i I Veurne, 28 December. Landbouwnieuws. WiKMM eenig koeijen het krediet van I De persoonen die met ons blad inschrijven, zullen hetzelve gratis ontvangen. nieuwjaer op van heden af', in gemelde streek van Frankryk, dikwyls vertoont, eene groote ramp voor de eige- naers der herderskantons van Crau en la Camargue. Wy zouden de landbouwers die boven gemelde ziekleleekenen by hun vee ont waren, niet genoeg kunnen aenraden zich onverwyld tot eenen veeaerts te wenden. By den aenvang der kwael, zegt de heer Cambron, is dezelve gemakkelyk te keer te gaen. Uit Luik meldt men de verscbyning der ziekte gekend onder de benoeming van zweerachtige mondonsteking ofzweerkens {Sloinatile aphteus), welke eenig koeijen heeft aengedaen. Dewyl deze ziekte ook den mensch kan besmetten, ten gevolge van hel drinken der melk van de zieke die ren, heeft de gezondheidsraed der provin cie dezelve aen de bevoegde overheden doen kennen, opdat deze zon beletten dat soorlgelykemelk in verbruiking zou kom m. Deze ziekte, welke sints dertig jaren zich maer een viertal keeren in Belgien heeft vertoond, is ook bemerkt geworden te Rochefort, waer burgemeester Collignon maetregelen heeft genomen om de uitbrei ding der besmetting tegen te gaen. Zonder doodelyk te zyn, veroorzaekt de ziekte eene groote schade aen den land bouwer, door hem van den arbeid zyner beesten, van de melk zyner koeijen en van het vetten zyner ossen te berooven. De ziekte openbaert zich als volgt, zegt de Journal d’agriculture pratique; het dier weigert alle voedsel; eene blaes vertoont zich aen hel bovendeel van het mondsverhe- mell een andere blazen komen op de tong, deze blazen springen, een slinkend vocht vloeit er uit, de tong pelt af, een slymach- tig schuim vult den mond; tusschen den hoorn der voelen gaept eene wonde, wel ke een stinkend vocht laet ontsnappen, liet dier kan niet gaen, hel legt zich neder en staet moeijelyk op, het is uitnemend teergevoelig aen zyne voeten; meermaels breidt de wonde zich als eene puist uit lot onder den hoorn, die losgaet, als men de plaeg niet tegenhoudt. Op de tepels der koe ziet men ook blazen komen, die dan bersten en eene puist achterlaten het uiterste van den lepel is bedekt met eene korst welke men moet aftrekken om te kunnen melken. Het hair van den sleert valt uil, hel dier magert en zyne melk ver mindert. Het begint maer een weinig te eten als de wonde der tong minder pyn veroorzaekt en de koorts verzacht namelyk van den zesden tot den achtsten dag. De voelen dragen nog eenige dagen na de ge nezing, die gewooniyk van den twaelfden lol den vyftienden dag geschiedt. By de wolledieren neet deze ziekte le piélin; zy is minder ernstig in schyn, doch heeft noodloltiger gevolgen; de in groot getal besmette schapen Kunnen niet gaen en kruipen op de kniên, om een weinig voedsel te zoeken. In de groote kudden van Provence kan men deze arme dieren niet op stal voederen en zy sterven van den honger. Ook is de kwael, welke zich delyk op dc hoofstad Mexiko aen le rukken. Men verzekert dat maerschalk Serrano depeclien zou ontvangen hebben, mel dende dal er eene groote samenzweering gesmeed was tegen bet leven der Span- jaerds die Mexiko bewoonen, en dat by v rtrokken was zonder op de laetste in- struklien uit Europa te wachten, teneinde zyne landgenooten le beschermen. De eerste kamer van den oostenryk- schen ryksraed heeft inededeelingekre gen van hel ryksbudjet; niettegenslaende de oppositie van graef Leo von Thun, heelt zy beslist dat zy eene byzondere kommissie zou benoemd hebben, om het te onderzoeken. De tweede kamer is tot 4 february verdaegd, en heeft de financiën kommissie verzocht hare werkzaemheden ten laelsten op 4 february te