1 III 1 hi BERIGT AES DE LANDBOUWERS. '1 I'd nil 111 Landbouwnieuws. Veurne, 21 September. I er M i I H i U elke bóer, en vooral de meeste, kunnen deze slaephokken in ^ogenschouw nemen, om te bekennen dat er wat te doen is. Men vraegt geene matrassen en veêren, maer ten minsten gezonde kamers, die niet aen uitwasemingen van mest en zweet onderhevig, en die vooral luchtig zyn, omdat degene die er in rust, gezonde lucht inademt. De boerenjongens zyn sterk, veel ster ker dan de stedelingen, maerzy moeten een half peerd zyn, om in sommige dom pige hokken te kunnen slapen. Al wor den ze niet ziek, zy lydcn toch merkelyk door de ongezondheid dezer hokken, en mag men onze landbouwers, wien hetaen- gaet, er wel opmerkzaem op maken. C.. wonnen in de openbare meening; maer het Turyner kabinet wil het fransch verbond niet in gevaer brengen, en van dan af’ begrypt men de moeijelykheden waermede het overvallen wordt. Zooals te voorzien was, heeft Frans 11 de beschuldigingen der nota van baron Rica- soli niet onbeantwoord gelaten. Wy ver nemen dat de sekretaris, dienst doende van minister van binnenlandsclie zaken by den onttroonden vorst, in antwoord een memo randum heeft geschreven waerin hy protes teert legen al de beweeringen des om- zendsbriefs. Dit dokumenl is nog niet uilgevperdigt, maer het bestaen wordt er stellig van verzekerd. Het gerucht wordt bevestigd, dat de oproerlingen op de napelsche kust geland zyn. Die expeditie was uit Spanje ver trokken, maer het schynl dal Cabrera er geen deel van inaekle. De landing had plaets in den nacht van 15 lol 14 dezer op de kust van Kalabrien, naby Brancaleone. De spaensche troep wordt door de burger wachten der naburige plaetsen omsingeld, en het is wacrschynlyk dal zy terug scheep zal gaen, zonder de minste vyaudige be longing te doen. Zaterdag avond is koning Viktor-Enima- liuël t Florencien aengekomen, en in de oude bqofdslad der Meuicis met levendige akkl;.milieu bejegend. Hy heeft de opening der len.oonsieihng voorgezeten en die plegtigheid gaf nogmaels.gelegenheid aen ten nieuwe geestdriftige losbersling. In an w ord op de redevoering van markies de Ridolti, voorzitter der tenloonsti langs kom nissie, heelt Z. M. erinnerd dat het voorwerp zyner voorname bezorgdheid de eenheid van llalien was, en, met inspeling óp de w» rken uit al de gedeelten des schiereiland» naer de tentoonstelling ge zonden, heeft hy doen opmerken dildo Italianen pleglig den wensch hadden ver nieuwd, om eene cenige natie te zyn, door zich allen te doen vertegenwoordigen op die nationale tentoonstelling. De Constitutioneel van Parys deelt een artikel mede, dat nog al opgemerkt is ge worden. liet h.dl'officieel blad verwerpt met nadiuk alle gedachte van acnhcchting by Frankryk van ilaliaensch grondgebied en vooral van hel eiland Sardinien. De Constitutioneel is gunstig aen de italiaensche eenheid, voor zooveel (taliën jegens^ hel Pausdom en jegens Oostenryk den weg der voorzichtigheid blyft bewandelen. Indien Oostenryk over den Po ol den Mincio trok, zoo zou Frankryk over de Alpen trekken. Aertshertog Reynier heeft de zending acngcnomen, hem opgelegd door dén kei zer van Oostenryk. Hy niaekl toebereidse len om nat r Hongariente vertrekken; maer men gelooft in Oostenryk niet aen het wel slagen der zending van den aerlshejtog. De engelsche bladen bevallen niets be- Jangryks. Zy diskuteren enkelyk over de geruchten die in omloop zyn betrekkelyk de beslissingen welke de koning van Dene- mark, misnoegd over