V E U It N E. V A N i. 1 GOEDEREN, TE LEYSELE. AEN HET B E R I G T. VEURNE 14 SEPTEMBER. Openbare Verpachting WOENSDAG M SEPTEMBER 1864. L den met U'l l’.v i De gepasseerde week lazen wy in eenc gazette van Brugge dat de waters van Ooslendsclic vaert met den 12 dezer gingen afgetrokken worden. Goed nieuws zeiden wy: al water voor Veurne-Ainbacht. En dit nieuws verheugde onsvoor de buitenlieden, voorde beesten in de weiden die nu sedert zoo lang verpestend water moeten drinken, voor, voor onze arme visseben die vergaen gelyk sneeuw voor de zon. Maéndag 12, stonden wy op de Nieuporl- brug. Het zou ons deugd gedaen hebben het versch water uit den Oostendscbe vaert te zien aenkomen, de visseben te zien springen en te zien herleven, niaer teleur stelling, het versch water kwam niet aen, de vaert bleef zyn leclyk grauw kleur be houden, de visschcn bleven hunne ster vende oogjes naer Alveringhem wenden, in de zoete hoop dat M.r Jules, de verlosser van den zeevisch der Nieuportsche kusten, ook hunnen verlosser zou willen worden. Dynsdag, dat was gister, waren wy nog- maels op de Nieuportbrug. Geen versch water te zien. Eh wel buiten lieden waer zit nii uwen representant? Waer is nu de man die be loofd heeft uwe belangen ten alle tyde voor te staen? Waer om wist hy niet dat den Oostendscbe vaert gingafgelrokken worden? Waerom heeft hy niet gezorgd dat dit water naer Veurnc-Ambachl kwam. Zyt gy haest overtuigd dat M.r Jules zich weinig met uwe belangen bekommert? Hy is naer Brussel gegaen; by heeft er zes a zeven inael in de kamers geweest; wat heeft hy er gedaen? Vier honderd hollandscbe guldens ge trokkenvoor zyn eigen. Hy is terug gekeerd naer Alveringhem; werkt hy er voor de belangen van het arrondissement? neen, hy schiet er hazen en palryzen voor de kiezers?.... neen, voor zyn eigen. Den 5 september, ten 6 uer ’s avonds, is Jooris van Heele, 15 jarenoud, woonende by zynen vader, briefdrager te Oostende, op het grondgebied der gemeente Maria- kerke in de zee verdronken. De jongen, die aldaer was gaen zwemmen, werd door den vloed meêgesleept en had de niagt niet meer om naer het strand terug te koeren; een oogenblik later ontrukte men de baren hun nieuwe slagtoffer en stelde men alle poogingen in het werk om bel tot hel leven terug le roepen; doch het ongelukkig kind was reeds een lyk. Men schryft uil Oostende, 5 september: Dezen morgend is in de haven van Oos tende aengekomen de schroefsioomer n' 5, patroon E. Stocker, der statie van het Igende feit, dat gegrond de Belgisch loodswezen van Vlissingen. Kap. Stocker heeft in zee gevonden, op 29 oogst om 6 uer der avonds, een eiken kisljen, met hel opschrift: apotbekery, en op de kanten Zelie van Cherburg. Dit kistje be vatte geneesmiddelen in potjens en llesch- kens, die meestal gebroken waren, ver- bindsels en een oud beddelaken gemerkt S. E.,alsookcengeneeskundigboek. Eenige zalfpotjens droegen bet merk: G. Licardy, apotheker van 1“ klas, te Saint-Nazaire. Dit kisljen scheen nog niet lang in het water verbleven te hebben. Wanneer kapi tein Stocker hel aen boord nam, had hy reeds dennen planken op de oppervlakte der zee zien dryven. Hy veronderstelt dat hel kisljen en die planken voortkomen van het fransch schip Zelie, dat ongctwyfcld met planken geladen van het Noorden kwam, en met man en muis zal vergaen zyn tydens de stormen, welke in die streken van 9 lot 11 oogst laetst hebben gewoed. liet apolhcekkistjen is le Vlissingen aen land gedragen en berust in handen van den heer Ch. de Boninge, inspckleur van het belgisch loodswezen