La nd bo u wn ien \vs. Veurne, 51 Augusly. koeijcn. l'Prys: 100 J. C. Ballot. Ik? zoude zyn met de omstandigheden, die deze ziekte bevoorderen of voorkomen. Maer de^te wensch hoe billyk ook, hlyft hier te lande zoo goed als onvervuld. Utrecht, 24 augustus. Ja b7* Degrave, te Stuyvekcnskerke: 2’ id. 75 fr. B. Verwilgen, te Dixtniitlc; 5’ en 4' id. 50 <‘it 30 fr. aen L. Vereecke, te Dixnuide, Bekalfde veerzen. 1* Prys: 100 fr. aen Ph. Vereecke, te Dixuiude; 2” id. 75 fr. J. Opsoiner, te Eessen; 5' id. 50 fr. J. Lacliat, te St. Jacobscappelle; 4" id. 50 fr. J. Opso- mer voornoemd; I en 2 acccssit, Lachat voornoemd; 5 acccssit, R. Van Wotinien, te Heerst. Onbekatfde jacrlingvcersen. 1‘Prys: GO fr. acn-L. Vereecke voornoemd; 2” id. 40 fr. B. Billiet, te Beeist: 5’ id. 50 fr. J. Op- somcr voornoemd; 1* accesit, R. Van AVtmmen, voornoemd. Ja'erlingistieren. I" Prys: GO fr. aen R. Van Wonmen, voornoemd; 2" id. 40 fr. J.-B. Degrave voornoemd; 5’ id. 50 fr. de wed. van Ignaes Jsacker, te Ilandzaeme; 1 en 2 acccssit, J.B. Degrave; 5' id. J. Markey, te St.-.Jacobscappelle. Verzameling van zes ktfeijen. PPrys: 100 fr. aen Degrave voornoemd; 2' id. GO fr. L. HouLsager, te Ramscappelle. Lot van vier koeijcn. I’ Prys: 100 fr. aen L. Billiet, voornoemd; 2“ id. 40 fr. B. Verwiighen, voornoemd. DE AERDAPPELENZIEKTE. De ziekte openbaerl zich weder op eene schrooinelyke wyze in de aerdappelen en het eenige wat men er op hel oogenbiik tegen doen kan is: hel loof, waerin de ziekte zich geopenbaerd heeft, af te maeijen. Het is toch wel denkelyk, dat, wanneer de ziekte zich openbaerl in aerdappelen, die tot dien tyd toe gezond waren, eerst het loof en daerna de knol wordt aengelast. in ieder geval kam men dien r.ied veilig op volgen, men verliest er niets by en men kan er waerschynlyk veel by winnen. Wan neer men liet echter niet kan gelooven, dan neme men de proef met een gedeelte. Eene dergelyke proef is der moeite wel woerd en geerne vernam ik er later den uitslag van. Wenschelyk ware het, dat de aerdappe- lenziekte ten minste dit gevolg had, dat de wetenschap en het onderwys van den land bouw meer werden gewaerdeerd en beter bevoorderd, dat men dan ook meer bekend I dreigend uit hoede! hernam da ■worden. het en ter- hot ■‘J-L- 'A hooren. Maer, mynheer, wie zyt gy dan oiu zgq veel ■volharding te durven toonen Bellerose, luitenant by het corps artillerie. Bellerose dat is een zachtluidciide naetn. Bellerose. Be naeni doet niets ter zaek. Zonder twyfel hernam de generae) glimlachend. Zytgy zy n broeder, zyn bloedverwant, zyn vriend? De heer de Nancrais is myn kapitein. Gaerne zoudl gy een paer épauletten winnen. Wel, mynheer de hertog! sprak Bellerose op een bitteren toon. Welnu, waerom niet? dal is eene krygsgewoonle. Elk voor zich zelve en de kanonkogels voor allen. Maer.... Bet zy genoeg. Ik heb u wel willen aenhooren mynheer, en voor eeu oogenbiik ter zyde stellen don misstap dien gy begacn h«bl door de overweldiging van die genen die den ingang van dit vertrek verde digen, maer deze toegevenheid, welke gy my niet zult doen berouwen, hoop ik, kan my echter niet bewegen om mynheer de Nancrais vry te spreken van de ge- wigtigo overtreding, waeraen hy zich heeft pligtig gémaekt. Morgen'mel den dageraed wordt hem het leven door de wapenen ontnomen. Neen, mynheer de hertog, riep Bellerose onbe schroomd uit, dat zal niet zyn En wie zou my dal kunnen beletten Gy zelve. Heer Bellcroze, zy op uw e hertog verbleekende. Voor my vrees ik niets; myn geweten verdedigd my gelyk uwe gevoelens van geregligheid den lieer de Nancrais zullen verdedigen. Men dood geen officier omdat hem moedig bloed door do aderen vloeit. En, mynheer de herlog, wacrt gy in zyne plaets geweest, wclligt zoudet gy het zelvo gedaen hebben. Dal ware mogelyk, voer de generael voort, maer ware hy in myne plaets zeker zoude hy doen het geen ik doe. Bellerose hernam: Eene bende vurige plunderaers valt met smaed op de franscho vlag. Een kapitein des konings is daer