Veurne, 10 January. La n tl bon w n ie u \vs 143 G 149 7 2 Te zamen 39 9 doodgc- lY in manlyke vrouwlyke 2 5 1 1 5 1 Onwettige manlyke vrouwlyke 6 45 12 30 6 94 29 8 15 yd r, li et ne de tal m- •e- De iet et- er- De ad en ng en ul- in- ict m- ist- ei- ien :ou [en Total geboorten: Doodgeboren Wettige manlyke 79 vrouwlyke G4 Dit getal tweeling-gi Totael doodgeboren O Tweelingen onder de geboren en boren begrepen Getal wettige onwettige Ziet hier den algemeenen slaet der bevol- dan het hygiënisch regiem, is onnoodig, ten ware de twee aengeduide wonden eene zekere hevigheid zouden verkrygen. In dit geval hangt men den steert op, men wascht dien met verzachtende middelen, en komt de kanker nakend voor, men brengt er eenige sneden in toe. Desteertkanker verklaertzich somwylen, vooral als de in te enten stolïe genomen is op dieren welke in het laelsle tydvak der longziekte gestorven zyn. Hy is niet doode- lyk; hel ernstigste toeval dat er uit voort komt. beperkt zich lot het verlies van een deel van den steert, een verlies hetwelk, gelyk men weet de koophandelsweerde van een stuk hoornvee niet vermindert. (Jomn agr. del’Est dela Bèlgique. Luik.) te keer te gaen van een verbond tusschen de uiterste aenhangersder verminderingen en de toryparty. Reeds hebben wy gezegd dat de diplo matische betrekkingen tusschen Frankryk en Spanje op dit oogenblik zeer in gevaer zyn. Echter schrylï men te Parys aen gc- nerael O’Donnell het voornemen toe om te trachten de misnoegdheid van het kabinet der Tuilerien te bedaren, en by hetzelve als gezant in plaels van generael Concha een politiek man aen te stellen, die voor de omstandigheid het dubbel voordeel op- levere de denkwyze van den ontslaggeven- den diplomaet te deelen en zich niet ge- kompromitteerd te hebben in de jongste disknssien in den semiet. Wy willen spre ken van generael Serrano, ond-gouverneur- generael van Kuba, op dit oogenblik op weg naer Europa, als hy er reeds niet is aengekomen. Blyft nu te welen of maer- schalk Serrano de positie in kwestie zou aennemen, als het mcerendeel zyner po litieke vrienden den wensch betonnen om de bedieningen ncêr te leggen welke het gouvernement bun heeft toevertrouwd, om beter te toonen hoezeer zy zich van het zelve scheiden, in afwachting van nieuwe kombinalien. De woorden die Viktor Emmanuel den 1 january heeft uitgesproken, hebben te Tui'yn diepen indruk en groote hoop ver wekt. De koning heeft eergisteren eene depul ilie ontvangen, die hem in naein der damen van Venelien, hel land van Trente en Istria een geschenk voor de jonge ko ningin van Porlugael heeftgebragt. Eenige woorden, door den voorzitter dier depu tatie uitgesproken, hebben, schynt hel, den koning zeer ontroerd. en 6 van het vrouwlyk king onzer stad, gedurende hetjaer 18G2. Geboorten de doodgeboren niet inbegrepen: Wettige G jeboorlen beeft 12 kinderen voorlgebragl wanof G beboeren aen het manlyk geslacht. hinderen en ongehuwde 49 Gehuwde 17 Weduwenaers Weduwen Beproeving der inenting van de longziekte naer hel stelsel Willems. Ten gevolge ecus besluils van den pro vincialen raed van Luik, in dato 11 july jongstleden, heelt de bestendige deputatie dier provincie, in hare zitting van 12 dezer, in elk kanton eene byzondcre kommissie illgesleld, met last van al de daedzaken op te nemen en te doorgronden, welke zich opzichlens de uilzweelende longziekte zul len voordoen, en van eenen aert zyn om de weerde der inenting als behoe .middel tegen deze ziekte te doen waerderen. By het bekend maken der leden