E AERRE WERKERS Kostelooze woon- en branding. Kerkelyke Benoemingen. Veurne, 17 January. r EEN GROOT GETAL WORDEN GEVRAEGD, door F. DE SIVAKTE, aenncnier Kacistraet, 5, TE BIEUPORT. TE BEKOMEN BY DE DRUKKERS DEZER: C.ileudricrs, Agendas, provinciale Wegwyzers, Brugschc en Dixmuilsche Almanakken en Plakal manakken voor 1863. er niet aen, eenen algemeenen byval ver se haffen. POLITIEK OVERZICHT. De ziltyd der fransche kamers is maen- dag geopend. Eene telegrafische depeche uil Paris geeft den tekst der redevoering van den keizer. De wegevende ziltyd zal veel werkzaemheden opleveren. De zaken van Italian en die van Amerika zullen volgens allen schyn, groote debatten ople veren. Daarenboven moet men zieb ver wachten aen ondervragingen belrekkelyk hel eiland Madagaskar; in de kamer zal men de kwestie van hel Oosten, die ons alle dagen zou kunnen verrassen door eene algeineene ontbranding der Slavische na tionaliteiten, niet laten voorby gaen zonder ze nauwkeurig te onderzoeken. In Engeland, waer d« wetgevende ziltyd den 5 february aengevangen wordt, is het de kwestie der besparingen welke op hel dagorde staet. Het ministerie, weinig ge negen om de openbare meaning te weer staan, die de middelen heeft om luide le spreken, schynl beraden hare paily geko zen le hebben. Hel zou de uitgaven en de belastingen verminderen, wal de oppositie, die vermindering gevraegd had, sterk zou kunnen kwellen. Uit Korfu zyn in dato 4 January belang- rykc tydingen gekomen, die de ware nei ging der openbare deukwyze aentooiien. De handel is tegen den afstand der Ionische eilanden, omdat hy vindt dal de verlalenis van Engeland zyn ondergang zou zyn. In Duitschland spreekt men veel over eenen brief welken hertog Ernst van Saksen-Koburg-Gotha aen den koning van Prnissen zou gestuerd hebben, om hem aen te toonen dal liet parlementair geschil in Pruissen nietjangeriiieermagduren zonder gevaer voor Pruissen en voor Duitschland. De Augsburger Zeilung meldt dat de koningin van Napelseindelyk besloten heeft in de wereld terug te keeren en haren echtgenoot Frans 11 te vervoegen. Maer, volgens den wensch barer ouders, zal zy niet in eens het kloosterleven verwisselen tegen een woelig hofleven; zy zal gevol- genlyk naer München gaen en er eenige weken onder hare familie blyven. Zy zal vergezeld worden door de hertogin van San Cesaro en prins San Antonio, die ins- gelyks den winter te Augsburg hebben doorgebragt. KONCERT VAN 7. ARREN. De heer Schouten, direkteur eener Hol- landsche renbaen, is alhier aengekomen met zyne kunsttroep en peerden en zal op het gaeiplein, eene reeks vertoo- njngen geven. Deze vertooningen zullen aenyang nemen met morgen, zondag, en Beginnen om 6 t/a ure ’savonds. De goede faem die den heer Schouten cn jyne troep alhier hebben voorgegaen, en den lof waermede alle de nieuwsbladen er van spreken, zullen hem, wy twyfelen 'j.Tsr wy «r iL uk. H n I- y sto icn ii- R if nf •t. is A nl u La Is Dl Hf or •n n ii I* ud Jo, en ido ich M. De Roo, Pastor van Ramscapellc, is pastor be noemd van Adinkcrke. M. Buyse, professor in het pensionnaet van den II. Aloysius te Dixmude, is onderpastor benoemd van Cortemarck. M. Van do Ginsthe, onderpastor te Cortemarck, is pastor benoemd van Gits. Vooris Regislres, Journal, Grand-Livre, Kalepins, Pol tefeuillen, Carnets, ent, ent. hebben, zoo als dit het geval is met de vaste oliën. Alle mineraelolie voor de verlichting bestemd die vuer vat by eene proef van dit slach, moet verworpen worden, dewyl zy aen erge gevaren blootstelt. B. Oter de lamp. Da lamp, welkdanig haer maeksel zy, moet altyd ongeschonden zyn. Indien by gevolg van het langdurig gebruik er eene opening in kwam, welke het vat waer de olie in besloten is, in regtslreeksche gemeenschap zou kunnen brengen met de ruimte waer de verbranding rondom do wiek geschiedt, dan zou die lamp behooren ver worpen to worden. Het olievat der lamp moet meer olie kunnen bevat ten dan men er in eeneenkele mael kan verbranden. Zooveel als mogelyk moeten de vaten der lampen gemaekt zyn van doorschynende zelfstandigheden, om altyd te kunnen zien hoeveel olio er in is. Do