beginnen. De depechen van de poolsche grenzen spreken van de poogingen, aengewend by de pastors en oversten der kloosters door dc policïc van Warschau, om dc herope ning der kerken le verkrygen. De policie- prelekt de heer Pildsuski, schynl zich te aenzien als de ware bestuerder van het diocesic. Hy heeft aen de pastors en kloo stervoogden doen zeggen dat de kapillcl- vikaris gevangen zittende, elk h inner vry is volgens zyn geweten te hai d den en voortaen veranlwoordelyk is voor het slui ten der kerken. Daer de bewaerder van de Bernardynenkerk geweigerd heeft zich vol gens die mededeeling te gedragen, is hy aengehouden en gevangen gezet. De kamer der afgeveerdigden le Turyn heeft hel financieel verloog van den beer Bastogi gehoord. Het deficit voor het loo pend jaer bedraegt 400 millioen, maer zal door de hulpmiddelen van dit dienstjaer op 159 millioenen worden gebragt. Hy .‘Oinl eenige belastingen op die ongeveer 159 millioenen zullen opbrengen, en raedl de kamer aen ze moedig te stemmen, wyl dit het eenig middel is om het krediet van llalien le herstellen. Het schynl dat het treurig einde van Borges de terugwerking niet ontmoedigt. Een andere Spanjaerd, Tristany, heeft van Frans II den titel van generael gekregen en het noodig geld om de terugwerking aen te hitsen. t DE ZWtlEKKE.'SKOOllTS DY DE DIEREN Goed, ga niaer, veel geluk op weg! Pas maer op dal bet rytuig mei ontvalt. De jongeling reed zou «nel mogelyk naer hel Matschakerhof. Daer hy echter zyn weg door do Karnlhnerstraet eiidusvoorby heihuis van doktor Derblinger nam, werd hem een pligl herinnerd, dien hy nog ie vervullen had. Hy liet daeroui een oogen- blik stilhouden, en slapte uit de koets. Doktor! xeide hy, ik mout u verklaringen doen en genoegdoening aenbieden. Noch het een noch het ander is noodig, xeide de doktor lachend. Niemand is voor de policie ver zekerd Ik kwam niet de secondanten juist van de andere tyde, en zag uw ongeluk van verre. Maer ik huw jufvrouw Uberemer l)al weet ik; hier is een brief van den ouden Obereiner die my daervaa kennis geeft, waerlyk, het spvtmy niet, dal ik nog eenige jaren vry kan blyven. Maer ik heb op iemand sterk vermoeden, dat hy my in dezcxaek eene slechte liefdedienst bewezen heeft, e i ik heb voorgenomen dien mensch eene kleine kastyding Ie doen onderstaen; ik heb reeds een slok etByCdexel woorden toonde doktor Derblinger aen den graef een grooten dikken bamboesrotting, die de plaels moest vervangen van het dunne stokje dat hy vroeger gewoonlyk droeg. Dat tal myne wraek zyn, zegde de doktor. On dit oogenblik dacht graef Hornfels met innige sniert aen den rug en de schouders van zyn besten Ik acht my hoog gelukkig, u dezelve heden te kun en aenbieden. Kom, men verwacht u met onge duld Van ganscher herte de uwe, Ustsiisz» Deze brief maekte zulk een indruk op den graef, dal hy eenige oogeblikken sprakeloos van verruk king was en zyne oogen melde hand bedekte. Mynheer Henn! riep hy eindelyk, terwyl hy h< ni hertel; k de hand drukte, ik ben unieer dan iiiyii leien verschuldigd. D. t is wel wa< r, dat gy my veel te danken hebt, hernam de heer Deun. Maer, viTtolgde de graef, ik vermoed, dat gy doktor Derblinger in de gevangenis hebt doen zetten om my te dienen; <locb ik kan het niet verdragen, dat iemai d ioor myn geluk van zyne vryheid berooid is. Zeer nobel gedacht, maer dit is volstrekt het getal niet. Doktor Derblinger is vry en frank, en wat nog meer is, hy is my niets meer schuldig. Hoe hebt gy het dan aengelegd? Dat is myn geheim. Maer nu ylings ceno huerkoets. Intusschen kleedt gy u, lieve gracl! Uier, hier is uw kleed, hier u hoed Zoo, spoed u toch, gy hebt geen minuet te verliezen. Ik vli.g. Ja, gy hebt