Landbouwnieuws. Veurne, 20 October. I Veel landbouwers klagen dat dit jaer de u. c. i'. F. boonen schimmelen en de aerd appel en bederven; hel is ligt te begrypen dat de buitengewoone vochtigheid van den zomer verre van gunstig is voor het behoud dier gewassen; maer zou de weinige zorg die men doorgaens neemt by het inzamelen derzelve, hiervan grootendeels de oorzaek niet zyn?Ziet hier een eenvoudig middel om het bederf te beletten. In plaets van ze op hoopen te leggen, zoo als doorgaens ge beurt, dat men ze eenige weken dun uit- eenlegge in eene luchtige plaets, zy zullen den lyd hebben om te droogen en het zweetvocht te verliezen dat schimmel en rotheid verwekt. Een ander middel om de aerdappelen voor de vochtigheid te bewaren, is van dezelve uit te spreiden op een laeg houts kool of assche. v.m de wer- bewezen dat de uitbreiding der nyverheids- bouwingen, wel verre van de granenvoort- brenging te verminderen, dezelve vermeer derd heeft. In Frankryk, in het Noorder- deparleinenl, by voorbeeld, hetwelk zich heden byzondcr op den bouw der boeten toelegt, worden er nu meer granen gewon nen dan lydens de beetenteelt, om zoo te zeggen, er onbekend was. En het moest ook zoo wezen. Juist hierdoor, dat de ny- verheid een oproep doet aen de landbou wers en hen aennierkelyke voordeelen aenbiedt, zyn wy verzekerd dat zy het mogelyks zullen doen om uit den bodem oogsten te trekken, welke zoo overvloedig zyn als het maer mogelyk is. De uitweg, door de nyverheid openge-, steld, brengt deralve eene «onmiddelyke verbetering te wege en overhaclt den land bouwer om opofferingen te doen, welke hy anders niet zou op zich nemen. Wilt gy eenen armen bodem ryk maken, rigl sui- kerrallineerderyen, olieslageryen, stoke ryen en spinneryenop, en zegt lol de lan 1- bouwers: «wy hebben wortelen van noode, wy begeeren vlas, wy moéten olie en zaed- kceken hel ben; lever ons boeten, raepzae.’, koolzaed, ena., en terstond zullen de mannen aen ’t werk gaen, en de bodem zal noch vette, noch bearbeiding ontbreken. Hel land, beter gevet en bewerkt, zal aen- stonds verbeteren, eene meerdere weerde verkrygen, eene grootere hoeveelheid pro- d likten leveren, en de inkoopprys dezer produkten zal verminderen. In plaets van armoedige velden, zullen wy ze in goeden slaet zien, en dewyl men niet jaerlys dezelfde plant op dezelfde plaets zal stellen, vermits men daerdoor te veel zou verliezen, zal men de nyver- •heidsplanten moeten laten opvolgen door vocdingsplanlen, die zullen voordeel trek ken uil de meerdere weerde aen het land toegebragt, en aldus zullen zy de helft of een vierde meer leveren dan datgene wat zy voortyds leverden. Zelfsook als men een vierde gedeelte der landen zou besteden aen de nyverheidsbouwen, nog zou men daervan niet te lyden hebben wat men aen oppervlakte verliest, wint men aen opbrengst. Men heeft, by voorbeeld, eene hektaer gronds, die vooreerst 18 hektoliters tarwe leverde; men verbetert ze door nyverheids- teclten; men gebruikt slechts de twee derde voor de granentcelt; maer deze twee derde kunnen 20 hektoliters opbrengen. Hoe zouden de publieke rykdom en de byzondcre rykdom daerdoor lyden Misschien zal men ons antwoorden, dat hel eenvoudiger en even zoo gemakkelyk ware regtstreeks den bodem te verbeteren voor de' teelt der eetbare gewassen. Wy denken het niet. De granen, by voorbeeld, geven den landbouwer geene zoo aeuzien- Jyke winst als het koolzaed of de beeten en laten hem derhave niet loc zooveel ver schotten te doen. De landbouwer gaet waerheen zyn be lang hem heen