Laiidbouwnieiiws. Veurne, 10 November. OVERSTROOMINQEN» strekking zyner inlichtingen, en den Des em les naer Frankryk gestuerd hebben, om er nieuwe te vragen. Volgens die inlichtingen zou het thans stellig zyn en dit blykt ook uithol ge zegde van den Toulonntiis dal in weer wil het gezegde der officieuze bladen, de heer schout-by-nacht Le Barbier de Tinan den schout-by-ParSano zou belet hebben aen de mondingen van den Garigliano te werken, en niet alleen zou hy die bonding aengenomen hebben tegenover het opper hoofd van liet piëmontcesch eskader, maer ook Frans II de verzekering hebben ge geven dal de sardinische marine in de golf van Gaëta niet zou werken. De heer Payen, uitvinder van het ge nezen der aerdappelen met kalkwater, loont het volgende middel aen om de zieke hoornen te heelen Zoodra men bemerkt dat de bladen geel worden en dat de groei te wenschen laet moet men den grond olnspillen op 1 me ter 50 c. rond den boom, opdat de zieke wortels de volgende samenstelling zouden kunnen inzwelgen. Gestampt yzerzuer, 525 grammen; ge woon zout, I k. 500; rotsaluin, 525 gram. Totael 2 k. 550. Men doet dit in veertig liters water, tot alles goed gesmolten weze, daerna be sproeit men den boom nahy den stam twee of dry malen den eersten dag, en herhaelt dit des anderendaags. Men kan dit samenslelsel gebruiken voor moerbeziënboom, notelaers en ande re Iruitboomen, alsook voor alle andere boompjes, de hoeveelheid volgens de dikte regelende. De goede uitslag is altyd ver zekerd. pchenkomst. Hy weet dat die kans geheel Verloren is, en hy begrypt ongelwyfeld dal een langen* tegenstand geen anderen uit- slagkan hebben, dan hel oogenblik waerop hy onvermydelyk in ballingschap zal gaen, I voor eenige dagen uit le stellen. Zooals wy gezegd hebben, was het inzicht van koning Viklor-Emmanuël slechts in de hoofdstad van Beide-Sicilien le komen, als Gaëta gevallen is; maer eene deputatie van notabele uil Napels, den 29 October le Scssa I Hengekomen, zóu hem gevraegd hebben niet langer le wachten om zyne nieuwe •laten in bezit le nemen. Hel zou zyn ten Igevolge van inlichtingen door de leden dier deputatie aengebragt, dal de koning besloten zou hebben naer Napels le komen, zoodra zyn leger over de Garigliano zou zyn. Echter denkt Viktor-Emmanuel maer Weinige dagen verwyderd le blyven van hot oorlogstooneel. Hy wil in persoon de wer- ken tegen Gaëta besturen en de vyande- lykheden werkdadig voorlzellen. De Pië- nionlezen, overtuigd in dit oogenblik op I den Mincio niet aengevallen le worden, I zullen byna al hunne maglen naer Zuider- Italiën brengen. Een dagblad van Toulon brengt ons een nieuw verhiel aen, en dat ditmael juist schynt, over het geschil tusschen den schout-hy-nacht Le Barbier de Tinan en i den schout-by-nacht Persano, toen deze laetste met zyn eskader aen de monding van den Garigliano kwam, om de werken Ivan het sardinisch leger te ondersteunen. Zes sardinische schepen, die den 18 Octo ber eene landing wilden beproeven,zouden stil gehouden hebben voor de hetoogingen van het opperhoofd van T fransch eskader. Admirael Persano op zyne beurt den 50 niet een sterker eskader gekomen zvnde, om de landing te doen, zou het fransch eskader hem tot teruglogt hebben willen dwingen. De piëinontcsche acnvoeder zou dan aen den heer de Tinan vcrklaerd heb ben dat hy bevel ontvangen had aen de monding van den Garigliano le landen, en gedwongen was het uit te voeren; dat, zoo de fransche schepen hem aenrandden, hy zich niet zou verdedigen, maer den admi rael vcranlwoordelyk maken zou over de gevolgen dier gewapende tusschcnkomst, Welke hy voor onverregtveerdiglyk aenzag, iiengezien hy buiten de waters van Gaëta en do blokus-lyn