I H J if’! 1 i I'IIB irl Mi I I 'il i f I I :.w I :n 1;i tl lil 11 Nieuws van de week. Nlfl lil Veurne, 6 October. POLITIEK OVERZICHT. I fr. fr. fr. 11335 53 11055 19 Tot.van 1 jau.totSO sep.fr. 92019 61 |R J Een moordenaer der eerlijkheid. - V i SPOORWEG VAN LICHTERVELDE OP VEURNE. werking zou schoon spel krygen. De libe rale party, die ten allen pryz.e de onmid- delyke toevoeging wil, om aen de gevaren van al die woelingen te ontsnappen, toont zich zeer werkzaem en heeft eene deputatie aen den koning Piëmont gezonden, ten einde hem te aenzoeken naer Napels te komen om er de vryheid te herstellen en over de bevolkingen de weldaden van rust en voortgang uit te storten. De Patrie van Parys deelt de volgende tydingen mede De laetsle depechen uit Napels melden een nieuwe overwinning van het koninglyk leger, dat Cajazzo enPiedimonte hernomen heeft, welke steden in de Terre de Labour, tusschen Capua en Gaëla liggen. Dit voordeel werd behaeld ten gevolge van verscheidene bloedige gevechten. Het leger des konings bevindt zich aldus mees ter van de Vollurnolyn. Men meldt dat Garibaldi voornemens is in de eerste dagen van October met al de magteu waerover hy beschikt een beslis senden slag aen het napelsch leger le leve ren. Wal er van weze, de worsteling schynt sedert eenige dagen een nieuw aenzieu te krygen. Tydingen uit Napels en Turyn bevestigen dat eene toenadering tusschen Garibaldi en hei Turyner-gouvernement; zoo verre zou Garibaldi gegaen zyn, dal hy Viktor- Emmanuel zou aengeboden hebben zyn leger onder zyne bevelen te stellen, op de enkele voorwaerde dat de garibaldische officieren in hunnen graed zouden blyven. De oorlog van Engeland en Frankryk tegen China zal weldra onze aendacht vra gen. Tot hiertoe is er nog niets gedaeu dan toebereidselen; op deu dato der laetsle tydingen liepen die toebereidselen teneinde en giirnen de werkingen beginnen. De monding van den Peïho was van 41 tot 17 july verkend, den 19 waren de fransche en engelsche genenden te Yen-Taï vergaderd om overeen le komen voor het veldtogt- plan. tot het erfgoed van St. Pieter beltooren, door de piëmonlesche troepen die naer Napels gaen, moeten doorgetrokken wor den. Zal de Paus nu, die reeds wilde ver trekken als Frankryk hem niet hielp om do Piëmontezen uit de Marken en Ombrien te verdryven, willen blyven alswanneer hem niet (jeheel het erfgoed van S.‘ Pieter wordt gewaerborgt? Dit valt nogal te betwylelen. Het is den 28 dat hel groot konsislorie ge houden is, en eerlang zullen wy vernemen wat besluit Pius IX heeft genomen. De inneming van Ancona door de pië montezen, is degrootetydingvan den dag. De bezetting heeft zich moeten overgeven. Generael Lamoricière, die zich onder de krygsgevangenen bevindt, wordt den 4 dezer te Turyn verwacht. Koning Viktor- Emmanuël is te Bologna aengekomen. Tydingen uit Napels loopende tot den 25 melden dat de zaken der Garibaldisten niet zeer schoon staen. Cajazzo eerst door hen ingenomen, is hun weder ontnomen, fe Napels scheen men er zich om te getroosten door de inname van Piedimonte, eene stelling die ingelyks toeliet de napelsche magien te Capua te omsluiten, maer ook daeruit zyn ze verdreven door hunne eigene schuld. Zy bouwen te veel op hunne vroe gere overwinningen en vallen vermetel veel talrykere magten dat de hunne aen. In de burgerlyke zaken gaet het niet beter. De mazzinislen woelen, en de heer Bertani strekt hun tot werktuig, en brengt de popu lariteit der omwenteling in gevaer. Was Garibaldi niet zoo sterk in zyne verkleefd heid voor Victor-Emmanuel, de terug- Mct klimmende belangstelling volgt men den loop der gebeurtenissen in