s. Iles I FE, Nieuws van de week. Veurne, 19 December. i. <ER - llct aengekondigd bézoek in onze stad, Van den heer Gouverneur Vrarnbbut, heeft verleden zondag plaets gehad. Dit bezoek had byzonderlyk voor doel eene vertooning van ons tooneelkundig festival by te won nen. Het was dus echt vlaemsch, echt volkslievend. De heer Gouverneur is hier, met den trein van elf tier’sniorgénds, in onze statie- plaels aengekomen, waer de Burgemeester hem met zyne équipage gala afwachtte. Na eenige verfrisschingen ten huize van den heer Behaeghei genomen te hebben, is het hoofd der 1‘rovintie de ontdekte ar- kaden binnen het justitie paleis gaen be zichtigen. Hy vond er den heer greiïier Vandevelde, die lang met hem over dit prachtwerk en over andere zaken heeft gesproken. Van daer heeft hy zich begeven nacr de Stadsbibliotheek, waer hy met onzen ver- dienstelykenarchivist een belangryk onder houd heeft gehad. De heer Gouverneur vernam er met de grootste verwondering dat, reeds in 1846, wanneer er, om zoo te zeggen, niet eene volksboekzael in België bestond, Mr. Ronse, met geringe hulpmid- delen, het heeft durven wagen eene volks boekzael tot stand te brengen, en dat het betrachte doel van den beginne af vol komen werd bereikt. Tot een bewys hoe veel hiér gelezen wordt, dienen de registers van inschryving der ontleende boeken. Dat de heer Ronse welverdiende gélukwen- schingcn ontving voor zyiie hóogprysbare poogingen zal aen niemand vreemd voor komen. Van het Stadhuis, begaf zich de heer Gouverneur naer het Gévangenhuis en heeft er ten minste eene groole half ucr doorgebragl. c? Vervolgens werd hem het middagmael by den heer Burgemeester aengeboden, waer ook de heeren Degrave, schepen Ollevièr, advokaet De Kernver en andere legenwoordig waren. Het bezoek des heere Gouverneur had de stad in eene buitengewoone beweging gcbragl. Vreemdelingen in menigte, te voet, te paerd, per ryluig, per yzcren weg, kwamen van alle gewesten op om de ver- looning by te woonen; het pompierskorps was onder de wapens in groote houding, en het genootschap van S.“ Cecilia ver eerde den heer Vrambont, als minnaer en voorstander van schoone kunsten, met eene yoorlreffclyke serenade. De heer Gou verneur was over dit laelste' huldebcwys diep getroffen en bedankte persoonlyk de Leden, kapitein Bieswal en direkteur Van Herzeele, in woorden vol hart en gevoel. ’s Avonds speelde de Wynyaerd van Brus sel, en onze schouwburg was meer dan eivol, ja, meer dan twee honderd ingang- kaerlcn zyn moeten geweigerd worden. Wanneer de hooggeplaatste bezoeker in de voor hem behoudene logie trad, ont- stonden er luidruchtige blyken van alge- mcene voldoening. Hoede vertooning is afgcloopcn, zalmen verder in ons blad aen treffen. Dal het ons genoeg zy te zeggen dat de heer Gouverneur over alles zeer voldaen scheen en buiten gewoon vriendelyk is geweest jegeus de Veurnesche heeren en dames die hem om ringden in hel byzonder, en jegens de aen- schouwers en de looneelminnaren in het algemeen. Deze laetste door hel welspre kend woord van den talentvöllen hoofdman Leplae, bedankten den heer Gouverneur in het publyk, over zyne aenmoediging, over zyn regt vaderlandsch gedrag. De vertooning van zondag, zal nog lang, met genoegen en fierheid, door de Veur- naren worden herdacht, liet bezoek van 15 dezer, zal in de annalen geboekt staen, alseene schooneen belangrykegebeurtenis. Eere aen Onzen Gouverneur, Eere aen onzen Burgemeester. POLITIEK OVERZICHT. Het fransch gouvernement heeft dynsdag eene dubbele kiesncdérlacggeleden. zy,ic kandidaten zyn gevallen in de kiezingen te Parys eii le Dijon. De boeien Pclletan en Magnih, kandidaten der oppositie, zyn ge kozen. Terwyl de bevolking van Parys naer de kiezing ging welke den heer Pclletan zvnen zetel in het wetgevend korps moest weder- geven, kreeg hel wetgevend korps niededceling