Ingezonden Artikels. By voegsel aen het Advertentie-Blad van 5 October 1865. Nieuws van de week. a n- het tci- zal zael lad ival ken seft ton e le :ene oor- n to ver- ins- lo- er- ge- T- ?n in »r- let ak no Id, en !TS »n. en ire de net emend 5 uer ig men ton, en er ccn® luijerd ,u hem Jetclve int om likken I, nacst BURGERSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. Veurne, 28 September 18G5. Mynheer den Uitgever, Vetirne,drukk. van de wed. Ryckeboer en Zoou. met liet menschdom, zich aen de erkutt- :iishgc'’ oinstaf' die i niet kool- rncri- g uit- :r ge- ver- gheid cerns onge il ragt t het t niet en i'*- r Cor- - *cgt oestel an bc- .tzclvc heer chynscl treken, ng def taken sootieHf assisen- vryges- jnen IC vuldiglyk de witte rokskens, doet de beste krinolien uit, en kykt van den geheelen dag niet buiten het zal water gieten. Maendag avond lest, had Karei koud, wanneer hy zyn hoofd buiten het lokael van Rhetorika stak, en, een jongen ontwarende, zendt hy hem naer huis om zyn sloef mantelte halen. De jongen keert weder, overhandigt iels aen den knaep, die de gildeknmer binnen treed, en triomfantelyk en onder het alge meen gelach, aen Karei een paer sloffen of pantoffels komt ter hand te stellen, dat Vergote mocijelyk zou kunnen vullen. Ziet hier voor ’llest, een voorvalleke tusschen twee fransche gendarmen en een jager, in hetwelk de lachers zekerlyk langs de kant van eerstgenoemde niet zyn geweest. Onlangs zagen twee gendarmen, op hunnen ge- woonen logt in do omstreken van Amiens, inde verte een man met een geweer, die scheen zich aen hunne blikken te willen onttrekken. Aeustonds joegen de twee gendarmen hen na. Die zonderlinge jagt duerde ongeveer een kwart uers, zy dachten eindelyk de hand te leggen op den jager, die uitgeput scheen te zyn, toen deze eenen boomstam vallende, met de behendigheid van eeuen aep tot itt den top klom. Kom beneden riep een der gendarmen. Geen antwoord. Dé gendarmen zwoeren van daer niet te zullen vertrekken. Zonder ten minste ontroerd te wezen, haeldu de jager uit zyne tesch een stuk brood en begon te ontbylen. De verblufte gendarmen begonnen hun geduld te verliezen; doch het gedacht om eene zoo schoone vangst te verlaten, gaf hun alle hunne krachtdadigheid terug. Een hunner klom op den boom, en bereikte den jager, zonder dat deze zich scheen te verdedigen. In iiaem der wet, uw jagtverlof Die woorden sprekende, greep de gendarm triom fantelyk den jager by de kraeg. Deze haelde zyn jagt verlof rustig uit zyne portcfoelie. Maer het is in regel riep de gendarm woedend. Dat weel ik wel, bemerkte de andere kalm. VVaerom liept ge dan heen lieb ik u gedwongen my te volgen VVaerom klomt gy op dien boom? Heb ik u geheelen my achterna te klimmen? Ik kom hier alle, inorgenden ontbyten, dat is inyn vermaek. Maer ge moest het ons zeggen. Gy hadt daer niet naer gevraegd. AEN JUFFER HENRIETTE. Juffer Gy komt voor de eerste mael op de planken, dat is eene kloeke onderneming; gy hebt gespeeld eu men heeft u met geestdrift ontvangen; gy hebt gezongen en eik was er over verheugd. Zulk eenen byval is zeer vleijend voor een jong meisje, en moge dit u niet verblinden. In uw aderen vloeit het bloed van oudere spelers, die met eer op het toonecl gekomen zyn en de kunst, in eenen Imogen graed van vol maaktheid, beoefend hebben. Dus moet gy, door eigene verdiensten doen zien dat gy hunnen weerdig zyt. Om dit tu doen légt u ernstig aen het werk om kennis te maken met alle slach van rollen en van karakters, om wel de eigenaardigheid erin te vinden eu te kunnen ondervinden. Hoe schoon is het niet voor u eene rol te geven, waerin gy, met alle de ver ontwaardiging