i I r VAN V E U II N E I Ilf Veurne, 15 x4ugusly. 1 58.e JAER ZATERDAG 13 AUGUSTY 1864. a A I 828 781 377 453 524 was wederom een dag Wl Iliad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en Eeh Nuininer, en een Supplement op half blad, per week. POLITIEK OVERZICHT. De Bondsraed van Frankfort zal naeralle waerschynlyklieid zich weldra met het vraeg- stuk van erfopvolging in de hertogdommen bezig te houden hebben. Tot op heden blyven de kansen gunstig aen den hertog van Augustenborg. De medediging van den groothertog van Oldenburg, ue laeltydige reklamen van den prins van Hessen en andere samenschikkingen hebben enkel by de belanghebbende bevolkingen de over tuiging versterkt, dat de spoedige acnstel- Hng van den prins van Augustenburg als vorst der vereenigde hertogdommen, die alleen redden kan van hel ongeluk vaneen voorloopig beheer, en van het gevaer de prooi van vreemde begeerten te worden. Het is dus te veronderstellen dal de hoven van Weenen en van Berlyn de gevolgen van het veroveringsregt niet zullen overd yven, door aen de hertogdommen eenen vorst tegen hunnen wil op te dringen; en aldus openlyk met de verlangens van geheel Duitschland af te breken. Volgens een gerucht dat in het Noorden in omloop is, zullen er te Hamburg konfe- rencien plaels grypen lusschen de agenten der verbondene mogendheden «en de ge- volmagtigden van den hertog van Au- jgustenburg, om de grondslagen eener overeenkomst voor te bereiden. Er zullen lusschen de hertogdommen en hunne be- vryders vele vraagstukken te regelen zyn; een der belangrykste is hel betalen der be- V1y ling, want liet voorafgaende verdrag heelt de oorlogskosten ten hunnen laste gelegd. Die kosten beloopen voor do twee fieooie mogendheden tot de som van hon- ‘let’d millioenen franks, waervan omtrent twee derden aen I’ruissen en het overige aen Oostenryk moeten uitbelaeld worden. Een briefwisseling uil Weenen behelst belangryke byzonderheden over de beraed- slagingen, die voor de onderleekening van h^l voorafgaende vredesverdrag hébben plaatsgehad. De.pruissischqeijscben zouden de deensche gevolmagligden verbitterd hebben, ofschoon zy op voorband onder worpen waren om de wel van den sterkste te ondergaen. De vertegenwoordigers der onzydige mogendheden zouden aen de ver bondene kabinetten zeer strenge woorden hebben laten hooren, en hetfransch kabinet namelyk, zou het gedrag van keizer Napo leon tegenover Rusland hebben ingeroepen, wanneer na den val van Sebastopol dit bietste land de vrede afsmeekte, en tegen over Oostenryk te Villafranca. Geruchten van onlusten, die te Kopen hagen zou plaels gehad hebben, zyn in om- 00P- Zy zouden zelfs zoo erg geweest zyn, vyandig is en voor ons nooit niets, zal kunnen bekomen. Zal het ons dan nooit gelukken die bar rier, die ons van den vooruitgang en de voordeclen er aengehecht, scheidt, omver te werpen?.. Zal het ons dan nooit geluk ken over logen, laster en oneerlyke mid delen te zegepralen?.. Want, men gelove hel vry, alle middelen hebben door onze tegenstrevers in het werk gesteld geweest om de buiten kiezers te overhalen en hunnen kandidaet kost wat kost, te doen doorgaen. Zy hebben er in gelukt. Hel zy zoo. Maer, onzen achtbaren Burgemeester, den heer August Behaeghel, die zoo moe- diglyk het liberael vaendel omhoog houdt, en die door list, laster en logen is versla gen geworden, is niet gevallen. Grooter in zyne nederfaeg dan zynen tegenstrever in den zege, meer dan ooit is hem de achting der eerlyhe lieden ver worven. Dank zy hem die, uit vaderlands liefde, zoo moediglyk den stryd aenveerdt en volgehouden heeft. De verkleefdheid zyner stadsgenooten zal hem ook nooit te kort blyven, en zyne talryke vrienden zul len zich altyd herinneren dat by met vast beradenheid en standvastigheid legen dweepzucht en onwetendheid heeft ge worsteld. Gister was onze