prins Kristiaen, door hem in 1855 aengeduid als kroonopvolger, zou gqneigd zyn te nemen betrekkelyk de successie van den troon. Die rnonark, zegt men, zou geneigd zyn den koning van Zwc- den voor zynen opvolger te nemen, wat aen het engelsch hof noch reglveerdig noch betainelyk schynt. Dien opzichtens meldt de JDcihj-Neivs dal hel russisch gouvernement, ten einde dit ontwerp te dwarsboomen en het gemoed van den deenschen vorst gerust te stellen over deonschendbaerheid van zyn koningryk, voorstellen zou gedaen hebben, waervan de inhoud nog onbekend is. Al wat wy weten, zegt de Daily-News, is dat zy zeer aengenaem waren voor Denemark en kwetsend voor Pruissen. In Pruissen bereidt de minister van bin- nenlandsche zaken, zegt men, eene be- langryke hervorming der gemeentewet. Hy wil aen de steden hunne volle eenzelvig heid weergeven en afzien van het regt dat het gouvernement thans heeft, voor de be vestiging der benoeming van burgemees ters. Graef Schwerin zou daerenboven het inzicht hebben, het stelsel der klassen in de kiezingen af te schaffen. Volgens dit stelsel worden de kiezers verdeeld in dry klassen, volgens de belastingen die zy be talen, en een overheerschende invloed is verzekerd aen de voornaemsle belasting schuldigen. De lydingen uit Amerika beginnen min nadeelig te worden voorde Noorderstaten. Men weel reeds dat de zeeëxpedilie, waer van de voorgaende koerrier ons hel vertrek had gemeld, zonder er de bestemming te kunnen van aenduiden, de forten der kaep Hatteras heeft gebombardeerd en de zui- delyke bezetting gedwongen zich over te geven. Eene groote hoeveelheid wapenen en munitiën viel in handen der overwin- naers, die daerenboven een vyfligtal sche pen derzuiderlingcn kaeplcn. Eene depeche verzekert dat de inwooners van Noord- Karolina naer de forten van Hatteras snellen om den eed van getrouwheid aen de Unie af te leggen, en dal de bondsvlag overal in dien slaet wappert, sedert het voordeel behacld door generael Butler. Bovendien de troepen van A'oord-Karolina zouden uit Virginicn teruggeroepen zyn. De planters van hel Zuiden schynen be sloten te zyn de besluitselen vroeger te Labanon voorgeschrcveu, uit te voeren. Inderdaed, de label der acnkomsten van katoen in A’ieuw-Orleans den 24 oogst laelst opgemaekt, beslaligldatinen op dien datum in die stad maer H balen katoen van den nieuwen oogst had ontvangen, tegen 1781 verleden jaer op zelfde tydstip ontvangen. Dergelyk feit is zeer beleekenend. Op de boerenheoven laten de slaepplaet- sen voor de knechten veel te wepschen over. Algemeen zyn dezelve naby, hetzy nevens of boven den peerdenstal aenge- bragt, en dringt zweet en melkreuk binnen, die de lucht verpest. Was men er nog op bedacht, de kleine vensters of galen, die het lucht geven, in den dag, by helder weder open te zetten, dan kon het nog eenigzins gaen, maer dit gebeurt ook niet, zoodat men er aen gewoon zyn moet, om in deze hokken den nacht te passeren. De boer dient hierop zyne aendacht te vestigen dan, zoolang knechten en mei den by hem in dienst zyn, mag hy derzelver gezondheid niet vernalaligen. De pachter zal zeker zich op den eigenaer van de hoeve beroepen; maer hy is toch gehouden den eigenaer te verzoeken dezen staet van zaken te verbeteren op hem rust de ver antwoording zyner dienstboden, die de ouders hem toevertrouwen tegen loon en eene vaderlyke behandeling. Bezitters van hoeven, die ze zelf bewerken, zyn nog- thans in hetzelfde geval, en deze hebben volstrekt tegen onze