uwer zuivere ziel, de verachting of het mispryzelyk kan doen uitschynen van een laeg mcnsch of eene ondeugende zielhoe schoon is het niet do rol te spelen, waerin gy, niettegenstaende allo de strikken die u omringen, de eene of andere deugd te doen zegepralen wat stichting kunt gy daerby niet geven aen u zeer jonge aanhoorders, die met u hunne schoone jonge jaren, in vreugd, «pel en ver maek overgebragl hebben. Iléwel, zoo gy uwe taek. ernstig ter harte neemt, daer is hetgeen u te beurt valt. Dat is iuffelyk, groolsch, pryzensweerdig! mogo M.“* Faucoimier, die ons reeds zooveel bewyzen van kunde gegeven heeft, uwe geleidster worden. Moge gy, gelyk zy, in alle uwe rollen gelukken, dan wordt gy ook, gelyk zy, overal met eer en achting gekend; dan wordt gy ook, gelyk zy, het lievekind van Veurne, en dit is wel het schoonste bloempje dat een leer zuchtig en tooneclz ichtig meisje op haer hoofd kan stellen Moget gy lang de planken bewandelen, moget gy lang schoon blyvcii. schoon zingen en welspelen, moget de gulle vreugd, dat gy nu éénmael getoond hebt, eeuwig u byblyven, en dit nogwel tot roem van hel Veuruesch vlaeiusch toonecl. X. GEBOORTEN. den Carolus Coppens, zoon van Eduardus en van Marte Uecorte, V estenslraet. den 25. Gentilie Rielvelt, dochter van Henricus en van Anna Cambier, Duinkerkstraet. den 30. Arthur Claeyt, zoon van Franciscus en van Carolina Willems, grooie merkt. den 20. Marie Buyser, 2 maenaen en half. den 29. Jules Couzyn, 2 maenden. den 30. Justine Uanloortelboom, 2 maenden en half. den 1 October. Carolina Wullaert, werkstere. 44 jaren, geboren te Staden en woonenae te Feurne, huis- vrouw ran Carolus Kowi. TOONEELKUND1G FESTIVAL. Het is onnoodig nog te spreken over de dry stukken Hotse-Botse, Keizer Ka/el en Keel de Loods; do ver- tooning heeft hoogst gelukt; men heeft hartelyk gela chen; men heeft geweend; men heeft altyd toegejuigd een bewys van de groote acndachl der aenschouwèrs- men heeft alle de uitkomsten der spelers begroet’ men heeft hunne fraetje en ryke kleeding bewonderd’ men heeft aen de koeren, aen dc zangen, aen de symphonies gehandklapt; er was veel volk, alle de leden en eerleden der gilde aenwezig, een schoon ge zelschap, de schouwburg, met de decoratie, het licht de machienen kregen eenen hoerra; dc foiier is inge- huldigd geweest door een lekker glas uitzet, niet fraei gesprek over do kunst; en wat wilt men’ toch noch meer hebben!Maer wat lnen noodig heeft is te spreken :over de byzondcrc wyze op welke de spelers gehandeld hebben! de oefeningen hebben in alles overtroffen De heer Pinte, heeft in zyne twee rollen van Boer l'aneeken en Keel de Loods, getoond door zyn nalucrlyk en eenvoudig spel, foy (|0 groote meesters gestudeerd heeft en ze tracht nate- volgen; hy moge dienen tot voorbeeld aen alle do andere jongere liefhebbers! Wat eene welsprekend heid, wat eene bedaardheid, wat eene aanhouding in het geven van elke rol Mr. Cambien, in zyne rollen van Roeyers en Kyls, heeft twee deftige uitgangen gehad die het toonecl deden beven en die twee mees terstukken van uitgalmiug waren. In het overige heeft hy wel gepaard gegaen met vorigen heer P. beide twee broeders der hooge tooneelschoolDc heer Degrootc, by alle de mtuerlyke begaafdheden van zyne boertige rollen, vergeet soms maer één ding: liever min dan meer. Hy weel wel dat hy het lieve kind der liefhebbers is, maer hy moet hunne raed volgen. Mr. Quartier, itt zyne rol vau Clemens ea in die van Kiezer Karei, toont zich altyd en langsom beter: of eenvoudige boerenjongen, of fiere vorst. Mr. Wybo, in zyne rol van Beekman, schoon jong speelt niettemin wel een oude pachter. Om hem