[j Landbouwnicuws. Veurne, 5 October. es-r.’ geen voldoen- !l voeder van veertien duivers uilwint en le vens minder ruimte voor de duiventeelt noodig heeft. ill I IT EK HAND TE KOOPEN, wet ter regeling der zaken van Denemark en Sleeswyk, maer men zegt niet in welken geest dit ontwerp zou vervat zyn, noch of het van aerd is de eischen van den frank- fortsehon landdag te bevredigen. Te New-York verwachtte men twee veld slagen, een in Georgien, tusschen Rosen- cranz en Bragg; de ander» op de oevers van den Rapidan tusschen Meade en Lee. In het weekblak de Landbotttv treffen wy het volgende artikel aen, hetwelk voor de landbouwers van geen belang ontbloot is: De duiven slaen in T algemeen by den landbouwer in geen besten reuk; men be schouwt ze als movers, die op de bezaaide velden en vooral in den oogsttyd op de koolzaadvelden groote schade aenriglcn. Het laelstc valt niet te ontkennen; het eerste bestael meer in schyn dan in waar heid, daer zy niet krabben, maer slechts de boven op den grond gebleven zaed- korels oppikken; in ieder geval is hel kwaed dal zy doen, niet groot genoeg om ze daerom geheel te verbannen; men moet slechts middelen beramen om ze meet naer de wyze der kiekens te behandelen, die men opsluit, wanneer ze kwaed doen kunnen cn ze eerst loslaat als dal tydperk voorby is. Indien men de duiven in den tyd dal men ze opgesloten houdt, of wanneer ze om het jaergelyde hun voeder niet kunnen vinden, voederen kan mol zaed dat niet meer dan 10 fr. den hektoliter kost, waar toe onder ander hel uilschoonsel van het dorschdeel behoort, dan kunnen zy door ’t verkoopen van jonge duiven voordeel genoeg geven, om hel voeder te betalen, en men heelt hun kostelyk mest op den hoop toe. Men behoort daertoe gewoone tamme, zoogenaamde maendduiven, te be zigen die hel vruchtbaarste en daerom het O voordeeligste zyn. Om echter het voordeel te vergrooten verdient eene proefneming van zekeren heer Dumas, kweekeling in de veearlsny- school te Toulouse, herinnerd te worden, namelyk om de duiven, even als de kie kens, in veclwyvery te doen leven, door aen een zeker aantal duivinnen slechts eenen duiver te geven. in hel Journal des vetérinahres du Midi geeft hy volgenderwyze van zyne proefne ming verslag: lydens cene vakantie te huis zynde, plaelstc ik een duiver met vyf duivinnen in een ruim, maer geheel gesloten hok; ik nam de voorzorg eenen duiver te kiezen, die met de duivinnen, welke ik haer gaf, in geéne de minste betrekking geslaen had. Na verloop van veertien dagen, waren al de duivinnen aen T broeijen en na eene maend kon ik 9 jonge duiven wegnemen, even groeten vel als die ik vroeger gehad had; één enkel ei was onbevrucht geble ven. Het besluit was gemakkelyk op te ma ken en ik nam my voor om verder op de zelfde wyze duiven te fokken. Ongelukkig was echter de vakantie uit en dacrmede hield myne verzorging van myn duivenhok op. In den loop van eenjaerhadden myne duiven onderling voortgeteèld en by myne terugkomst hadden zoo al niet de duivers dan toch de duivinnen aen het paerswyze leven de voorkéur gegeven. Intiisschen is hieruit gebleken, dat het gemakkelyk is óin duiven even als de kip pen, aen de veclwyvery te gewennen; het levert geene wezcnlyke bezwaren op, maer daerenlegen dezelfde voordeelcn. Op deze wyze toch zou, naer myne meening, een enkele duiver voor ten minste vyftien dui vinnen voldoende zyn, waerdoor men het Woensdag is op nieuw, eenen onder nemer voorstellen komen doen aen onzen genieenleraed, tot het daerstellen van eene gazfabryk in onze stad. De onder* handelingen hebben lot nu den uitslag opgeleverd. Hel ware te wenschen dal stads hor- logie welhaest hersteld wierd, want het gemis derzelve is een wezenlyk ongemak voorde ingezetenen. Nu. 