I 1 r Merkt van Veurne, 27 Juny. Frankryk. Nieuws van de week. Ingezonden Artikels. O I 16-78 30-Ö0 36-00 35-80 35-00 34-50 34-00 33-80 00-00 00-00 00-00 00-00 28-00 22-50 16-00 26-00 Antwoord van den Ileus. Mynheer Ryckeboer, M.’ de Reus, Mijnheer de Uityevcr, BURGERSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. 877 Zakken Tarwe waren ter Markt, Wacrvan zyn verkocht geworden 863 welen 114 268 216 144 28 15 00 00 06 00 21 146 24 16 PRYZEN DEK BKOODEN van dito, f 57 c. s 1 i/ï k. I s- 45 c. g 1 'f k- de officiële list der kermis- don Rous, ongelukkige!! takken te Veurne, drukk. van de wed. Ryckeboer eti Zoon. van u ge- Uwcn dienaer, S. P. 1-68 1-45 1-25 brief ont- diugsdag-nachl beeft hy bierop gcant- Vcurne, 25juny 1860. Ik had, ici over cenige dagen, iemand acn een zyner vrienden, de beste palaten geplant die in bet arrondissement te vinden waren en weet gywatcr opgekomen is VVel, patatten, zekerlyk Neen, er zyn zwyus opgekoinen, die te geëten hebben. Mr. S. I’. van Feur/ie, Ik bedank u aver do gevoelens die len, hebben, gy over Nieuport uil. Ja, zy, do gilden, hebben, over- beerlyk gevrochl om iets goeds, iels groolsch, lol 1 1-engen. Zy hebben er in gelukt. Ook, zoo Nieuport zal beslaen, zal er ook dezelfde Gy hebt zondag, in uw blad, gezegd dat het te Vciirnekermis gael regenen. Dal weel gy niet. Gy hebt ook gezegd dal er geene byzondere feesten zul len zyu. Dal weel gy, tot nu toe ook niet. Dat er tot nu van niets der kermis spraek is, dat is waer. Maer ais er geene buitengewoone feesten zyn, die de be sturen gewoonclyk inriglen, hebben wy, in onze kermis, niet genoeg niet hetgeen er alle jarc plaets heeft Om dit te bewyzen gelieft de volgende iyst, ju uw geëerd blad, oplenetuen. nacr de liet besteen van uw gcsladht, onder de Belgen, moet altyd op hen een betoverend effekt gehad heb ben, want hel woordje <Ze Reus komt uil* is altyd genoeg geweest om alle dc Nieuportnarcn te doen de band aen het werk slaan om eeno der schoonste oude vlaeinsehc feesten opteiegten en by duizende inenschen lot zich trekken. 1. Veurnekermii-arond. Acnkoinst der genoodig- den en grootc beweging in stad. Avonds, Concert op de groote merkt, en aankondiging van hel feest. 2. Keimiixondag. Uitstelling der kramen, opening der koten en kykassen enz. Overzigl van den jaer- merkt, noens Concert in den bof van M.’ D. om 4 ure de groote wydvermacrde Processie die vyf a zes duist inenschen in stad trekt, 's Avonds alle slach van vermaken. 3. .Vaendag. Wandeling rond de stad en Bal champétre in de zelfden hof en elders. 4. Dinsdag. Bal champétre in den schoonen bof der Fabriek. 5. Woensdag. De wydvermacrde Veurnemcrkt en nog Bal in den hof der Fabriek, met eene groote ver- tooning va.i de Rhetorics. 6. Donderdag. De beroemde wandeling Panne. 7. Vtydag. Scbieting by St. Jooris. 8. 7„ateidug. Bolling in de Finite. 0. itondag. Kermis-nioer, schicting by St. Sebns- tiaen en 2.’ windeling nacr de Panne. 10. Woensdag. Hespen feest tot Coxyde, gnrnaets eten in den lucal, en ’s avonds groote rust. Zou deze Iyst niet alreeds voldoende zyn om van Veurne eene der levendigste kermissen van het om liggende te maken In afwachting van feesten blyl ik, stand te brengen. Zy hebben er in gelukt. Gok, zoo lang ik in Nieuport zal beslaen, zal er ook dezelfde geest heerschen de volksgeest, de ware vlaemsche g 'est, de geest van feest en vermaek, <le geest van v r- belering, de geest van liet sclioonu in kunde en we tenschap. Is liet in t liy my dat dit al licwaerd wordt en die, het van geslacht tot geslacht, overlel? Van wie krygen de gemeente-besluren die gedachten om feesten opleregten van my. Van wie ontvangen die feest-commissieii hunne inspiraesj'es om die feesten uillevoerenvan my. Wie trekt er al hel volk in stad de /0’mi, ik. Wie vervrolykl alle de inwooiiers? ik. Wie doelde Vcurnenaers en de Dix- mudeiiareii zoo harlelyk lagchen? ik. En waarmee? Men linnen ouden dans. Niet waer? Als de Nieu- porlnaers