I i KLEIN BLAD. B w 1 h Veurne, 50 Mei. II Het is er eindelyk van afgekomen! De fransche Moniteur heeft overeenige dagen, het dekreet afgekondigl, waerby aen den heer Petit van Duinkerke, de vergunning verleend wordt om den yzeren weg van Lichlervelde-Veurne naer Duinkerke te verlengen. Ter zelfder tyde dat dit aegenaem nieuws toekwam, zagen wy dat onze verlegenwoor- digers-kamer de verlenging van Lichter- velde op Thielt toegestaen had. Nu zyn alle de inoeijelykheden uit den weg geruimd, cn welhaest zal men hand aen het werk slaen. De definitieve afteckening van den yzeren weg op Duinkerke is nog niet gekend. Nogthans denkt men dat de baen uit onze statie al over de Nieuportvaert, langs het kerkhof naer de duinen zal loopen, dezelve zal bereiken aen het eist van M.r Desmedl, en dan langsheen dezelve zal blyven tot aen Duinkerke toe. Door de verlenging op Thielt zal men met een expres-lrein in twee uren van Veurne naer Gent kunnen ryden en in 5 uren naer Brussel. DE GELUKKIGE VISSC11ER. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. schaefde geest verleende zal licaet rguld zilve- zilveren I Dy bevel: de Sekretaris, P. RYCKEBGEH. De Onder-voorziller de Maetschappy, L. YANDAELE. de vooit- en 75 fr.; 2' premie, een zilveren eennetael en 50 fr. Merries met veeless 1' premie, een ver;, ren eennetael en 75 fr.; 2’ premie, een eennetael en 50 fr. OSSEN-GESLACHT. Jaerzimgstieres van alle ra», bestemd voor teeling: 1' premie, een zilveren eennetael 2' premie, een bronzen eermetaal en 50 fr. IJekalfde Veerze», niet meer hebbende dan 4 tanden, bestemd voor de voortteeling1* premie, een zilveren eennetael en 75 fr.; 2." premie, een bronzen eerme taal en 50 fr. Melkkoeues tan allen ouderdom en ras: 1‘ premie, een zilveren eennetael en 75 fr.; 2* premie, een bronzen eennetael en GO fr.; 3° premie, een bronzen eermetaal en 45 ir. Art. 1. Voorgaande premien zullen allenlyk uitgereikt worden aeu de eigenaars der beesten die zullen volmaeksl zync in gemaeksels en in vet.De '’elgemacklheid wordt vooral vereischt. Art. 2. De premien die toegestaen zyn voor de schapen en de verkens zullen maer uitbetaeld worden, 'oor het geval het bekroonde dier verkocht zy bin nen de acht dagen na den pryskamp, en geslagt bin nen den tyd van dry inaenden in het koningryk. Het vierde van elke premie, toegestaen voor de ossen en de verkens zal belaeld worden aan den land bouwer of den kweeker, by welke de beesten geboren l*n, indien zy wel verslaande in België zyn geboren. Alt. 3. Beesten van vreemd ras worden in den pryskamp aangenomen, indien zy in België gebragt lyn geweest vóór zy een jaer bereikt hadden. Art. 4. De insebryving der mededingers zal gedaen worden ten dage van den pryskamp, ten stadhuize, 'au 6 tot 8 ure ’s morgens. By hel inschryven zal men stukken nederleggcn, 'aststellende den oorsprong der beesten en de plaets alwaer zy geboren en opgevoed zyn geweest. De stukken zullen bevestigd worden door de bur gemeesters der gemeenten, alwaer de mededingers hunne huisvesting hebben. Verkers ran klein ras, ten hoogsten ItOee garen eud premie, 25 fr. eenigc bundels maisbladercn het gat in den half- donkeren kelder bedekten, meenden zy, dal hy ont- vlugt was, en gingen zy hem elders zoeken. Toen Maso hel luik wèer hoorde digt vallen, riep hy met een diepen zucht Welk een fabelachtig geluk maer is het inder- daed geluk, dat de jagers my niet gekregen hebben en weggegaan zyn Zou een spoedige dood met een kogel niet ver te verkiezen geweest zyn boven de langzame en sntarlelyke hongersnood En nu begon hy uit alle magl zoo te schreeuwen en te roepen dat hy zelf verschrikt opsprong, toen hel geluid zyner stem gillend door de echo’s herhaald werd. Hierop werd alles weer doodstil. Hy gevoelde meer en meer den invloed der voch tige lucht in de onderaerdsche zael, en ging om zich te verwarmen wcór in zync geheimzinnige gevan genis heen en weer luopen. Plotseling sprong hy, lerwyl hy stap voor stap, rondtastende langs den muer ging, met een luiden, angstkreet achteruit hy meendeeene yskoude hand gevoeld te hebben. Bevende bleef hy eenigc minuten staen om van zyn schrik tc bekomen. Hierop weder moed vattende ging hy weer naer den muer en strekte de hand uit en o! hoe yzingwekkend hy