van hel wetsontwerp op de léening van 500 inilliocnen en begon de semiet de diskussie van het adres in ant woord op Napoleons troonrede. Wy hebben volgens de Patrie van Parys, gesproken van den omzendbrief dien de heer Drouyn de l.hnys aen de diploma tische agenten van ITankryk inden vreemde heeft gezonden. Doch wat aengaet den waerschynlyken uitslag van die pooging, wy twyfeien of er wel iels zal van komen. Men gelooft met eenige reden dat Ooslen- ryk, de nieuwe uitnoodiging voorkomende die Napoleon aen de mogendheden zal doen, reeds te Parys de redenen heeft laten welen wacrom hel de uitnoodiging niet zal activeerden. Uit Warschau vernemen wy dat gcncracl von Berg hel koningryk Polen verdeeld heeft in elf krygskringen, waer van elk onder oenen genefacl metvolmagten is ge- plaetst. Ook is er kwestie van eene nieuwe pooging tot eene moskovietschc conscrip tie in Polen. De contcmporanco denkt le welen dat de oud-koning van Napels c.i de oud-groot- hertog van Toskanen, alhoewel zy geenen brief van uitnoodiging voor hel kongres hebben gekregen, aen den keizer der Fran- schen óenen hoffelyken brief hebben ge stoord, vergezeld door meer dan 1,600 dokumenten. Zy roepen de aendacht van don keizer in op den toestand van Beide Sicilian en van Toskane, minneren aen Napoleon III plcglige beloften en vragen hem ten slotte hunnen voorspreker te wil len zyn op do VórStenverccniging, die te Parys moet gehouden worden. 07^ De persoonen die een abonnement nemen op het ADVEBTENTIE-BLAD, zul len van heden af tot I January 186i, het blad gratis ontvangen. Doclat, Og IO pl»»* cri- fr. rJ I (fat ran e trop te d« iiiènio ;r un léanh les. troi»( anvicr aux <1° n do ver- ig van ii, etc. ren ge- Ja rol u» le Pol- md (fa Yper, hebben iiiddcn irieveo ndelyk iiten ut den genaer ii.* 1. De kiezing van Brugge moet plaets hebben in de maend te rekenen van 12 december, dag dir ver nietiging van do kiezingen der maend juny. Meermaels gebeurt het dat letterkundige of artistieke riiaetscliappycn zich tot het departement van binnenlandscho zaken wenden, ten einde eene vermindering van transport te bekomen, langs de spoorwegen van den Staet, om deel te gaen nemen aen oenen pryskamp of plegtigheid, door de een of andere maelschappy uitgeschreven. Men meent te moeten opmerken dat al de vragen betrekkelyk de spoorwegen van den Staet, uitsluilelyk aen het depar tement van openbare werken, regtstreeks moeten toegestuerd worden. De minister van binnenlandsche zaken vraegt in zyn budjel voor 1804 een nieuw krediet van 150,000 fr. voor bouwen en meubleren van school lokalen; maer reeds heeft het gouvernement jegens de gemeenten verbiudtenissen moeten aengaen, tot het bedrag dier som. Langs eenen anderen kant is liet derde millioen, door de wet van 14 maert i803 verleend, verteerd. Het gouvernement is voornemens een nieuw bui tengewoon krediet te vragen om te voorzien inde ontoereikendheid der plaetselyke hulpmiddelen en der provinciale allocation, toepasselyk op de school gebouwen. De sultan beeft er in toögestemd dat te Smyrna I Er is ievers op ceno schouw van een huis van een myner gebeuren een wyndwyzer, neen, het is eigenl ijk geen windwyzer,’t is zoo «ene machien in zink die altyd ronddraeid volgens den wind en die den rook belet weder in de schouw geslagen te worden. Ilé wel, dat machien, by het minste windetje, komt in beweging en geeft ons twee noten van de fluit, ja maer altyd do zelfde twee noten, ré rol, zoo dat dit uitnemend vervelend voorkomt, ’t Is gelyk uif welk een gewest do wind komen moge: rif sof, ré sol, en dit tien duizend keeren op eenen dag; en als, het tempeest dan is het een lawyt dat men het tot t’ein- den de stad hooren kan. Niet dat ik de toonen der fluit niet bemin, vooral als men op de fluit kan spelen gelyk inynen vriend Van Troostcnbcrghe, maer daer altyd die zelfde