wanden der vaten moeten zoo dik zyn als mogelyk. De bekken der lampen moeten er op vast geson deerd zyn by middel van minerale mastiek, die door de mineraelolie niet kan aengeratid worden. De voet moet vast slaen, zwaer zyn en breed genoeg, opdat de lamp niet gemakkelyk zou omvervallen. C. Over hel gebruik der olie en lampen. Alvorens eene lamp te aensteken, moet men ze heel en ganscli vol olie gieten en ze daerna zorgvuldig loesluiten. Wanneer, by geval, de olie uit is teiutyl de lamp nog b'andt, dan moet men, eer men ze opeudraeit om er olie in te gieten, dezelve uildooveu, en eenigén tyd laten koud worden. Als men genoodzaekt is onmid- delyk den kom te vullen na de lamp uitgedaen to hebben, om er zjch op nieuw van te bedienen, dan is het volstrekt noodzakelyk hel licht er van afgewy- derd te houden, van ’l welk men zich bedient om tot dio werken over te gaen. Eindelyk, als het glas dat op do lamp staet, zou breken, dan moet men deze onmiddelyk uildooveu, om het heel worden der metallieke garnituren to voorkomen. Die verhitting, als zy te fel wordt, kan de olie in den kom aen het dampen doen komen; deze dampen, met al boven uit te komen, kunnen vuer vatten, do vernieling der lamp te weeg brengen en bygevolg ook bel uitvloeijen of de verspreiding van een hoogst vuervattende, ja dikwyls reeds vlammend vocht. Onder do jurés, geroepen om te oordeelen over de zaken die in de eerste serie van 1803 voor ’t hof van assisen van West-Vlaenderen zullen gebragt worden, en welke te Brugge onder hel voorzitter schap van raedsheer Oiiraet zal geopend worden, bemerken wy deheeren: Pb. Brouckaeri, koopman te Sladen, K. Blontrock, gemeenteraedsbeer te Couc- kelaere, N. Feys-Kestelool, id. te Dixtnude, P. Van den Bussche, burgemeester te Clercken, K. L. Ampe, gemeenteraedsbeer le Cortemarck, J. B. Van de Wonde, landbouwer le Caeskerke, en K. Bouquez, gemi enle-ontvanger le Stilden. Vele persoouen weten niet dat het gebruik van zinken vaelwerk voor huisgebruik, groote ongeluk ken kan veroorzaken. De azyn, cider, wyn, en over 't algemeen alle zilerstof die in zink gestaan heeft, wordt tuin of nicer hevig vergift. Insgelyk» met melk is dit het geval. Men heeft zeer dik nyls gevallen van koliek besta- ligd, waervan men geene andere oorzaek moet zoeken dan de aenrakiug van de melk met het zink. Het gebruik dier melk vooral by kinderen, kan de dood veroorzaken. - Sedert eenige dagen wordt er eene zeer nuttige uitvinding by vele onzer landbouwers toegepasl. Zy drinken namely K afgietsel van gebrande rogge, in plaels van afgietsel van gebrande koffyboonen. De rogge, meteen weinig vel erby, wordt heel eenvou dig gebrand in eenen yzcren pul, en vervolgens ge- ■ua>eii. Hel gemalsel, iu< l eenige suikery gemengd, evenals by den kofl'y, giet men op en men bekomt eenen zeer aengeiiamen drank. Wy hebben den nieuwen drank geproefd, cn wy mo. t ii bekennen, dal deze ten uacslciiby den kolfy- sm.iek geelt. Men neme de proef, en men tal ervan overtuigd Wezen. {Eecloonaer), Mandelen gemeente van 2500 zielen, heeft voor 1B02 de volgende inerkwcerdigiieid opgeleverd en er zyn gedurende du jaer 29 tiuwelykeu gesloten, gelik gelal der sterfgevallen cn 77 geboorten aenge- boukl. Zaterdag heeft men in den koer van het stad huis le Luik proeven genomen om de ve/lichltdide kracht te kennen van de koulzatd-eu de pulrOulolie en de beterheid van de eene op de andere aen le teekenen. Twee lampen, elk gevuld met Ö0 centiliters olie zyn ten zes uur ’s avonds aeugeslukeu. Men kanbyna verzekeren dal in den beginne de veriicnlende kracht van beide lampen gelyk was; niaer ten half zes 'smurgeiids ging de lamp met kuoliaedolie uil by gebrek aen voedsel, lerwyl de pelroullump ten lien uer ’s luorgends nog brauüde. Ziel hier een uittreksel van liet verslag van den opperraed van openbare gezondheid, waerby do vuoriorgen opgvgeveii worden Ier vourknuimg van ongevallen by liet gebruik, der iliiiierule-oiien voor de verlichting. De opperraed stelt vast: 1. » D.it er geen maatregel noodig is strekkende tot het verbieden des verkoops van slceii-olie voor de verlichting bestemd. 