en hy zou zyn degen niet ontblooten otn den vor mdelen hoop te straffen! Maer dat is volstrekt onmo- gelyk! Men draegt de épauletten en by alle duivels, de brand vernietigt een dorp, de reuk des buskruids schiet in ’t hoofdHet paerd verheft zyn moedig hoofd... het doet den grond onder zyne voeten trillen.. Één spoorslag... en men snelt héén, niet om dat men het zoo wille, maer om dat men mcnsch is. En wat gebeurt er? Devyand vlugt, men vervolgt hem, de dood woedt aller wegen In verwarring valt men op eone verschansing die men stormenderhand inneemt, onze vlag wordt op de vesting geplant. De kreten van Leve de Kouing galmen door de lucht.,. Men omareind zich en by het terugkeeren, in plaets van belooning een inusket-kogel wacht u! Maer gy zfelve, mynheer de hertog, die zoo ligt veroordeelt, men kent uwe dappere daden! Twintig rivieren waert gy overgc- vtogen, tien duizend spaenjaerds had gy vermoord! Dertig verschanzingen had gy ingenomen. Ziedaar wat gy zoudt gedaen hebbtfn, hoe zeer gy ook pair van Frankryk zyt, en hetgeen ik zou gedaen hebben, ik, die slechts een arme luitenant ben. Het zy zoo, maer aen ons beiden ook had men een kogel door den kop gezonden. Bollerose sidderde. Zyn edelmoedige drift had hem een oogenbiik uit het oog doen verliezen den rang, du waerdigheid des mans tol wien hy sprak; maer zyne jeugdige oploopenheid bedaerde zich oven als hel ziedend water in een vaes waerin eene koude golf nedervalt. Gy hebt de zack van don heer de Nancrais vuriglyk verdedigd, ging de heer de Luxemburg met waerdigheid voort; du vermetelheid, in dergelyk geval, ontsiert de jonge jaren niet; diegene die uit uwen mond is gevloeid strekt u tot eere, terwyl ze my een verheven denkbeeld van het karakter des hoeren de Nancrais doet opvatten. Hy die eene zoo eerbiedige gehechtheid weet in te boezemen, kan onder het gemeen der tnenschen niet begrepen wor den. In weerwil echter uwer vurige acndringtng moet de militaire tucht achtervolgd worden, en het doet my leed u te moeten herhalen dat de heer de Nancrais morgen met het krieken van den dag zal gefusilleerd worden. Te t'ei colgen UITSLAG DES PRYSKAMPS VAN HOORNVEE, WELKE ZATERDAG TE DIXMUDE HEEFT PLAETS GEHAD. Melkliocijen. l'Prys: 100 fr. aen J.-B. OFFICIEEL BEZOEK VAN DEN HEER GOEVERNEUR VRAM BOUT. Hoe zullen wy dat overhecrlyk feest bcschryven?.. Hoe zullen wy ons verhael beginnen?.... Er zyn zóó vele dacdzakeu aen to halen, er zyn zoo veio din gen te zeggen, dat wy ons oninagtig gevoelen eene bn- schry ving te doen weerdig van het feest, en weefdig van hem voor wie het gegeven was.... Men zal liet ons derhalve vergeven indieii ons verhad op do hoogte der plegligheid niet is. Zaterdag zag men langs alic kanten poorten stellen, vaendels en wimpels uithaiigen, de gevels versieren, in een woord elkeen was aei. het werk om da stralen op hun best uit te dosschen. 's Avonds bulderde liet kanon, terwyl het Bomtje de lucht onder zyne blyde toonen deed weérgalmen en aen de bevolking onzer omstreken scheen tu zeggen kom naer Veurne, hel is hier morgei: leest. ’s Zondags dan, van 's morgens vroeg, was eenieder op de been, het volk stroomde langs alle kanten binnen de stad, en in weinig tyds was ouze bevol king verdriedubbeld. Het weder dat er den zaterdag maer dreigend uit zag en 's zondags morgends ook niet veel beloofde, herstelde zich allengskens en rond tien ure, wan neer de maetschappyen zich op de groolo Merkt kwamen scharen, hadden wy oenen helderen zon- ncschyu. Kwart na tien ure, stelde zich de stoet, iu het order door het uitgegeven programma aengewazen, in beweging naer de statio, en wachtte er den heer Goeverneur af. Weldra kwam het konvooi acngcstoomd; muzyk van Veurne speelt de llrabanfonne, wyl do Commissarissen, de mui.) ken die met konvooi toegekomen waren hunne plaets in den stoet aenwyzen, word Mr. Vramhout door den burge meester en stads overheden in do salie d’atlente der statie ontvangen. Mr. do burgemeester verwelkomde er den Provintieoversten