H I 1 I ft I a BËLANGRYK BERIGT. Landbouwnieuws. Veurne, 19 October. Dinsdag -tl October i!861, V ERKOOP!NG 4000 kill, gesmeed Yzer, POLITIEK OVERZICHT. Hel onthael van Z. Al. den koning der Nederlanden le Conipiègnc, was gelyk aen I HENRI DUBOIS, TE ALVERINGHEA1, dad)t afgezien. Alen weet dal er door de nationale party in Polen eene groote belooging bereid was, dat zy al de Polen, vaderlandsvrienden, verzocht had den 10 dezer le Harodio le vergaderen, om hel feest der verceniging van Lilhuanien hy Polen te vieren. Die be looging heeft niet plaels gehad. In de Vcreenigde-Slaten verbetert de toestand voor de Noorderlingen, zonder dat er echter cenige karakteristieke gebeurtenis zy voorgevallen. De zuiderlingen hebben Munsoii’s-Hill en andere position vóór Was hington verlaten, thans door de Noorder lingen bezet. De zaken veranderen niet in Missouri. In Kentucky hebben de Noorder lingen veld gewonnen. Op de laetste hofbouwtentoonstelling van Parys heeft de heer Coutonjon van Algiers, eene variëteit van aerdappelen tentoonge steld, die te Maskara vyf oogsten per jaer oplevèrt. Gewis zyn het klimaet en de be sproeiingen daer voor iels in: maer vol gens proefnemingen, te Nanies gedaen, zou er mogelykheid wezen hier dry oogsten van die vrucht le bekomen. i dit des konings van Pruissen, tenzy met wat meer prael, daer Z. nederlandsche AI. hel militair kostuem droeg. Alen spreekt van eene aenstaende samen komst van koningWilhelm I melden keizer van Ooslenryk en van eene reis die Napo leon III met zyne gemalin en zyn zoow naer Londen zou doen, ten gevolge der wereld- tentoostelling van 1862. Die reis zou doen gelooven dat de fransche politiek tracht zich hy de engelscheaen le sluiten, hetgeen bewyst dat zy langs eenen anderen kant mislukt is. Uit Italien meldt men, doch niet uit officiële bron, de afreis van generael Gial- dini uit Napels, en zyne vervanging door generael la Marmora; deze laetste zou echter enkel den titel van generael-kommandanl van de legers der zuidprovincien bekomen. Wat den opstand in Sicilien betreft, dat is al heel moeijelyk om daer de waerheid over te weten: Tervvyl de oenen midden dat dal hy zoo goed als gedempt is, wordt van oenen anderen kant berigt dat Borgès, aen het hoofd van een goed ingerigt leger, wel- hacsl op Napels zal aenrukken en tic bewe ging met meer eenheid en kracht zal aen- dryven, dan tot heden het geval was. Langs wederskanten zou er wel overdre venheid in die berigten kunnen bestaen. Het dezer dagen verspreid gerucht dal Garibaldi naer den Adrialiek of naer Kon- slanlinopel vertrokken was, is van allen grond ontbloot. Garibaldi zal, verzekert men, van den ganschen winter Caprera niet verlaten dan om een reisje in Sardinian le doen, waer hy zich voor stelt de kuipe- ryen voor de annexie tegen te werken. Ooslenryk zendt troepen naer Ragusa en ontzet Yenelien. Hel Weener-kabinel heeft, zegt men, de verzekering gekregen dal Ita lian niets tegen hetzelve zal ondernemen. Ten gevolge der opmerkingen van het stadhouderschap in Zevenbergen (Transyl- vatiien), wordt de opening des landdags van Peslh lot 25 november uitgesteld. Ver scheidene jurisdiklien hebben aen ambte- naers verboden de kiezing voor den landdag aen le nemen. Alen meldt uil Berlyn dat de poolsche afgeveerdigden hebben besloten geen deel le nemen aen de feesten der krooning, Dit besluit is genomen in eene vergadering van eigenaers en poolsche notabelen, wacrby ook de poolsche leden der beide kamers aenwezig waren. In die vergadering is er kwestie geweest eene nationale pool sche