JÏ V A N V E R X E AUGUST BEIIAEGIIEL, s| I II '1 I I s I I Veurne, 6 Augusly. K I EZ I N G ■f 1 De opinie vim alle stielen. Aen de boeren. ftl.’ AUGUST BEHAEGHEL, BURGEMEESTER VAN VEURNE. Aen Nieuport. Aen Veurne. $3/ August Behaeghel. Welke is de kwestie ■I N.r 1015. JAER, r hel hoofd KANDIDAET der Vaderlandsminnende Kiezers van liet arrondissement Veurne, Mynheer BURGEMEESTER TE VEURNE. 58. ZATERDAG 6 AUGUSTY 18Ö4. Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke Een Nummer, en een Daer stond op de merkt een hoop volk byeen Er was natuerlyk spraek over de kie- zingen. De cene sprak zoo en de andere zoo. Eindelyk nam er een gezeten burger het woord. Voor my, zegde hy, ik heb my nooit met geen politiek bemoeid. Maer gy pach ter, ging hy voort, zich tol eenen gegoeden landbouwer wendende, wat zondt gy doen indien uw knecht op ’tveld was met peer- den en ploegen en in plaels van te werken zynen arbeid liet slaen, de peerden liet op de loop gaen en de ploeg in stukken ver- bryzelen, wat zoudt gy met dien knecht acnvangen? Hy zou wat gauw zynen congé krygen antwoordde de landman. En gy schipper, hernam hy, eenen tweeden aensprekende, als gy nu eens met uw schip voor eene brug lag, dat de ly sterk was, de koorden gespannen stonden, endat op dit oogenblik uwe schippersgast uit het schip sprong en met zyne armen overeen op den boord gingstaen, wat zoudtgy doen? Ik, schreeuwde de schipper, hy zou zich mogen weg maken of ik brak hem de boenen Baes Jan, sprak by weder, gy hebt eene herbergen ’tis haesl kermis; dan houdt gy spel, daer is volk met de rnagt en gy hebt uw handen vol tot boven uw ooreii; wat zoudt gy zeggen als uwe garcon dien dag koosoin uil zwieren gaen enu lietstaen met en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. Supplement op half blad, per week. Een volksvertegenwoordiger dcrloopers- parly hqeft gezegd: al moesten wij den honing dwingen zijne kroon neer te leggen; al moesten wy in den burgeroorlog treden; al moesten wy zelfs door de republiek gaen, toch zullen en willen wy acn ’l hoofd zijn. Wal zegt gy daervan, pachters? wat zegt gy daervan landbouwers? Gyziet dal alle middelen hun goed zyn, om tot hun doel te geraken. Al moesten er by duizende lyken de velden bedekken, wat geeft hun dal, als zy maer regeeren. Al moesten er stroomen bloed vergoten worden, wat geeft hun dat, als ze maer aen 1 hoofd zyn. Al moesten zy onzen geliefden en ge- dchlen Honing, die zckerlyk wel de beste monark is dat een land ooit bezeten heeft; ;d moesten zy hem die ons dry en dertig jaren vrede en rust heeft geschonken, al ’noesten zy hem dwingen ons te verlaten, 7y zouden hem wegjagen om aen hel hoofd tG kunnen zyn. Landbouwers, pachters, kiezers van den buiten, hebt gy uwen vader nog hooren spreken van de jaren 90? .Herinnert gy u nog dat in die ongeluk kige jaren, uwen vader moest vlugten met "We moeder, endat zy in hunne vlugt de °°genomwendende, hunne hofstede, hunne Woonst, in brand zagen slaen? Herinnert gy u nog dat zy op hunne 'Ligt, hunnen akker, hunne broodwin- "*ng. hun bestaenmiddel, door woeste soldaten of wilde oproerlingen verwoest, voorby trokken, geruineerd en niet weten de hoe zy ’s anderdags aen den geraken? He wel pachters, landbouwers, kiezers van den buiten, waer de katholyke party Pos wilt slepen is in eenen dergelyken bestand. Waer de deserteurs party wilt zyn is in '•en tyj van ophoer en troebels, want in b'oehel water visschen is goed, zegtzy. Maer gy zult hun beletten mede