van deze konitnissie aen de gemeentelyke overhe den, geeft de heer gouverneur verschei dene onderriglingen die by de inenting in acht te nemen zyn en welke ter kennis der belanghebbende bevolking zullen worden gebragt. Hy vertoont daerby, dat dc heer Wil lems de inenting bewerkt op de boven- en onderkanten van het uiterste van den staert, by middel van een lancet. Men doorsteekt de huid met den punt van den lemmer, welke punt met virus is bestreken. Als de huid doorsteken is, draeit men het werktuig rond, en de werking is volbragt. De in te enten sloffe wordt genomen op beesten by welke de ziekte lot haer laetste tydvak nog niet gekomen is. De dieren waerop men het best sloffe kan nemen, zyn die welke men in slagthuizen aenlrefl en wier longen sporen van de ziekte dragen. Het gedeelte van de zieke long wordt uit geperst; het water-bloedachtig vocht, het welk er uit vloeit, maekt de sloffe uit die geschikt is voor de inenting. De gevolgen der inenting vertonnen zich na verloop van twee of vier weken, door de opzwelling van den steert en eene reaktiekooris. De hulp der kunst, andere Onwettige manlyke vrouwlyke 14G In tlil getal zyn er 4 persoonen begrepen die aen de bevolking der stad niet loebe- hooren. Maer integendeel zyn er 4 Veurn- naers die in ander gemeenten overleden zyn. Dien ten gevolge blyft hel getal van sterfgevallen vaslgesleld als boven op 14G. Huwelyken Tusschen jongens en meisjes jongens en weduwen weduwen en meisjes 2 weduwen, en wed uw 1 I nieuwe stadsschouwburg II ,0 n «y s I- e n i I 2 I R 1 Sterfgevallen »anl. vbulwl. totael. Gedurende de niaend december lactst zyn 8,865 brieven niet kunnen verzonden worden, ten gevolge van onduidelyke of onvolledige opschriften. Na du opening zyn ervan dit getal 2,467 verzon- den aen de schry vers of du beslcinmiug; 1398 bleven in de scheurmand. Hel buitengewoon lacht weder datwy blyven genieten, heeft lot hiertoe Zonder onderbreking do bouwwerken laten voorlieden, welke met den coiner overal waren aengevangen. ’lis eene groote woldaed voor do gebruikt werklieden die aen dele werken worden. Daer en tegen begint men op len buiten eenigtins ongerust te lyn wegens de gevolgen deler lachte weergesteldheid. Men vraegt vorst voor de vernieti ging van het ongedierte en onkruid. Wat meer is, de fruitboónien beginnen over al hunne botten te toonen en do veldplanten uit te schieten, zoodanig dat, moest deze wasdom zoo voortgaen, de minste vorst die in February of maert zou opkomen, genoeg zou zyn om alles to vernietigen. Maendag der verledene week, rond tien ure en hall des avonds, hoorde de knecht van den land bouwer Cloedt, te Keyeni, don hond der h Tstede bassen; uilgegaen zynde, maekte hy den hond los en op denzelfden oogenblik ontving hy een geweerschot, afgelost door eenen kerel die achter eenen boom verdoken was De knecht, Vermeersch genaemd, is ligtelyk gekwetst geworden aen het regter been en aen den kleinen vinger van het regter hand. De dader dier misdaed is nog onbekend. Het gouvernement heeft aen de stad Brugge een hulpgeld verleend van 50,000 franks om de Vlacm- schestraet regt te trekken. By gevolg zal er een moeten gebouwd worden. Sedert 1 january is dc taks van den cenvou- digen telegram (van 1 tot 20 woorden) bepaeld op 1 frank voor al de betrekkingen tusschen de lelegraf- bnreelen des lands. Tc rekenen van zelfden datum betalen dc betrek kingen over de ncderlandscho grens tot 50 kilo meters, insgelyks maer 1 fr. Boven de 20 woorden worden die taksen met 50 centimen per neks van 