belooging, in stryd met de kooning, in te rigten, maer men heeft van dit ge- Vervoer der gevangenen. Vic/’Alex/deNIEUPORT. Ambtsveri igling van P. J. CLAEREBOUDT, denrwacrder le Nieuport. EfKEN Balken, Ilibben en Planken, ver schelde groote cn zware Poorten, Deuren en Vensterluiken, met yser draci- cn Slotwerk. ZEER VEEL ARDUIN, OM 9 DRE VOORMIDDAG. I r.' i/ i i volkomen geregtvcerdigd zouden hebben, en waervan zich deze des le meer bewust was, dewyl zy geheel in zy ii gediagjegens hen heer Beun lagen, dan moet men zich zeker over de vriendelykheid van den woekeraar verwonderen en dezelve met den graef onbegrypelyk vinden. De wonderbare herschepping nu in de gezindheid des woekeraars had op de volgende wyze plaets-gehad. De plotselinge verdwyning van den graef had voor eerst den beer Beun in diepe verbazing gebragt; die vlugl scheen hem een ongehoord bedryf van de afschuwelykste trouweloosheid, eene schennis zyner Schuldeiscliers-ni.ijesleil, eene hoogst strafbare pligt- verzaking van den kant des schuldenaers. Wal hem hel ineeslu verdroot en wat hy zich vooral niet ver geven koude, was, dat hy, die anders de geheele wereld jdeegde te bedriegen, thans de bedrogene was. Zulk eene handelwyze verdiende wraek, en daer hy dienen den schuldige zei ven niet kon uitoefenen, be ging hy (gelyk een andere Ilerodes) eene tweedeBetlie kindermoord; hy zond namelyk, zonder cenige keus cntegelyker tyde, eene menigte schuldenaers, van welke hy vervallen wissels had, naer de gevangenis. Deze wreede luim, bel gevolg eener blinde woede, duerde echter niet lang, want het onderhoud der gegyzelden was hem te kostbaer. Ook had zie heer Beun intusschen tyd gehad tot overwegen en dit had zyuen toorn eeniglins gekoeld. Heelt de eer hel publyk bekend te maken, dat er by hem te bekomen zyn, eerste kwaliteit van: GROVE EN FYNE KOLEN, EN CAILLETEItYEN. De goede hoedanigheid zyner koopwaren alsook de geringheid zyner pryzeit, doen hem hel algemeen Vertrouwen verhopen. Elk Zegge hel voort. Hy bad namelyk overwogen, dal graef Hornfels tot die klasse van menschee behoorde, voor welke hel wceldrige leven, dal zy in de hoofdstad leiden, zoo zeer tol eene behoefte is geworden, dal zy, gelyk de om hel licht fladderende muggen, nooit lang buiten dien verblindenden tooverkring kunnen blyven, maer zelfs met gevaer van zich de vleugelen le verzengen, zich gedurig weder om het magnetisch aantrekkende middelpunt bewegen. De geheele zaek kwam dus neder op de vraeg; hoelang zoude graef VVilibald het uithouden, ver van Weenen, en alzoo buiten het bereik van zynen besten viiend te leven? Zoodra de heer Benn de zaek eenmael uit dit oogpunt beschouwd had, gaf hy zich aen het geduld over. Intusschen duerde de afwezigheid van graef von Hornfels, langer dan men volgens alle phychologisclio berekeningen bad durven vermoeden, zoodat de arme Benn niet meer twyfelen inogt aen do treurige om standigheid, dat zyn schuldenaer gestorven was,-en dat met hem de dertig duizend gulden ten grave waren gedaeld, om niet weder le verryzen. In dezo en dergelvke treurige beschouwingen was de heer Benn verzonken, en wel op het oogenblik dat hy, gelyk hy zelf hiervoren heeft verhaeld, graef Hornfels in zyne reiskoets op het Slephanusplein zag voorbyryden. Het is niet mogelyk de omwenteling te beschryven. O o AERDAPPELS IN MASSA! r’ In vroegere jaren waren wy op dit lydstip, door regen, wind, korte (lagen cn het afvalien der bla deren, alreeds inden winter gedompeld. Dit jaer, schoon dc vriesganzen zich van nu al vertooneli, al hoewel de andere