deze week zullen afgewezen hebben, zy zullen b y zyn van my to zien heen gacn en eenigen lid te kunnen rusten, met my in vrede te laten. Jas D. R. V. N. Ridder van hel Guldcn-Vlies. Nieuport, 26 juny 1860. Ik weet niet waer gy zondag wacrt, ik heb u niet gezien maer ook, hoe kon men dan zich in Veurne vinden Overal kermiswin nacr Oeren? wie nacr Avecappelle? wie naer Coryde? wie naer Nieupo tf wie naer Duinkei ki? Koetsen, peerden, wagens, alles was in werk om het volk uil te stad te voeren! Hoe kon er toen nog iemand in huis te vinden zyn In den namiddag ons stadje geleek juist aen de ontrui ming van Palermo 1 maer ’t en was niet om Garibaldi te ontvluchten neen 't was om te gacn kermissen, vrienden bezoeken en lekker hesp eten. Hul is onge- lovelyk hoe de goede Veurnenaren ademen naer buitenlucht! en zy hebben het wel noodig, zy die zeven of acht m.lenden winter hebben! nu zullen zy niet meer klagen ;zy zyn nu in vrede met den hemel; zy hebben schoon weer gehadt! wat vreven zy van vergenoeging in hunne handen als zy in stal kwamen en wat hebben zy zich lact in de nacht beziggehouden! maer ’t was al in [raeijigheid als naer gewoonte. Eu, Uwe dienares, LOTTE, hadt den l’huiswaehl. Uw loegenegene, X. Y. Z. De Vau national van Mctz, 21) juny, meldt het vol gende Een weinig voormiddag is een der gestichten van de biiskriiidm.iki ry te Melt, uirl schrikkelyk gerucht gesprongen. Ifa ontploffing werd ver gehoord. Men heelt te l'oulon grootc toebereidselen ge- maekt voor de proeven met de geblinde fregat la Globe. Die proeven, wlke by de Uitgelachen mislukt zyu, zegt men, beslaen om op een schip te loopen met al de snelheid van sloom, en den bodem in tweo te splitsen. De machten van do Globe is omringd met matrassen om den schok tc verminderen. Do inekaniciens en bemanning der fregat zyn uitgekozen onder .Ie ondcrvindigryksto mannen in het vak. Het is het schip Su/jrcn, ao:i de Hyéres-eilandcn liggende, dal den schrikkcly knielt stool van do Gh.ire, gewapend met een sttydond stalen bekleedsel op <le voorsteven, moet ondcrslaun. Gelukt de pooging dan zullen er andere schepen van dcttzclfden aert gebouwd worden. Zy zouden voldoende zyn om in volle zee een heel eskader in den grond te booreu. suikers uit te stellen tot den naasten jare, welken eerst aangenomen was geweest met 57 tegen 52 stem men, is thans verworpen53 leden hebben toor ge stemd en 53 tegen. In deszells plaets is het amende ment aengenomen van den E. Vandenpeereboom, waerby de accynsrcgten op de beetsuiker alle jaren zullen vermeerderd worden, dermate dat de beet suiker en de rietsuiker, in den tyd van 8 jaren, alle beiden gelyke regten zullen betalen. 'T is de cenige verandering die het wetsontwerp van den heer Frère ondergaan heeft. In zitting van vrydag hebben de heeren B. Du- morticr, Rodenbaclr, Dehaerne, Wnsseige en Snoy een wetsontwerp ter tafel gelegd, by welk gevraegd wordt, dat de franschc goudstukken, die geslagen zyn in verhouding van 1 kilog. fyn goud op 15 1/2 kilog. fyn zilver, zouden als wettige munt aenveerd worden in België zoo lang zy in Frankryk wettigen koers hebben aen hunne nominale weerde. Daerna beeft de Kamer beslist dat zy hel wetsontwerp des heeren Rogier, strekkende om den graed van Univer- siteils-leerling weder in voegen te brengen, maer zal onderzoeken in den volgenden ziltyd en dal zy dingsdag, indien ze in genoegzaam getal is; de vraag zal onderzoeken van den zelfden minister otn eene nieuwe landbouwschool in hel walenkwartier op tc regten. Engelsche berigten. In een engelsch dagblad treft men het volgende berigl Een jongeling die veel te verwachten heeft, be geert eene jonge juffer te huwen, met een schoon uiterlyken een redelyk fortuin begaeft. Die jongeling is groot vyf voet en zeven duim, en indien hy zich niet vergist, zyn zyne andere hoedanigheden op de hoogte van deze. De stoet van zondag was overheerlyk en talryk. Wy moeten het bekennen Nieuport, voor wal hare maetseliappyen