voert, en niemand zou hem daervoorkunnen laken. De nyverheid biedt hem schoone voordeelen aen; hy beant woordt den oproep der nyverheid, en hy doel'wcl. Deze nyverheid stuwt den land bouw vooruit; zy is het, die den landbou wer dwingt voorwacrts te trekken; zonder haerzouhy niet dikwyls teeken van leven geven. Zoek de best bebouwde streken onzes lands, en zeg of die streken niet ook hel meest vooruit zyn, wat de nyverheid be treft? (Akkerbouw). Er zyn nog persoenen, die zich vyandig toonen tegen de te groote uitbreiding der Dyverheids-gewassen. Naer hunne met n ng is elk stuk land, dat niet aen het voorlhr. n- geu van eetwaren is bestemd, een ondank bare bodem, en minstens een deel van de tydstampen wordt hetzelve ten laste gelegd. Zy. die niets kennen van de zaken des land- bouwseti aljes slechts oppervlakkig be- scliouweuïvindende beoordeel ing gegrond. Waerlyk zeggen zy, indien onze landen minder koolzaed, minder suikerbeeten, minder vlas voorlbragten, en meer tarwe, wy zouden niet, gelyk hel jaerlyks het ge val is. te weinig voorraed op onze merkten hebben. De toehoorders laten niet na er op te antwoorden Dit is nogtans de Vaerheid. Dwaling, vrienden,dwaling^! Helis klaer de invloed der party, gezegd king, geheel vernietigd. De wet wélke doorde kamer der afge- veerdigden te Turyn gestemd is, betrekke- lyk de toevoegingen, is in den senaet voor gesteld door den lieer Cavour, die ze deed vergezeld gaen van een verslag, waerin de slaetkumle desgouvernemenls wordt bloot gelegd. Wy deden dit stuk verder mede, De gebeurtenissen hebben, zegt de heer Cavour, 22 millioenen Italianen meesier van hunnen lotsbestemming gemaekt, en derhalve denkt hel gouvernement des ko- nings, tlal hel oogenblik gekomen is o:n een sterk koningryk te vormen, echter Rome en Veneticn uitzonderende. Gari baldi toonde zich vyandig tegen de onmid- delyke toevoeging van zmdelyk llalien die hy bestuert omdat hy dacht dal de toevoe ging de verlossing van Rome en Venetien vcriiintleren zal. Maer het gouvernement is overtuigd dat men alle onderneming legen Rome en Venetien moet uitstellen, en dat de lyden de openbare denkwyzevan Europa krachtdadiger dan de wapenen voor hunne verlossing zullen werken. In afwachting berekent hy dal de toevoeging een dubbel voordeel zou hebben: door den wensch der bevolkingen te bevredigen zou zy aen het nieuw italiaensch koningryk de kracht geven die het noodig heeft om zyne onaf- hankelykheid te verdedigen en de gevaren eener vreemde tusschenkomst te verwy- deren. Hel vertrek uil Parys van den pausélyken nuncius, Mr. Sacconi, heeft in de hoofd stad een zekeren indruk verwekt, alhoewel er maer olliciéel kwestie is van een verlof. Men denkt algemeen dat hy niet meer zal terug koeren, en in zyn vertrek vindt men 'Ie bc.esliging der allyd zeer verspreide geruchten over het inzicht des Pauzes om Rome te verlaten, nieltegenstaende de ernstige maelregelen door hel fransch gou vernement genomen om hem te bcscho Dieu, en nieltegenstaende de schikking -n die hel pausclyk gouvernement zelf neemt om een leger herinteriglen. Gene- rael Goyon heeft Vilcrba doen herbezetten, alwaer men weet dat een kommissaris van koning Victor-Emmanuel de leugels des hesitiers genomen had. Die kommissaris alsmede de plaetselyke overheden hébben geprotesteerd, maer natuerlyk is hy ver trokken, voor de fransche troepen, en de bevolking onderwierp zich zonder tegen stand. De bisschop van Vilerba is er lus- st hengekomen om haer te verzekeren tegen alle terugwerking van wege het pausclyk