BY VOEGSEL aen het Veurnscli Advertentieblad, van den 6 July 1861. I I 4-’ Nieuws van de week. Veurne, 6 July. Ingezonden Artikels. O f 'P Mynheer de Uitgever, POLITIEK OVERZICHT. Graef Arese, dragcreens eigenhandigen briefs van koning Viktor-Ennnanucl aen keizer Napoleon, om hem te bedanken Ita liën erkend te hebben, is eergisteren inor- gentl te 1‘arys aengekomen, vergezeld door den heer Artom, de oude byzondere sekre- taris van den lieer Cavour, lly is onmidde* lyk naer Eonlainebleaugegaen. Men denkt dat hy den keizer naer Vtchy zal vergezel len. Zync zending zal overigens niet lang duren, ten hoogsten een veertiental dagen. Na zyn vertrek zullen tie diplomatische be- trekkinggen regelmatig hersteld worden door de aenkomst van den heer Nigra, als gezant van het turynsch hof. Het zal niet zonder belangrykheid zyn, de houding der mogendheden na te gaen ten gevolge der erkenning van hel koning- ryk llalien door Frankryk. Die groole daetl wordt naluerlyk inel een gunstig oog gezien in Engeland ’lis hel engelseh ka binet dat de werkdadige bevoordeeligcr der italiaensche eenheid was, en die erin gelukt is, door eene ten uiterste behendige diplomatie. Napoleon 111 uit tien kring der verbindtenissen van hel Zurich verdrag te doen komen. Ook voegen de engelsche bladen zich by de fransche, om den Itali anen de matigheid aen te raden, liet is niet noodig, zegt de Times, van Home het dclcnda Carthago van het palriotismus te inaketi. Dit blad gelooft aen eene vrede lievende omwikkeling van het nieuw koningryk, die maer een wensch was voor de formele toestemming van Frankryk, on die thans een feit is. De Morning-Post deelt die gedachten en meldt ons dat een komi- teit, waervan lord Shaftesbury voorzitter is, als een bewys van genegenheid jegens llalien, voorgesteld heeft te Londen zelfs een monument aen graef Cavour op te rigten. Hel dagblad llalia geeft den tekst der redevoering van den heer Ricasoli tydens de diskussie tier leening.' De telegrafische depeche door ons medegedeeld, zweeg geheel en gansch over de uitleggingen des voorzitters' van den raed nopens de in zichten die hel kabinet geleiden in de grondwet, aen de provinciën van den staet tegeven. Echter zyn zy zeerbelang- ryk, want hetgeen op dit oogenblik alle staetkundige gemoederen moet bezig hou den, is de wyze van inlandsch beslucr. In die kwestie zyn er twee belangen, de belangen der toegevoegde provinciën die gebruiken, overleveringen, eene geschie denis voor-zich hebben welke men moet eerbiedigen, en het algemeen belang des slaets, dat al de persoonlyke krachten in zyn besluer moet gebruiken, zonder ze echter te versmachten. Het plan door den heer Ricasoli blootgelegd, schynt eenvoudig en goed opgevat, maer men moet er de toepassing van afwachtcn. rw*» 6 18559. 9081 97 10,480 72 I 9584 01 43,538 44 7297 40 127 93 2188 02 fr. 7189 70 127 60 3109 30 0459 40 129 95 2492 02 J 'll By bevel De Seki etafis, Cu. CLAEREBOUDT. de niaeud juny. 1800. herinneren, welke het Veurne - Ambacht waren komen verwoesten en xyne schoone en vruchtbare velden vooreen langen tyd met onvruchtbaerheid slaeii. Ten aentien van dien door u genomen belang- ryken maetregel, M. de minister, zult gy ons loelaten u onze erkentenis en onze vreugde uil te drukken. L'it bewys van welwillendheid voorde landbouw-be- langen doet ons hopen dat by de door het gouver nement gedane beluiie niet zonder uitwerksel zult laten, en wyze hervormingen in de conscriptie zult brengen, die noodlottige instelling welkens onze beste werklieden aen de veldwerken ontneemt. Onze velden J velen zeer wreed door de ontvol king, welke de landverhuizing te weeg brengt. Dat de reeds zoo dikwyls beloofde hervormin* gen ten minste cenige armen late, in afwachting dat de hoop zich verwezenlyke, opdat de natiën, gelik achtbare fuiiiiliën, door gevoelen van niensehen** liefde en eerbied voor de regten van anderen geleid, op