twee noten ré sol, o kyk! het is om er razend van te worden 1 Gebeur, wien gy ook zyn moge, strykt om de liefde Gods wat olie of keersseroet aen die windwyzer, en ik zal den patroon der hoveniers smeken, dat hy voor u zyne voorspraek gebrutkc en u allen jare rapen schenke gelyk kanonballen van 48, kolen gelyk schakos van de garde civiek van ’t jaer dertig, en ajuinen gelyk eene kosters bonnette. Zal myn gebeur aen zulke hartroerende bede kun nen weerstaen Ik geloof het niet en ik koester do hoop dat de schouw welhaest hare ré sol, zal aglet1- laten. eene katholyke kathedraal- kerk gebouwd worde. Een dagblad van Malaga meldt dat eene vrouw van die stad, op een dag van vyf levende kinderen is bevallen. De Deserc/ News verhaclt volgenderwyzc eene beerenjagt, die plaets heeft gehad te Providence, graafschap Cache, grondgebied Nevada Men had eenen strik gespannen om eenen grooten beer te vangen, die sedert eenigen tyd de maïsvelden der gebuorte’s nacht, bezocht. Zekeren avond viel het dier inden strik: maer een zyner poolen enkel was vast, en van dan af was het doel maer onvolledig bereikt. 1)c beer liep weg met den hem gespannen strik. De jager Rice aerzelde niet; vergezeld door twee of dry’ vrienden, vervolgde hy den beer en vond hem op de boorden der Loganrivier. De beer werd ge troffen door eeti eerste geweerschot t, doch viel niet. Woedend gemaekt door zyne wonde, endoor den strik dien hy niedesleurde, keerde de beer zich om en schoot toe op zyne vyanden. De voorste jager week, door die beweging stond do volgende, de heer William Dees tegenover den beer. Er ontstond eene worsteling, en de man werd buiten kennis ten gronde geworpen. Dry of vier geweer schoten troffen den beer, maer zonder goeden uitslag. De wapens waren ontladen, en de jagers verlieten het terrein; de beer zelf verwyderde zich, en Wii’inn Dees werd naer hnis gebragt. ’s Anderdage inaekte men toebereidselen om de jagt te hernemen. 12 of 13 mannen, eenigen ongewapend, anderen met revolvers, gingen op weg. De beer was niet verre. Weinig gewoon aen dergr- lykejagt, begonnen de jagers zich in verdediging to stellen. Met dit doel klommen eenigen op boomen en anderen stelden zich ergens in hinderlaag. Twee mannen die niet snel genoeg konden klimmen ziende dat de beer hen op de hielen was, stomlen^tii en vuerden op het beest als het voorby hen kwam, liet was voor zekeren Alphons Harmon dat de beer bleef staen. Bereid om tc vuren legt Harmon aen, trekt den haen over.., het schot gaet niet af. De bcer stelt zich op zyne achterste poolen, grypl Harmon vast, ver scheurt hem met zyne klauwen; maer op dit oogtrn- blik nadert do andere man, stelt den loop van het geweer in het oor van den beer.... het schot gaet niet af. Harmon verlatende, wendt de beer zich nacr zvnen nieuwen aenvaller, en gaet hem verscheuren. Doch Henry Gates heeft het gevaar gezien; hy snelt toe, lost zyn geweer in het lyf van het schrikkelyk dier. Ongelukkelyk was dit geweer met zaed geladen. De beer wendt zich om en stort op Gazes. Deze was bereid; zyn tweede schot treft den beer in de muil, verbryzelt hem het kaekbeen, maer velt hem nog niet neder. De beer vat Gates by de beenen en plooit hem als een riet. De kreten van al die mannen, gewond en dood van schrik en pyn, doen de anderen toesnellen, dry of vier geweerschoten worden nog gelost; het beest valt niet. Eindelyk nadert William Dees, die don vorigen dag zoo erg gewond werd, en op het oogenblik dat do ongelukkige Gates het bewuszyn verloor, drukte hy zyn geweer nevens het oor van den beer un ver- bryzelde hom den schedel. Daermcde was het gevecht gcdacn. De gewonden werden teruggebragt naer Ira Rice. Zes dagen nadien gaf Gates den laetston snik; wat Harmon betreft, alhoewel erg gewond, men hoopt hem te redden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1863 | | pagina 3