II I 1 Veurne, 28 September. •lie eindelyk op den vuilnishoop zyne p! v*ndt. Zawadsky raedt nadrukkelyk spoedig uitgraven van de nilgegro i aerdappelen aen; daerdoor kunnen twee derden der aerdappelen gered worden. Deaerdappelen-oogsl in de omstreken van Ryssel is ter voldoening der landbouwers uitgevallen. De opbrengst is goed, zoowel voor tie hoedanigheid als voor de hoeveel heid. De geruchten, welke men gepoogd heeft over de plaeg te verspreiden, waren door baetzuchtige lieden uitgestrooid. De stengel is inderdaed gelyk te voren aen- gedaen geweest, by den aenvang van july; •lank z.y aen de voortduring der droogte, is de vrucht in ’t algemeen ongeschonden gebleven. Ook in weêrwil der toeneming van dit slach van handel en van het groot getal der kooplieden, die alleen winst willen doen, •s de opslag der aerdappelen zoo groot niet als die van het graen. Zy komen in tie statie te Ryssel ten pryze van 10 tot 11 frank per 100 kilos. Men is een afslag verwachten le. Eenige landbouwers hebben proevt n ge nomen met de herplanting van den gryzen aerdappel, die beter is dan de witte; deze zyn zeer goed uitgevallen. Verhoopen wy dat die aerdappel weldra den rang zal "edergekregen hebben, die hem door de ziekte ontnomen geworden was. bebigt aen de landbouwers en verveerdigers VAN LANDBOÜWHALM. De Midden-Landbouw-Maelschappy van Belgien opent oenen algemeenen wedslryd den 11 novemberaenst.iende, in haer lokael, kleine Karmelietenstrael, n.r27, te Brussel, voor de schoonste verzameling Pas ten aken (dry stuks ten hoogsten voor elke verschil- lige soort). Daer zullen jacrlyks medalien gegeven worden, den tweeden maendag van november, en zulks lot den dag dal de maetschappy eene gouden mcdalieen eene som van 500 franks zal gegeven hebben aen den lentoonsteller die haer de bol-pastenaek zal komen aenbieden, waervan de vastdu- Als cent: byzonderheid kan gemeld wor den dal by Hendrik Koopman l’z., le Yssel- ntonde, in tien hof een plant aerdappelen (Jannen) is gegroeid, welke eene plaets had begroeid van 5 voelen over kruis en waeraen zich bevonden 283 stuks, en van dat getal 'varen 85 ruim groote aerdappelen. zoowel zal moeten vastgesteld zyn :i h geweest is met de bol-beehcortcl. Midden-Landbouw-Maelschappy is n uemens in de aenstaende lente eenen wedslryd van inachienen en werktuigen le openen, dienende tol het bereiden van den grond, .’den verhoopt dat die tentoonstelling degelegenbeid zal verschaften om de stoom- tnachinen te zien werken die tot den land bouw dienen, welke in Engeland beginnen verspreid te worden, en waeruit ons land ook geroepen is in een weinig afgewyderd tydstip groote voordoden op te halen. aar schen, toen hy er in versmachtte. Wanneer man hem er uithaelde, was hy reeds een lyk. Hel stagtiili’.-r was 27 jaren oud en jongman. De gouverneur heeft aen de plactselyke besturen het gegeven bevel aen de bureelen van weldadigheid herinnerd, om zich teonlhouden van het sclianilelyk gebruik dat in eenige gemeenten plants bad, vatt krachtelooze behoeftige weeskinderen by openbare aen besteding en aen den ininslbiedenden in opvoeding te plaelsen. Elkeen moet dien maetregel toejuichen. Ter inhuldiging der nationale schieling, op het oogenblik dat de minister van binncnlandsche zaken sprak over de verkleefdheid des gouvernements voor de schieling en voor de burgerwacht, hebben vele toeschouwers geroepen: «Wapens! men geve ons gegroeide geweerenDe minister boog zich en glimlachte; dan voegde hy er by dal het gouverne ment zich bezig houdt meule verbetering der wapens. Men leest in de Grondwet De Economiste Beige, opgesteld door den kun.ligen professor Molinari, spreekt over de stygende duertc der eerste levensbehoeften voor de geringe volks klassen en den werkman, en denkt dat hel thans tyd. is om eens aen ’t verhoogen der dagloonen te denken. Alles slaet op, alles verhoogt in prys boter, brood, vleesch, aerdappelen, huishuer, alles waer voor de getneene man en de arbeider zoo zwoegen eu zweden moeten, lerwyl de arbeidsloon allyd eender blyft. Hel gevolg daervan is dat de werkman met