ill I I J J 9 I I I Landbouwnieuws. Veurne, 10 Augusty. rz_- I I de eermetalen op het I Cn. CLALREBOIDT. heeft plaets gehad. Men mag dus op eenen goeden oogst rekenen, zoo onder betrek c? «D der kwaliteit als onder dat der hoeveelheid. I Men schryft uit Thielt, 1 augustus De aerdappelcn, by heel weinige uit zondering na, blyven in den grond goed, iels wat nog sedertden inval der ziekte nie^ POLITIEK OVERZICHT. De zittyd van het cngelsch parlement is gisteren gesloten. Dfe koninglyke redevoe ring, waervan de telegraf ons den korten inhoud aenbrengt, bestatigt den voldoen den stactder betrekkingen van hel cngelsch gouvernement met al de vreemde mogend heden en verklaerl daler geene vrees voor het behoud van den enropeschen vrede is. Zy wydt eenigezinsneden van zeer uitdruk- kelyke goedkeuring over het'werk der eenigmaking in Italian, en betreurt de ernstige verwikkelingen in Amerika, erby j voegende dat Engeland eene strenge on- zydigheid zal behouden in de botsing tus- schen Koord en Zuid. Hel vereffenen der zaken van Syrien wordt insgelyks aenge- baeld, en de koningin uit den wensch dat de rust van dit land niet meer zal gestoord worden. Volgens eene depeche uit Rome zou er nogmaeis een franschemet eenpauselyken 'soldaet gevochten hebben. In deze zaek heeft Mgr. de Merode gehandeld op eene Wyze, die laet veronderstellen dat zyn ge- drag tegenover den heer de Goyon in het Vatikaen goedgekeurd is. L'rJnixche Zeitung houdt zich bezig met de onderhandelingendie aengeknoopt zyn om de hoven van Weenen en Peters burg te verzoenen; maer hy denkt ze niet vergevorderd, T Is allyd de ooster.sche kwestie die de voornaamste hinderpael uit- inaekt. De Siècle weigert aen de tydingen geloof te geven en zegt: Het ware nogthans tyd het 11. Verbond op den achtergrond te laten. Dan zelfs als Oostenryk en Rusland lol verstandhouding kwamen, wat zou er uil voortspruiten? Europa is sedert 1815 en zelfs sedert 1848 veranderd. Hetgeen Oostenryk en Rusland best kunnen doen, is de bun overblyvende magten te gebrui ken om de inwendige omwenteling die hen doorwoelt te dempen. Dat Rusland zich geneze van de slaverny en van Polen, dat Oostenryk de kwestie van Venëticn vereffenc en zich hervorme in grondwet- lelyk land dit zal voor hen beter zyn dan te trachten om verbonden eene drukking uit te oefenen legen hetgeen thans aen de drukking ontsnapt, dit is legen den vry- heidsgeest. De Siècle vergeet van Frankry! van zyne zending] en zyne ontwerpen? te spreken. T Is nogthans een punt dat hel vermetel zou zyn slil/.wygend voorby te laten gacn, als er kwestie is van curope- sche samenspanning. De geruchten belrekkelyk eene te Peters burg ontdek te samenzweering houden stand en krygen vastheid. Volgens hetgeen giste ren gezegd werd, zou hel midden in de russische arislokialie zyn dat de samen- zwecring’zou gesmeed zyn geworden, en zy zou voor doel hebben den keizer en zyne familie uil den weg te ruimen, om Rusland eene grondwet te geven. Wy ne men dit gezegde onder alle voorbehouden op. Het antwoord des kabinets van Kopen hagen op de lactstc vragen van den Duit- schen Bond is den 1 augustus overhandigd geworden aen den heer von Grime. Het zelve behelst de toegevingen welke namens den koning van Denemarken Avorden aan geboden. De Junction Manassas, waer de Ameri kanen slag geleverd hebben, ligt op onge veer acht inylen van Alexandrian en op tien mylen van Washington, langs den Potomac. Sedert de eerste dagen van july hadden de zuiderlingen die stelling ver overd en er een korps van 40,000 mannen gelegd, beschermd door lalryke batteryen. Het noorderlcger wilde ze uit die stelling verdryven. Na een eerste voordeel, zyn de soldaten der Unie in groole wanorde verdre ven en van het slagveld gevlugl, er hunne kanonnen en een groot getal dooden en gewonden latende. Die eerste nederlae" zal een grooten zedelyken invloed hebben. Reeds zien wy hel