't is waer, isereene horlogie op de oude Hoofdwacht gesteld, maer builen dal zy daer juist als in een hoek weggesieken is, kan men de cyfcrs op hel kadran niet meer onderscheiden. Wanneer men aen de herstellingswerken van den grooten toren zal beginnen, ware het te wenschen dat, in plaels van op de oude Hoofdwacht, men eene horlogie met kadran op hel Belfort zou plaatsen. Hel feest van maandag in de Rheto- rika, boiling, kaertspel en bal, is luisler- ryk, en door vele leden bygewoond ge weest. Men zegt dat de Rhelorika onzer stad voornemens is, den uitgeschreven festival van Kortryk te gaan bywoonen, welken dezen winter zal plaels hebben. Zy heeft gelykeen bezoek vereischl een tegen bezoek. Men spreekt met veel lof over het stuk de lllinde, die morgen door de Fonlei- nislen van Gent, alhier ten tooneele zal gevoerd worden. Geen iwyfel of de zael zal dus te klein zyn. Wy hebben op heden wederom cene veemarkt gehad die buitengewoon wel voor zien is geweest. 50B hoornbeesten zyn to koop gesteld en voor Tmeestendeel ver kocht geworden; 158 zwynen werden ins- gelyks ter merkt gebragl. POLITIEK OVERZICHT. De politieke nieuwstydingen zyn heden niet zeer belangryk. Wy hebben twee de- pechen uit Polen. De cene gedagleekend Krakau, meldt eene overwinning tier op roerlingen; de andere, uil Warschau, meldt als gewoonlyk eene overwinning der Russen. Waerschynlyk hebben beide be trek op een zelfde gevecht. Generael Mieroslawski, die door de op perhoofden der poolsche beweging verwy- derd was gehouden van het poolsch grond gebied, is benoemd lot algemeen inrigter tier oproerige troepen. Dit is ten minste de titel, hem verleend door eene akte, ge veld door hel poolsch nationaal gouver nement den 16 oogst, en welke hem be- handigd is den 28 september door een per soon, die zegde door de oproerige over heid bekleed te zyn met de bediening van buitengewoon kommissaris by den alge- ineenen inrigter van het poolsch leger. Zyn d eze feilen echt, dan blykt er uil, of wel dal er cene verzoening is gebeurd lus- schen de aristokratieke elementen die in hel komiteit van Warschau de bovenhand hebben en de demokraiische party, waar van Mieroslawski hel opperhoold is ofwel dat die party, lang op den achtergrond ge schoven, thans de bovenhand heeft en den oproer bestnert. Eene korrespondencie uit Brussel aen de Patrie van Parys, bevestigt die benoe ming. De Palrie denkt echter te weten dat die benoeming maer raeklde inriglingder vrykorpsen, welke in den vreemde zouden tot stand komen. ’t Is gisteren dal de mexikaensche de- putalie 'te Weenen moest aankomen, om aartshertog Max de kroon van Mexiko aen te bieden. Men beweert voortdurend dal deze ze zal aenveerden, mits zekere voor waerden, die echter geene moeijelykheden zullen verwekken. Denkelyk zullen onder die voorwaerden wyzigingen zyn aen de grondwet, te Mexiko aeneengcllanst door de zoogeheelen notabelen, die met Forey aenspannen. In Belgian hebben wy belang by die veranderingen. Het handels- en vriendschapsverdrag, dal ons gouverne ment in 1862 met Juarez beeft gesloien, waerborgde aen de Belgen in Mexiko de volstrekte vryheid van geweien en van godsdienst. De nieuwe grondwet, een staatsgodsdienst