stad in rep en roer. De blyde maer. was pas ingekomen, dat de liberale party, de party van vrede, orde en rust met 12 stemmen meerderheid in de Kamer weder keerde, of overal zag men het drykleurig vaendel uithangen.’s Avonds waren een vyftiglal huizen verlicht, een massa volks was op de been, en overal hoorde men de brabangonne, het nationael lied, zingen. Wy hebben nog cene goede lyding aen onze lezers te melden. De heer Charles Barbier, zoon van den bestuerder onzer middenbare stadsschool, komt zyne huma- niteilen te eindigen in het atheneum van Brugge, eene razzia van alle de eerste pryzen makende. Daerenboven is hem de eereprys, oen verguld zilveren eermetael, insgelyks loegekend. algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handel zaken. N.r 2016. dat de gewapende magt die zou hebben moeten beteugelen. Niels is echter die ge ruchten komen bevestigen. Koning Kristi- aen heeft by de opening van bet Parlement des koningryks liet openbaer gevoelen uit- gedruk. Hy heeft desmertelykeopofferingen betreurd, die men genoodzaekl is te doen, want, heeft de koning gezegd, van Europa verlaten, is Denemark verpligl geweest voor groolere krygsmaglen onder te doen en eenen oorlog ie eindigen, waervan do voortzetting nieuwe verliezen zou hebben voor gevolg gehad. Er zyn vervoerschepen uil de havens van Frankryk vertrokken om tien duizend mannen van het expeditiekorps van Mexiko terug naer Frankryk te brengen. In de lente zullen de troepen, die het fransch gouvernement by de konventie van Parys zien verbonden heeft ter beschikking van keizer Meximiliacn te laten, enkel nog van tien tot vyflien duizend mannen be loopen. Madrid is op nieuw ontsteld geworden door eene ontvouwing van krygsmaelre- gelen, die enkel voor doel hadden, deaen- houding van eenige onder-olïicieren van een regement der bezetting. Dit lusschen- geval, dal op het eerste oogcnhhk in be trekking scheen te slacn met liet plan eener groote samenzweering, wordt door eene briefwisseling lot de kleinste evenredig heden gebragt. Die briefwisseling meldt ons ook dat de spaensche dagbladen van wege de over heid zeer streng en willekeurig behandeld worden. Slemgeregligden Tegenwoordig Volstrekte meerderheid MM. De Smedl Julius kat. kand Behaeghel Aug. lib. kand Donderdag was wederom een dag van rouw voor Veurne. Zoo haest de uilslagder kiezing wasgekend, die aen Mr. Jules De Smedt de overhand op zynen tegenstrever gaf, of de stad was als dood. Hier en daer zag men een raer vaendel uithangen, maer de gansebe bevolking stond als ver slagen. Nu dat het ministerie eene groote meer derheid in de Kamer beeft verworven, nu dat de liberale party versterkt is; nu dat de kalholyken voor altyd den klop hebben gekregen, staen wy wederom met eenen vertegenwoordiger die het ministerie Voor stad .„■■''J worden ■t de Ruddere meerderheid I ft Prys van UITSLAG DER KIEZINGEN. PROVINCIE OOST-VLAENDEREN. AELST. De dry katholyke kandidaten, de heeren deNaeyor, "..dd... j en 'an Wamln ke, zyn gekozen, met eene van 450 a 500 steruftien. AUDENAERDÉ.’ Getal stemmers: 1938. Dedry katholyke kandidaten zyn herkozende heeren Vanderdonckl, met 1077; Maghennan, met 1078; enThienponl met 1072stemm. inschry ving, BETA ELB A I.R VOOROP 0 franks ’sjaers. 3 fr. 25, 6 maenden. 1 fr. 75. 3 maenden. 7 franks ’sjaers. Voor buiten, vraehlvry: 3 fr. 75 0 maenden. (2 fr. 25 3 maenden. Voor Frankryk 16 fr. 50 ’sjaers.. 11 Men abonneert zich op hel bureel van het blad, Oowlstr.nl A.' 33, te Veurne, en op al dc poslkantooren van het rvk. insertion, 15 centime» den drukregel. Een afzonder! jk nummer 20 liet supplement 15 e.’ Alle allichcn, by de uitgevers van dit blad gedrukt, éênmael onvergeld in hetzelve geplaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. UITSLAG DER KIEZING.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1