voel werkelyk de yskoude hand van een lyk in do zyne. Een aeu waenzin grenzende angst maekle zich van hem meester. Half bewusteloos en uitgeput viel hy op zyn leger terug, ’t welk bestond uit een bun deltje maïsbladeren, dat met hem naer beneden ge vallen was. Zoo zyn toestand vroeger niet deernisweerdig ge weest was, dan was hy het ongetw) feld nu. Zyn önbe- - schaefde geest verleende nu vryen toegang nen alle echter de byl op de hoop aerde zagen, die met ingevingen des bygeloofs. Hy herinnerde zich alle De kamer der volksvertegenwoordigers heeft in zitting van zaturdagc lest overgegaan tot de stem ming van het wetsontwerp der openbare werken, dio aangenomen is. De verwerping van het artikel 3, in de vorige zitting is behouden. Naer den uitstel van het wetsontwerp op de krygs dienstbaarheden, is de vergadering uiteen gegaeii en de zittyd gesloten. Het internationaal konkoers van vee-en land bouw machienen die, van 27 lot 31 dezer maend to Ryssel moest plaets hebben, is tot den G juny ver schoven, voor wat de landbouwmachienen atngaet en tot 10 juny,voor wat de poerden en andere dieren betreft. Woensdag is te Alveringhem eenediefte van klcedingslukken, by middel van beklemming, ge pleegd geweest. De dieven hebben nog twee zakken aseh geydeld en de ledige zakken iusgelyks meège- nomen. Binnen cenige dagen zal cr overgaen worden tot de openbare acnbesteding der onderneming van do werken hebbende voor doel de opmaking der sektie der vaerl van Rousselaere naer de Leije, begrepen tusseben Rousselaere en Iseghem. De gouverneur van VVest-Vlaenderen, voor wieti die acnbesteding zal geschieden, zal later dagen uer aankondigen. Men schryft uit Audenaerde Naer wy uit goederhand vernemen, zou onze stad voornemens zyn met do acnstacndc kermis een groot muziekfestival tc geven. Boven de medalio welke iedere deelnemende maetschappy zou ont vangen, zouden er dry pryzen onder hen te verloten zyn, namelyk een van 150 fr., een van IDOfr.on (Tweede vervolg, ziet nummer 1960. Hy begon vuer te slaen, tot zy ne vreugde zag hy na eemge oogenblik ken, dat de tondel brandde, hy ont stak een papier, en zag by het flauwe licht rond zich heen. Hy bevond zich in eene groole liuoge gewelfde zael, wier uitgebreidheid en inrigting hy by het schemel licht niet kon opnemen. Het zwavelstokje was uitgebrand en hy was weder in eene ondoor dringbare duisternis gehuld. Hy meende dat hy ge droomd had, doch behield een bepaelden, verwarden illdruk, waeraen zich nu de voorstelling paerde van een wonderbare pracht van kleuren, marmer en nielael. Nu bleef Maso eenigen tyd in gedachten ver zonken. Hy dacht aen hel vreemd avontuer dal hy beleefd had en waerschynelyk met zyn leven betalen moest. Aen dit laetste dacht hy echter op het oogen- blik niet; als de herstogt of de phanlasie van een Napolitaen is opgewekt, houdt hy zich alleen met het gevoel of de gedachte bezig, die hem voor het oogenblik opwindt. Na lang te hebben rondgekrabbeld, sprong hy plot seling op en begon langzaam langs den muer te loo pen, om eene voorstelling van zync prachtige gevan genis te krygen. en de voorwerpen te betasten die er langs stonden. Hy kreeg dan ook zeer vreemde dingen in de handen, die hy dikwyls krampachlig terugtrok, om ze dadely k weer uit te strekken, daer zyne nieuws gierigheid elk oogenblik toenam Toen hy echter de ron< tc gedaen had, wist hy slechts weinig meer, hoewel zyne denkbeelden omtrent zyne vcrblj fplacls ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Art. 1. Niemand zal tot dezen pry skamp toegelatcn worden, tenzy hy van de maetschappy van Land- en Hovingbouw, van het arrondissement Veurne doel inaekt. Art. 2. De mededingers zyn gehouden zich vooraf- gaendelyk te doen inschryven by I’. Ryckkboer, Sekre- taris der maetschappy, van heden af, lot den dag des pryskamps. Art. 3. De poerden zullen ten gcstelden dage, vóór 10 ure 's morgens, op de Kaeiplacls moeten ten toon ge steld worden. De stieren, veerzen en melkkoeijen zullen ter gezegde uer in de eerste openbare Wandel dreef, op de Beestenmarkt, geplaatst worden. Art. 4. De tentoonsteller van het merrie-peerd, dat door een onvoorzien toeval van zyn veulen niet ge volgd wordt, kan maer aen den pryskamp deel nemen, voor zoo veel hy, van