeten houden. Onze politie heeft, deze weck, hy eenen brood- verkooper deze stad, eenige brooden aangeslagen, die een honderdtal grammen min dan hel vereischte gewigt hadden. SPOORWEG VAN LICHTERVELDE OP VEÜRNE. Ontvangsten van de moend mei. 1860. AFSCHAFFING DEN OKTROOYEN. In de zitting van den 31 mei, neemt de heer de Baillet-Latour het woord. Spreker vindt dat het ont werp van den heer frère iets te wenschen overlaet; hy zou onder andere de reglen op het bier niet ver meerderen, en stelt voor eene nieuwe belasting te maken op de tuynen. Op den tabak zou men ook regten kunnen stellen. Na hem neemt de heer Vanderdonckt het woord en bestrydt het ontwerp zoo als het opgemaekt is; hy vindt dat de gemeenten aen de sleden opgeof ferd zyn De heer dc Brouckere geeft zyne volle goedkeu ring aen het ontwerp; slechts vindt hy de schikkin gen, bestemd om eene nieuwe wetgeving op het suiker te maken, onnoodig. De heer Snoy verklaert zich tegen het wets ontwerp. Eindelyk verklaert de heer Thibaut dat bet ont werp niet grondwettelyk is; hy beweert dat het tegenstrydig is aen de grondwet, algemeene belas tingen te doen stummen om byzondere uitgaven te dekken. In de volgende zitting, verklaert zich de heer 11. Dumortier voor hel ontwerp der middensektie. M.’ de Florisoniie is voor het wets ontwerp, doch verzoekt het gouvernement toegevingen te doen voor de gemeenten. Een nieuw voorstel van den heer Coomans, wordt door den heer voorzitter afgelezen. De heer de Naeyer vindt ook de afschaffing der oktrooyen, eene goede zaek. Zyne redevoering dio hy in de zitting van den 2 juuy voortzet, dient nog- thans om hel ontwerp des gouvernjmen s te beknib belen spreker wil de afschaffing der oktrooijen, maer op regiveerdige voorwaerdeu. Na hem spreekt de heer Rogier, minister van binneiilandsche zaken, eene voortrelfelyke rede voering uit, ter verdediging van het wetsontwerp. De tegenstanders des ontwerps, zegt de heer minister, zoeken het middel om het onmagtig te maken; elkeen brengt een nieuw stelsel by. Spreker vreest dal op de banken der regter zyde, wat partybelang by den tegenstand die men de welaenbiedt,gemengd is. Het zal voor Belgien eene eer zyn, zegt do heer Rogier, hel initiatief in eene hervorming van der- gelyk belang te nemen. Laet ons, in zoo ernstige omstandigheden, hel schouwspel van beweenlyko verdeeldheden niet given. Stemmen wy de wel in princiep {goedkeuring). Vervolgens verklaert de heer Pirmezzich voor da afschaffing der oktrooijen maer stelt ook eene wy- ziging aen het ontwerp voor. in de zitting van 5 juny neem de heer Crombez hel woord ter verdediging van het wetsontwerp. De heer Mercier leest eene reduvo ring tegen. De heer Coomans is voor de afschaffing, maer be knibbeld hel ontwep des ministers. Na hem, leest de heer Noleltiers eene lange redevoc- r ng, waerin hy zich ook tegen het wetsontwerp verzet. M.' Tack heeft, in de volgende zitting, de afschaf fing der oktrooyen goedaekeutd, maer hy is voor het stelsel niet van den heer Frcre, om die te ver vangen. Na den heer Tack, heeft de lieer Hymans het woord genomen, en heeft er zich byzonderlyk op toegelegd om opwerpingen van den heer Coomans te wederleggen. Spreker heeft zich hy warme en patriotische woorden gansch voor het wetsontw rp verklaard. M.' Desmaizières heeft tegen hot ontwerp ge sproken.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1860 | | pagina 3