nop beier te hebben, hy moest zich nog ouder gebaren Mr. Du Breucq, jonge rol, speelt ze goed en met veel" tooneelkennis, hy moest meer spelen, om zich beter te kunnen oefenen. De jonge Poepeye, als knecht, toont dat hy iets bezit om later goede speler te worden. Do koristen verdienen allen lof en wy zien in hen de toekomst van ons toonecl; maer ook liever min dan meer! Om den lof van M.' Faucoimier te zeggen, weet dal ze geheel Belgie door speelt en overal even wel en dat zy hier, voor de eerste mael, door eene nieuwe liefhebster joffer Noyé, op de allergelukkigste wyze gedurende het regterlyk jaer 1861-62, zyn cr 20 laken voor hel hol onderworpen; gedurende 1861-62 stonden 17 zaken op de rol der assisen, en dit jaer enkel 14. Vergely kt men nu deze statistiek met die der assi senhoven van Braband, Henegouwen en Vlaanderen, dan vindt men dat cr in die provinciën in elke sessie byna zooveel zaken zyn als ineen geheel jaer in de provincie Luik. Wel is waer, men halsregt nog te Brussel, te Charleroi en te Brugge, lerwyl dit sedert •^Ojareti te Luik niet meer gebeurde. Sedert een zestal weken is do horlogie der stad gaen wandelen, en sedert dien welen do menschen hier noch ucr noch lyd meer. Slechts worden de werkuren nog geklopt, maer buiten dat, kan men nooit weten hoe lael het is. Men zal ons doen opmer ken dat byna iedereen hedendaags voorzien is van eene zakhorlogie. Dat ’s waer, maer eene zakhorlogic biedt niets aen dat officieel is en wanneer men geen horlogie op stadstoren heeft, kan men nooit juist op eetiu minuet naer weten, welk ucr men heeft, en ware het niet van du politic klok die *savonds luidt, ’no mcnsch zou niet weten wanneer hy moet naer huis gacn. Wanneer dc klokken naer Hoornen gacn, die bly- ven nooit maer een paer dagen uil, maer die horlogie, wanneer zy eens aen het reizen geraakt, weet van geen naer huis kceren. Nu laet ons hopen haer wel haast weder to zien. Zondag laatst had do opening van het tooneel- kundig festival plaats, door dc Rhetorika van Veurne. Morgen komen do Fonleinisten van Gent met een groot drama de Blinde, en het leelyk Spook! blyspel. Een aantal ingezetenen onzer stad hebben voor do tien vertooningun ingeschreven, en hel schynt dat do uitschryvende maclschappy van nu af reeds verze kerd is, hare kosten te kunnen dekken. Sedert dal du lyst der deelnemendu maetschappyen gekend is, hebben zich neg vyf der byzonderstc looneelkringcn van het land aangeboden. Dc feestkommissiu heeft dus besloten het festive! gedurende den winter 1864- 1865 voort to zetten en de thans te laet gekomen ge nootschappen alsdan beurtelings hunne stukken te laten opvoeren. Dit keur ik volkomen goed. Op deze wyzozal men het er allengskens op aen brengen, van allen jare, gedurende den winter, ccnu reeks vlaum- schc vcrlooningen to hebben. Zeventien parochiën kermis heeft niet veel gelukt dit jaer. Een overvloedige regen, heeft ze komen ver hinderen en dc menschen to huis houden. Nogthans du donderdag zyn er nog vele kermisgasten naer Adinkerkc getrokken. Hoe veel netlu kleedjes zyn by deze kermis niet bedorven geweest! Hoe veel witte rokskens die 's middags versch uit du kas waren ge kropen en aldus over do krinolien gehangen, zyn ’s avonds beslykt eu besmuurdl naer huis weder gekeerd Aon do menschen die geern naer dc kermis gaen, en soms bevreesd zyn als dc lucht overtrokken is van door eene goede regenvlaag begeleid te worden, wil ik een eenvoudig middel ter hand stellen, om tc weten of het in den namiddag zal regen of niet. Door eenvoudig wil ik verstaen een middel dat aen allo de beurzen toereikend is, een middel dat do armste werkman zoo wel als de rykste