Besluiten en Benoemingen. FÏNE ENGELSCHE OESTERS te bekomen Veurne, 12 January. Landbouwnieuws. au. .M. 1 r If POLITIEK OVERZICHT. De laelste tydingen uit Gaëta melden dat de vyandlykheden er langs weêrskan- ten hardnekkig voortgezet worden. Een korrespondent uit Turyn spreekt van demogelykheid eener toenadering lus- schen den heer Cavour en Garibaldi. De heer Ratazzi zou de bemiddelaer daerloe wezen; echter zou het koning Viktor-Em- manuel zyn, die meest werkt ter verzoe ning dier twee politieke mannen, want hy wenscht, in de moeijelykeomstandigheden waerin Italien zich bevindt, al de levens krachten der natie rond zich te scharen. Eene gevoelige wyziging in het kabinet van Turyn zou uit die gewiglige politieke gebeurtenis volgen. In zekere kringen te Parys loopt het ge rucht dat er ernstige moeijclykheden op handen zyn tusschen Engeland en Frank ryk nopens dé kwestie van Syrien, en dat die moeijclykheden groote vreugd opwek ken by de tegenstrevers der italiaensche omwenteling, hy welke zich scharen de aenbangers van een russisch-fransch ver bond. Indie zelfde kringen wordt bevestigd dal Engeland in eene nota geprotesteerd heeft legen het verlengen van het verblyf der fransche troepen in den Liban. Macr, volgenseenekorrespondencev au Ylndépen- dame, zou dit gerucht overdreven zyn, en zou alles zich ten hoogste bepalen by het uitwisselen van enkele depcchcn. Een be- wys dat er geen afbreuk of zelfs geen drei gend gevaer daerloe bestaet, is dat er ver- ledene week een innig gesprek tusschen den keizer en lord Cowley heeft plaets ge had, waerin over Venetien gehandeld werd; waerschynlyk was lord Cowley ge last des keizers gedachte te hooren nopens het inzicht van Engeland om te Weenen diploniatiekelyk de kwestie des afslands, mits schadeloosstelling, voor te dragen. De keizer zou eerst zyne verwondering geloond hebben over Engelands aendrin- gen om die zack op te lossen, en dat het nu zoo vurig voor Italien in 't harnas sprqng, na in den beginne der omwente landbouw-konunissie insgelyks eene be- looning gunnen van 400 fr. en een zilve ren eermetael, aen den schryver, in ’tfransch of in Tvlaemsch, van de beste memorie op dezevracg Welke zyn de beste pachtvoorwaer- den voor de land bouwers in West-Vlaeu- deren ling er zoo weinig toe medegeholpen te hebben; vervolgens zou de keizer aen lord Cowley hebben doen gevoelen dat het en- gelsch kabinet niet moest verwonderd zyn indien de fransche souverein, die al de moeijelykheden van naby gezien heeft, soms verpligt was eenige concession te doen aen de behoudende zienwyze der met Frankryk bevriende mogendheden. De keizer zou tevens twyfel betuigd hebben nopens de welvoegelykbeid van eene gel- delyke vergoeding aen te bieden, wanneer men byna zeker ii dat die zal geweigerd worden, en ten slotte zou hy hierop aen- gedrongen hebben, dat, zelf wanneer En geland en Frankryk zouden overeenkomen om Oostenryk de eene of andere oplos sing voor te stellen of op te dringen, zy in dit geval geen misbruik moesten maken van de overmagt die zy in die overeen komst zouden putten, om onder hen bei den de italiaensche kwestie op te lossen. De provinciale landbouw-kommissievan West-Vlaenderen, naer luid van een be sluit des ministers van binnenlandsche zaken, gedagteekend 22 juny I860, zal eene belooning schenken van 400 franks en een zilveren eermetael, aen den schryver van de beste memorie, in t’ vlaemsch of in ffransch opgesteld, op deze vraeg Welke zyn de gepastste middelen om den landbouw in West-Vlaenderen, de grootste hoeveelheid graen, zoo als tar- a we; rogge, enz., te doen vóórtbrengen, zonder daertoe meer land voor de kul- tuer der granen te gebruiken, en zonder nadeel aen de andere takken van den landbouw le veroorzaken In de tweede plaets zal de provinciale J=lï gelieve deur» stcld. fr. fr. 8425 09 fr. fr. 8001 02 fr. 116685 24 i ;«<l«en li aan Vcld- licn. cal do in het ra n ca aller» n van lialcn 4933 75 72 50 8398 84 4784 52 117 02 3139 48 .waraa i meu- ifatedo Oo.t- f den >O[xl»g iffy*. nptanl je van enten ben? :h het voor- ehrcl n. Zy yxen, hem n en lolita Irent lief ie ty «chto «g‘lo e ty die 5 be- Uciu Reizigers Eagagien. Koopwaren. 