te hel pen aen de vermorzeling van ons schoon landeken waer wy zoo vele jaren rust en geluk hebben genoten. Daerom moet gy op 11 dezer stemmen voor mannen van rust en vrede; Daerom moet gy stemmen voor Voor u, kiezers van Nieuport, achten wy het overbodig nog verder de oneindige voordeelen op te sommen welke gy in het kiezen van Mr. Behaeghel als volksverte- genwoordiger vinden zult. Den voorlref- felyken omzendbrief door uwen achtbaren burgemeester onderteekend, heeft op eene schitterende wyze deze voordoden doen uitsehynen; ook zal gansch Nieuport, gelyk één man, op 11 dezer, ter stembus treden en voor onzen kandidaet, den heer Aug. BEIIAEGIIEL, stemmen. En gy, onze medeburgers, en gy inwoo- ners van Veurne, gy zult ook cenpariglyk voor onzen Burgemeester stemmen, want gy zult ook beseffen welke gunsten aen eene stad, die haren eersten magistraet voor volksvertegenwoordiger heeft, kunnen verleend worden. Roe veel staet er niet voor onze stad te doen Onze openbare gebouwen vragen drin gende herstellingen: zal Mr. Jules De Smedt, er subsidien voor bekomen, hy die de ka mer gedeserteerd heeft, op het oogenblik van het budjet van openbare werken te stemmen? Zal hy eene toelaeg bekomen voor het herstellen onzer schoone S.1* Walburga kerk, die sedert eenigen lyd door het toe doen van onzen achtbaren Burgemeester, monument is vetklaerd? Ziet eens welke oneindige voordeelen Dixmnde bekwam met Mr. De Breyne, Oostende met Mr. Van Jseghem, Yper met Mr. Van den Peereboom, ea andere en andere steden die bunnen eersten magis- i traet naer de kamer, ter verdediging hun- ner regten en intresten, gezonden hebben, den kost zou- i Te lang hebben wy van deze voordeelen I uitgesloten geweest; te lang zyn onze intres ten verwaerloosd, daer zy toevertrouwd waren, aen eenen jongeling magteloos om ze voor te staen. ’t is daerom dus, mede burgers, dat gy op 11 dezer, allen zult stemmen voor onzen Burgemeester, voor i Geheel de kwestie is van te weten of Mr. Behaeghel, als representant, hel tegen woordig ministerie zou ondersteunen ja of neen zegt de Vcurnaer. Wy antwoorden ja, M.r Behaeghel zou het ministerie ondersteunen. En waeroin Omdat het liberael ministerie sedert zeven jaren dat het aen het hoofd is, ons eenen tydstip van vrede en voorspoed heeft gegeven; Omdat hetvooruitgaend is en niets anders betracht dan de welvaert van Tland; Omdat het liberael ministerie ons alleen kan ophouden van den terugkeer tot de misbruiken van vroegere tyden; Eu eindelyk omdat in de tegenwoordige omstandigheden, het liberael ministerie alleen ons kan redden van den oproer en de regeringsloosheid waer in eene terug werkende en beerschzuchtige party ons wil werpen. L e SHOKdamncx TO.'t-zz. Voor 'stad l’^vtrsoi, i VOOR DE KAMER DEH VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. blad, Ooalslraut van het ryk. •IL".?'", ÏÏWRTEWI Prys van inscliry ving, BETAELBAER \00R0P: G franks ’sjaers. 3 fr. 25, G maenden. I fr. 75. 3 maenden. 7 franks ’sjaers. Voor buiten, vraehlvry 3 fr. 75 G maenden. 2 fr.25 3 maenden. Voor Frankryk 16 fr. 50 ’sjaers. E Men abonneert zich op het bureel van het N.' 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertien, IScentimen den drukregel. Een afzonderlyk nummer 20 het supplement 15 c.* Alle afhellen, by de uitgevers van dit blad gedrukt, worden Étxsuii. onvergeld in hetzelve geplactst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. I HI I n I HI

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1