ter statie van Vlissingen. Men verhaelt hel vo eens te meer bewyst, hoe grieven der Vlamingen zyn. In het hert van het vlaemsch land, te Godveerdeghem, werd een arme daglooner tot eene boet van 6 franks veroordeeld, omdat zync koe tegen de reglementen op het grazen gezondigd had. De ryksagent zond voor het invoorderen dier som eene verwittiging in de fransche lacl. Onze veldbewooner, die geen fransch kan, dacht dat het een kiesbricfken was. Doch eenige dagen later ontving hy een gezegeld papier, dal eene sommatie tot be talen was, en dat acht franks en oneffen cenlimen kostte. Dit misbruik is des te schreeuwender, daer gemelde ontvanger, de heer de Baels, zoo men verzekert, een Antwerpenaer is die zeer goed vlaemsch spreekt. Wanneer zullen de Vlamingen eens de Walen gelyk voor de wet zyn Men schryft uit Doornyk, 5september: Laetstledenzondag, tydensdegroole mis, is de bliksem op de kerk van Kongy geval len. Na het timmerwerk op verschillige plaetsen beschadigd te hebben en aen den eenen kant gansch de overdekking te heb ben weggerukt, is het elektriek vuer in de kerk gedrongen, welke vol geloovigen was. Het heeft op verschillige plaetsen de vloer- sleenen opgcligt en voorwerpen in de kerk verbryzeld, en een 20-tal persoenen neêr- geworpen. Het zou onmogelyk wezen om de versla- 1 I genheid, de klagten en den angst van allen le beschryven. Goddank! men heeft geene groote ongelukken le betreuren;?behalve het stoffelyk verlies, is men er van afge komen met eenige min of meer zware wonden en kneuzingen. T A E L K OMMI S S.I E. Wy lezen in een Genlsch blad Vroeger hebben wy gemeld dat de kom missie, door het gouvernement aengesteld tot het vaststellen eener eenvormige schryf- wyze van de nederlandsche tael, reeds haer verslag had ingediend. Deze tyding was voorbarig. Het is verleden woensdag dal de kom missie byeen kwam, om, na beslissing over eenige punten van minder belang, lezing van hel verslag van professor Heremans le hooren, dal vervolgens aen het staels- besluer zal ingediend worden. Met genoegen melden wy, dat de kom missie hel thans op alle punten eens is, met de redaklie van het Groot Nederlandsch Woordenboek. Door wcderzydsche toege vingen op enkele punten waerop er vroeger verschil bestond, zal de tael nu in Zuid- en Noord-Nedcrland in alles volkomen gelyk geschreven worden. Daerméde zullen de taelvitteryen voor goed uit den weg ge ruimd zyn. '1 SUPPLEMENT AIIVERTEMI I1 to 7 I Op Vrydag 16 September 1864, om l> uren namid dag precies, te Vcurne-Beweslerpoort, ter herberg bewoond door sienr Naton, zal plaets hebben, zonder verderen uitstel, den Overslag van het Huis met Erf en Afhanglykheden gestaen en gelegen te Veurne sectie Bewesterpoort, gebruikt door sienr l’hilippus Dewynter-Lelieur, om door den kooper in gebruik te treden met 23 april 1863. van onroerende Op Donderdag, 13.° October 1864, 2 uren juist na middag, in het Gemeente-huis, te Leysele, bewoond door sieur Louis Proot, Zal M.‘“' ROLLY, Notaris te Wulveringhem residee- rende, overgaen lot de openbare verpachting voor eenen termyn van negen na een volgende japen, in te gaen met eersten October 1863, der onroerende goederen, behooronde aen het bureel van weldadig heid tier gemeente Leysele, en waervan cr breeder vermeld word by de uitgezondene plakbrieven. De voorwaerden van verpachting, dragende name- lyk dat alle pachters zullen moeten borg stellen en comptant de kosten van verpachting betalen, berusten ten kantore van voonoemden Notaris HOLLY.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1