Veurne, 25 July. TOESTAND DER PARTYEN. Nieuvvs van de week. J Provincie Antwerpen. Men heeft tydingen uit New-York, van 9 july. De Zuiderlingen, ten getallevan dertig duizend, hebben de stad Frederich, ir Maryland, ten Noorden van den Potomac, bezet. Zy zyn aengevoerd door Ewel en Brecken ridge. Provincie Oost-Vlaenderen. F. II. van den Brouckc' Terbecq. Provincie Wesl-Vlaenderen. POLITIEK OVERZICHT. By de onderhandelingcndie op hot punt staen le VVeenen aengeknoopl te worden tusschcn de gcvolmagligdcn van Dcnemark en die der twee groole duilsche mogend heden, zou het wel kunnen gebeuren dat de thans placls grypende vorstelyke byeen- komslen lot eene spoedige oplossing van hel vraegstuk bydragen. Zoo denkt men ten minste le Parys over de reis van koning Leopold naer Vichy, en over die van her tog Jan van Gluksburg, broeder van koning Kristiaen. Deze laclste is thans op terug reis naer Kopenhagen, en men denkt dal hy drager is van de voorwaerden, aen welke Óostonryk en Pruissen de vrede aen Denemark willen verleenen. Men denkt dat die voorwaerden zyn: de afstand van Sleeswyk-llolstein; degrenslyn van Apenrade naer Tondern zou verleend worden, mits Denemark ook van het her togdom Lauenburg afziet. Maer wie zal men tot vorst over de vry- gemaekte hertogdommen aenstellen? De hertog van Augustenburg of de groothertog van Oldenburg? Het oostenryksch gouver nement heeft den 8 july eenen omzendbrief aen al de bondstaten gezonden, om hen aen te raden aen den Bondsraed de zorg over te laten om na rype overweging tus- schen de twee pretendenten te kiezen. Het kabinet van Berlyn heeft zyne inzichten nog niet bekend gemaekt, doch men denkt dat het voordeel zal willen trekken uit zyne behaelde overwinningen, en zal werken, opdat de nieuwe vorst der hertogdommen leenheer der pruissische kroon zou zyn; doch Oostenryk zou hier tegen opkomen en by den Bondsraed werken om dit slacb van pruissische inpalming te beletten. Santenspraek tusschen twee vrienden ran den heer Jules De Smedt. De hoeren 1 Berg- J I H. J. C. G. 1 i Leuven. Beckman. J. J. Landeloo». F. Schollaerl. Delcour. Nyvel. C. G. Snoy. C. H. H. H. A. A. L. L. de Fré. C. de Rongé. L. Goblet. J. I.. Guillery. I. . Hymans. A. Jamar. A. Orts. P. V. Pirson. E. J. Prévinaire. P. Van Humbeeck. J. G. van Volxeiu. L. J. C. J J. 1. C. E. G. J E fl C II C s tot Nicuport, de zeebaden al- l)e konservatenrs zyn donker hunno veri •el»—"i penllyk Antwerpen. De heeren V. Jacobs. J. Delaet. C. Dhanc de Steenhuyze. Hayex. Graef Dubois. Mechelen. J. F. Notelteira. Graef d’Urscl. Van den Branden-de Heetk Turnhout. J. J. Coomans. do Mcrode-Westerloo. A. Nothomb. Provincie Brabant. 10 Representanten, in 1867 aftredende. Ürunel. Donderdag had er een feest plaet ter gelegenheid der installatie van da’er. Mr. Jules die, in woorden, ióó bekommerd is met Nieuporls welvaert en voorspoed, was er niet te zien. Zou hy misschien gedacht hebben dat zyn haring dacr niet broedde? Het is niet onbelaugryk thans eene volledige ly’1 af te kondigen van de samenstelling der kamer o? op het oogenblik harcr ontbinding xicl hier du ly’1 der volksvertegenwoordigers, met aenduiding der gezindheid tot welke zy behooren: 11 Representanten in 1867 aftredende. liskisztoi. Bs«tsmtdi. De eerste openlyke vergadering dat do konserva- teers gehouden hebben, heeft op eenen v rydag plaels gehad. Mr. Jules, 't is slecht teckel*. soonen in den Rooden Leeuw vergaderd hebben. Kan het licht hun maer niet verblinden I... G. J. Nelis. Le Hardy de Beaulieu. Mascart. 