reizende vogels reeds (an het noorden naer de warmere zuiderslrek ken verhuizen, en schoon de koolkoopmans reeds hunne waren ko men aenbieden, denkt niemand op den aenstacndeu winter; hel is juist als of er geen winter komen moest. Men wandelt, even als in vollen zomer; men gaet naer de Panne, even als op Veurne kermis; men neemt baden, gelyk in den oogstmaend cn nogthans de winter nadert met groote schreden, hy slael aen de deur. Wat zullen nu onze uitspanningen zyn gedurendo dezen winter Wat zal de koninglykc harmony van S.‘° Cecilia in concerten geven Wal zal de Rhetorika, op den schouwburg, ver- toonen Wat feestpartyen zullen de andere maetscliappyen ons geven? En zal men daerby eenige feesten kunnen uitvin- deu'om den nood lydcnden in deze dure levcnslydcti ter hulp te komen Niemand denkt er nog aen en blyfl hierop onver schillig. En noglhans wy die zóódanig do groote sleden willen in alles naapen hierin toch zouden wv ze kunnen navolgen en alle onze feesten doen strek ken tol nut en voordeel der noodlijdenden,- ball, con certen, verlooningen, alle bijeenkomsten en vergade ringen, alle speelpai tyen; by dit alles zou hel deel van den armen zich moeten bevinden. welke dit gezicht in zyne gevoelens deed onlstaen Het gevolg echter was, dal hy die barbaersche omerbid- delykheid, die yskoudc gevoelloosheid, welke hem tot dusverre tot den w reedsten schuldeischer geiuaekt had, plotseling en voor allyd besloot af te leggen, en daerenlegen de hierboven beschreven herleiyko welwillende formaliteiten van den omgang jegens den graef in acht nam. Want was niet graef Wilibald inderdaed de waer- achtige vertegenwoordiger zyner schuldvordering? Waren niet de dertig duizend gulden aen het aen- wezen van den jongeling-verknocht, zoodat zy met alle wisselingen, die zyn lot kon ondergaen, op het nauwst te samen hingen, zoodat alles wat op hem eenigen invloed uitoefende, ook op dezelve terug werkte? Wanneer do grafelyke schuldenaer ziek werd, zoo verloren noodwendig, naer gelang van hes gevaerlyke der ziekte, ook de dertig duizend gulden meer of minder van derzelver wezenlyke weerde. Stierf ongelukkig de graef vroeger dan zyn oom te Zevenbergen, dan was ook de schuldvordering dood en begraven. Op het oogenblik dat de heer Benn graef Hornfels over de Slephanusplein zag rydeu, waren de dertig duizend gulden lïisch en gezond, vohuaekt gezond, frisch cn bloeijentl. (Te vervolgen.) len bevinden in het gevangenhnis, gedurendo het jaer 1UB2, te beginnen met den I January tot den iaelsten december insluilelyk. Ter zelver dag en tier, zal er nog overgegaen wor den tot het openen der overgelegde soumissicii, toor de aanbesteding van het vervoer der gevangenen, loet het celry tuig, van het gevangenhuis dezer stad naer di- yzerenwegstatie van Oostende, gedurende het jaer 10(12, te rekenen van January tot 31 december inbegrepen. De soumissien voor deze aenbesteding zullen moe ten op zegclpapier geschreven zyn, en aen den heer onder-voorzitter der bovengemelde kommissie toe gezonden worden, voor den o november naestko- niendc. liet kohier van voorwacrden berust i sg lyks in het voormelde sekretariaet alwacr de lie.hebbers er van zullen kunnen bezigtiging nemen op de dagen cn uren hier boven acngewezen. Veurne, den 10 October 1861. De ondertooi zifter By bevel De sekfètari», ROLTSEECW. van eene groote partic schoone Eerste hoedanigheid, waeronderde volledige leuning eener brug van 52 meters lang. I ergadeiing bij de zuid Kazerne, TE NIEUPORT. L

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3