erkennende, heelt daar door onze betrekkingen met Mexiko aen- zienlyk gewyzigd. Dus hebben wy er be lang in dal er eerlang in Mexiko een regel matige slact van zaken worde ingerigt. Wy twyfelen er sterk aen of hel opdringen eener vreemdekeizerlyke dynastie een doel treffend middel daertoe is. Eergisteren had te Kopenhagen de opening plaels van den landdag, waerby de kontng eenc krachtdadige redevoering hield, waerin hy verklaerde beraden te zyn om tot bel lactste toe togen Duitschland de politieke onaf hankelykheid zyner stalen te verdedigen. Er is, in brieven uit Kopen hagen. kwestie van eenonlwerp van grond- f Eene eeuwigdurende RENTE, ten kapitale van 3285 fr. 31 c. ten iutreste van 3 1/2 by jare ’telkens vallende den 17 January, bezeten gehypothekeerl op eenc brouwery met herberg cn verdere medegaende erfgronde, geslaen en en gelegen ter dorpplaets van Bulscanip en ten laste van den heer 1 rakcis V ANSI AEN brouwer aldaer. Voor alle inlichtingen en voorwaerden zich te be vragen by II. DÜYTSCHE, zaekhandelacr cn dcur- uaerder to Veurne. Elk scgrjn het voort. DE DUIVEN. In talryke kleine sleden die nog mei de gat niet verlicht zyn, neemt men proefnemingen om de kool- zaedolie in de lanteerns te vervangen door ameri- kacnscho olie. Deze proefnemingen zyn gelukkig uit gevallen cn zouden profyt aen de financiën der ge meenten vóórtbrengen, ware liet niet dat liet ver- verlichten met amerik.iensche olie eene zwarigheid oplevert, namelyk dat men het licht der lantccrns op een bepield uur moet uildoovcn, wil men onge lukken en schaden vcrinydun, welke te weeg gebragl worden als de olie uitgebrand is. Men weel dal het olievaten het ganschc toestel spriuglnls hellicht niet uitgedaen wordt vooraleer al do olie verstonden i*- Deze hindernis is thans overwonnen. De heer Cor nells, policie-kommissaris te Dixmude, heeft zegt het Weekblad, een klein cn eenvoudig toestel uitgedacht om het licht der lanteerns op eenen bc- paelden tyd uil te dooven. De persoonen die hetzelve zouden willen kennen, mogen zich by den heer Cornells begeven. Donderdag heeft men te Luik een uitnemend m rkweerdig luchtvcrschynsel gezien. Rond 5 uer ’s avonds, een kwartuer voor zonondergang, zag tncit eensklaps een zeer schitterend licht, links de zon, op eenen afstand van verscheidene graden, achter cct'e liglewolk. Die glans scheen cene ton te zyn, gesluijcrd door de dampen van den luchtkriag, en men zou licni voor du zon genomen hebben, indien men dezelve niet Radde schitterend zien slaen, op het punt om onder tegaen. Gedurende verscheidene oogenblikkeii heeft men zoo twee schitterende zonnen gezien, nacst clk.icr staende. T Is de eerste niacl dat men dit luclilverschynse aentreft, dat zelden voorvalt in bergachtige streken, en dat stellig te wyten is aen de wcêrkaclsing der zonnestralen in de omringende wolken. Men leest in een blad van Luik Gedurende het regterlyk jaer zyn enkel 14 zaket aen den luikschen jury voorgelegd, en 21 pcrsoone'if 15 mannen, 4 vrouwen en 1 kind zyn voor het assi’1 hof verschenen. Acht dier persoonen zyn proken. De misdaden waerover dier persoonen regl stonden waren 3 kindermoorden, 1 muntvervalsching, 5 acnslaS1’ op de eerbaerheid, 3 dieften met bezwarende ol'|SWI' digheden, 2 schriflvervalschiiigeu. Vergelykl men de statistiek van dit jaer met der twee voorgacndo jaren, dan vindt men d^1 misdaden in onze provincie verminderen. Inderda*-' i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1863 | | pagina 4