10 woorden of deelen eeuer reeks vermeerderd. Anders is er niets veranderd acn de tegenwoordige schikkingen voorden lelegrafdienst. Do onduidelyk geschreven telegrammen mogen geweigerd worden. Als dc telegrafbureelen ze aenuc- meti, is het op hunne risco. De Bayoi- 'Lcitung deelt dc volgende ofliciëlo opgael inedeoiutrent den uitvoer van bier nit B ij -ren gedurende zeven jaren verloopeu van 1857 tut 1861. De uitvoer naer de Zuiderlyke Staten van het Tolver bond is verminderd van 41,747 op 36,217, aem, en naer de Noordelyke Stalen buiten het Tolverbond van 12,296 tut 49,787aem geklommen. De totale uit voer in 1861 was 318,832 aem, zynde 153,097’aeni meer dan in 1857. Vrydag laelsl schonk de vrouw van Thcodoor van Hoevcrbecq, vleesebbouwer te Mailles, het dag licht acn dry kinder, n. Reeds Ie vuren had zy vier kinderen ter wereld g< bra( t in twee koeren; aldus is zy moeder van zeven kinderen iu dry kraeiubedden en op min dan dry jaren lyds. Eene vrouw van ongeveer 35 jaren, schoon ge kleed, kwam op nieuwjaer by eenen juwelier te l’arys en koos eene speld, welke zy, naer ze zegde, aen haren man voor zyuen nieuwjaer wilde geven. Men weel dat op dc feestdagen de bedelares uit het gesticht mogen komen om de openbare liefdadig heid, die gewoonlyk dan grooter is dan anders, te bacl te nemen. Dus verwonderde niemand er zich over als er een arme op de klarimt kwam spelen. Dit scheen op do zenuwen der dame te werken, en zy wierp den muzie kaal een geldstuk toe met de woorden Lieve vriend, ga wat verder, go zult er my plezier mede doen. De bedelaer raepte het geld op, groette en ging heen. Ik kan niets naer mynen stnaek vinden, zegde de dame tot den koopman; hel spyl my; maer ik zal voor de dochter van mynen poorlier iets koopen. Zy kocht inderdaed eenen ring van 10 fr. en was op het punt heen te gaen, toen de juwelier, als hy de haer getoonde spelden op hunne plaels terugzette, gewaer werd dat eene, met eenen schoonen diamant versierd, verdwenen was. Do uitroeping die hy deed scheen dc dame diep te trelfen. Mynheer, zegde zy, ik wil niet dat er op my eenig vermoeden wege, en ik eisch dat uwe dame my op staenden voet doorzoeke. Dit geschiedde, maer men vond .niets verdachts, en was gedwongen dezo koopster, die weinig ver trouwen inboezemde, te laten gaen. Doch de vrouw van huize zond er haer achter, en zy volgde de dame in eene an lure wyk, waer zy de geluktoekster eenige woorden met den bedelaer zag wisselen, in eonen juweelwinkel gaen, den bedelaer voor denzelvo spelen en de dame een geldstuk werpen. Maer met het geldstuk wierp zy ook een juweel. Nu was de zuster van de juwelierster zeker van haer feil, en zy verwittigde de policie, die bedelaer en schoone dame beiden vastklampte.. Men vond by han nog menige juweelen. Kersen-stelex. De stelen worden in den ker- sentyd ingezatueld, tusschen twee nette blaedjes, opdat er geen staf op vallen kan, goed gedroogd en daerna in eene doos op eene drooge plaels bewaerd. Wil men ze gebruiken, zoo werpt men er gewoonlyk zooveel in eenen trekpot als men tusschen twee vingers kan pakken, trekt ze met kokend water af, en nadat men er nog een paer mael kokend water opschenkt, wordt liet afgietsel als thee gebruikt. Dc geneesheer Tissot verhaelt, dat zulk een thee van kersenstelen eene lang ingewortelde verkoudheid geneien heeft. gechargeerde brieven. Zoo als men weel hebben wy hier te lande nog, voor wat de gechargeerde brieven aengaet; de wet

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1863 | | pagina 3