zyn daggeld aen geen vleesch meer denken mag, en beeft hy een talryk gezin, dan komt er de boter ook al door Tsleutergal in huis. Dit is allemael zeer gegrond en waer, maer, voegt M. Molinari er scherpzinnig byzoo lang de werkman zal blyven maendag houden eu zwaddereti en slempen als hy werken moet, zullen de bazen niet gelooven dal hy met zytt daggeld niet kan rond komen. Daer is wel iets van aen. Men heeft onlangs in Engeland postale spaer- banken iiigerigl. Deze instelling, welke ieder vriend der werkende klas in Belgien zou willen zien inge voerd worden, is bestemd om de geringste spaarpen ningen vruchten te doen dragen. D.: w'rkinan, dio zyne week ontvangt, de arbeider die wat drinkgeld krygt, de dienstknecht die eenige profytei: ver- wczenlykt, elke werkman die maer een klein dag loon wint, kan op alle uren van den dag aen het bureel van hel i'oit-Office hel geringste spaerpen- ningsken, al was het maer een penny 10 centimen gaen storten. Men heeft uitgetekend dat een persoou die twintig jaren oud is en die de gewoonte zou aenneiuen dagelyks 15 centimen te storten, zich op 50-jarjgen leeftyd aen hel hoofd van eene fortuin van meer dan 3000 fr. zou bevinden. Vrydag tusschen de barrceleif n." 4 en 5, grond gebied der gemeente Moeskroen, en op de plaets waer de treins vertrekkende ’s avonds uit Ryssel en Moes kroen moeten kruissen, is E. Cochelaux, vlecsch- houwer te Roubaix, door de lokomotief van den trein geraekt geweest, en op den slag gedood. Een twintigtal gedecoreerden van het yzeren kruis, hebben zich eergisteren by den heer Rogier, minister van binnenlandsche zaken, begeven, om hem de berinnerings-medalie van 1830 te overhan digen. Des avonds heeft een banket plaets gehad, welk door den minister was bygewoond. De beroemde schilder, de heer Gillait, stolt thans te Brussel het portret van Z. Heiligheid tien Paus ten toon. De inkom is bepael op 50 cenlieme 1 en de opbrengst is bestemd ten voordeeleder pen sioenkas der belgische arlisten. of glibberige rotsen ontgeven, waerover het eene doodsgcvaerlykc onbezonnenheid zou geweest zyn, zich eet; weg te banen, üaerom bleven de beide man nen, zoodra zy elkander gewaer werden, stilstaan, eu schenen besluiteloos, niet wetende wal in d»z: verle genheid te doen. Mynheer zegde de oudste op ernstgen toon, ik geloof, dal wy beiden naer do plaets moeten terug- keeren van waer ieder van ons gekomen is. Waerom dat? vroeg Wilibakl. Gy moest over my heen willen gaen? Ik kan alleen omkeeren, hernamde jongeling, op wellevenden toon op deze wyzezal ik uwe wandeling niet afbreken, en ik zal tevens het genoegen hebben, demyne in een aengenaetn gezelschap te vo brengen. By dezen hoffelyken, vriendelykon voorslag bloosde de jonge dame, en haer vader (want dat moest de vreemdeling volgenszyne jaren wel zyn) nam denzelve met eene ligte buiging, by wyze van dankzegging aen. Het schoone kind had een levendigcn indmk op den graaf van Hornfels geraaekt, en zonder dat hy zich van de gevoelens, die hy voor haer ondervond, nog behoorlyk rekenschap kon geven, wenschte hy toch vurig, met zyne nieuwe vrienden een gesprek, te kunnen aenknoopen. (Te vervolgen). twee wandelacrs ontmoette, die waerschynlyk ook door het hccrlyke, ofschoon wilde uitzicht derwaerts gelokt waren. De eeu was een man van ongeveer vyftig jaren; zyn scherpe doordringende blik getuigde van eene onwrikbare vastheid en strengheid van grondbegin selen; zyne fyne lippen verrieden eene koude inborst, een terughoudend karakte, byzonder eigen aen alle in geldzaken of handelsspeculatien ervaren per- soonen; zyne dikke, gezonde, schitterende roode wangen en zyn ronde buik eindelyk getuigden onwe- derlegbaer van den besten welstand, inzonderheid daer hy dc bcwyzen daervan, als ware hy trotsch op de middelen, waerdoor by lot zulk eene aeuzienlyke volheid gekomen was, ten loon spreidde; kortom, men behoefde geen oogenblik in twyfel te zyn, dat men een man uit de handelwereld en wel een ryk man voor zich zag. Eene jonge dame hield hem gezelschap; naer hare ranke, buigzame leest en de buitengewoone