i Veurne, 44 December. Landbouwnieuvvs. dan noodlolti rende* kan nigde-S talen De kleine bouw is eene plaeg in de lan den waer de bodem den ryken bouw niet toelaet, doch vooral de veeteelt, die een groot kapitael en eenen grooten eigendom vereischt; terwyl de kleine bouw eene wel- daed is, waer het werk voldoende is, om nyverheidsoogsten te winnen, als daer zyn tabak, koolzaed, meekrap, enz. Maer indien de kleine bouw een weldaed. is, de verbrokkeling van den bodem is al- lyd eene kwael. Onder de middelen, welke aen de ver brokkeling tegen te stellen zyn, stelt de heer Delbelz het byeenleggen van den. grond voor, hetwelk in Duitschlaud in voege is. Y3 De koopdag op 16 dezer in de Panne zal geschieden op 5 maenden lyd van be taling. Men zie de annoncen. De cabestan, de twee groote masten, de boegspriet, de groote en kleine ankers en de keting, zullen niet opgeroepen worden. Dc persoonen die met nieuwjaer op ons blad inschryven, zullen van lieden a/\ hetzelve gratis ontvangen. Fyne wyze van volksvertegenwoordiging, waer- van het verouderd mekanism niet meer be antwoordt aen hetgeen men heden aenziet als de hoofdvereischten eener opregle uit drukking van den nalionalen wil, te ver anderen. Men weet dat de wetgevende magt in Zweden wordt uitgevoerd door een landdag, samengesteld uit vierordens: de adel, de geestelykheid, de burgery, de’ boeren, die afzonderlyk beraedslagen en maer in volle vergadering komen in buiten- gewoone en uiterst zeldzame gevallen. Vol gens de Temps zou de koning graef Goer, minister van justicie, gelast hebben het ontwerp tot eene nieuwe grondwet, ge vestigd op de liberaelste princiepen, te bereiden, en de minister zou onlangs naer Upsal gegaen zyn, om over dit ernstig werk om raed te gaen by den beruchten pro fessor Calson, wiens liberale denkbeelden en vast en regtschapen karakter alle ver trouwen aen de zweedsche liberalen in boezemen. De diskussie over de romeinsbhe kwestie schynt in de kamer te Turyn geëindigd. Baron Ricasoli heeft eenige uitleggingen op byzonderheden gegeven. Een incident deed zich echter op. De lieer Mellani sprak tegen ’(ministerie en gaf den voorzitter een stuk uit eene napelsche kofrespondencie, meldende dat generael de ia Marmora zyn ontslag zou geven, indien het ministerie niet vanpoliliek veranderde. Baron Ricasoli heeft verklaerd dat dit valsch was; maer wy zyn nieuwsgierig om te hooren of de heer la Marmora hel feit zal logenstraffen. Volgens eene depechc aen de Pressc van Parys, is er eene bourbonsche samenzwe ring ontdekt te Parlerme. De hoofden, waaronder vele priesters, zouden aenge- houden zyn. Volgens de dagbladen uit Madrid is de zoo tegengesproken kwestie der schuld van Spanje jegens Frankryk, opgelost. In plaets van f00 millioen franks, welk cyfer Frank ryk eerst bad geëischt, zal Spanje er maer 25 betalen, in eens of by gedeelten. De reeds zooveel besprokene kwestie der voortreffelykheid tusschen den grooten en den kleinen landbouw, is met kunde onderzocht geworden in eene memorie over de verbrokkeling van den bodem, waerinde heer Th. Delbetz verslag heeft gegeven aen de landbouw-Maetschappy van Parys. Vooreerst deel de verslaggever op merken dat men den grooten bouw niet behoeft te verwarren met den grooten eigendom, dewyl een groot eigenaer zich aen den kleinen bouw kan opleveren. De groote en de kleine bouw hebben beurte- iïn-rs de overheid, naer gelang der omstan digheden. In princiep, zegt de heer Tb. Delbelz, is het minder de uitgestrektheid der hofstede welke behoort in achtgeno men te worden, dan het kapitael voor elke hektare beschikbaer, en de vergelyking doorden heer Delavergne gedaen, tusschen «luizende èigenaers, MWonde «eder lien hektaren, waeraen zy 1000 franks besteden oneen eigenaer, die 10,000 hektaren be zittende, er maer 500 fr. per hektare aen zou kunnen besteden, is zoo treffend, dat het besluitsel er naluerlyk uit voortvloeit. De ryke kleine bouW is voordeeliger dan de arme groote bouw. Nu, indien dégroote eigenaers in Engeland beschikt zyn om croote voorschotten ten dienste des gronds te doen, is het dikwyls anders gesteld in Belsien, en al de gemeene landbouwers wyden meer kapitael aeu elke hektaer dan de groote eigendom. POLITIEK OVERZICHT. Volgens bl ieven en dagbladen uit Londen, zou er een gansche ommekeer gebeurd zyn in de inzichlén der Amerikanen tegenover Engeland. inderdacd, in de eerste dagen na bel gebeurde met de Trent, in de eerste opwelling, was men in tael en houding zoo tergend dal iedereen dacht dat de oorlog onvi-rmydelyk was. Maerallengskens koelde die drift, de amerikaensche dagbladen lieten hunne hevige tael varen en, na met kalmte de