dier plaets was. De heer i de Tinan zou, nieltegenstaende deze pro- lestal;e, in zyne houding gebleven zyn, I niaer zou twylel opgeval hebben over de I 1 Woensdag aenstarndc, zal onze inactschappy van Rhetorika, aen hare leden en eerleden eene luistcr- ryke vertooning geven. Deze tal beslacn uit drie nieuwe stukken de Per»/ der Dienitmeiden; Karei en Robrecht; en Pier en Lyn. De medewerking van ilev. Fauconriier, die altyd zoo bereidwillig hner talent ten dienste van ons Rhetorika komt stellen, zal niet weinig bybrengen om deze verlooning veel by val te doen verwerven. Gedurende de innend oktober lest, zyn 3,986 brieven, ten gevolge van slechte adressen, ter zyde gelegd. Van dat getal zyn er 2544 nacr hunne be- Wy vinden in den Mes&ager du Midi, de volgende bjzonderheden over een hevigen storm, welke tn dett nacht van 28 en 29 October in het departement Herault heeft gewoed Des zondags avond begon het te Glermont-ilerault zoo hevig stortregen, dal de straten weldra in slroo- inen herschapen waren en dat de rivier de Erj'üe builen hare oevers trad en alles onder water zettte zegde Angila steeds Op droevigeren toon, hoeveel kan et- in dien tyd al niet gebeuren. Ja, hernam hare vriendin vrolyk, misschien zyt gy dan wel verloofd. DAl zal toó spoedig niet gaen, zegde Angila lachende. Maéi* Onthoud het, Angila, ik ben bruidleidster. Zeer zeker, sprak zy, altyd op denzelfdert schertsenden toon, ik zal op u wachten. En wie zal de gelukkigezyit vroeg AugdsUi Dat Is ineer gevraegd, dan ik u zeggen kan; InaCr eén bekoörlyk man, dat kan ik 'u verzekeren. Maei- hoe ziet hel ideal dat gy u voorgesteld hebt, eruit? ik heb uw gevoelen hierover nooit gehoord; Uet ideael, dat ik tny voorstel, is even als dd helden van Ossian, onduidelyk en nevelachtig. Iets zeer uitschitlerends in houding en manieren, zwarte oogen en zwar.t hair, dat is het eenige, dalvast.be3 paeld staet. Voor het overige boud ik rny geheel aen uw toekomende, voegde zy er vrolyk by. Ik beu benieuwd, wie uw echtgenoot Wordert zal, zegde Augusta met al den ernst dién een jolig meisje by zulk een belangryk onderwerp met rnöge- lykheid kan tien den dag leggen. Te vervolgen.) steaiming kunnen gezonden of aen <h> schryve s teruggeveii worden; 1442 zyn in de scheurmand geworpen. Vrydag heeft het parket van Veurne zich naer de gemeente Vladsloo begeven, om, naer men zegt, aldaer by een persoon onderzoek te doen, wegens het verveerdigen van valsclie munt. Men beweert dat de pliglige op de vlugt is. In verscheidene plaetsen worden klagten gedaen Wegens de vervaisehing der koolzaed'-olie, met !yn- Zaed-olie. Deze mengeling, die verkocht wordt voor zuivere brandolie, is van zeer slechte hoedanigheid en ongezond voor het gebruik. Een diergelyke ver- valsching der brandolie is, volgens de wet, een w.ier bedrog en kan derhalve aenleiding geven tot regter- lyke vervolgingen. Men schryft uit Yperen, 5 november Dezer dagen is men le Neder-VVaesten van een hert» roerend geval getuige geweest. Zekeren I.alL.nr, kolenbrander, was over eenige jaren in zyne duer- baerste belangen getroffenzvnzoon was in het lot gevallen en moest soldaet worden. De vader, door den ouderdom en den arbeid gebogen, had geene moeite gespaerd om den steun van zynen ouden dag terug te bekomen, doch alles was vruchteloos. Gedurende de laetste reis des konings in West» Vlaenderen, kwam hy door Neder-Waeslen-, en hield er een oogenblik stil. De boeren hadden gewedyverd om hel dorp te versieren, doch de kolenbrander had. hen allen overtroffen; hy had aen den top van den hoogsten boom, die bezyden den weg staet, de nati onale vlag gehecht. Toen de koning dacr voorby kwam, wilde hy weten wie dit Waegsluk