züiderleger de hoofdstad bedreigen, dat niet meer gerust is over de schikkingen van generaal Scott. liet ware te wenschen dal dit treurig begin het Noorden totoverweging bragt. HetNoordon kan, aenhoudende in een tegenstand, wel ken het welslagen niet schynt te begun stigen, de worsteling vereeuwigen, maer of het de oude Unie zal kunnen herstellen, valt sterk te betwyfelen. Thans zou ’t het oogenblik zyn voor deeuropesche mogend heden om tusschen te komen in het geschil, wist men niet dal de Amerikanen van gene vreemde bemiddelng willen hooren. i I meer dati eenen i ware, zal er schotter betacid I I I I I I Dr Srkrelaiis, Verleden tntlentlag heeft er by den heer burgi meester Behaeghel een officieel banket voor een 40-tal persoenen plaets gehad. Men zegt dat dit banket schitterend was door do pracht der tafel, door de lekkerheid der spyzcn, door dcfynheid der Wyncn, door de regelmatigheid van den dienst, en meest van al nog, door de vol doening en het innig g.-noegen die er gestadig by alle gasten heeft geheerschu Aen hel hoofd der tafel waren gezeten do heeren Burgemeester, president Despot, prokureur Valckc, arrondissements Commissaris Joye, pastor Desaegher; volgden de reglers, de sttbstitnet, de majoor der burgerwacht; dan, de schepenen, de gemeente raed, de ambtenaren van financiën en douanen; verder, de teilen der besluerlyke commission, enz. Verschcide toasten Zyn er uitgesproken geweest, te weten: 1." door den heer Burgemeester, aen den koning; 2.” door deii heer President, aen den heer Burgemeester; 3.” door dez.cn laelsten, om zyne gasten te bedanken over de vereerlyke vriendelyk- heid met de welke zy zyne uitnoodiging beantwoord hadden 4.* door den oudsten raadsheer, den heer Dcwilte, aen den heer burgemeester hy herinnerde, dat in eene andere pleglige omstandigheid, hy dc Overtuiging had uitgedrukt, dat den nieuwen bur gemeester eenen krachtigeu steun zou vinden in den gemeente raed, dat hy de man was, in Veurne, die, onder alle opzichten, deze Verhevene plaets diende te bekleeden, en eindigde met te verklaren, dal hy gelukkig was te mogen bestatigen, dat zyne voorzegging in alles was verwezenllykt; 15." door den heer Pastor aen den heer burgemeester, na gezegd te hebben, dal de afwezigheid van den heer Deken aen Omstandigheden onafhankelyk van zynen wil was toe teschryven, drukte hy den wensch uil dat, alle da overheden, in goede verstandhouding, zich zonden de hand leenen en medewerken tot hei zedelyk en sloffelyk geluk der inwoners; 0.’ door den heer burggraaf de Nieuport, aen het ministerie aen het welke wy nog de benoeming verschuldigd waren van. eenen burgemeester die zyne plaets zoo waerdiglyk vervulde; 7.” door den heer Bieswal-Bricoult, aen den heer burgemeester hy zegde, dat hy als jongste lid van den raed de wensch uitdrukte den heer Behaeghel lange jaren als burgemeester te mogen behouden; en 8.’ door den heer Vergouwen aen den heer burgemeester, namens de Openbare ambtenaren. Deze heildronken alleen Zyn ecu onwederspre- kelyk bewys dat eensgezindheid en voldoening op dit banket hebben gcheerscht en geregtigen ons te verhopen dat Veurne gedurende lango jaren van woelige kiesstryden zal bevryd wezen. Wy mogen voorspellen, dal indien de feesten Op 2a AuguSty, ter cere van den Gouverneur, door schoon weder begunstigd zyn, er buitengewoon veel volk naer VcuCne zal toe snellen. De stoel aen den welken meer dan 30 maetschappyen, waeronder ver schelde in militaire houding, zullen deel nemen; do toebereidselen voor prachtige versieringen en ver lichtingen; de groote gaeischicliug; het muziekaal fees»; het vuerwerk dat ten naesten by öOO fra ike i zal kosten, wekken overal de grootste belangstelling op. De muziekminnaren der omliggende steden ei dorpen zyn bezonderlyk verlekkerd op het cone rt. In een woord, men mag zeggen dal eene grooto menigte vreemdelingen zich bereid inaekt o n 215 Augusty een