i Veurne, 26 October. K AN TI E N. Vervoer der gevangenen. Vic.“ Alex/ de NJEUPORT. bevalling schynt te moeten gebeuren rond einde January of begin van february. De brieven uit het zuiden van Italien herhalen nogmaels dat Cialdini de terug werking doodelyk getroffen heeft met ge ringe magten. Tot in de eerste dagen van september waren er in de zuidelyke pro vinciën maer 17,000 mannen om alles te doende sterkten bezetten, bezetting hou den in de groote steden, de kasteden be waken, de policie uitoefenen en mobiele kolommen te maken. Sedert is die magt aenzienlyk aengegroeid; maer van in de maend september heeftde gewapende terug werk ingalle politiek verloren. Van de-40,000 oproerige soldaten in ’tveld, hebben er zich 28,000 onderworpen, de andere 12,000 zyn dood of gevangen, of verbergen zich, onzeker over hun lot. Thans zyn er in de napelsche provinciën 6000 karabyniers, 15,000 mobiele garden en ongeveer 50,000 mannen regelmatige troepen. Hel spaensch gouvernement gaet zich genoodzaekt bevinden, Teluan te verlaten. In verwisseling, en als vergoeding zegt een spaensch blad, dat men op eene myl van Madrid, op den weg naer Frankryk, een dorp zal maken van dien naem. Dit dorp zal waerschynlyk het heerengoed van maer- schalk O’Donnell worden. Turkyen heeft aen de mogendheden die hel verdrag van Parys geteekend hebben, eene nieuwe nota, belrekkelyk de veree- niging der vorstendommen, gestuerd. In die nota toont het de noodzakelykheid aen om Turkyen het regt te vergunnen welk haer het verdrag van Parys ontzegt, name lyk om alleen en by uitsluiting der waer- borgende mogendheden, dwangmiddelen te gebruiken jegens de vorstendommen, in geval deze zouden poogen den konstitutieveu akt en de organieke konventie te wyzigen. Men verzekert, dat zoowel by liet britsch als by helfransche gouvernement een sehry- ven is ontvangen van den heer Lincoln, waerin hy genoemde mogendheden ver zoekt, de zuidelyke staten niet te erkennen. De president der Vereenigde-Staten geeft wyders de hoop te kennen, dat de door hem tegen New-Orleans gerigte maritieme expe ditie een gewigtig resultaet zal opleveren, liet vertrouwen van den president in die onderneming schynt zeer groot te zyn. POLITIEK OVERZICHT. De ceremoniën van de krooning des ko- nings van Pruissen zyn geëindigd. Van al die koninglyke pracht blyft er niets meer over dan een dekreet, dal kwytschelding geeft voor niet doorstane straffen van ge- vangzelting en boet, alsmede voor de nog niet betaelde kosten aen de persoenen, veroordeeld voor de volgende misdryven 1° misdaed tegen de drukperswet van 12 mei 1851; 2° misdryf tegen de ordonnancie van 11 maert 1851 op het regt van vereeni- Te Paris, niettegenstaande de waerschu- wingen die het gouvernement geeft aen de dagbladen die zich met de financiële krizis bezig houden, duert die krizis voort en spreken een aen lal bladen er voorts over. De Preste bespreekt er uitvoerig de uitwerksels en oorztken van en toont ten slotte als hulpmiddel aen, het vormen van kleine hulpbanken in den aert der schotsche banken. VVy gelooven dal het hulpmiddel elders moei gezocht worden, omdat de oorzaek ook elders ligt. Men meldt dat de hoogescholen van Ka zan en Moskow ontbonden zyn. Ziet hier twee feiten welke de Prcsse van Parys mededeelt, en die niet veel goed vóórspellen Rusland heeft in de fransche fabrieken aenzienlyke hoeveelheden wape nen besteld, en Piëmont heeft eene groote bestelling le S. Etienne gedaen. De zaken in Oostenryk zien er voort durend onrustbarend uil, langs den kant van Ilongarien. De nieuwe ketzerlyke kom- missaris, le Pesth benoemd, heeft eene serenade van ketelmuziek gekregen, en hy moet naer Weenen vertrokken zyn om te doen begrypen dat zyn toestand onuithou- dclykis. Langs eenen anderen kant .schynt hel Weener-minislerie nog