zekeren dag uit het wetboek|der beschaefde volken eene dlr instellingen zullen doen verdwynen, welke hetinecst van de slechte driften getuigen en dezelve onderhouden. VVy verzoeken u, mynheer de minister, de ver-» zekering onzer hoogachting te activeerden. Volgen de handtcckcns. Onze stad bezit sedert cenige dagen een artist dans- kundige, die op zoo mtrveilleuse wyze de spaenschen fandango kan dansen dat dit een-ieders bewondering opwekt. Alhoewel liy reeds van rypen ouderdom is, kan by nog van ’t been geven, juist alseen jongeling van drie macl zeven. Donderdag lest, bobben de oud-lcden der gewezen gilde van Z-annekin, zich in het hotel de Noble Rote vereenigd, en hebben aldaer gezamenlij k do nala tenschap der overleden gilde binnen gepeuzeld. Alhoewel dit eene l.ykmaeltyd was, noglhans was er niet veel droefheid by de aenwezigen te vinden, en zy bezaten nog altyd de zelfde goede stem om te.... eten. Alle de stcrrekykers van geheel do wereld zyn nu in de grootste kolere op de steertster om dit zy on- barmharliglyk door haer zyn gefopt geweest. In- derdaeii, om van hen niet geboord tu worden, had zy hare schoenen uitgedaonen is zoo plotselings komen verschynen zonder dat een enkel Cabinet of Quctelel hare komst kon vermoeden. Dat is toch eene komeet die weinig edukatie ont vangen heeft Heden heeft de pryskamp van beeslialcn plaets. Het schynt dat er zeer merkweerdige beesten zullen mededingen. Dynsdag is een met fagooten geladen wagen, die den molenwal van sieur Janssens alhier, opkloni, van die hoogte afgekanleld en met zync gansche lading in den hoi des heeren Verreghen gaen neérstorlen alwaer hy wat schmlc aen de planlagie loegebragt heeft. De heer Polidoor Ghyselen, onzer stad, is hulp- onderwyzer by de ariuknechtjeschool benoemd. Er is eene groole vermindering ontstaeh in de vervoerpryzen der kolen, coke, kalk, briket-kolen, ruw guctyzer, kasseijen, bloksleencu en beesten, op den yzeren weg van l.iclitcrveldo op Veurne. Uitge zonden plakbrieven geven breedvoerig de vervoer pryzen dezer koopwaren op. FESTIVAL VAN MERCKEM. In uw Advcrlcntic-Blad van 29 juny Icstlcdcn treffen wy een ingezonden artikel aen over do feesten van Merckem, geschreven door cenen muzykant van de maetschappy Cecilia van Veurne. De schryver van ’t artikel begint met to Verhalen dat de muzyk van Veurne naer Mercketn’s feesten is gereden niet drie rj tuigen; dat de kondukteurs hunne peerdeu niet durfden aenjagen om dat het zeer warm maektc; dal den heer Gouverneur en den heer arron- dissements-konimissaris in hel rytuig van den hecro De Goninck, van Diviimde vertrokken naer Woumen, welke gemeen te zy prachtig versierd vonden, met sparren, praalbogen jaarschriften en verzen; dat zy to Woumen dcti heer Gouverneur met hunne drie rytuigen voorby zyn getogen; dat zy tc Merckem zyn aengekomen; datzy mjit al de andere muzykkorpsen, den heere Gouverneur geleid hebben naer het kasteel van den heere Do Goninck; dat ten dry uro namiddag het festival is geopend geweest door het muzyk van Merckem; dat de gemeen te-muzyk korpsen beurtelings den fraeijen kiosk beklommen; dat het regende;en na wat de schooncdreven van Merckem ’s kasteel geschil» derd te hebben, ti-gt de schryver dat, na dat de ge meenten, welke zich alle zeer Wel uit den slag trok ken, dat de muzyk van Nieupoort met veel samenhang de «ouverture Une fête Ckampêlii uitvoerde; dat na Nieupoort, hunne beurt (Cecilia van Veurne) Van spelen kwam; dat zy hunnen eigen lof niet willen zwaeij. n; ilaer achter volgt het artikel uit het Boter- kuipje, over Mcrckcm’s feesten; dal de muzyk van sintc Cecilia, van Dixinudc, met juistheid en samen hang speelde; dat Yper een goed muzyk heeft; en dat het spelen dezer maetschappy eon donderend en wel verdiend handgeklap verwekte; dal vuerwerk en verlichting niet gelukt zyn geweest; datzy drie eoi- melalen verworven hebben, on dat zy cindeling ver trokken naer