I :i Landbou wnieuws. Veurne, 14 September. I e it ft 1 o van den kleinen heeft de opslag n r s !t I n J r- 11 )t d d Men schryft nil Popcringe: 1 let plukken der hoppe wordt mei vlytig- hcid voorlgezet. Er ontbreken werklieden, die min als naer gewoonte loevloeijen, omdat hel dagloon niet in evenredigheid is met het duer leven. De bloeijen zyn maer klein, doch de hoeveelheid is nog al vol doende. De pryzen van den nieuwen oogst zyn niet gekend; men spreekt van 150 fr. de 50 kilos. Overal is de oogst in de beste voorwaer- den binnengehaeld, en het is bevonden geworden dat de granen in ons land meer gewigt hebben dan verleden jaer en dat hunne hoedanigheid uitmuntend is. Wat de toestand der melkten betreft, deze is sedert acht dagen weinig veranderd. De pryzen blyven zeer hoog, en dit zal waerschynlyk blyven voortduren zoo lang de landbouwers den tyd niet zullen hebben te dorschen en de merkten te komen be voorraden. In Frankryk, ten gevolge voorreed ter merkten, 1: nieuwen voortgang gedacn. In Engeland is het zoo niet: Op de laelste merkt van Londen zyn de granen 44 a 88 centimen per hektoliler gedaeld, en het meel 1 fr. per 100 kil. De haver ook is 22 cent, per hektoliler gedaeld. Al de landbouwers erkennen het voor deel opgeleverd door de dorschinachienen boven hel werk van den vlegel, zoodat het nut dezer mekanische toestellen thans niet meer betwist wordt; maer indien allen het eens geworden zyn over het nut dezer wer- tuigen, zy zyn het geenszins was de ver schillende stelsels betreft. Elkeen zou een volmaekt tuig naer eigenzin begeeren; nu de volmaektheid is nog tc vinden, en waer schynlyk zal men er nog lang op wachten. Nogtbans heeft men het met dedorschtuigen zoo verre gebragt, dat men moeijelyk schynt verder te komen, en dat de wy- zigingen, welke men er nu en dan aen toe brengt, slechts op kleinigheden aenloopen, die geenen invloed op hunne wezenlyke weerde uitoefenen, wat de voortrefl’elyk- heid van het werk en den inkoopprys betreft. 't Is om voldoening te geven aen de aen- dat men eene verzoening met Oostenryk als onmogelyk mag aenzien. Uit Weenen wordt geschreven, dat de poolsche gedeputeerden aen ’t wankelen zyn in hun besluit van den ryksraed te ver laten. Het ministerie beeft verklaerd dat, byaldien deze gedeputeerden hun mandaet nederleggen, hel de kiezers zal beroepen om regtstreeks andere gedeputeerden tc benoemen. De heer Leo Dombrowski heeft in de eerste zitting van den staetsraed, gehou den te Warschau, een wetsontwerp voor gesteld, strekkende oin al de goederen terug te geven, welke sedert 1852 verbeurd verklaerd zyn. De burgeroorlog duert inde Vereenigde- Staten voort en verergert met al de kwa len die er onvermydelyk mede gepaerd gaen. In dit land, dat men als bet klassiek land der vryheid roemde, schaft men de dagbladen af, zet men willekeurig gevan gen, en de menigte, de opgewondenheid by het geweld der overheid voegende, plundert de werkhuizen der dagbladen en doet de schryvers de laegste beleedigirig aen. geene groote verwikkeling bybrengt en toelaet met meer gemak te werken. De reglstaende dorschers, welke liet strooi schudden en het graen kuisschen, verschillen van de overigen slechts op één punt, namelyk dat zy breeder zyn. By den aenkoop van een dorschtuig moet men den algemeenen bouw gade slaen: de eenvoudigheid, de stevigheid, het gemak van plaetsing, de trekkracht welke het vereischt, de hoeveelheid arbeid die hel verrigl, de volmaektheid van het werk en den prys van de machien. De kloekle, de eenvoudigheid en de goede uitvoering van het dorschtuig zyn de aenbelangendste punten, waeruit de overige hoedanigheden voorlvloeijen; want hoe meer eene machien eenvoudig, kloek en stevig geplaetst is, hoe minder beweeg kracht zy zal eischen en hoe meer werk zy zal uitvoeren. Het werk is volmaekt als de aren goed uitgeklopt zyn, het graen niet verloren valt en alles goed gereinigd is. Verscheidene dorschtuigen laten niets te wenschen over wat hel uitkloppen van het graen betreft, maer allen laten meer of min te wenschen walde reiniging aengael; dat is de zwakke zyde der dorschtuigen. Men behoeft echter hieraen geen overgroot belang te hechten, want zelden gebuert het dal men, op den oogenblik der verkooping, niet zoowat moei ziften, hoe goed het ook moge ge reinigd geweest zyn als men het op zolder bragl. matigingen der landbouwers, dat de fa briekanten menige verschillende modellen maken, die in ’t algemeen maer te onder scheiden zyn door kleinigheden. Zekere fabriekant maekt vier soorten van dorsch- tuigen, enkelyk om nieuws voort le bren gen en aldus zyne kliënten te vreden te stellen. Dit wil niet zeggen dat al de dorschtui gen tot een gelyk punt de acndachl der landbouwers weerdig zyn, en ofschoon geen dezer inachienen verre boven eene andere te verkiezen is, vindt men niette min de gelegenheid omeene keuze te doen. De dorschtuigen laten zich in twee af- dcelingen splitsen: 1." die, welke hel strooi ongeschonden laten en welke men aen- wysl onder den naem van dwarsdorschers; 2.’ die welke meer of min hel strooi breken. De eersle afdeeling laet zich onderver- deelen in vaste werktuigen, dit is die vast slaen in schuren of elders, en locomobiles of vervoerbare, en bestemd om in onder scheidene boerderyen,ja ook op het veld te werken. In ’t algemeen schudden dedorschtuigen het strooi en kuisschen meer of min nel graen; sommigen maken hel geschikt om onmiddelyk naer de merkt le worden ge voerd; zy worden in beweging gebragt by middel van eene manegie, door dieren voortgestuwd, of wel door een stoomtuig, en ook wel eens door eenen watermolen. Zy bestaen uit een houten ofyzeren onder stel inhoudende den dorschtrommel zynde een cylinder met yzeren of houten latten bezet, in dezelfde rigting als de as; eenen strooischudder, een vanmolen, en, in sommigen, uil een volledigen kuisch- loestel. Als de dorschtuigen bewogen zyn door eene manegie mei twee ol dry peerden bespannen, dorschen zy elk uer van 4 tot GUI) kilog. schoven; met eene krachtigere, regelmatigere beweegkracht moei heiwerk noodzakelyk toenemen. Dil stelsel van machinen past bezonder- I lyk aen de boerderyen in de nabyheid der steden, en overal waer men hel graen on geschonden wil behouden. De vaste machienen bieden meer zeker heid, stevigheid en bestendigheid dan die welke zich laten vervoeren, en zy kosten veel minder. Laten de omstandigheden het toe, aen deze zal men akyd den voorkeur moeten geven. De tweede klas laetzich insgelyks splitsen in vaste en vervoerbare, in enkele ma chinen, dit is enkelyk dorschende, en in machinen met uitschuddings- en reini- gingstuig. De meeste dorschtuigen, die niet dwars uitkloppen, gaen gepaerd met eene byzon- deie manegie, die vast staet of gevestigd is op een onderstel voorzien van vier wielen: ’t is achter dit onderstel dat men het dorschtuig plaetst, om het van dê eene boerdery naer de andere te voeren. Deze tuigen passen aen de kleine en middelbare bolsteden; zy zyn zeer eenvoudig en van lagen prys; zy dorschen veel meer dan de dwarsdorschers, maer reinigen hel graen noch schudden het strooi. Deze laetste werking maekt niet alleen een tamelyk groote vermeerdering van personeel nood zakelyk, als de dorsching met vlugheid geschiedt, maer wordt daerenboven zeer slecht ten uitvoer gebragt en veroorzaekt een tamelyk groot verlies van graen. ’t Is om deze schade te voorkomen, dat eenige werkluigbouwers hunne dorschtuigen voor zien van eenen uitschudder, die de machien s t t s s e f i. i f I I ■t r ii u r- Illi OVER DE DOHSCHIfffi VAN HET GRAEN. Onte tnaetschappy van Rhetorika bereidt zich yve- rig voor de wintervertooiüngen. Zoo hel schynt, zal zy zich niet meer vergenoegen met hel bijspel, maer ook het drama beoefenen. De heer P. Deiwarte, van Nieuport, heeft den l.““ prys van boertige uitgalming behaeld op den pryskainp die lo Eecke (Frankryk), op 8 september jest, plaels hadt. Degenaeiude PieterVersynghel, kuiser, woonen- de te Moere, woonsdag van de markt van Thourout naer huis gaende, is verbleven in de herberg du Engel barrière, te Ichteghem, alwaer men hem don derdag morgend opgehangen gevonden heeft. Men kent de oorzaek niet dier zelfmoord. De verlcdene week heeft men te Handtaeme, wyk Amersvelde, eene operatie bewerkt op eene jonge dochter die reeds 6 jaren te bed leg in hare ingewanden heeft men twee aeneengegroeide vleesch- bollen gevonden, grooter dan een menscheuhoofd, waeruit dry beesten, ieder 25 centimeters lang, gekropen tyn. Men schryft uit Rousselaere, 8 dezer lieden, rond 5 uer 's namiddags, is een brand uit geborsten in een magaxyn van vlas-dechet, afhangen de van de herberg gelegd Café Royal, alhier. De schade door dien brand verooriaekt aen gebouw en koopwaren, wordt op 3000 fr. geschat. Niets was verzekerd. Inde badstede Oostende en Blankenberge schynt eene bende doortrapte gauwdieven aenwezig te lyn geweest, alwaer zy haer stieltje, vooral in de eerstu plaets, op eene breede schael heeft uitgeoefend, ton der dat de juslicie, nieltegenslaende de onvermoeide opiot kingen, op hel spoor is kunnen geraken. Zoo wy vernemen, is de bende samengesteld uit Duitscht rs, herkomstig van K.eur-llesscn. Te Oostende tonden do kerels, in den loop der maeud augustus, in de hotels meer dan 38,000 fr. gestolen hebben, ten nadeele van den heer B...en andere persoonen. Men schryft uit Oostende: Sedert verscheidene jaren had men inontehaven de haringvisschery verlaten. Dees jaer zal dio ny ver heid, welke zoovele lieden bezigheid verschaft, her nomen worden, De sloep Sl-Nicolaet, patroon Van- depitte, vertrekt van Oostende naer du schotsche kusten. Krachtens eene ministeriële beslissing des de partements van oorlog, zullen de bataillons reserve van de 12 infanterieregementen gewapend worden met groefgeweeren. De tegenwoordige perkussiege- weeren zullen in magazyn worden gesteld. Verschillige dagbladen melden, dat de onder- handelingen van bet engelseh-belgisch koophandels- Iraktaet yverig voorlgezetw orden. I I I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3