1 Ontvangsten van een linig et is om Gy ik de werking van het daeruit, dat er eene krachtdadige werking moet bestaen, 'l van belemmering. By koninglyk besluit van 14 december is do lieer S. Cornand, hoofd-kommies der accynsen te Yper, benoemd tot ontvanger der dirokte belastingen ae- cynsen eux. to Poperinghe. De verbintenissen der niaetschappy syn door een kapitael van fr. 4.232,804-23 gewaerborgd. Uiii nadere inlichtingen te bekomen, men lich te begeven by Cu. DESAVER, correspondent der MaclSchappy te Veurne. In bet hólst de la Rketorique, te Veurne. treurnis van dit hertverseheurend tooneel vernii nder en eenieder in staet stelt de yielykbeid te beseffen. Maendag laetst, rond zes ner ’smorgends, keer de de heer Frans Slembrouck, opzichter der werken aen het sas van Heyst, naer Blankeitberghe terug en op hel grondgebied van Lisseweghe gekomen, werd by de keel gevat door zes in hinderlaeg liggende kerels; weldra lieten zy ht^n los en een der boos doeners riep uitHet is niet de man dien wy heb ben moeten. Het slagtoffer is ziek ten gevolge van den geleden schrik. De winter van 1860-1861 zal mogen gerekend worden onder de guerstedezer eeuw. Inden nacht van 7 tot 8 dezer is de thermometer 17’,3 centigra den onder o gedaeld. Sedert dertig jaren is de weêrgesteltenis macr ééne mael lager geweest, name- lyk in 1838; den 16 january teekende de thermo meter 18",8 centigraden Onder 0.'Die berigten zyn overgenomen uil de jaerboekeu van hel koninglyk Observatoria te Brussel. Wy zien daereubovon uit de opmerkingen, go- daen in het zelfde gesticht, datde maend "january over ’t algemeen eene periood van groote koude geeft, die vun 7 tol 11 dier maend komt. Twintig opvolgende jaren vau opmerking hebben laten be- statigen dat de dag vau 10 january gemiddeld de koudste des Jjaers is. Onlangs beschreef een fratsch tourist onze noorderlyke naburen, gelyk de Franschen het tel kens doen als zy iels te beschryveu hebben dal niet binnen de grenzen huns lands is gelegen. Over de kermis van Amsterdam handelende, hield de Mons ieur-Universeldii Hollanders voor als eters van harde eijeren, zotten, enz., enz. Het Humorilisch Album van Rotterdam zegt by deze gelegenheid üuze minzame recensent heeft veel koordendansers op do foire van Amsterdam gezien. Hy moet opgemerkt hebben dat het byna allen Franschmans waren.» Hoe tal de Monlteur dit antwoord vinden? De hoer Liedts, die op dit oogenblik onder handelt voor hel handelstraklaet met Fraiikryk, wordt legen 20 a 30 dezer le Brussel verwacht. Men hoopt dat het traklaet in de eerste dagen van february de wetgeving zal kunnen onderworpen worden. Het water der Maas le Namen, Hoei en Maastricht, is maer weinig lager dan 1850. Te Luik is het veel lager dan toen, dank aen de afleidingswerken dia eerlang voleind zullen worden. BESCHRYVING VAN HET BELGISCH KUSTLAND. Het belgisch kustland studerende op de uitmun tende angelsche aeekaertcn, zyn wy tot eene gevolg trekking gekomen, die wy verre waren Co voorzien, en die misschien nog meer andere persoonen ver rassen zalnamelyk dat do rcede van Nieupoort wel dc beste is die Belgicn bezit op de Noordzee-kuslcn. Inderdaad, men kan in ’tzicht van Nieuport komen mot do grootste schepen, en de weg voor het schip van den grootstee diepgang, om, hetzy te Duinkerke, hotzy te Oostende aen te komen, vloeit langsheen Nieuport. Nieuport schynt dus door de natoer bestemd tol de daerstelling eener haven, voortreffelyker dan haro buren, Oostende en Kale». En noglans bekleedt zy in de handelswereid «enen leegen rang; liet wordt dus van belang de oorzaken dier versehillige feilen te