had uitge voerd, en wanneer men hem alles had gezegd, be loonde hyer den ouden kolenbrander voor met heul tynen Zoon terug te schenken. Het schynt dat er Valsclie goudstukken van 20 franken, met hcljaertal 1859, uitgegeven zyn geweest in den omtrek van Westkappellé. Óp 32 dezer stuk ken, Welke eenen eigenaar ontvangen had van eenen koopman van Eecloo, waren er twee valsChe. Een andere inwooncr van VVestkappelle schynt ook een valseh 10-fraiiksstuk ontvangen te hebben. De groole jngten in de Ardennen zyn in ge huldigd. Den 10 October hebben twintig jagers een overgrooteil hert geveld, alsmede twee euvers, vier geiten, een vos en meer dan twintig hazen. De hert i», zegt men, bestemd voor de verzameling van het kabinet van natuerlykc historie der hooge- school van Gent. Men meldt uit St.-Peterburg, dat de keizerin» moeder, verleden donderdag morgen overleden is. In Rusland is eene algemeene volksoptelling gedaen en heeft het volgende resultaat opgeleverd Rusland telt in het geheel 79,000,000 inwooners; Er zyn 1,770,000 vrouwen meer dan mannen. De mindere klassen, lyfeigencn, kleine kooplieden en werklieden vormen een totacl van 53 1/2 millioertj de adel bezit nog 21 millioen lyfeigene. De bevolking van Siberie, hierin begrepen de zwervende volkeren Van Kasan, Astrakan en Ourenburg, telt 4 milioertbn, veel smack over kleeding, houding en manieren- Hare beooordeelingcn vielen gewoonlyk in de uiter sten. De meisjes hadden er of allerliefst, of aller- dwaest uitgezien en de jonge mannen waren of be vallig, of halelyk geweest en ty zelven hadden in een voortdurenden staet van genoegen of verveling verkeerd. Ik was zoo bang, dat Robert llazlewood my zou vragen om te walsen, zegde Angila, en hy danst zoo verschrikkelyk slecht dat ik niet wist wat ik zou doen; doch gelukkig vroeg hy my voor den cotillon en was ik reeds geëngageerd; ik was er regt blydeom. Dus hebt gy niét met hem gedanst? Neen, tol myu genoegen ging hy heen; ik ge loof boos. Wel, wel, myno lieve, is dal praten, merkte mevrouw Mervalc aen. Hoe dat, moeder? ik heb eenen ingeschapen af keer van hem. Wel, Augusta, aldus ging zy voort, wanneer gaet gy op reis? Maendag aenstaendc, hernam Augusta. Maendag reeds, zoo spoedig 0, wat zal ik zon der u uitvoeren, zegde Angila hertstogtelyk; en gy denkt zes maenden uit te zullen blyven. Ja, dit zegt papa. Hy denkt niet voor mei te rug te kunnen zyn. Verondersteld altyd dat gy do middelen hier toe lo l.ben zult Ik geloof niet, dat iets onacngenamer ofonwaer- •*'Chy nl j kcr zyn zal, hernam hare dochter lachende. liet moge onacngenaein zyn, aldus ging hare iiioi dvi vOort, maer de onwaerschynlykheid zie ik er niet »an in, en het onaengename ook niet; de fa milie Constant is nog jong en klein van huisgezin. Hun huis is klein, niet waer? O ja een klein hokje is het. /.- kcr groot genoeg voor hen, veronderstel ik, I aldus ging de moeder voort, wier denkbeelen niet Zulk eene hooge vlugt namen als dievan hare dochter. Dat kan zyn, antwoordde Angila, maer ik haet die lage plafonds. Ik zou niet opeen groot huis ge- •teld zyn, maer ik houd veel van groote kamers. IJi.t is echter mocijelyk groole kamers in een lein huis te hebben, merkte mevrouw Mervale glimlachend op. En het huis van mevrouw Astley dan? het /■«eft ook inner eene verdieping en toch zyn de ka- ”>ers grooter dan de onzen. j'.i, myne lieve, het huis van mevrouw Astley is groot huishel is derdig voet breed en Do’ch Angila had geen tyd om naer eene opgave de uitgebreidheid van eens anders huis te luis- Augusta en zy hadden het gesprek over de avondparty weder opgevat en praetten met nu

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1860 | | pagina 3