gelyk; vlieg. Ik wacht u hier want ik «il weten op welken dag uwe bruiloft gevierd wordt; het is niet meer dan billyk, dat ik dezelve by woon. Zeker zult gy vriend. Natucrlyk gaf hy dit niet to kennen, niaer nadat hy zynen grootmoedige niedeminnaer hertel; k de hand gedrukt had, ylde hy naer zyn rytuig en ver volgens naer den heer Obereiner. Wal er nu nog te verhalen overblyft, zullen inzon derheid onze schoone lezeressen ligt raden. Het hunelyk werd eenige dagen dacrna en met groote pracht, m ier vooral melopregie vreugde van beide kanten gevierd. De heer Beun woonde, volgens be lofte, de trouwplegtigheid by, maer alleen van verre, achtereen pilaer der kerk verborgen. Daer hy echter met reden overtuigd was, dat het hem voortaen niet meer vrystond zich in de wooniug van graef Hornfels te vertonnen, opdat hy niet toevallig zy nen schoon vader ontmoette, en den schoonzoon daerdoor zou compromitteren, zoo wachtte hy den jongeling by hel uitgaen der kerk op, en van eene beweging der opdringende menigte gebruik makende, naderde hy ongemerkt. Heer graef? fluisterde] hy hem toe; ik kan morgen de som noodig hebben, die ik u geleend heb. Hoeveel ben ik u schuldig? Vyf-en-dertig duizend guldens. Ik zal ze u overmaken. Gy zyt daerom toch niet boos op my Waerom zou ik Ik blyfldus nog altyd.... Ja, ja, viel hem graef Hornfels onstuimig in de rede, zoo al niet myn beste, dan toch myn duer- baerste vriend Donderdag heeft eenen «aeghals die zich op den nauwelyks toegevroozen Duinkerkvaert had gewaegd, door het ys gevallen. Gelukkiglyk heeft hy er nog kunnen uil rabbelen en is er zwart van de koude en met den schrik van afgekomen. Woensdag namiddag, hebben stoutmoedige dieven 300 franken ten nadeele van de weduwe Duclos, winkelierster in de Nieuwstraet alhier, ge stolen. Dy het omryden der gronden van het zoo ge zegde veld, in de gemeente Weslende, thans tien eigendom van den heer Mathieu to Thourout, heb ben de werkers in de loop dezer week een mensehe- lyk geraemte ontdekt, waer by een lederen geldbeu gel gevonden werd. Men zegt daler in het zelfde nog eenig welbewaerde munt stukken waren, die dag- teekenden van 1300, die le vermoeden geeft dat dit lyk ^ellichl een overblyfsel is der gesneuvelde man nen in den veldslag van 1 july 1600, die aldaer heeft plaels gehad. Een groot ongeluk is te Hondschoole voorgeval len Een landbouwer en vyf zyner knechten zyn ver giftigd geworden. Dit ongeluk is, naer helschyut, toeleschryven aen de onvoorzichtigheid eener meid, die brood zou gekneed hebben met water gezoden in eenen onveriinden koperen ketel. De landbouwer en een zyner knechten zyn overleden. De geneesheercu hopen dat er geenc andere slagloffers zullen zyn. Du dielïen van eetwaren en byzonderlyk van konynenen pluimgedierte vermenigvuldigen in onzu omslreklen op eene zorgwekkende wyze. Een dezer laetstu nachten hebben dieven hel konynenkot van eenen landbouwer te Eessen geroofd, liet moet zyn dal de schelmen dc gewoonte hebben gazetten te lezen, want zy hebben op de deur geschreven: dat zy den noesten winter vettere koayien begeerden; wy ineeneu toch niet dat deze konyneiiroovers du uitvinders van dezen volzin zyn, die zoo wy het wel hebben reeds vóór jaren gezegd is geweest. Ter hofsteden van L. van Hcule le C.veskerke, F. Hosten le Eessen en Schipman te Jacobscappelle, hebben de dieven een 20-lal eenden en een 10-tal goed gekweekte konynen gestolen. Zondag avond, om negen uer, hebben dieven zich begeven ter hofstede van de kinderen Constan It, to Sluyvekenskerke, en aldaer uit het roskol dry spynt meel medegenomen. Te Gaeskerkc by den landbouwer F. Houck, zyn de

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1861 | | pagina 3