20 representanten, in 1865 aftredende. Aeltt. C. Cutnoul (overleden). J. G. do Naeyer. do Rudder de te Lokore"- Audenaerde. J. S. Magherman. L. J. Thienpont. T. van der Donckt. Eecloo. J. Kcrvyn de I.ettenliove- Gent. De Kerchovc-Deliiuon. de Baets. E. Jacquemyns. E. Coppeni-Bove. E. Vandenpeereboom. P C. Kervyn-de Volkaersbek J. Vanderstichelen. Sr. Nikolae». F. Janssens. E. J. van Overloop S F. Verwilgen. Dendcrmonde. P. de Decker. C. Vermeira. 16 representanten, in 1867 aftredend». Brugge. G. Soenens. A. Visart. E. Declcrcq-Jnlien. Kortryk. fi. P. do Haerne. II. Duinortier. P. A. Tack. Dixmude. M. C. de Coninck. Feurne. M. J. de Smedt. Oottend». KIESKRONYK. De heeren Splingard, ingenieur, Lacroix, gemeen teraadslid, cn Jules Tariier, professor by du hooge- school van Brussel, stellen zich in du houfdstad voor als kandidaten by de aenslai ndc kiexingen. To Aclst zal de heer Cuinont, zoon, zich op den rang sollen om zynen vader te vervangen. Te Dendcrmonde en te Eecloo zal er waerschynlyk Te Dendcrmonde en te Eecloo zal geene worsteling placls grypen. Men verzekert dat de liberalen van Audenaerde voornemens zyn kandidaten voor le dragen. Men verzekert ook dat do liberalen te Namen zul len voordragen de heeren Lecocq, Lemaire en Leliè- vre, en dal zy den heer Monchenr niet zullen be- stryden. De kandidact der liberale dcnkwyze, diu le Ypcrcn tegenover den lieer Van Renyngbc zal optreden, is den heer Van den Bogaerde. De lieer Jozef Lebeau stelt zich le Hoei op den rang niet meer om voor de kamer herkozen le worden. Men zegt dal de heer advokael Giroul in zyne plaets zal optreden. De kalliolyketi zullen op nieuw du kan didatuur ondersteunen van den heer de Licdekerke dePailhc, die by de laetstc Liezing mislukte. Men spreekt van de bestryding der kandidatuur van den heer de Macar. De Meute meldt dat de lieer Pely do Gruno dekan- didaet der katholykc party to Marche is. Te Batznach is do kandidatuur van dun hoer Berger legen die van den beur Van Hoorde voortaen officieel. Ferdinand. Maer Felix hoc is hel mogelyk dat gy werkt voor do liberalen? Jules is immers uw vriend. Fe/Az. Voorzeker is Jules myn vriend, en ik heb groot spyl dat wy, in zake van politieke gezindheid, zoo hemelsbreed van gedachten verschillen. Ferdinand. Maer uw gedrag moei aen Jules ver driet aen doen. Felix. Hel is wel mogclyk. Maer zyn gedrag doet iny ook verdriet aen; en hel is waerlyk le bejam meren dat Jules zich alzoo lael misleiden. Ferdinand, in uwe plaels zou ik toch legen hem niet willen werken. Felix. Gy weel niet wal gy zegt, Ferdinand. Gy hebt deze zaek niet genoeg overpeisd, niet genoeg door grond. Volgens inyne innige overtuiging moet ik werken tegen zyne strekkingen, moei ik de kleri kale party bevechten; hel is eene pligt. Ferdinand Eene pligt? Felix. Ja, eene pligt- En, om u dil klaer le bewyzen, zal ik eene vergelykenis maken. Veronderstel dal een naburig land ons schoon, ge lukkig en vry Belgic wil inpalmen, wil annexeren. Veronderstel dat eene vierde der Belgen deze inzich ten ondersteunen, en dal de drio andere vierden al doen wal mogelyk is, om de annexie te beletten. Veronderstel dal myn eigen vader, ik zeg myn eigen vader, in de overtuiging verkeere dal de annexie voor de Belgen voordeelig zy; zou ik, ik die van geene annexie hooren wil, en die myn bloed zou vergieten voor hel duerbaer vaderland, zou ik, omdat myn vader annexionnist is, moeten ophouden myn vader land le beminnen, voor myn vaderland teslryden 