f III I li i I t i 'f J r. O I Landbouwnieuws. Venriie, 27 April. 1 Eene landbouwkundige korrespon- dencie van de Independence beige meldt, dat het stellig is dat er in Frankryk tarwe vervrozen is. De daedzaek is den schryver genoeg zeldzaem toegeschenen, om door hem gemeld te worden. Zekere velden zullen derhalve moeten herzaeid worden met lente-koorn, hetwelk niet eene ver goeding zal uitmaken, dewyl er twee zaci- jingen moeten geschieden in plaets van eene, en de oogst minder zal bedragen dan dien waerop men vooreerst had gerekend; voegt men daerby de noodzakelykheid van twee bewerkingen in plaets van eene, en men zal liglelyk de misnoegdheid der fran- sche landbouwers verslaen. Do heer Mathieu, van Brussel, die veel eigendommen aengekocht heeft te Lom- bartzyde, Westende en in andere plaetse- lykheden van Veurne-Anibacht, doetaldaer aenzienlyke landbouw-werken uitoefenen. Reeds ziet men er groote dreven met kana- das beplant; ,by doet de hoogten plat leg gen en geeft den grond in huer, met ver mogen voor de pachters van het zand en zavel te verkoopen. Byna 200 gemeten zyn reeds beplant en bezaeid. Deze werken doen wel goed acn die streek. °p de door hen ontvangen inededeelingen, die herkenning moeten doen. De redevoering van lord Palmerston op het banket van den lord-meijer, is van tei l °Di, midden de oorlogzuchtige tydingen die ons van alle kanten toekomen, nieuwe boon op hel behoud van den vrede in te boezemen. De Patrie van Parys zegt^dat die verklaringen van den eersten minister van Engeland op dit oogenblik het hoogste gewigt aenbieden. De tydingen uit Polen blyven onrust barend. liet russisch gouvernement brengt geene verzachting aen zyne beteugelings- niaetregelen. Fit Warschau meldt men, van den 15, dat er tenten op de openbare placlsen opgeslagcu waren om er de troe pen te doen bivakkeren. Verders verneemt men dal th* grootste gisting in al de pro vinciën blyll heerschen. Er zyn te Warschau onderhandelingen begonnen* lusseben het volk en de over heid, maer men verhoopt er niets goeds van. Een honger bevel heeft de dagbladen verboden zich met de zaken des lands bezig te höuden. Sedert eenige dagen spraken de dag bladen niet meer over de wapeningen van Ooslcnryk; thans slaen de italiaensche dag bladen vol van geruchten. Volgens de .l/oti- niento beschikt Oostenryk op dit oogenblik tusschcn Tyrol en Venetien over 250,000 mannen. Langs den kant van Ferrare zendt hel dagelyks voorraed en oorlogsgoed. Onlangs, zegt dit blad, werden 12,000 bommen, te Mantura opgeladen, uil vier schepen gelost te Sanla-Maria, tegenover Ponte-Lagoscaro, waer men een verschanst kamp heeft opgerigt. Te Peschiera, Mantua, Verona en Leguano zyn de oude kanons door groefkanons vervangen. Een blad van Brescia meldt dat sedert vyf of zes dagen er in hel land van Mantua per spoorweg nieuwe koinpagnien aen- Komen. Te Verona heeft men in allerhaest eene ontzachelyke hoeveelheid nagels voor baiken bcsield. De modecnscho troepen die zich te Bassano bevonden, zyn op Udino gesnierd. Al die bewegingen worden door de Italianen in ’t oog gehouden, die bereid zyn oenen aenval al te weeren. De onderhandelingen nopens het kom- maudo van liet bondsleger zyn tusschcn Oostenryk en Penissen afgebroken, en men *s er te Berlyn en Weenen zeer over te vreden. Einkelyk werpt men te Weenen die afbreuk op den nek van het berlynsch hof en te Berlyn schreeuwt men luide tegen de koppigheid van het Weenerhof. Oostenryk had nogmaelsgelracht die onderhandelingen aen de venetiaensche kwestie te hechten. Het stemde toe, zegt men, met Pruissen hel kommando der duilschc troepen en zelfs het voorzitterschap van den landdag te doelen; maer hel eischte, als vergoeding, de waerborg zyns beheers in Venetien. Koning Wilhelmzou teruggewekenzyn voor eene zoo gevaerlyke veranlwoordclykheid. HADDELS VERDRAG. Men inckit nit Parys dal het liandelsverdrng tns- schen Belgian en Frankryk op het punt is geteekenil te worden,en de kamer der volksvertegenwoordiger* iou kunnen onderworpen worden vóór 15 mei, op wolk tydslip het tegenwoordig verdrag eindigt. Ziet hier de lyst der gezwoornen, die geroepen zyn* om deol te maken van den jury gedurende <le 2.a sessie van het hof van assisen van Wèst-Vlaenderei.» Deze sessie zal beginnen met 11 mei toekomende, onder het voorzitterschap van raedsheer Verbaere. TITULAIRE jtfïlÉS. 