betreft, kan met de grootste steden van Belgen wedyveren. in hare gilden bestaal nog altyd die zelfde oude vlaemsche geest, die wy zóó hoog waerdcerendie volksgeest; die geest van pracht; die geest van feest, van vrolykheid, van ware broederlykheid, van gelvkheid tusschen alle de standen der bevolking die dichterlvke geest die in de stoeten, de schoonste, de raerste, dc kundigste dingen voortbrengt en die allen waren Belg moet be wonderen. Wy welen, van overlang, dat de maetschappvcn Rhetoric», altyd die geest van volksfeesten, in haren schoot, bewaard hebben maer, als er, in liet spel, mannen by zyn zoo als de beur K. en zyne mede broeders, die dan over allen hunne vlaemsche ge dachten verspreiden, liet is dan niette verwonderen dat een stadje zulke schitterende zaken opdoet De talrykc maelschappyen Holders die deel in den kampprys genomen hebben, bewyzen dat de Xieu- portsche gemeenlebelrekkingen groot en goed zyn. Alle de gilden waren in onderscheidende kostuimen die, met de vaendels, dc vlaggen, de eereleekcns, dc engeltjes, de maegdetjes, de lalryke leden, het leven digste en fraaiste gezigt oplcverden. Dc praalwagen hulde aen dc stad Nieuport, was zoo schoon, zoo kundig, zoo ryk, zoo poëtisch, zoo historisch, dat hy hier eene byzondere melding vcrdii ut. Mynheer de Reus, gy met uwen staligen gang, uw hoog trotsch gestalte, uwen vreesachtigen kap toe, gy geboodl den eerbied aen allen allen groetten u herlulyk, en gy zyl waardig van u aen het hoofd zulk ceneu stoet te bevinden. Ik wensch er luk over. den 25. Amelie Dqssant, menagiehoudslcr, 33 ja ren, geboren te Adinkerke en woonende te Veurne, huisvrouw van Joannes Boels. Pii tcr Stekuloruni, scliipliminerman, 68 jaren, geboren te Oostvleteren en woonende te Veurne, we- duwaer in 1‘ huwely k van Marie Debrouwer, en in 2* huwelyk van Sophie Mervellie. den 28 Leopoldus Dcsmcdt,|2 jaren on 0 maanden. 21 Zakken Tarwe aen K.0 is een brave, eenvoudige lobbes vaneen boerke datcen stukje land gebruikt teOostduinkerkc. Sedert eenigen tyd «as onze Ko zoo wat met zwoeren en puisten aenged ten en wist niet hoe dat kwyt geraken hy had allu middelen gebruikt, maer vruchteloos. Up zekeren schoonen morgen, schoot hem eens klaps een gedacht tc binnen indien ik ecus ging dien voor Sinl-Jüb, zei Ko by zyn eigen, dat zou misschien helpen. Zoo gezeid, zoo gedaando koffer der beste klcèren ging open, Ko haalde cr het zondags tenuctje uiten, opzyn a lleruilcrsto best, blinkend gelyk eene verniste leers, trok hy iu bedav.iert naer Nieuport. In deze stad aengekoinen, begaf onze held zich on- zniddelyk naer het hospitaolen by St. Jobs kapel een groot beeld ziende, ging hy er devotelyk by knielenen, begon vuriglyk te bidden. E Sedert eenige oogcnblikken reeds was hy in zyne gebeden verslonden, wanneer hy zich eensklaps om- kcerdc voor eene slem die hem tocriep Hé, vriendje, wat doet gy daer dan? Wei, mynheer, ik ben zoo sedert eenigen tyd met zwoeren gekwullen en heb gedacht niets beters tc kunncii doen, dan cens voor Sint-Job te komen dienen. Maer gy knielt voor Zei den heer lachende. Voor den Reus! riep Ko, verstomd uitNu als ge ’t gael zeggen, ik dacht daer zoo even by my zelven dat Sint-Job een grooten heiligen zyn moest, mits men hem zoo een groot beeld had gcmackt. Wat zegt gy, dat is de Reus Het* was, indc-rdaed, den kop van den Reus, die men nacst de kapel van Sint-Job geplaets had, dat onzen Oostduinkerkenaer voor liet beeld van dezen heiligen genomen had, en vóór hetwelk hy vuriglyk te bidden was, toen den heer hem ontwaarde. De klucht werd, natuerlyk, door dezen laetsten niet ver zwegen, en er werd, te Nieuport, hartelyk op Ko’s rekening gelachen. Maandag heeft de Reus den volgenden vangen en t woord. Zakken Rogge van 24-00 tot Sucrioen van '1-00'ot Haver van 15-00 lol Boonen van 25-00 lot Beter, per stuk Fijeren, per 25 Konynen, per kop 88 - 1 id. 80 5 1 td.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1860 | | pagina 6