niet besloten te zyn over de politiek welke het jegens Ilongarien zal volgen, noch zelfs over de voorstellen welke hel dien opzichtens aen den keizer zal doen, alsZ. M. ui zyne hoofd stad terugkeert. In afwachting kan de toe stand enkel verslechten, en de Ostdeusche- Post zelve erkent dat hy niet meer gespan nen kan geraken. Wy vernemen uit Weenen dat het niet allen de verbetering in den toestand der keizerin is, die haer naer Weenen zal doen terugkeeren, maer de voornaemste oorzaek zal wel zyn de vergevoorderde gezegende toestand waerin de keizerin verkeert. Dc i 100 cene eene By bevel De sekretaris, JIOLSSEELW, verbeelding ter hulp; hy wist niet, hoc 11 y zich zynen medemin naer van den hals zou schuiven. Er was wet een middel, dat namelyk van heiu te doodcn; tuaer in ons beschael’d Europa doodt men zyne vyandon niet, zonder zich bloot te stellen acn het gevaer van met hetzelfde rcgl door hem gedood te worden. VVy hebben in onze verlichte maelschappy de moord tol duel verheven. Onze graef Wilibald nu koos hel twee gevecht, omdat erzicii geen beiere uitweg aenbood. Hy haestle zich naer de wooning van den heer Eduard Derblinger te vragen, ca spoedde zich ylings derwaerts. Eduard Derblinger was een jongeling van hooge gestalte, bleek van gelaet en mager; aen zekere uitdrukking in zyne gelaelsliekken koude men ligt bespeuren, dat die afgematheid niet was toe te schryven aen hoofdbreken ol overmatige inspan ningen van zynen geest. Hy had wol i dc tuedecvneu gestudeerd, en was, even als zoo vele anderen, ge lukkig tot doktor gepromoveerd; niaer daeriu had hy niet zyne eigene neiging gevolgd, hy had zich enkel naer de wenschen zyncr familie gevoegd. Toen graef Wilibald in zyne kamer trad, lag de doktor, in een wyden gemakkélyken morgenrok ge wikkeld, op zyn uiterste gemak op cene sofa uitge strekt en liet zich den voortreffelyken turkschen tabak uit zyne in wyde bogten over den vloer kron kelende pyp deerlyk smaken. Mynheer,zegde Willibald, terwyl hy zonder eenige inleiding tol het eigeulyke onderwerp van zyn ge sprek en het hoofddoel van zyn bezoek overging, kilogrammen roggen brood, en 800 kilogrammen tarwen brood (halfwit). ’2.’ Lot. 400 kilogrammen kocijenvleesch en 60 kilogrammen kalfvleesch. Lol.300 kilogrammen zout, 0 kilo peper, 150 kilogrammen bruine zeep, 60 kilogrammen sel de soude, 100 liters bicrazyn. 4. " Lol. 10,000 kilogrammen aerdappelen. 5. ' Lot.1000 kilogrammen moeskruid en kilogrammen ajuin. 6. * Lot. 200 kilogrammen boter, 800 eijeren, 250 boedels ryshout, 200 besems, 15 kilogrammen solfers en 30 hectoliters zand. 7. ' Lot. 10,000 kilogrammen groeve steenkolen cn 20,000 kilogrammen steenkolen in gruis. 8. ‘ Lot. 1500 kilogrammen roggen strooi. 9. " Lot. 600 liters zoetemelk, 200 liters kernemelk. liet kohier van voorwaerden en monsters van p per berusten in het sekretariaet der kommissie, alwaer men van dezelve bezigliging kan nemen alle dagen (de zondagen en feestdagen uitgezonderd) van des morgens om 9 ure lot 4 ure des na middags. De soumissien moeten op zegelpapier geschreven zyn en gelykvormig aen het model gevoegd aen het kohier van voorwaerden. Deze modellen zullen ge leverd worden door het besluer, cn zullen iii het sekretariaet der gemelde kommissie worden ontvan gen, alwaer zy zullen gesteken worden in eene ge sloten duos van 1 november tol 5 november volgende, tot ’s middags precies. IV. B. Men doel opmerken aen de somnission- narissen, dat by matiging toegebragt in hel kohier van lasten, rakende de onkosten van aenbesteding; de zegel-en registralie-reglen, voortaen maer alleen ten laste van de aenncnicrs zullen zyn. De voornoemde kommissie zal op dezelfden dag, ure en zael overgaen tot de opening der overgelegde soumissien voor aenneming der openhouding van du kantien en de levering