I w H I 1 KLEINBLAD. i fi I M Wil I Hi' i C.-L. NOYÉ, by denzelven: KOOLSTOVEN I «I» 10 III Veurne, 15 Juny. Ge" I n e S 2 ‘n kandidael, de heer Couseil, heeft de boven hand gekregen op den heer de Gasté, met 14,425 stemmen 10,619. POLITIEK OVERZICHT., Eergisteren avond heeft lord John Rus sell in het hoogerhuis eenige uitleggingen gegeven rakende de poolsche kwestie. Hy heeft doen kennen dat de kabinetten van Parys en Londen het eens waren over de racdgcvingen die aen Rusland moeten ge snierd moeten, maer op het antwoord van Rusland wachtten. Uil nync woorden mag men afleiden dat er een min of meer ver borgen voorstel tot wapenschorsing in de racdgcvingen besloten is; het opperhoofd van liet Foreignoffice heelt de moeijelyk- heid niet geloochend om dit voorstel te doen aennemen, maer hy voegde er by dat het om zoo te zeggen het uitgangpunt der beraedslagingen moet zyn. Eene gewapen de lusschcnkomst vindt de lordonmogelyk, en dit is zooveel gezegd als dat, indien Rusland zyne beteugelingsinaelregclen te gen den oproer voortz.el, de diplomatische onderhandelingen van hunnen oorsprong af gestremd zyn. Men meldt uit Warschau dat generacl Sanicka, in het gouvernement Plock, in persoon gepoogd heelt de boeren te over halen om eene plattelandsche policie te vormen. Maer hy heeft geenen uitslag ver kregen en is vertrokken met de overtui ging dat de buitenplaelscn de zaek des op- roers verkleefd zyn. Erzyngeene militaire berigtenover Polen. De engelsche dagbladen bespreken de fransche verkiezingen en de Herald zegt onder ander hel volgende Het feit, dat eindelyk ook Thiers en andere beroemde aenhangers der oude partyen zich by het keizerryk gevoed en den eed van gclrou- heid afgelegd hebben, zou in beginsel als de grootste zegenprael van het zoo roem- ryk keizerryk kunnen worden gehouden. Wy vernemen echter thans van den heer de Persigny, dat dehoofdstad en de meeste groote steden van Frankryk biltere vyan- DE GELUKKIGE VISSCIIEB. den des keizerryks zyn. De heer de Persi gny is niet wegens het keizerryk bezorgd, maer wegens de inagt, die de persoonlyke vrienden des keizers bezitten. De regering heeft in de nieuwe kamer eene groote meerderheid, maer dit is een armzalige troost voor het verlies der hooge gedach ten, die Europa lot nu toe had van de be mindheid des keizerryks, en voor den on dergang zyns aenziens in Frankryk zelf. De heer de Persigny heeft het keizerryk eene wonde geslagen, die de vyanden des keizerryks niet hadden kunnen toebrengen eene wonde, die niet door de ontkenning van de Persigny kan worden geheeld. De kandidaten zelven hebben, en wy geloo- ven op opregle wyze, iedere vyandschap tegen het keizerryk laten varen. De kiezers hadden bepaeld niet den wensch hel kei zerryk aen het wankelen te brengen. Zy willen slechts dien vooruitgang en die her vormingen, welke de keizer zelf aen het land heeft beloofd. Wanneer de keizer wil toonen, dal hy Frankryk begrypt en ver trouwt, zal de harmonie tusschen hen her steld zyn en het nieuw wetgevend lichaem zal de regering even zoo openhertig onder steunen, als het oude dit heeft gedaen. Er is geene ernstige beslissing genomen in den laetst gehouden ministerraed in de Tuilerien. De keizer heelt tot na de ballo- tcringen het open debat verschoven over de politiek die zyn gouvernement te volgen heeft, uit hoofde van denuitslag derlaetste kiezingen. De parlyen beginnen zich te Parys samen te voegen voor de stemming van zondag eerstkomende. In bel meerendeel der omschryviug, uitgenomen de 6’ van Parys, heelt men voor princiep aengeno- men dat van de twee kandidaten der oppo sitie degene welke minst stemmen beko men heeft, uit hel perk treedt ten voor dode van zynen mededinger. Zoo raedt te Lyon de heer Barrier zyne kiezers aen te stemmen voor den heer Jules Favre, en in die stad wordt de benoeming van dien redenaer zooals die van den heer Frederik Morin voorzoo zeker gehouden als die van den heer Lavertujon te Bordeaux. Te Parys heeft het bestuer, zegt men aen den heer Cochin aengeboden hem in plaets van den heer Fouché-Lepellelier aen te nemen, maer dit voorstel is afgewezen en die twee kandidaturen blyven stacn tegenover die van den heer Guérouli. De tweede om- schryvingvan Finislerre wasde eenige waer de uitslag niet gekend was. De officiële Te huren of te koopen. Morgen namiddag, zal de maclschappy S.