dit geval, een getuig schrift overlegt, hetwelk door een ryks-veearts zal moeten afgeleverd worden. Art. 5. De jacrling-slieren zullen als dusdanig door den jury moeten herkend worden. Deze die aen de provintie behooreu en in het reglerlyk arrondisse ment Veurne in statie geplaelst zyn, zullen voor zoo veel zy aen de andere voorwaerdcu van het program ma voldoen, tot den pryskamp aenveerd worden. Art. G. De betaling der premien voor de veerzen, maer geschieden na dat de pryswinnacr, by certi- van het plaetselyk bestuer zyner wooning, zal bewezen hebben dal hel bekroonde dier een kalf heelt voorigebragt, en verders voor den kweek is behouden. De jury zal eene eervolle melding ver- guiiBcn aen de beste veers die het bekroonde het digsl naby komt. In geval, in deze kategorie een prys- wiiiuaer aen de voorschreven voorwaerdcu niet vol kwam,zal depretuieby opklimming verleend worden. Art. 7. By de loewyzing der premien voor de melk- koeijeii, zal de jury beoordeelen ingevolge den li chaamsbouw en de Ontwikkeling daerby in aandacht nemende de sehynbare leekens van inelkbaerheid. Art. 8 De poerden eu runderen die reeds in vorige jaren pryzen behaald hebben, mogen voor dezelfde pryzen niet meer kampen. Gedaen in algemeene vergadering tc Veurne, den 22 April 18G3. Hy bevel: de Sekrelaris, Cll. CLAEREBOLDT. g» PRYSKAMP DOOR DE MAETSCHAPPY VAN LANDBOUW UITGEGEVEN. P E E n E N - R A S. Peenlro van zwoer ras, geschikt voor den landbouw. Merrier van 1 tot 2 jaien, gezegd achllienmaendert 1* premie, een verguld zilveren eermetaal cr 75 fr.; 2" premie, een zilveren eennetael en liO fr. Merries van 2 tot 3 jaren, gezegd dcrligmaenders 1' premie, een verguld zilveren eennetael en 75 fr.; Het gemeentc-bcstuer zal nog verder de volgende premien uitreiken, welke zyn vastgesteld geworden hy beraedslaging van den gemeeute-raed van 31 mei 1847, te welen A. Een verguld eermetaal, ter weerde fr. 21-67, •cn dengenen die hel grootste getal stieren, ossen of veerzen, ten minsten 2 jaren oud, zal ten toon ge steld hebben; Een zilveren eennetael, ter weerde van 15 fr., aon den tentoonsteller van ’tgrootste getal kalveren, min dan een jaer oud; C. Een zilveren eermetaal, ter weerde van 15 fr., ncn den tentoonsteller van het grootste getal schapen; I). Een zilveren eennetael ter weerde van 15 fr. aen den tentoonsteller van bet grootste get al verkens. D. - tentoonsteller moet eigenaer wezen van de die ren welke hy doel mededingen. Gedaen in zitting van het kollegie va u Burgemeester en Schepenen der stad Vcurnc, den 25 April I8G3. Burgemeester en Schepenne, AUG. BEHAEGHEL. Teel verwarder geworden waren. Een vreeselyke angst maekle zich weder van hem meester. Hy dacht aen de bioeijeude olyi boomen, aen den blauwen zeeboe zem, aeu den helderen hemel, aen zyne geliefde Rita eu den ellendige» l’épé eu de blinkende goudstukken van koiiing Gioachimo. Begraven, ik levend begra ven welk eene verschrikkelyke gedachte! Als verplet zonk hy neer. Del eene uer na het ander ging voor den armen Maso in den ongelukkigen toestand voorby. Het scheelde weinig of hy gaf hel geloof aen zyn geluk op: bad hy bidden geleerd, dan zou hy gewis uil den grond zyns herten den hemel gesmeekt hebben; doch hy kende geen andere godheid dan het geluk en dat was nu weg. Was het nacht? Was het dag? Hv wist het niet. Nu zat hy geheel bewegingloos en'dacht vol wanhoop aen zyn eigen en Rita’s ongeluk, dan sprong hy wild op en gaf zyn beklemd geiuovd lucht door razen en tieren, hetgeen zync krachten nog meer uitputte. Maer luister! daer weerklinkt een geluid door do doodsche stilte van dit onderaerdsch verblyf! heeft hy zich vergist Neen, neen, hy hoort werkelyk boven zich doffe geluiden. Innige blydschap bezielde nu den ongelukkige, cn reeds was hy op het punt om zoo luid hy kon om hulp tc schreeuwen, toen het hem plotseling inviel, dat het waerschynlyk zyne vyanden waren, die hem kwamen halen om hem dood te schieten. Dat denk beeld versmoorde den kreet in zyne borst, en met ingehouden adem luisterde hy. Zyn vermoeden was zeer gegrond: het waren de twee corsicaensche jagers, die het kelderluik openden en naer beneden klommen om hem te halen. Toen zy

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1863 | | pagina 3