der mondbehoeften van de gevangenen in de pistool, de schuldenaers, de be schuldigde, de aetigeklaegde cn andere die zich zul len bevinden in het gevangenhuis, gedurende het jai r 1862, te beginnen met den 1 January tot den Jaclsten december insluitclyk. Ter zelver dag en tier, zal er nog overgegaen wor den lot het openen der overgelegde soumissien, voor du aenbesteding van het vervoer der gevangenen, met het celrytuig, van het gevangenhuis dezer stad naer de yzerunwegstatie van Oostende, gedurende het jaer 1862, te rekenen van l.M" January tot 31 december inbegrepen. De soumissien voor deze aenbesteding zullen moe ten op zegelpapier geschreven zyn, cn aen den heor onder-voorzitter der bovengemelde kommissie too- gezonden worden, voor don november uaestko- niendo. Het kohier van voorwaerden berust insgclyks in liet voormelde sekretariaet alwaer dc liefhebbers er Tan zullen kunnen bezigliging nemen op du dagen en uren hier boven aangewezen. Veurne, den 10 October 1861. De ondervoorzitter myn ongeluk tegeloovcn, zoo weinig dacht ik er aen, dat myn vader er ooit in bewilligen zoude, my eenen echtgenoot te geven, die niet van myne eigene keus was. Gy kent dus myn luedcininnacr? Ter nauwernood; ik heb hem twee of dry malen te Troppau gezien, waer hy gewoonlyk in de vacantia kwam, om zynen oom, een ouden haudelsvi iend van inynen vader, te bezoeken die oom heeft ham in ons huis gebragt. Hoe is zyn naent? wal is hy? waer woont hy? Hy heet Eduard Derblinger en is doktor, hier in Weenen. Hier in Weenen?.... Ja, nu bcgryp ik eerst regt het doel der ruize, die uwe vader met u naer hier gemaekt heeft; maer stel u gerust, Einilia I dat huwelyk zal niet tot stand komen.... O God wat wilt jy beginnen Vrees niets: ik weet we) wat ik doen zal. Dit zeggende, snelde Wilibald ylings weg, om den nu zoo smertelykcn aenblik van Emilia te ontgaen. Toen hy cchler op de straet gekomen was, bleef hy eensklaps staen; want in waerheid, hy wist volstrekt niet wat hy doen wilde. Langzamerhand echter bedaerde zyne gemoedsbe weging; zyne opgewondenheid verminderde, en hy kon nu met koelzinnig beraed zynen toestand van allezyden beschouwen; maer van welke zyde ook be schouwd, die toestand was alles behalve aengenaem. Vruchteloos kwelde hy zich de hersens, vruchteloos spande hy zynen geest in, vruchteloos riep hy zyne eene zaek van het uiterste gewigt voert my tot u; veroorloof my derhalve alle vooralspraek weg te laten.... Gy zult, geloof ik, met mejufvrouw Obereiner uit Troppau, in het huwelyk treden. Dal is waer, mynheer. En wanner zal dat huwelyk plaets hebben? By deze legen alle wollen der welvoegelykheid aen- druischende vraeg, wierp de doktor eenen vorschen- den b ik op zynen bezoeker, als wilde hy onderzoe ken of hy met eenen zinnelooze of wel met een ver standig mensch te doen had. Na eenige oogenblikken bedunkens besloot hy evenwel hem te antwoorden: Dat huwelyk zal waerschynlyk in do eerstvol gende weken plaets hebben. Neen, mynheerzegde Wilibald, terwyl hy ge weldig met hel hoofd schudde, dat huwelyk zal nooit plaets hebben. By liet hoeren van deze zonderlinge, onbegrype- hke woorden, sprong dokter Derblinger van zyne sofa op, wierp zyne pyp weg en vroeg op krach- ligen toon: Wat moet dit beduiden, mynheer? Wat dit beduiden moet? zegde Wilibald, naer zynen hoed grypende en zich gereed makende om been te gaen dit moet niet anders beteekenen daa dat ik ook aenspraek maek op de hand van mejuf- vrouw Emilia en alles behalve voornemens ben, haer goedschiks aen eenen anderen af te staen. Gy stelt my alzoo een duel voor? Een duel op leven en dood tusschen ons beiden. Te vei volgen.) In de eerstkomende zitting der middenlandbou w- mnetschappy van Belgien (11 november 1861) zal er 4 M

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3