Italien, welker ontknooping niemand zou durven voorspellen. De punten die thans vooral de aendacht boeijen, zyn het vertrek of het blyven van den Paus te Rome, en de tusschenkomsl van Piëmont in Tkoningryk Napels. Moet men de fransche officieuze bladen gelooven, dan zou de Paus, nu de fransche bezetting vergroot is, bepacldelyk besloten hebben tie hoofdslad der romein- sebe staten niet te ontruimen. De byzon- dere inlichtingen, wterop wy meer bouwen dan op het geschryf der fransche bladen, melden integendeel dal de Paus, die eerst zyn Vertrek bepaeld bad uitgesproken, nu aerzelt, en toch vertrekken zal, en hiertoe zullen de laetsle gebeurtenissen in tic romeinschc staten hun deel bydragen. Frankryk beeft zyne bezetting vergroot, dit is waer, en de officieuze bladen zelfs de Moniteur Universele loopen weder hoog op met den eerbied en de verkleefdheid van het fransch gouvernement voor den 11. Vader; maer langs cenwn anderen kant komt de Constitutionnelvoor den dag met een artikel, waerin hy doet opinerken, d o de fransche troepen met Rome niet geheel het erfgoed van S.‘Pieter, maer een ge deelte daervan zullen beschermen, en eene depeche uit Marseille slaefl dit gezeg le door de lyding dal de Franschen enkel Rome en Civila-Vccchia zullen verdedigen, wyl Frosinone en Velletri, die insgelyks - door de piëmonlesche troepen die Napels gaen, moeten doorgetrokken fr. 89349 83 MaBCUANT En op het omslag A Moxsieux 8039 54 190 12 3105 88 By bevel Be Sekretaris-trezorier, Get. Edm. R01YSE. Yeurne, den 29 september 1860. 8373 78 fr. 167 45 2513 90 de chabbost a Furne. Het fransch is toch eene schoons taal. Reinigers IJagagien. Koopwaren. De leergang der prattische Bouwkunst zal iedere heiligdag, volgens gewoonte, van 8 lot omtrent 10 ure des voormiddags, onderwezen worden. De lessen zyn kosteloos: dezelve zullen beginnen den 15." October dezes jare, 's avonds ten zes ure. F.'de l oorzitler des Bestuers, Get. V. DB KEUWER. Men schryft uil Oltigiiies, 30 september Gisterenavond na ’t vertrek van den laetsten spoor trein uaer Nyvel, vond de barreelwachter Joseph Da- quenne op den weg eene beurs, inhoudende eene som van 4,000 irs. in vyllraoks-stukkea. lly haeslteziuh dezen vond op hei bareel der statie van Ottignies to dragen v.aerdezelfde werd ongezien. Welhaast kwam eenetelegrafischedepecheaankon digen, dat een iciziger eene beurs verloren had en dezelve wedervraag. l’oen hy by zyne aenkonïst bewe zen had den eigenaar te zyn, werd hem de beurs ter hand gesteld, Maer bet is te verwonderen dat do reiziger, wiens naems onbekend is niet e.'ns vernam naerdengene die zynen schat gevonden had en geeno de minste beloouing gaf. Donderdag na middag heeft de politie-koiumissaris een leerling-Cartouche, die met denzelfdeu lust dan moeder Eva zaliger besmet was, iu ’t groot pensionaot gesteken. Die straetjongen was, langs stadswandeling, door de ba eg in Mr. Bieswal’s hof gekropen, en daer bezig met zich hartelyk appels te annexeeren wanneer dame politie, die artsvyand van zulke annexeeiders is, den kerel vaststekte. In een stadje van Frankryk, beklaegden zich de vleeschbouwers, op zekeren dag aen de meijer om dat de kalvers op de veemerkt zoo schaersch waren; dezen gaf een bevelschrift uit in dezer voegen «Op de klagt ingediend door de slagtcrs vanin dewelke zy beweeren dat er geen kalvers op de merkt zyn, hebben wy bevolen van ons er uaer toe te be geven. Al de gemeenten van het arrondissement Nj vel hebben policieverordeningen aengenomen, voor doei hebbende alle overdekking van daken met slrooi te beletten, voor gebouwen die op min dan 40 meters van een ander gebouw