1. Vanderhofstad-Vanhecke, grond., Brugge. 2. Vandenbussche Désiré, grondeigenaar, Veurne. 3. Detuan, Edmond, id. Brugge. 4. Sinave, Pieter, burgemeester, Corteniarcq, 5. Verstraete Albertus, waskeersemaker, Brugge. 6. Liebacrt Charles, koophandelaer, Oostende.’ 7. Joiickhcere Gustaef, id. Brugge. Balaillc, Gustaef, burgemeester, Avelghein- 9. Van Nicuweuhuyze Gustaef, bezonderen, Brugge. 10. Pollet, Jan, gepen.* van den staet, Brugge. 11. llubrecht, Jan, raedsheer, Lnnghemarcq. 12. Valckc-Geerbrandt, koophandelaer, Meunen. 13. Van Cuyck, Fidéle, drukker, Dixinudu. 14. Baey, Charles, wisselagcnt, Brugge. 15. Mahieu, Jan, brouwere, llousselaere. 10. Goethals, Charles, olieslager, Mculebeko. 17. Denecker, Jan-Baptisle, sekrelaris, Moorslede. 10. Vandermeersch-Rousscl, schepen, Meenen. 9. llootsaert-llaussebroucq, id. Iseghcm. 20. Derveaux, Silvain, ontvanger, Wervieq, 21. De Ghelcke, August, grondeigenaar, ïper. 22. Devos-Vandenbussche, raedsheer, Poperinghe. 23. Van Daele-Van lloueq, zeepzieder, Meenen. 24. Boury, Charles, koopm., Rousbrugge-llaringhe. 25. Goddyn, Paulus, zeepzieder, Brugge. 20. Van lloutrive, Henri, koopm. in kolen, Brugge. 27. Nyssen, Francis, landbouwer, llouttave. 28. VVoets, Jan, grondeigenaar, Dixinude. 29. Lefebvre-Maes, burgemeester, Iseghem. 30. DeCraene, Léon, gemeenle-raedsh., Anseghetn. SUPPLEMENTAIRE JURÉS. 1. De Florisone, Alfried, grondeigenaar, Brugja. 2. Van Drotume, Eugeen, doktor, id. 3. Lebrun, Charles, notaris, id. 4. Gerardot-de-Serinoisc, hoofd-ingenieur, id. F.r wordt geklaegd over den slechten staet der stads pompen, en vefsebeideder zelve, zoo het sehynt, geven maer met vele moeite water. Nu dat by bel droog weder dat wy sedert ver schelde dagen hebben, de citernen veel van hun water verliezen, zou er meer dan ooit dienen hier naer gezien te worden. Men is reeds begonnen acn het verzanden der Cromfort-stract, leidende van de Driu-hofsteden naer Adinkerkc. Binnen weinige weken zal dit werk gansch voltooid wezen. Dynsdag lest is byna een vreeselyk ongeluk gebeurd. De hoeren burgemeester Bchaeghcl en sche pen Ollevier, alsmede stadssekretaris Claereboudt, gingen in een ryluig met twee peerden bespannen, do verzandingswerken der Cromfortstraet overzien, wanneer op een kleinen afstand van Adinkerkc ge komen, een der peerden plotselings eene soort van beroerte kreeg, ter r.ydc sprong en het ryluig dreigde in de vaert te voeren. Gelukkig konden die heer'eii nog aen tyden uil de voiiuer springen. Met de hulp van tanige toegesneldemcnschen kon men het peerd tegen houden, dat aenstonds bloed gelaten werd en de reizigers kwamen er gclukkiglyk van af met den schrik en een eind weg» te voet te doen. De krygsraed van VVest-Vlaenderen heeft den serjant Delhaye, beschuldigt van moord op Dcsec, knegt der bargio van Brugge op Nieuport, tot 2 jaren gevang en «fscliallitig van dienst, veroordeeld, lly is maer overtuigd kunnen «orden, slagen en wonden toegebragl te hebben. Men weet dal het lyk van Desec uit do vaert is geliaeld. De engelsche stoomer Gatland, de dcpechcn en 17 passagiers aen boord hebbende, heeft een ongeval aen vyn inachirn gekregen, op de hoogto van Duin- kerke en heeft zyne reis naer Doeveren niet kunnen voorlzelten. De dcpechcn zyn aen boord eener fransche vischsloep overgedragen die ze naer Engeland heeft gevoerd. De engelsche stoomer Undino heeft de depe- chon aen boord genomen en heeft zich op rei» ge steld naer Oostende, den Garland opzoekende. De Undine heeft het geluk gehad de Garland in zee tegen te komen en de passagiers van dezen lesten zyn by middel van een boot, op den eersten geklommen diu gelukkelyk te Oostende is aengekomen. Een ander