onderzoeken. Het eerste wat in het oog springt, als men dio pladsen bezoekt, is het verval der kustwerken; het havenhoofd ofzeegal was eertyds verdedigd door tweo dammen die aen 't westen is vernietigd en zyn over oud bestaen wordt macr door enkele palen meer aeugeduid. Het gevolg dat natuerlyk de uitslag dezer verwaer- loozing zyn moet, is gemakkelyk te voorzien: helfyti zand, waer de duinen uit samengesteld zyn, moet onder de dryfkracht van de in deze gewesten zeer dikwyls plaets hebbende westerwinden dienen om hol havenhoofd, dat van alle verdediging beroofd is, te vullen. Wy zyn van dit feit gelnigen geweest: een eenig- zins sterke wind bragt heele lagen zand op, die zonder verpoozing in het hoofd kwamen vallen, en eenen waterstroom verbeelden die zich in de zee stort. De herstelling des zuiderdyks zou dat ernstig gebrek verhelpen. Wanneer men zulke groote hoeveelheden zand zich ziet verplaetsen, is men geneigd te vragen, waarom het zeegat niet gevuld en vervangen is door een duin, gelyk zulks plaets heeft op al de andere deelen van het kustland. Maer, vermits het zeegat aen zand wederstaet, besluit men tegenstrydige en 1 welke het zeegat vry houdt Om kortte gaon, Augusta bemerkte dat dezelfde opgewondene, warme verbeeldingskracht, die aen Robert H.izlewood alles toelichtte wat zy in hem ver langden, ook hare bekoorlykheid uitspreidde over een klein huis, lage verdiepingen, vrouwelyke be dienden, ja, over alles. Dit is de magt der liefde Wel, vide Augusta, toen zy hierover met haer broeder sprak, ik kan het niet begrypcu Angila, dio altyd zoo moeijelyk te voldoeh was, die zooveel aen te merken had, dio zooveel eischte van den man, dien zy hare hand zou geven Zy is het eerste meisje niet, dat van haor ver heven standpunt afgedaeld is, hernam deze lachende. Neen, maer zy is niet afgedaeld van haer stand punt, vervolgde Augusta, dat is het zotste; macr zy heeft Hazlewood tol haer opgeheven. Men zou werkelyk mecncii, dat zy het eenige paer zyn in de wereld dat gact trouwen. Zy bemint hem nu inderdaed, mama, en nog vóór wy vertrokken, verwonderde zy zich, dat Mary Morton hem genegen was. - O myn kind, hernam haro moeder, dat was omdat hy loon vol oplettendheid voor Mary Morton was; doch hwt is verwonderlyk, welk een verschil het maekt, wanneer de zaken onzen eigen persoon aen- gaen, en zoo gy haer werkelyk lief hebt, Augusta, zult gy vergeten, of althans niet herhalen, wat zy zegde: a«s maenden voor haer huwelgh. ter IE, to lo tö Tot.van 1 jan.totSl dee.fr. 120700 21 Men schryfl uit Rousbrugge: De laatstleden dooi, naer het vallen van eene zoo groote masse sneeuw, heeft alhier op nieuwjaardag eene der grootste overstroomingen veroorzaakt dio wy nog te verduren gehad hebben. In meer dan een veertigtal huizen stond het water drie voet hoog. De doortogt op den steenweg was onmogelyk. Scheuren, stallingen en magazynen stonden onder wateren veel koopmansgoederen zyn totael verloren. Menscheu zyn hunne huizen ontvlugt en de dieren heeft men God dank kunnen redden. De vorst die onmiddelyk hierop gevolgd is, heeft thans, in plaets van vloeijend water, alles met ys bevloerd, hetwelk geensinds de Hat is morgen dat den heer August Behaeghel, nieuw benoemden burgemeester dezer stad, alhier zyne pleglige intrede zal doen. De burgemeester zal hier omstreeks 2 1/2 des namiddags aenkomun en aen de Nieuporlbrug door de overheden verwelkomt zyn, die hein vervolgens stoelsgewyze en voorgegaan van allo de gilden, enz. naer hul stadhuis zullen ge leiden. Eene algemeeneverlichting zal ’savonds plaets grypeu. Van alle kanten ziet men reeds maetregelen nemen om dit feest le verluisleren, en wy twyfelen biet of eiken burger, zal hel zyne willen bybrengen om deze plegtigheid grootscher en schooner te maken. SPOORWEG VAN LICHTERVELDE OP VEURNE. de maend December. I860. 1859.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3