1 Ferdinand. Neen, want uw vader zou dwalen; en, indien er kwestie was ons lieve Belgic in le palmen, zoudl gy my in uwe rangen vinden. Felix. Eli wel, Jules handelt ook niet vadcrlandsch; Jules lael zich misleiden, herhael ik; Jules leent du hand aen mannen die,om meester te zyn, van morgen af hun land zouden verknopen; Jules ondersteunt eene party die, onder bedriegelyke voorwendsels, een de< 1 der lasten zou doen dienen om hare kopstukken te verryken, en die nieuwe lasten zou stemmen om nog 215 inilioenen aen nuttelooze forlifikalie-werken te Antwerpen te besteden; Jules behoort toe aen de revolutionnaire bende, die opstacl tegen do wetten, en nog onlangs dc Kamer hoeft gedeserteerd, omdat de meerderheid, ik zeg do meerderheid, niet wilde dansen gclyk zy schuifelt en alzoo den koning ge dwongen heeft de Kamer le ontbinden en het land in rep en roer te brengen. Feidinand. Dat is waer, Felix. Ik ook kan Jules niet goedkeuren. Hy handelt le liglzinnig. Waarom zoo sterk t-'gen de liberalen zyn? Het land is aen de liberalen veel, zeer veel verschuldigd. Felix. Oneindig vee1zyne vrede, .zyn bcstacn Feidinand. En Vlaenderen zynen bloei. Ik heb Vlaenderen gezien onder het katholiek ministerie, in dc jaren veertig. Vlaenderen was dan geteisterd door armoede, kwade ziekten en honger snood. Ik heb Vlaenderen zien redden door hel libe- rae! ministerie Rogier; ik heb liet lot het leven zien terug komen door hel invoeren van nieuwe nyver- heden, door het slichten van leerwerkhuizen en fa brieken. Ik heb ons arrondissement, nogmaels door het toedoen der liberalen, zien opbeuren en zien ver ryken, en dal wel door hel bouwen van scholen, pas- toryen, publieke pompen, enz. door hel leggen van zand en steenwegen, die Veurne-Ambachl als in een ander land hebben herschapen. Ja, ik mout in consciëntie bekennen, en ik heb dit ondervonden in T groot gclyk in 't klein, dat de libe ralen betere bestiieiders zyn dan de klerikalen. Felix. Ongelwyfeld. De klerikalen hebben door- gaens altyd liever hunne eigene zaken te bevoordee- ligeti dan die van het land, dat is gekend, zy houden veel meer van hunne eigene positie te zien verbeteren, dan het land le zien verryken door wegen en vaerten, stipelplaetsen en fabrieken. Ferdinand. Inderdaed, ’lis zoo. Felix. Ik hoop dat gy my in het vervolg zoo zwart niet meer zult bekyken wanneer ik tegen vriend J iles werk Feidinand. Neen. En van heden af, Jules mag er van zeggen wat hy wil, werk ik ook voorden libe ralen kandidact. Wat zullen ze nog al uitmeten', zegt Mr. Josephus Judokus, ze durven tension eenen kandidact tegen myn troetelkind stellen! Zou ik tensten myne al mogendheid kwyt geraken -i moede van 's avonds inden gadcringen in partikuliere huizen honden, z’hebbcn daermede te slecht gevaren. Ze aaen uu opentlvk e'. by klaren dage werken, ’fis daerom dat xy g>sler n,ot 20 ap^qq^P'’0!*111 P-r' Gister heeft eene vergadering van de aenhangers der loopers-party plaels gehad. Zy was gepresideerd door Mr. Josephus Judokus Placidius Liep. J. A. van Iiegbem. Routtelaere. B. Dumorticr. A. Rodenbaoh. Thitll. G. de Meulenaera. P. Le Bailly d. Till»*1"' Het schyntdat in eene grootc vergadering van rog gen, terbutten wyling, enz. die onlangs op den Braek- bank plaels had, er besloten is geweest een adres aen Mr. Jules Dc Smedt toe te sturen, om hem le bedan ken over de zorg die hy gehad heeft om de premie op de vischvangst van 71500 frs. te doen verminderen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 2