‘ Sebastiaen baren nieuw gekozen hoofd man inhuldigen. De leden zullen in korps en voorgegaen door het muzyk van S.‘° Cecilia, den heer Bieswal uit zyne wooning halen en naer het gildhof geleiden, alwaer hyplegtiglykzal ingehuldigtworden. Daerna zal eene schoone perschietingplaets hebben en het feest zal met een bal eindigen. Morgen, Rekeningdag, zal de maet- schappy Rhetorika een feest aen hare leden geven. Dit zal bestaen uit eene looneelver- tooning gevolgd door bal. i v 5 r 1 1 föi| 1 n /2 n n«* nd !e| ik, >nf •n Io in I I i1 iii hals en beenen te breken 1 Zyne trouwe Rita hoorde hem reeds lang niet meer, met een van hoop en blydsehap kloppend hert was zy weggesneld, om Maso te brengen wat hy noodig had. l)e oogenblikken van blyde verwachting schenen deien nog langer, dan de uren gedurenden welke hv rich ten verderve gedoemd waetide. Zyne blydsehap was dan ook onbeschryvelyk groot toen Rita ver scheen, niet alleen roet alles wat hy gevraegd had, maer niet nog vele andere dingen, die zy meende dat Maso welkom en van dienst zouden zyn. l\'a alles niet behulp van eene koord naer beneden gelaten en zyn van hertelyke zegen wenschee vergezelden Jank ont vangen te hebben, nam zy in do teederste bewoor dingen afscheid van hem, bedekte de opening in den kelder met eenige planken en maïsstroo co verliet ...„leen betrekkelyk gerust en gelukkig hert, I en vertrouwen de gebeurtenissen af naer zy hoopte, haer lot en dat van eene gunstige wending zouden doen (Derde vervolg, ziel nummer 1973.) Waerschynlyk hebben zj, daer zy niemand meer te bewaken hadden, bevel gekregen om de hut te verlaten. Niemand heeft my belet oin binnen te komen. Maer wacr zyt gy toen eigenlyk, Maso Waer ik ben? herhaelde Maso, j», daervan heb ik slechts een heel flauw denkbeeld in een soort van open graf, denk ik. Ten minste ik heb hier be urde lyken gevonden; maer ze hebben zich Goddank nog al bedaerd gehouden! Maer hoe zal ik hel acnleggen, om u er uit te krygen. Dat zal, hoop ik, nog al zoo moeijelyk niet zyn. Gy werpt my slechts een sterk touw toe, waervan gy het eene eind daerboven stevig vastmaekt! dan zal ik beproeven om er langs naer boven te klimmen. Maer ach ik vergeel daer geheel en al dat ik zoo styf ben. Vooreerst bestaet er dus weinig vooruitzicht op niyne klimrei» naer de bovenwereld! Om Godswil, gy zyt gewond misschien ern stig gewond? riep Rita vol angst. Ik zal u welligt nooit weerzien Stil, stilmen zou u buiten kuanen hooren, en dan ware ik gewis verloren. Er scheelt my byna niets; ’l eenige wat ik noodig heb om in zooverro myno krachten te herkrygen, dal ik langs een sterk touw uit dit lielgal kan komen, is eten en drinken en een goed bid. Uacr zeg eens, zyn die verweiischtc Etigel- schen nog meester van het eiland Ja, helaes! maer zy verwachten heden een weldigen aenval der Franschen. Ha! uitmuntend 1 ik zou my zeer in koning Gioachimo vergissen, als hy hen niet spoedig weg niackte. Daeroiu is het, van alle kanten beschouwd, het beste dal ik nog wat hier blyf. Wees nu zoo goed en breng my zoodra niogelyk iets teeten, brood, worst en wat macaroni, met eene goede flesch wyn, als gy dit alles tenminste kunt opschommelen. Bovendien moet ik ook eene waskeers hebben als ’t zyn kan zoo groot al» een kerklicht en een bos goede zwa velstokken. En werp my, voor gy weggaet, eenige armen vol maïsstroo naer beneden, ik bevries en verlang zeer myn ledematen een beetje te kunnen uitstrekken. Hoort gy, hartclicfjc? Ja, ja, ik hoor het en zal u alles brengen, wat gy verlangt, myn arme Maso, antwoordde Rita; maer ik moet voorzichtig zyn, zeer voorzichtig, en gy