Veurne ten 10 ure en half 's avonds, alwaer zy vermoeid en afgemat, doch te vreden over den by val, zyn aengekomen. Wat getuigtdil artikel? anders nietdan eigenliefde voor al vyat de muzjken der steden betreft, en mis achting voor al de muzykkorpsen van 'den buiten. Neen, driewerf neen, Veurne heeft niet itoodig zicli zelvcn lof toe tc zWaeyen; de muzyk van Veurne is gekend en heeft reeds te dikwyls in feesten van dat slacli en in niuiykale avondstonden bewezen, dat het aeusprack mag maken tot cenen hoogen trap van roem en eer; Doch, moet men daerom, als met! regt heeft zoo hoog in zyn eigen achting te staen, met zoo veel minachting nederzien op minderen! Waerom niet meer regtvaerdigheid gebruikt iegens de gemeenten Waerom niet een woord gerept van Staden, Certemarcq, Watou, van AlvoringhemEu wat de muzyk betreft van deze leslgcnaemdegemeente; was er niets te zeggen van de uitvoering? Want het is bewezen, en het is eene daedzaek, dat de muzyk van Alveringhcm sedert twee, drie jaren, groote stappen gedaen beeft inde uitvoering; getuige hier van de twee stukken te Merckem! en al wie Alvcrin- glicm heeft hooren spelen, moet getuigen, dat deze maetschappy, ten minsten zooveel lof verdiende dan de muzykkorpsen van Nieupoort en Dixiuude. Daervan bestacn getuigenissen van andere kundige mannen, van liefhebbers, .die zich deur geen klein- geesligen esprit de cloCher laten medeslepen, zo'd als de muzykant van Ceeilia van Veürne. Eert önparlydige Iwfliehbei' tan tliüzyk; Reizigers Bagagien Koopwaren Macnd Mei. Vorige maentlen 53,142 26 47,926 34 8P00RWEG VAN LICHTERVELDE OP VEÜRNE. Ontvangsten van 1861. Total 63,628 98 57,008 31 53,122 45 Zaterdag omtrent den middag vonden werklie den in een van strads grachten, omtrent de duin- kerkpoort te Nieuport, het iykje vaneen huurling, die met doeken en vodden om wonden was, de policio agent De Groo van de zaek verwittigd heeft liet oogenblikkelyk naer het hospitacl overgebragt. lu den namiddag was hel geregt van Veurne reeds ter plaets en een onderzoek heeft aenvang genomen. In hare jaerlyksch verslag, uil de koophan- delkaiiicr van Yper zichten voordeele der vrjheid van koophandel en der afschaffing der douanen. liet getal reiziger, zondag naer Oostende ver trokken, zoowel uil Brugge als met de plezier-lreiii, beloopt ongeveer 4000 persoonen. De processie tc Oostende was I nis terry k en begunstigd door een schoon weder. De menigte was er ontelbacr. FORTEN. MILICIE. Bel volgende adres, door een groot getal eigenaers en landbouwers van het Vcurne-Aiubachl onder- teekend, is aen den minister van oorlog gezonden Divmide, 20 juny 1861. M. de Minister, Het door u genomen besluit om de forlifikatie- werken der stad Nieuport af te breken, is met dank- baerheid ontvangen, als een der gelukkigste voor onze landstreek. Wy danken er u voor als voor eenen akt, van welken eene vermeerdering van geluk en voorspoed zal dagteekenen. Wy hebben reeds sedert langen tyd, door hel orgaeu der landbouwmactschappy van Veurne, cenen wensch ten voordeele van dealbraek der fortifikalic- werken van Nieuport uitgedrukt. Deze vesting, vanallezyden doorzeewater om ringd, waren eene gedurige bedreiging, en stelden ons by de minste staetkundige gebeurtenis aen eeuc schrikkelykc overstrooming onderhevig. Wy konden ons niet dan met schrik degenen van 1793 cn 1814 wegen ongemuilband zullen losloopen, ter diligentie van de agenten van politie of van daertoe van wege de plaetselyke overheid aengeslelde persoonen, wor den gedood igl. Aar 2. All» houden, door andere die men vermoed dol Ie zyn,gebeten,zullen dadelvk worden afgemaekt. Aar.3. Deeigenaers van dein overtreding bevonden, zullen overeenkomstig deop helsluk bestaende wellen voor de reglbaiikcn worden achtervolgd. Afgekondigt cn aengeplakt to Veurne den 3 July 1861. Uurgmeester en Schepenen Aoo. BEHAEGHEL.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3