fynheid harer trekken te oordeeien, moest zy uauwe- lyks de kindschhcid zyn uitgetreden; maer ook zonder deze openlyke] kenteekenen, was bet overigens niet moeijelyk haren ouderdom uit dc schuwe en kuische uitdrukking van haer nedergeslagen oog te raden. Op de plaets waer Wilibald de beide wandelacrs Ontmoette, was de weg toevallig uiterst smal; het was een erg voetpad, door de voeten der geitenhoeders in de rots gemaekt, en aen beide zyden door afgronden Wy hebben op nieuw een zegeprael, door een onzer stadsgenooten behaeld, aen te stippen Ter gelegenheid van dc septemberfeesten, had er .te Brussel, maendag lest, eenen pryskanip plaets tusschen alle de organisten van hel land. 8 mede dingers hadden zich aengeboden waeronder den heer Gésar Lust, welken den derden prys heeft bekomen. De mededingers hadden een gelyk klassiek stuk van eerste moeijelykhcid te spelen en eene improvisatie op een gegeven thema. De zegeprael van den beer Lust is zoo veel te schooner, daer het meerendeel zyner tegenstrevers veterans van den orgel zyn. Met eersten oktober beginnen de lessen in onze muzykschool. Verscheidc nieuwe leerlingen hebben zich doen inschryven. Het onlangs te Coxydc gestrand schip, Friedrich Wilhelm, metende 354 ton, mag als ganseb verloren beschouwd worden. Men is voorldurig bezig met de lading te lossen, welke naer Oostende zal gevoerd worden, om aen boord van een ander schip ingtpakl te worden, die dezelve op bare bestemming zal brengen. Verscheidc dag-cn weekbladen spreken met veel lof van dc bemanning van den reddingsboot van Nieuport, die ter hulp van den Friedrich Wilhelm zouden gesneld zyn. Die bladeren vergissen zich, het is de reddingsboot van de Panne, bemand door vis- schers van de Panne, onder hel bevel van den onder brigadier Hof, die’Ue schipbreukelingen is gaen afhalen. Terwyl het onlangs gestrand schip op de kust kwam, verkeerde er ter hoogte van Nicuport, een ander vacrtuig in nood, liet was de Sytlrernavan Karlskrona, kap. Smith, varende van Gothenburg naer Schoretam met eene lading hout. Echter heeft het schip zyne reis kunnen voort zetten. Dc vcrledene week speelde de kleine Aloisius Quakelbeen, oud 3 jaren, te Lichterveldc in een hof, 1 toen hy een plant ziende er het zaed van afpluktc en opat. Oiig'dukkiglyk was het eene vergiftigende plant, en na eenige uren was het kind overleden. Woensdag, ten 3 ure namiddag, zyn, te Watou, dieven gedrongen in liet huis van den landbouwer Berene, in deafwezigh id der huisgenoten, en hebben er eene beurs met 900 fr.’ gestolen welke gedolven was in den kelder. Woensdag was August de Coster, wooncode te I Ruddervoorde, in eenen put gegaen om hem te kuis- fris te ondernemen. Gelukkig genoeg eindigde hy in stilte de toebc- ’■''idselen tut zyne reis, zonder dat een zyner lalryke ’cliuldcischtrs lont rook, en verliet VVeenen uniuid- ‘k lyk, zonder iemand kennis te geven van dc rigting M’mr n is. Twee j .ren lang trok hy doorh.ilien, Frankryk, k'lgeland, Hol and en Belgien, Oi>b* rcikbaer voor den :,rm zyner vervolgers. Eindelyk echter, lielzy dat het '■utteluosen doelloos reizen hem verveelde, hetzy dat '*J' besloot in Oostenryk eene aanstelling te zoeken, -eerde hy naer Duitschland terug, en begaf zich over Dresden, door Bobemen, naer tVeenen, Een toéval "-‘"oog hem, eenige dagen in Karlsbad te vertoeven. Het verblyf van prins Metternich in deze badplaets, had echter zoovele aenzienlyke vreemdelingen doen "fluiten, derwaerts te gaen, dat de graef by zy ne aen- «otnst alle logementen en byzondcre wooningen ®»erbezet vonden zich gedwongen zag een ellendig Hakkamerkc voor lief te nemen, hetwelk in een klein, aen bel uiterst einde van het stadje gelegen hutje Onbezet was gebleven, en hem en zyn bediende nau- 'velyks ruimte genoeg aenbood om te slapen. Daer hy geen gezelschap wilde opzoeken, bragt hy de dagen door niet wandelingen te doen en de omliggende bergen to beklimmen. Zoo had hy eens een uitstapje naer den Drykrui- ïenberg gedaen, en daelde juist den berg af, toen hy

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3