V A A V E u R N E. I I if fl fi VEURNE 20 AUGUSTY. JM I I ■I II Zy zyn het gewoon. De kiezingen in het land. JAER N.r 2016. ZATERDAG AUGUSTY 1864. J, n» i- 5 S )0 51 1 Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke Een Nummer, en een nu komt het uit den stryd met 12 stemmen meerderheid en het wetsontwerp Orts, daer zy voor zyn gaen loopen, zal nu gestemd worden, en zal de liberale meerderheid op 18 stemmen brengen. Dit is de plegtige, en de laetsle veroor- deeling welke het land tegen de zoogezegde klerikale party zal moeten uitspreken. Zonder de groote steden is het bestuer niet mogelyk en die zyn onwerderroepelyk aen de liberale party verzekerd. Daergroeit de bevolking steeds aen, daer vermeerdert gedurig het getal der afge- veerdigden, tcrwyl in de klerikale streken, de bevolking staende blyft. De klerikale party is gevonnisd, is dood en twee of dry bourg-pourris zullen haer het leven niet wedergeven. Ziedaer wat men niet uit het oog mag verliezen en dat onze medeburgers eens nadenken oi wy iiivi uLici /.vudvH ilOOii uiis Lij' tlc 1 uvenden te voegen, dan met de stervenden in graf te gaen liggen. Ja zy zyn het zóódanig gewoon te liegen, te lasteren, dat zy byna niets anders meer kunnen, ’t Is alzoo dat de Veurnaer van woensdag lest, zeggende dal den dag van 11 alhier zoo vreedzaem niet isafgeloopon als men hel wel wil doen gelooven, een aental feiten aenhaeld die benevens de waerheid zyn. Wy hebben nergens gehoord dat er pries ters zouden gehoond zyn geweest en dat de kreten door den Veurnaer aengehaeld zich zouden hebben laten hooien. Wy hebben ook niet gehoord dat er aen den yzerenweg statie studenten zouden mishandeld geweest zyn. Dat er verscheide dronkengemaekte werklieden de straten afliepen roepende: weg met de liberalen is zeker. ’s Avond is alles rustig voorbygaen buiten in eene herberg, waer, zegt men, een der kopstukken der katholyke party ruzie zou hebben gezocht legen twee burgers en er uit zou gekomen zyn byna in de gesteltenis van Malchus. ’s Anderdags ’savonds, zyn inderdaed een dertigtal der byzondersle liberalen de ver lichting gaen zien. Zy juichtten toe vóór de huizen waer men verlicht had; zongen de brabanconne en hieven van lyd lot tyd de kreet: Leve de liberalen; maer uit hun midden is nietééne enkele mael het geroep van weg met de klerikalen opgestaen. Gy ziet hel lezer, zy zyn zóódanig gewoon te lasteren, datzy niets ander meer kunnen De uitslag der kiezingen in het land is eene schitterende zege voor hetliberalismus. De klerikalen hadden de kamer doen ontbinden, met er uil te gaen loopen, den kende zeker te zyn van als overwinnaers weder te keeren. Nooit hebben zy zulken poogingen ge- daen, hun laetsle man is opgekomen. In die zaek heeft de klerikale party alles in de weegschael gezel, haer tegenwoordig en hare toekomst; en dit alles is misvallen en verlooren. Zy waren noglhans zoo zeker en hunne bulletyns eindigden met den uilroep leve het ministerie üechamps en helaes M. Dechamps is te Charleroi gevallen en met eene verpletterende meerderheid geslagen. Het ministerie had 1 stem meerderheid, Wat een ongelukkige zaek is in sprai 58.e en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. Supplement op half blad, per 1 eene zeer beduidenisvolle tael. In de hertogdommen wacht de bevolking redelyk kalm de besluilselen af, die haer lol bepalen zullen. De betoogingen bestaen er maer in beslissingen der volksvergade ringen, die rustig en in volle orde beraed- slagen en stemmen. Men schryft uit Turyn, dat de reis van den markies Pepoli naer Parys in betrek king staet met het huwelyk van prins Hum bert. Hel huwelyk van den erfgenaem der italiaensche kroon is eene slaelkundige zaek, die zoo belangryk als kiesch is. De byzonderheden, die de engelsche dagbladen afkondigen over den oproer te Belfast in Ierland uitgeborsten, bevestigen er de ernstigheid van. Allen zyn het overi gens eens aen de orangisten de eerste op- ^,rk!