in eenige weltoegep.istc woorden die door den heer Goeverneur op eene zeer kiesche wyze beantwoord werden. Daerna nam do lieer volksvertegenwoordiger Desmcdt het woord ea stuerdc den Landvoogd, uit naeni van het arrondis sement eene verwelkoming toe. Na hel antwoord van Mr. den Gouverneur, stelde zich do stoet, die be stond uit 27 korpsen gilden, muzicken, scholen, overheden en gendarmen te pcerd, op marsch en doortrok, in de beste orde, en met een onbeschry- velyk effeklde Uoststraet, de Noord- Panne- Zwarte- non- VVitteiion- Vlet schhouwer-en Zuidslraten trok de Dreef in tot aen ue kaei alwaer hy regts om keer maektc cn langs de zydsdreef wederkwam. Dan by het huis van den heer Burgemeester, alwaer den heer Goeverneur stil hield, begon den défilé onder het gedurig spelen van de Biabaisconfie en het ge roep van leve Mr. Vramboul! leve de Gouverneur! Da duivenmtdkers-mnetschappy nam het oogenbiik waer dat zy den heer Gouverneur VQorbyging om een dertigtal duiven, welke in eene mand wireii gesloten, gedragen door vier knechtjes in Span- jaerden gekleed, te laten opvliegen. Om 2 ure des na middags ging dezelfde stoet, ver meerdert met 243 schutters, den heer Goeverneur by den Burgemeester af halen en geleidde hem langs de Zuidstraet, de Klaver- en Bolerwcegschaelstraten, de Appclmerkt cn de oostzyde van de groote Merkt, de Ooststraet naer hetGaeiplein alwaer Mr. de Nieu- port, hoofdman van St. Sebastiaen het Provintie- höofd eene welgevoelde aenspraek toestuerde, op welke dezen, den ecrewyn aennemende, op eene zeer minzame wyze antwoordde. Daerna gaf hy, benevens stads overheden de eere- schoten en laet ons in het voorbygaen op zyn Veurnsch zeggen: «hy heeft er nogal een hand’jo van. Vervolgens werd Mr. de Goeverneur door den zelfden stoet naer heCstadhuis geleidt, alwaer hy de hoofdman van elke maetschappy vriendelyk bedankte. Ons muzyk beklom de estrade op de groote Merkt en opende hel festival met hel schoon stuk: charivari 3. Daerna speelde Curtemarcq, cn elke der elf vreemde maetschappyen in dit feest deelnemende, kwam Op zyne beurt zyne stukken spelen. In het algemeen moeten wy Zeggen dal de mtizyken in ouzo omstreken veel voortgang in de kunst ge- daen hebben. Al veringhem, Merckhem, Gortemarcq, Watou en andere, het stadje Loo en de philharninny van Nieüport, zyn muzyken die zich overal zullen doen toejuichen. Gedurende het festival, en Weinig voor dat het Ilankut beginnen zou, kwam de heer Goeverneur ver gezeld van den heer burgemeester en andere, eena wandeling rondom de estrade doen. Alle de mtizyken met hunne goede uitoefening, hebben alzoo de menigte bezig gehouden tot omstreeks 8 ure ’s avonds, waneer Mr. den Gouver neur op het trapgestoelte de uitdeeling der pryzen kwam doen. De prys van vcrslkomendc werd in Vcrdceling toe gewezen aen Gortemarcq en Watou. Voor liet talrykste genootschap behaelde Nieüport het eermetacl; De loedalje van beste militaire houding viel Al- veringhem ten doele en die der burgerlykc houding aen Watou. Intusschcn had het groot Banket, waeraen 70 leden deel namen, plaets in de gothieschc zael van het Stadhuis. De dienst was er wél gedaen en de wynen waren goed. Drie toasten of speachen werden er uit gesproken een door den heer Burgemeester aen den Kouing; een doorschepen Dekeuwcraen den Goever neur cn dezens antwoord. De schieting by de maetschappy St. Sebastiaen was nu ook geëindigl. De heer Neut van Duinkerke hail den oppervogel geschoten, de heeren Vanhée en De- bussche van Mcrckhcm de twee eerste zydvogclen en Brunné van Hondschoote den derden, terwyl den vierden die gelot moest worden, ten deele viel aen den heer Reunion van Yper. De medalje van luisterrykstc intrede word aen de schotiersmaetschappy van Watou toegewezeu, alsook die voor het meeste getal schotters. Merckhem bekwam de prys van byna luisterrykslo intrede en Liehtervelde dien van verstkomonde. Ten 8 ure ’s avonds trad Mr. Vramboul in de cou-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3