gouxernement, en de aenvoeder der fran sche troepen heeft verbintenissen van zelf den aert aengegaen. Qxxxna stemopnciners. XORQT VOOR DE AERDAPPELEN. Ingevolge het art. 24 tier geineente-wet, zal het bureel voor de kiezing van 30 dezer ma end satnen- geslcld zyn als volgt AIM. Angnsl Beitaeghel, schepen, voorzitter. Brycx, raedsheer, Bernier, Al.iieur, Deelens, De heer Ch. Glaereboudt zal de plaets vervullen van sekretaris. De heer Emil Vanslaen, oi zo stadsgenoot, heelt zyn exaein tan konditkteiir van bruggen en wegen, op eene voldoende wyze, afgelegd Alen schrylt uil Üoste.iue «Zaterdag worgend was de heer Karles Baele op jagt in zynen tuin het Ticoli-, zyn vu. r' Oer g. ketst hebbende, ging hy in zyn appartement, om het te onderzoeken. Korts daer- op hoorde men eene ontploffing; zyne familie kwam toegeloopen, en men vond tien ongelukkige, in zyn bloeit buiende en zonder nog teeken van leven te geven. Alen veronderstelt tiat de heer Baele zyn jagt- roer op hel bed zal gelegd hebben, en de wryving tegen tie sargien tien hacti zal hebben doen springen.» Men leest in het Journal de Bruges De verledene week heeft eene visseher van Blan- kenberghe in zyne netten een been met eene leers ge vonden, dalerkenil werd voor de bil van eene matroos die verleden jaer over boord vielen verdronk, liet is do weduwe des ongelukkigen, die erkend heel’d dal het de leers liners echtgenoot» was. Utrecht sehynt op dit oogenblik een man te bezitten, die zich een groolen naem in de mu/iekalo wereld maèkt; hy heet C. Wiel. De violen die hy maekt, overtreffen alles wat de liedentlaegschc instru mentmakers verveerdigen. Zoo veel vraeg heeft hy, dat men zich een jaer voorop moet laten opschryven om eene viool van Wiel te bekomen. Ten gevolge der langdurige en overvloedige regens, zyn de Leije deYzer boven hunne oevers ge stroomd, en van Bavichove tot Meenen ligt do schip- vaert gestremd. Eene gebeurtenis tlie de schroomelykste gevol gen kon gehad hebben, heeft tien 1 1 dezer eene groo- ten schrik verspreid in de omstreken der spoorweg- slalievan Vilvoorde. lene poerfabriek ton gebruike der'inynen, sedert eenigen tyil aldaer geplaetst, op den steenweg van Leuven, is in tien vroegen morgend eensklaps ont ploft en in de lucht gevlogen, en het is maer met do grootste moeite der wereld en te midden van den algenieeneti schrik, dat men er in gelukt is do vlam men te overmeesteren die alles dr-igden te*vernielen. Verleden vrytlag had een ernstig ongeval p'aots op de lyn van Maestricht naer Landen. De trein uit Maestricht, van 2 uren 40 m., nietlydelyk hebbende kunnen stil houden te Hasselt, is er ter statie in eenen put geloopen; zy viel er in en een deel van hel kon vooi liep er over, Lokomotief en rytuigen zyn ver- bryzeld en, het vei lies is onlzachlyk voor de kom* pagnie. Enkel twee reizigers bekwamen ligte kneu zingen. De machinist en de stoker waren tydelyk van den trein gesprongen, zonder zich te bezeeren. De vinkenwedstryd wordt thans als eene ramp in het Walenland voorgehouden, uit hoofde der weddingen die tusschen de li l'aebbers worden aen- gegaen. Door dien drift worden talryke werkiuails- hnishond rs in tie armoede neêrgeïlomptld. Men kan erover oordt-clen floor deze omstandigheid eert koolmytider heeft van eenen glasblazer, met name Diikolaes Andries, te Jtimez, eene vink van tie kleino soort aengekocht ten pryze van 250 franks Men leest in de Jleuse, van Luik, 1 dezer Eene aenzienelyke afstorting had gisteren ,-o\.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1860 | | pagina 3