ander engclsch vuersehip John Peun, is den Garland gaen opzoeken en heeft hem te Dover binnen gesleept. Men klaegt algemeen over den slechten staet der engelsche schepen, die den dienst doen tusschcn Dover en Oostende. Men schryfl uitOostcndo, 17 april: De gemeentc-raed van Oostende heeft in zyne zitting van 15 dezer, met eenegrootemeerderheid dekonccssie van de salons van den Casino voor eenen termyn van negen jaren, den heer van den Abeele toegestaen. Er is geene kwestie geweest van het offer van 3000 fr. per jaer, door den heer van Poucke gedaen en de beslissing is genomen niettegenstaande de uildruk- kelyke weigering van den heer van den Abeele, om zich aen de voorwacrdcn tc onderwerpen, welke men hem wilde opleggen. De bestendige deputatie yan VVest-Vlaenderen heeft beslist aen den minister van openbare werken een vertoogschrift toe te sturen otn hem, met uit- drukkelyk verzoek er aen te voldoen, den xvcnsch te herinneren in 1858 gedaen ten voordeele derdaer- stelling van bet kanael van de Leije naer de Yperlee, ten einde eene groote scheepvaerllyn, die regtstreeks Henegouwen met de Noordzee verbindt, te volmaken, nu dat de vaert van Boussuyl naer tortrvk geopend is. Een voorstel van liet gemeenle-béstuer van Brugge is aen de bestendige deputatie gedaen geweest, strekkende tot het onderzoek van het vraagpuntof bel niet noodig zou zyn eenen provincialen schei kundigen te benoemen, die met de ontleding der levensmiddelen zou gelast zyn. De deputatie heelt een harcr leden gelast een verslag over dit voorstel te doen. Eene insebryving voor de overstroomden van Men leest in ceno korrespondcncio uit Brussel acn de Anisterdanisohe Courant Ik verneem ofschoon de senaet thans niet byeeu is, dal de oorlogs kommissie uit deze vergadirong eene zitting zal houden om het aangenomen ontwerp van wel vast te stellen. Binnen acht dagen zal de se naet byeen komen, en ook daer zal het ontwerp met byna algemeene stemmen worden aangenomen. Daegs na hare afkondiging treedtde wet in werking. Men zegt dal onmiddelyk na de goedkeuring der wel door den senaet, de heer Erère als minister van financiën zal aftreden, daer de afkondiging der wet op liet franseb goud niet langer kan uitgesteld worden. Men gelooft dat deze stadsman tol gouverneur der Sociélégénérale zal worden benoemd, als hy name- lyk deze betrekking, waernaer zoo vele dingen, wil acnnemen; mogt hy weigeren, dan zal zy verinoe- delyk gegeven worden aen den heer Liedls, gouver neur van Braband, tc Parys als onderhandelaar over het belgisch-frat.sch handels-traktaet. Holland, by de burgerwacht van Antwerpen gedaen heeft 4,00ü fr. opgebrngt. Ten gevolge eener beslissing van de hooge over heid, is het gebruik van koperen en looden bier- ponipen in al de statiën van den spoorweg van tfc» stad verboden. Onze lezers weten dat de helft der kamer den 11 juny aenstacnde vernieuwd moet worden. Ziet hier de tabel der kieziegen van elke provincie Uene gouwen heeft 2D volksvertegenwoordigers te kiezen, wacrvan tegenwoordig 18 aen de liberale party be- hooren en 2 aen de katholykc party. Limburg heeft er 5, wacrvan maer 1 liberaal, Luik zendt 13 liberal^ vertegenwoordigers, naer de kamer. Oü*t-Vlaenderen telt 20 vertegenwoordigers, Gent alleen heeft eenu liberale deputatie. Men schryfl uit Doornyk, 22 april Donderdag inorgeml wandelde een jongeling onzer stad met eene sigaer in den mond aen de statie, toen het middag-konvooi aenkwam. Een der afgestapte reizi gers naderde den wandelaar, en na hem aendachtig beschouwd te hebben, zegde hy tot hem Ik hart u gezegd dat ik u wel zou ontdekken; gy zyt wel die mynecigaer geroofd hebt 1 Dit zeggende rukte hy den cigaer uitHien mond van den jongeling en ging al rookende heen. Deze wilde zich tegen die aanmatiging v-rzetten en reklameren, wanneer hy vernam, dat de sigarenroover een arme ziunelooze van Bergen was, die met verscheidene zyner gezellen naer een geslicht tc Froidemont gezonden werd. 5 (!l h1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3