of 20 meters afstands van een spoorweg waerop men stoomslepers gebruikt, staen. Verschelde provincie-raden, gelyk men weet, hebben zich geuit ten gunste van de afschaffing der barreden. Thans verzekert men dat men in de depar tementen van financiën en ’s lands werken vlytig bezig is metdeze kwestie grondig te onderzoeken, en dat er waerschynlyk in den aenstaenden zittyd der heel kamers een wetsontwerp in dien zin zal worden voor- gebragt. Indien men berigten uit Italien mag gelooven, dan is de geest der fransche troepen te Rome, die aldacr reeds lang verblyf hielden, alles behalve ten gunste der pauselyke regering gestemd. Dit zou den keizer ook ten deele hebben doen besluiten, om nieuwe troepen, die minder met de italiaensche zaak zyn i ogenomen, derwaerts te zenden. Men jneldt uit Madrid dat een herder uit de provincie Murcia eene kleine guitare verveerdigd heeft, beslaende uit ruim,10 millioen stukjes. Die hei instrument hebben gezien verklaren, dat het bewon- derensweerdig is wegens het geduld van den maker, liet stuk is bestemd voor de keizerin der Franschen* ;!i’ i i1 I ifl I dfl w ii u ïl Ml Él IH ■KI Over veertien dagen gaven wy een franschen briefte lezen; heden deelen wy nog een mede, geschreven door een Veurnaer, welken zich in ’t Walenland be vindende, plotselings geen vlaemsch meer kan. Hy kan fransch, in vergoeding. Men zal er over oordeelen. St Ghislain le 15 Sketainbre 1860. Monsieur Je vous fait savoir, que je soit a St. Ghislain, et jaitcbie (j’écris) da suite quak je suit arivait te 15 a saint Ghislain Jaut bait ecrit plutót maiest il avail TRODE BATTEax avanl moit. De réponse de plus tót fosible «uaht décomplüMBJI gbet (Jeanjait récü votre lettre le 10 Septanbbb. Je vous salu Ontvangsten van de maend September. 1860. 1859. Deden hebben wy op nieuw eenen schoenen vee merkt gehad. 825 hoornbeesten, waerin een aental zeer schoone, hebben tc koop gesteld geweest. Du pryzcn der fyne Ossen en koeijen zyn doorgaeus ge- lyk gebleven; de 2.d‘ en 3 kwaliteit werden verkocht met eene vermindering van 15 a 20 fr.’ 276 zwynszyn insgelyks le koop gesteld geworden. De messe, donderdag in groot muziek gespeeld, is met veel byvat uitgroeiend geworden, De lief hebbers voegen er by dat hel jammer is van dit slechts eenmael ’s jaers te kunnen hooren, hier vooral waer de toonkunde op eenen zekeren graed van ver diensten gekomen is. De minister van openbare werken maekt bekend dal er eerlang zal overgegaen worden tot eene nieuwe openbare aeobesteding der ondernemings-werken van vernieuwingen en herstellingen, dees jaer te ver- rigten aen de vaert van Plasschendaelc, langs Nieu- poorten Veurne naer de fransche grens. M. Gousyn is loezigter benoemd in het pension- naet St Louis, te Dixmude, in vervanging van M. Vandewalle, die onderpastoor van St Walburga te Veurne benoemd is. De heer Frans Van Cuyck, van Nieuport, leer ling der hoogeschool van Gent, komt zyn eerste exa men in het doktoraqt heel- en vroedkunde, met vol doening af te leggen. Zondag namiddag, terwyl de echtgenoten A. Loncke, molenaers langst de Beerst-kalzyde, afwezig waren, heeft een persoon vyftien vensterruiten in hunne woning verbryzeld. Men weel niet wat dat menscli kan hebben aengezet tot het plegen van dit feit, des te meer, daer zy in geene betrekkingen stond niet de echtgenoten Loncke. Dezer dagen is er te Stekene Waesdoor een Antwerpschen jager, den heer van Meessche, een witten haes geschoten. Een der oudste boekdrukkers van het land, de heer Jakob Joseph Lclong, is den 26 september te Brussel overleden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1860 | | pagina 3