moogt dus uw geduld niet verliezen, als ik u mis schien een weinig moeten laten wachten. Adio ik ga daer bebt gy raaïsbladeren 1 Genoeg, genoeg! gy begraeft my er onder! riep Maso, op wien het maïsbladeren regende. Duixend- tnael dank, myne beste Rita. Dat doet waerlyk goed ha! die ellendige Pépé zal u niet in zyne magt krygen, wees maer geheel gerust. Koning Gioachimo zal zyn ouden bondgenoot niet in den steek laten. Ded... hale koning Fernando! verbeeldt hy zich dan inder- daed dat hy het tegen de Franschen kan uithouden? Een fraeije koning, voorwaer! overigens moet men het toch een bovenmenschelyk geluk noemen als iemand in zoo een ellendig gal valt, zonder armau 51 Pai opiniemaker te Veurne, 'Luiditraet, 54 belast zich met het in ’l nieuw wasschen van oude pluimen, en verkoopt alle slach van Menagic-goe- deren, pluimen bedden, matrassen, enz. schoon Ouderwetsch Porcelyn, nieuwe Welle en levende Ganzenpluimen. Den 3 dezer, rond zeven uerdes avonds, is dj genacindo Pietsr de Bouver, oud 40 jaren, ongehuwd, metser te S. Pieters-kapelle, op eene stelling wer kende in het pachthof van den heer van lloutte, burgemeester aldaer, in eene beek gevallen en ver dronken De man leed aen de vallende ziekte, In den nacht van 4 en 5 juny heeft degenaetnde .1. Ampaert, dienstknecht te Mariakerke, lerugkee- rende van Lcflïnghc en beschonken zynde. zich op den openbaren weg te slapen gelegd, ’s Anderen- daegs, hy zyne ontwaking werd hy gewaer dal hy zyne klak, zyn zakuerwerk en 20 fr. kwyt was. Maendag avond laetst heefteen kleine schelm op de riggels van den spoorweg, in aenleg van Brugge op Blankenberg, ter gemeente Gooi kerke, een groot stuk hout gelegd om de lokomotief te doen onlrig- gelen, die een oogenblik nadien aardewerkers naer Brugge voerde. Men heeft het stuk hout in tyds kun nen wegnemen en alzoo alle ongevallen beletten. Wy hebben reeds dikwyls de gewoonte afge- keurd van by huwelyksfeesten met kleine kanonne- kens te schieten. Gisteren is er in de omstreken van Berchem nog een ongeluk door gebeurd. Een jongeling kreeg zulk schoot in het oog en werd iwaer gewond. Up S. Medardsdag heeft het veel geregend. God geve dat het gekend spreekwoord zich niet verwe- zenlyke, want zes weken regen, in den toestand waerin de de oogst zich thans bevindt, ware eene echte ramp. Iemand die uitgeoft als bedreven in het boven- aerdsche, heeft uitgerekend hoeveel tyd men noodig zou hebben om per spoorwegen naer zon, maen ster ren te reizen. Hy geeft op om met stoom (acht my- len per uer van de aerde tot aen de maen te reizen heeft men, langs den korsten weg, verondersteld dat de wagen niets heeft dat hem op weg verhinderd, 260 dagen en tien uren noodig, met stoom van du aerde naer de zon: 142 jaren, 253 dagen en acht uren. Tot Jupiter moest men een leeflyd bereiken van B2 mael BO om lovend daer aen te komen; bet licht, dal van de zon lot de aerde in acht minuten komt heeft hy gelyke snelheid van de meest naby- zyndo vaste ster tol on» dry jaren noodig. Moest of kon het de bewooners van die vaste ster invallen, ons met eenen spoorwagen tc bezoeken,zoo zouden zy omstreeks 3ot) millioen jaren noodig hebben. Wie wil het narekenen Verleden zondag is er inde statie van Dender leeuw, een droevig ongeluk voorgevallen. De ge il e hut met om met geduld te wachten, die haren geliefde nemen. Toen de keersvlam haer helden licht in de onder- aerdsche ruimte verspreidde, zag Maso met wvd open gespalkte oogen ei: in de grootste verwachting rond zich heen. Hy was er op voorbereid om niet alben iet» buitengewoons, maer ook iets afschuwwekkends to bespeuren. Integendeel, de plaets maekte een aenge- namen indruk op hem. Het ware rooeijelyk uit te maken g;-wee»t wat grooter was: zyne verwondering of zyne blydsehap. Hy bevond zich in eene lange, hooggewelfde tael, die, ondanks den staet van verval waerin zy ver keerde, eene byna oogverblindende pracht VertoJnde.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1863 | | pagina 3