uitstapje naer VeUrne te doen, en is zeer waerschynelyk, dat er dien dag, in onze stad, meer wandelaars der omstreken Zullen Zyn, dan den zondngonzer kermis.Wy geloovcn te mogen verklaren dat de vreemdelingen zich hun wandelingje niet zullen beklagen en dat niemand in zyne verwachting tal zyn teleur gesteld, want het stadsbestuur en alle Veurnaers wedyveren om ille deden der feesten too iuistcrlyk te maken als het maer eenigzins mogelyk is. Reeds hebben er vyf en testig persoonen inge schreven op hel banket welk alhier den heer Gou verneur zal worden aengeboden. Men noemt verscheide huizen die zich den prys zullen betwisten vóór de schoonste versieringen voor de schoonste verlichting* Zoo het schynt zal liet Stadhuis en het paleis van justicie nog met meer goeden smack verlicht zyn, dan ten dage der inhuldiging van den tegenwoordigen burgemeester. Langs alle kanten maekt men alreê toebereid- solen om de straten en huizen, tydeus hel bezoek van M.r Vramhout, gouverneur van'West Vlaèiideren, ten besten te Versieren. Alle de inwoners Wèdy veren om de beste versierselen te vinden, en alles doel ver moeden dat op dien dag de straten een zeer fraei uitzicht zullen hebben. Met veel voldoening kunnen wy hielden, dal V.*‘ A. DEMEUPORT, door het Kollegio van Schepenen der stad Veurne, in 17 Julius 1801. Dr Burjemeeiler en Schepenen, Alg. behaeghel. 2.* Een gelyk eermetaal terweerdevan vyfen twintig franken, aen de tal ry ksle Maetschappy. 8.’ Een gelyk eermetael ter zelver weerde aen de Maetschappy, die zich de luisterly kstc zal aenbiedep. 4.’Een zilveren eermelai 1 ter weerde van yyftien franken, aen de Maetschappy die als de byna loister- lykstezal hebben uilgeschenen. Ten einde te konnen mededingen voor deze eerme talen is er vereischl J. Dat de Maetschappy besta uit ten minsten een volledig peloton. B. Datzy voorzien iy vnn lioreecretekenenen vaendel C. Dat zy deel tiem in d< n eere-stoet die om een ure namiddag den heer Gouverneur z:il geleiden tot nen deGaeipers om aldacr benevens de Stadsover heden, de eereseboten ie doen. D. Dal zy voorzien zy van een getuigschrift, be- boorlyk gewettigd, behelzende dc iiaem eii voornaam der mededingende leden der Maetschappy. Art. 4. Den inleg zal plaets hebben in ons Gildhof, van negen ure ’s nmrgmis tot een ure slipt des na middags, waerop de loting on middel yk zal geschieden, om te beginnen schieten ten twee ure, en te eindi gen om zeven ure, nogtans dc ronde alsdan begon nen zynde zal voleind worden. Ast. De inlegprys is b p.teld op Ttz.v FtU’tKzn.VOor iederen afgescholen kleinen vogel zal er ntas.v fbz.vksx bctaeld worden. Asr. 6. Voor het lest afg, schoten klein vogeltje zal er aebtien franken belaeld worden. Ast 7 Elk peloton bestaat, uil zes sehotters; do Maetschappy behoudt voor zich het eerste peloton; doch mits inleg. Art. 8. Er zullen zooveel vogelen opgcsléld worden als dat’er sehotters aenwozig zyn; de Eerc vogels inbegrepen. Dc sprang zal vervuld worden eiken keer dat er 'yf en twintig kleine vogelen zullen nfgeseliolcii en betaeld zyn. Art.. 9. indien hel gebeurde dat’er vogel met dezelfde schoot afgeschoteii u «er con ter keusc van dun z„hc worden. Aut.ID De afgeschoteii vogelen moeten aenstonds ter betaling aengeboden worden. Art. 11. Önmiddelyk na de schieling zullen de niet nfgcscholetl vogelen gelol worden en de eermetalen behaud gd. Art. 12. Alle geschillen tullen onwederroepelyk beslist worden door rrne commissie samengesteld uit vyf leden, wanof twee Zullen lotdiehooren aen de vreemde mededingende Maetsclmppyeit. Abt. 13. Voor al het geen niet voorzien is in liet tegenwoordig Programma, zal men zich vervoegen avn de beslaande gebruiken. Gedaen te Veurne in ons Gildhof den o July 1861. Da Greffiir, Dc Trev/rior, De Hoofdman, ELAEVS. G. SOBRY. Gezien en goedgekeurd Burgemeester en zitting van 17

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3