bemerkingen niets in te brengen, omdat zy meester zyn die veranderingen te doen welke zy goedvin den. Als deLandbouw-Maetschappyzorgt voor de verluchting der veestallen, dan heeft zy ook regt op gezonde slaepplaëlsen der dienstboden aenspraek te maken, en Ziende den overschooncn opbrengst dat Engeland dit jaer bekomen heeft van de Australische tarwen, komt de landbouw- maetschappy van Belgie eenen oproep aen alle hare leden doen, ten jeinde hun aen te manen den aenkweek dezer schoone soort uit te strekken. Om de voorlteeling cr van te vergemakkelyken, zal de maëtschappy in haerlokael, te beginnen van 25 dezer, stalen dezer tarwe doen nederleggen met aentec- kening van derzelver prys te Oostende. *1 SLAEPPLAET^EN DER DIENSTBODEN. Hel schip dat dingsdag morgend op ooze kust is geworpen geworden, is de pruissische drymaslbark Fiiederich-H'ilhebn, kapitein Voss, varende van Memel (Pruissen), naer Glocester (Engeland), met eene lading balken en planken. Zondag had het vaertuig lyn roer verloren en was sedert door do golven heen en weer geslingerd geworden, tot dat het eindelyk dingsdag tnorgend omstreeks 1 ure op eenen bank ter hoogte van Veurne geraekte. Men kapte twee masten af, denkende los te kunnen raken; daer dit niet hielp trachtte men eenen boot af to laten, om ten minsten de bemanning te redden, maer in een oogwenk werd hy omgekanteld en op do duinen geworpen. De ekwipagie bestaande uit 12 mannen werd door den reddingsboot van de Panne afgehaeld, welken door het onstuimig weder, de meeste moeite had oni lol het schip te geraken. De herberg welke tot Iloogstaede is afgebrand, behoord aen den heer Cornells van Slavele. Do schuer en de stallingen zyn niet afgebrand, zoo als men het eerst beweerde, doordien men van eersten af poogingen aangewend heeft om den brand aftesluiten Men schat het verlies op 0000 franks. Het huis was verzekerd. Drie douaniers die in die herberg verbleven, hebben er al hun goed verloren, tot zelfs hun karabien. Donderdag avond is een voerman van Adin- kerke, die Yslandvaerders van Nieuport naer huis voerde, van zynen wagen gevallen, met dit onge lukkig gevolg dat een wiel over hem is geloopen en hem eenu bil heeft gebroken. Sedert maemlag lest is men aen de afbraek begonnen dcr vestingswerken te Nieuport, waervan de aanbesteding dezer dagen door den heer minister is goedgekeurd. Men heeft de eerste hand geslagen langs de kant van het zoo gezegde Kalte-sas, achter de groote kazernen, en teneinde niet al de waters rond de stad te moeten aftrekken, zoo vernemen wy zal er aen de Duinkerkpoort eenen dam opgewopen worden, dio de grachten van <lei> zuid en oost kant met het vol doende water zal voorzien. Dezer dagen is te A’ieuport overleden de weduwe van Jan de Coster, Anna-Maria Declereq, in deti ouderdom van 79 jaren. Deze vrouw laet 72 kinderen, kleinkinderen en kindskinderen na. Gedurende de afgeloopene maend augusty heeft men op den staels-spoorweg niet minder dan 390 voorwerpen gevonden, waaronder 38 manshoeden en 28klakken, 17 paletoits, 24 zakdoeken, 1 mand hespen, 58 regen cn 14 zonneschermen, 42 stokken, gouden kruis, portc-monnuies met geld, verscheidene goud stukken, enz. enz. Er zyn enkelyk 75 voorwerpen door hunne eigenaers terug gereclameerd. Eene erge misdaad is tien 5 dezer gepleegd op den openbaren weg, hy Ihielt. Theresia Va.nni.en- vvenhuyse, echtgenoote van Jan Biebnyck aldaar •wonende, is aengerand geworden door twee kerels,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3