kwestie gediskuteerd te hebben, vinden de amerikaensche bladen dal men de koinmissarissen aen Engeland wel zou kunnen uitleveren. Hopen wy dal de kalmte geheel in de gemoederen zal komen, en er een oorlog zal vermeden worden, die niet ig voor de heide slrydvoe- wezen. Het kongres der Veree- i is den 2 dezer vergaderd. Dus mogi'ii wy legen vandaeg of morgen per Udegraf eene ontleding der boodschap van president Lincoln verwachten. Naluerlyk zal de zaek van de Trent er in besproken worden, en de wyze waerop zy zal behan deld worden, zal een gedacht kunnen geven van het antwoord dat het ultimatum van lord Lyons zal krygen. De zoo beweenlyke incidenten die het engelsche-ainerikaensch konilikt verwekt, geven eene groote belangrykheid aen de boodschap van president Jefferson Davis aen het kongres der zuiderstalen. De en- gelsche drukpers spreekt er gunstig over eu de Morning-Post, orgaen van lord Pal- merston, neemt de gelegenheid waer om e,*u artikel mede te deelen, dat byna gelyk stael met eene officiële erkenning van het Zuiden. Hat goevernement van Brazillien heeft, oi(‘l het vooruitzicht der aenstaende gebeur- tenissfen in Mexiko, besloten naer Vera- Griiz eene afdeeling van dry oorlogschepen der braziiiaensche marine te zenden. Die bodems moeten den 15 naer Havana ver- Hekken, van waerzy naer de mexikaensche golf zullen stevenen. Berigten uit Stockholm, door den Temps medegedeeld, laten veronderstellen dat eerlang de zweedsche grondwet, de oudste der europesche grondwetten, zal gewyzigd worden. Er zou kwestie zyn namelyk de ■SC HMH VAN BtlulN. 5 00 2 00 2 35 1 02 BASSIN 1 32 VAN 1 50 •runmol. 75 00 BASSIN VAN BAT MIDDEN. ni'IZF.N. 50. 74. 9. 109. 40. 6. 34. 10. 12. 5. 9. 25. 4. 32. 18. 14. 14. 3. 9. 2. 1. 26. 32. 32. 8. 53. 78. 158. 54. MENAGIEN. 64. 73. 9. 108. 42. 15. 37. 14. 14. 6. 11. 31. 4. 38. 18. 16. 18. 15. 2. 13. 2. 1. 29. 48. 46. 8. 78. 79. 160. 53. 18. 1010. 5004 kil Fr. C 163 80 157 50 112 00 98 00 120 50 - per beet Fr. ~C. 2 60 2 50 2 00 1 75 2 15 84 00! 140 00 pe dubbel heet, in bel klein F». O. 5 60 5 40 4 40 3 90 2 72 2 15 Gailletlcn Gaillellerieu voor| hnerdateden Tout vunanl 50 ’/„l grove |fyne voor bryken en knik IFjne voor fabrie- Ikm, I’ kwal. Coke, 1*kwal. Doorn j ks kalk (ten iiiiusle 100 Veurn- ,scl>r zak ken). 143 00 Tout vcnaiit 120 00 126 00 148 00 92 00 74 Oü' Gailletlcn 1* kwal. Gailletterien Tout venanl Siockoleti •Gailletterien l.*’* kwal. (Mariemont) 7,oo als men het de Panne- Zwarlenon- en Noordstraelen, alwaer er meest huizen zyn welke door meer dan een menagie bewoond worden. Dacrna komt het Spaensch- kwarlier en de Boterweegschaelstraet. Bcwesterpoort is meer bebouwd dan Beoosterpoort en ’slleorwit- lemskappellc te samen. z - Alle Belgen getrouwd of ongetrouwd, alsook do dienslpligtige vreemdelingen die op I January aen- staende hun 19’ jaer zullen hebben voleindigd, dit is al die welke geboren zyn van den (January tol den 31 december 1842, moeten zich, krachtens de wet, voorden 20 January 1862, in hel militie-kantoor, ten gemeenle-huize hunner woonplaets, doen inschryven voor do loting der nationale milicie van 1862. De vaders, moeders, voogden en godshuisbo- stuerders zyn verpligt te waken op de inschryving hunner zonen of pleegkinderen; zy die zullen ver zuimd hebben zich naer dit voorschrift te gedragen, zullen veroordeeld worden tot de straffen bepacld by art. 53 der wet van 8 January 1817. I Onlangs is alhier dé optelling gedaen der huize» welke op het grondgebied van Veurne staen, alsook der nienagien die de stad en haer omtrek bewoonen. Onze lezers zullen misschien nieuwsgierig zyn on» de optelling derzelvc per strael te kennen, daeroill willen wy dezelve hier onder incdedeelen. Op Veurne en zyn grondgebied staen 962 huizon, welke door 1010 nienagien bewoond zyn. Zy worde» verdeeld als volgt Ooststraet Zuidstraet Paviljoenstraet Vestenstraet Uandboogstraot Spaensch-k wartier Groote Merkt Appel merkt Houtmerkt Kaetsspel Kaeiplaets Klaverstraet Oratoriestaet Duinkerkstraet Oude Beestemerkt Nieuwestract Boterweegschaelstraet 11. Nieuportstraet S.u Walburgaslraet Citerneplacts Wit-Kanonikslraotjo Scholasterstraetjü Vlecschhouwerstract Zwartcnoustraet Pannestraet Smissestraet ISoordslraet Palen Beweslerpoort Beoosterpoort ’s Heerwiiiemskapellc 21. 962. uit het bovenstaende kan zien, zyn. bem Kolen, Coke en Kalk van hoedanigheid kan bekomen. Belangrykc koopen zyn met de voornaemste kolen- •nynen van ieder bassin gesloten geworden, hetgeen bein toelaet koopwaren van gansch eerste hoeda nigheid aen zeer genadige pryzen te leveren. PRYS VAN VERKOOP. FEB WAGON.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3