groudeigenacr zich kan verschaffen. Dit zy gezegd, zonder hinder aen du baromxterkoopmans to willen toebrengen. Dit eenvoudig middel is gevonden door een onzer vrienden, de zcdigsle jongen van du wereld, en die my, by hel bekendmaken van zyne ontdekking, heeft doen beloven zyuen nacm aen het publyk niet to laten kennen. Aen diu belofte wil ik volkomen, maer daer ik niet wil dat in du verlichte negentiende eeuw, in deze eeuw van uitvindingen, in de eeuw der spoor wegen en telegrafen, der gaz en stooomschepen, der petroolulio en draineerbuizen, daer ik niet wil, zeg ik, dat eenen uitvinder in liet donker blyve, dat eenen wezenlykon weldoener van zich in do schaduwe plaatste en tenis zyns uvonnaesten onltrekke, zal ik regtuit zeg gen dat hy eenen hond heeft die Vos heet en die zeer wel de mostaerdinolen kan doen drarijen. Die nieuwsoortige barometer, lieve lezer, ik wil u niet langer ongeduldig laten, het is hetgeen men tot Veurno gemeenelyk noemt hoester- of zoetepek. Gy lachtja maer, dat is zoo belachelyk niet als gy het wel mogt denken. Gy hebt by voorbeeld dergelyken stok zoetepek in uw huis, wanneer het droog weder zal aenhoudon, dan is hy zoo hard als een stuk koud yzer. Wanneer het op regen staet, dan is hy zacht gelyk ecu portie bru en gy moogt zeker zyn van, wanneer gy het ge- waegd eene wandeling te doen als u zoetepek zich in dergelyken toestand bevind, met eeno natte kazak naer huis te komen. Deze barometer heeft maer dit verschil met den ouden, ’tis dat hy altyd nauwkeurig is. Zoo lievu lezers en lezeressen, koopt een stok zoete pek, en als het tu Adinkerke, Bulscamp of Coxyde kermis is, gaet dien barometer te rade, wanneer ht reuen aenduidt. stront uwe beste frak en broek af Zondag lactst zei ik aen myne Marie: alle zon- dagen drinken wy van *s namiddags lol ’s midder- nachts, wy verleuren veel geld, wy zyn zat en wy zyn’smaendags altyd ziek. Willen wy ineens dat geld gaen verteeren in hel theater? Zoo gezeid, zoo gedaen, en wy namen elk eene derde plaetsts en wy rus ten ons legen dc laetste kolun op ons gemak. Hetgeen wy daer zagen was waerlyk schoon. Voorwaer eene schoone kompagnie menschen en al treffelyk volk. Wy zagen grappen, poetsen en hoorden velu sprookjes, die ons deden lachen. Ik vond daer veel vermaek in en nam voor van alle dc verloouingen bytewoonen die cr zullen gegeven worden. Ik voeldo dal het toch buter was in een aengenaem gezelschap tu zyn dan in eene kroeg tu zitten drinken, dat het eene de mensch verhoogt, vergroot, vcrhecrlykt, en het andere hem gelyk maekl aen de zcdelooze dieren, en hem zoo vernedert dal hy beschacmd moet zyn voor zichzelve. Maer, toen ik uitging om ecu kapper bier te drinken, hoe groot was myne verwon dering van daer een zestal jongelingen te vinden die, in plants van een tooneelfeest te gaen bywoonen, hun vergenoegen met bovenmaat tc drinken, te luid te zingen, te schreeuwen en te tieren. Ik was veront waardigd van, in den lyd dat men dry theaterstukjes gaf, wel opgevoede jongelingen, uit de borgersklas, te zien meer half bedronken dan nuchter! al wat ik kon doen om my dat uitteleggen was dat het trig Adinkerkkermis was en dal zy er te veel de herbergen bezocht hadden, iets dal zeker, in het toekomende niet meer zal gebeuren, want als zulke jongelingen, die pas uit de schoot komen, geene letterkundige oefeningen bywoonen, voor wie moet men dan ver- tooningen geven Ik hoop van die heertjes wel morgen, in den schouwburg te vinden, en het zal my plezier doen als ik zal vernemen dat zy, gelyk ik, ook bekeurd zyn. Mynheer, Uw ootmoedigen dienaer, JAN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1863 | | pagina 5