>ln.g. dier onlusten toe te schryven. nu alle ernstigheid‘;iei\’ samenzweering: er zyn maer een luitenant en vier serjanlen voor bet geregt gedaegd. Hel publiek is overtuigd, dat niets devoor- zorgmaelregelen verregtveerdigt, door het ministerie genomen. De laetsle tydingen uit New-York van 4 en van 6 oogst behelzen niets dan geruch ten. Er is op nieuw spraek van eenen inval der Zuiderlingen in Maryland, alwaer zy Hagerstown zouden bezet hebben. Langs eenen anderen kant zou admirael Ferragut met goeden uitslag tegen Mobile gewerkt hebben. Wat generael Grant betreft, men beweert dat, na twee aenvallen op Peters burg, die met groot verlies werden afge slagen, hy afgetrokken is om Washington te beschermen. Al die tydingen zyn ver ward en dienen bevestigd te worden. jzen en week. POLITIEK OVERZICHT. De staetkundige tydingen zyn heden van weinig belang. De dagbladen en briefwis selingen van Parys houden zich uitsluitend bezig met de feesten van Parys en van Ver- saille, met de inhuldiging van den spaen- schen noorder-spoorweg, die volgens de uitdrukking der officieusc dagbladen, de Pyrcneën afschaft, en vooral met de be vorderingen en benoemingen in het eere- legioen, waer af de iransche Moniteur de lyslen afkondigt. De inhuldiding van den spoorweg heeft te San Sebastiaen plaels gehad, honing don Francisco van Assesen is er te middag acn- gekoinen en is er het voorwerp der grootste aendachl geweest. Hy heeft hel inhuldings- lyue ueu neer rereire,'eii (IC uVurcmmuRP Iers van binnenlandsche zaken en van koophandel. De Conslilutionnel kondigt ter cere van het bezoek van den koning-geinael een artikel af, door den heer Limayrac onderleekcnd, waerin hy al de voordooien tracht te doen uilschynen van eene toena dering tusschen Frankryk en Spanje. De vredesonderhandelingen van Weenen zyn voor eenige dagen opgeschorst. Intus- schentyd zal koning Kristiaen hel met zyne kamers trachten eens te worden om hunne toestemming te bekomen voor de smertc- lyke opoffering die van Denemark gevergd J Wordt, en de twee duitsche vorsten, die op nieuw te Weenen gaen byeenkomen, zullen zich daer moeten verstaen over de maetre- gelen ten opzichte van het door het over- o Wonnen land te nemen. Hel artikel der Dresdcr-Zcilting, hetwelk 'orklaerl dat de koning van Denemark aen Penissen en aen Ooslenryk de region niet heeft kunnen afstaen, die hy zelf niet bezat, ■1 scheen de voorbode eener protestatie van wege de ondergeschikte stalen tegen de ^palingen van het voorafgaende vredes verdrag' te zyn. En inderdaed, die proles- l’}lie moet den Bondsraed in zyne aenstaende filing voorgedragen worden. Het is de l'Ord-Zeilung die dit met eene hevige ver- “ntweerdiging bevestigt; het ministerieel Jiad van Berlyn ziet in die pooging van het ’aksisch kabinet eene beleediging voor de Overwinnaers van Denemark. De Kreus-Zeitung spreekt heden over het H’ograrn van den Sleeswyk-liolstcinschen cel, dat de hertogdommen onder de voogdy an Pruissen zou willenstellen. Wy willen eene inlyving, zegt hel officieus dagblad an Berlyn, maer wy willen ook geene nafhankelyke staten inrigten, die de ver- oheuring van het duitsch vaderland nog ngeneesbaerder zouden maken. Dit is Voor slad worden V' 0 0 0 0 0 I XI i»> dVERTE.ATIE-BLA 'H u J JI 1M in w I Prys van inschryving, BE1AELBAER VOOROP. 6 franks ’s jaers. 3 fr.-25, 0 inaenden. 1 fr. 75. 3 maenden. 7 franks ’s jaers. Voor builen, vrachlvry3 fr. 75 6 inaenden. 2 fr.25 3 inaenden. Voor Frankryk 1® fr.50 ’sjaers. blad, Ooslslrart van lui rvk. Men abonneert zich op het bureel van het N.’ 33, te Veurne, en op al de postkanlooren Insertion, 15 centime» den drukregel. Ecu afzonderlyk nummer 20 c.‘, het supplement 15 e.’ Alle aflichen, by de uitgevers van dit blad gedrukt, éénjiael onvergeld in hetzelve geplaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1