2. ’ Dat du reeds by dit gebruik gebeurde onge vallen, en zelfs de mogelykhuid van een ongeval, de lusscbeukomsl der overheid by middel eener cirku- laire wettigen en zelfs weiischulyk maken, ten einde inlichtingen te geven over de voorzorgen le nemen ter voorkoming »an ongevallen. 8.’ Dat de inlichtingen zouden moeten loopen A. Over de olie. ld. Over de lamp. C. Over hel ge bruik der olie en der lamp. A. Otter de olie. De olie moet ten naesten by kleur loos en zorgvuldig gezuiverd zyn van du waterstof, ziedende op eene lage lemperaluer en gekend onder den naem van naphta. De aanwezigheid v in naphle in de steen-olien blykt uil een sterkeren, indringen dere geur dan dien uilgewasemd door du eigenlyke minerael-olien, als schist, petrool enz., als zy er wel van gezuiverd zyn. De oliën, die eene zekere hoeveelheid naphte in houden, vatten vuer Van ’toogettblik dat men een brandend lichaem brengt aen den damp dien ig bg gewoone teinperaluer uitioeipen, terwyl de uatup komende van eene minerael-olie voor verlichting berekend, geen vuer moet vatten by de aennadering van een brandend voorwerp. Inderdaed, de hoeveel heid damp verwekt by eene gewoone lemperaluer, is te gering opdat zulks dien uitslag verwekke. Om onder dit opzicht eene olie le beproeven, heeft men slechts in eene ondiepe platte schael, by voor beeld het onderste eener tas, eene hoeveelheid olie te gieten tot op do hoogto van minstens een centimeter, digi by de oppervlakte der olie een brandenden sol ferpriem te houden cn dien brandend in de olie le laten vallen. Als zy goed van de naphte gezuiverd is, mag de mineraelolie in deze omstandigheid geen vuer vatten. De solferstek er in vallende, moet, na er een oogen- blik al brandende boven gedreven te hebben, er in uitdooven, zonder het vuer aen de olie gestoken te Zondag lest was de gemeente Zarren in volle ker mis. Er zou dien dag, doorliet jonge muziek van Zarren, met de medehulp van eenige Veurnscbo liefhebbers, een koncert gegeven worden. Om 12 Ij2 ure trok het muzykgenootscbap van Zarren met de overheden van het gemeente, naer du statie, om er het konvooi, dat dc Veurnaren moest aenbrengen, af le wachten. Omstreeks 1 ure, kwam de trein aen, het muzyk speelde de braban^onne, du Veurnsche muzykatiten stapten af cn werden in du statie verwelkomt door de heeren Wullepit burge meester, Schottey voorzitter der maetschappy, cn Gryspeerdl, sekretaris van het gemeente. Daerna stelde zich de stoet in beweging, het muzyk speeldo eenen paa-redoublé en de Veurnaers werden aldus naer- het gemeente-huis geleid, alwaer het koncert moest plaels hebben, en alwaer een prachtig middag- mael Ier hunner eer opgedischt werd. Omstreeks 5 ure des avonds begon het koncert, dat een talryk publyk uitgelokt had, met een stuk harmony door het muzyk van Zarren. Wy hadden reeds twee keeren de gelegenheid gehad dat muzyk te hoeren, namelyk in den lesten festival in dat gemeente gegeven, en in den festival van Veurne; dan alreeds bestatigden wy den goeden aenleg, den yver die de jonge muzykatiten bezielde, maer nu mogen wy zeggen dat zy wezenlyk voortgang doen. Dit eerste stuk, even als beide andere dat zy uit voerden, werden met kracht en samenhang gespeeld. De ouverture van Clément, CAurore, vooral, dat nogthans een kapitael stuk is, werd met veel meer oplomb uitgevoerd dan wy het door hen in het festi val van Zarren hebben hooren spelen. Dit strekt dan jongen heer Dejaegliere, den yverigen muzyk» meester van Zarren, tot eer. Het overige van het koncert bestond uit twee quatuors voor snaerinstrumenten, door de lief hebbers van Veurne, een air vavié voor klarinet door den jongen heer Célestin Gryspeedt, een duo op de Norma voor twee klarinetten, door de heeren Gryspeerdl eu Verbanck en uit drie zangen door den heer Ryckeboer van Veurne. Wat lief mucyk is toch liet muzyk ran Rossini, Ook werden beide quatuors hevig toegejuicht. Een lievig handgeklap, begroette insgelyks de boer Gryspeerdt by het eindigen van zynen air varit: en dit was wel verdiend. Men ziel dat die jonge L/cr

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1863 | | pagina 3