V A V E R K E 1 Ry I VEÜME 17 SEPTEMBER. r P A 2021. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1864. i el ai te ikeer? waervoor vertrouwen 4 9 JAER, lïlad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad Wy kunnen niet genoeg dit gesticht aen onze lezers, voor hunne kinderen, aenbe- velen, daer het onder de bescherming van staels- en stadsbestuer schuilende, eene voorzichtige en wyze leiding en uitmun tende professoren hebbende, onder alle opzichten aen de ouders de waerborgen oplevert welke men van hetzelve zou kun nen eischen. De jongelingen ontvangen er eene goede opvoeding, en worden er in staet gesteld om later, in de maetschappy eene eervolle plaels te bckleeden. Op 5 oktober aenstaende, zoo als men iet verder in de bekendmakingen kan op merken, begint het schooljaer 1864-1863, Py onze middenbare Stadsschool. 38.' N.1 algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. per week. Tot nu is het goed der kerk niet gestolen; Tot nu isnieteenekerk gesloten ge worden; Tol nu is niemand in zyne vryheid ge krenkt geweest; POLITIEK OVERZICHT. De opmerkingen, door de vertegenwoor digers der westermogendheden te Weenen gedaen, zyn niet zonder uitwerksel geble ven op de maetregclen der duitsclie mogend heden opzichlens de deensche bevolking der afgestane grondgebieden. Een officieus dagblad van Weenen verzekert, dat de nationaliteit der inwooners der deenschen oorsprong van Sleeswyk zal geëerbiedigd worden, én dal Ooslenryken Pruissen er op zullen waken, dat hun het vrye gebruik hunner moedertod gewaerborgd worde. Wat in den laelslen tyd in Noord-Slecswyk is voorgevallen, bewysl genoeg, hoezeer die waarborg noodzakelyk is. Briefwisselaers uit Parys, hebben ge meld, dat het nog wel cenigen tyd duren zou, aleer er oenige verandering in de staelkunde van Frankryk zou komen. Men zegt nu dat de keizer, in een onderhoud melden stactsmi uister, de verzekering heeft vernieuwd, dat zyn gouvernement, ten minste nog voor een zekeren tyd, zich zal blyven onthouden en in geen builenlandsch staetkundig vraegsluk werkdadig lusschen- komen zal. Het italiaenscli vraegsluk, dal heden alleen hel fransch gouvernement zou kunnen dwingen eene bed ryviger staat kunde aen te nemen, schynt nu zoo bran- I dend niet meer, ten gevolge der inniger betrekkingen tusschen de hoven van Parys en Turyn. Het is te veronderstellen dal, zoo Italien by die thans vastgestelde toe nadering de zekerheid der zedclyke onder steuning van Frankryk verworven heeft, het daervoor de opoffering van zyn onge duld zal hebben moeten doen. De koning van Pruissen is terug naer Berlyn gekeerd, liet bezoek van dien vorst te Schwalbach aen der keizerin der Fran- schen was een louter beleefdheidsbezoek; het heeft maer een uer geduerd. De koningin van Holland is ook te Schwalbach aengekomen; zy zal er eenige dagen met de keizerin der Frauschen doorbrengen. Men verwacht den 29 dezer de aenkomsl I- te Berlyn van den keizer van Rusland. Hy 1 zal vyf dagen in die stad vertoeven. Het be vestigt zich echter niet, dal de keizer van Oostenryk gedurende die dagen ook naer Berlyn komen zal. Een ministerieel dagblad legt dat noch de beleefdheid noch de etiket }en zoo spoedig tegenbezoek vereischen. Tot nu zyn de belastingen niet verhoogd. Het Jiberael gouvernement gaet rustig voort met den bloei en den vooruitgang van ons land te bewerken. Het zal blyven voortwerken om het bur- gerlyk gezag meer en meer van hel gees- telyk gezag onafhankelyk te houden. Het zal werken om koophandel, nyver heid, landbouw en onderwys te ontwik kelen; om het lot der kleine amblenaers te verbeteren, om de vriendschappelyke betrekkingen welke wy met naburige natiën hebben, te vergrooten en uit te strekken. Hel zal zorg dragen dal onze Grondwet, onze duerbare instellingen, door heersch- 0 7 zuchtige dwëepers niet met de voelen ver trapt worden. Eindelyk zal hel zorgen dal er geenë in breuk gemankt worde op de“voorreglen van den wyzen vorst, onzen beminden koning Leopold, die ons sedert 57» jaer zoo roem- ryk en zoo vreedzaem besluert. Ziet daer wal het liberael ministerie, wat die francsmaqons, die geuzen, die brigands, die gqddeloozen zoo als men ze mildda- diglykop onze omliggende dorpen genoemd heeft, zullen doen. De tyd zal liet overigens uitwyzen, en zal aen onze buitenkiezers een keer te meer bewyzen dat in 1864 zoó als in 1857 zy zich door logen en laster hebben laten misleiden, en dat alle de beschuldigingen tegen de liberalen uilgekraemd, niets dan valschheid bevalteden, en slechts trouw- looze middelen waren om in de kiezing te zegepralen. DORP EN STAD. De tyden zyn voorby dat men in de dor pen noggeloofdeaen weerwolven, spooken, heksen en loovenaers; de kinderen zclven zyn reeds wyzer geworden en spreken nog wel van boehoes, maer dan spelen zy ze zei ven Al die aerdige dingen zyn er op vele plaetsen vervangen dom- vooroordeelingen die echter niet minder zonderling zyn voor verstandige lieden. De kinderachtige vrees die men aen groole inenschcn inboezemde voor weerwolven en loovenaers, boezemde men hen nog sedert.: cenigen tyd in voor de liberalen. Deze inenschen, zoo maekte men het. volk wys, zyn vyanden van den godsdienst, van priester en kerk. En waerom zegde men dit? De reden er van is zeer simp' om er eenen walg, eenen afkeer vp doen voor opvatten. Eu waerom die - Even eenvoudigde menschei) men afkeer heeft, krygen ons niet; wie ons vertrouwen n» gelooft men niet. 'et hce!‘’ d,c" liet doet ons altyd een groot genoegen wanneer wy eene goede uitslag, een zege- prael door een Vcurnaer behaeld, op te boeken hebben. Daerom gevoelen wy he den opnieuweene innige voldoening, eene zekere fierheid, aen onze lezers de schit terende triomf te kunnen mededeelen, welken aen den jongen heer Charles Barbier, zoon van den bestuerder onzer staels middenbare school, is ten deelc ge vallen. In het algemeen konkoers tusschen alle de atheneums van het land, heeft genoem de Charles Barbier de 2'1'' prys voor het opstellen van eene latynsche redevoering behaeld, met 75 punten op 100. De 5d‘ eervolle melding voor hel fransch diskoers, is hem insgelyks te beurt ge vallen. Wyherhalen het, wy zyn lier over derge- lyken uitslag. De overwinnaer ontvange er onze regtzinnige gelukswenschen over, want hy doet eer niet alleenlyk aen het atheneum van Brugge waer hy uilkoml; niet alleenlyk aen onze middenbare school maer hy zyne eerste studiën deed, maer nog aen de stad waer hy het daglicht ontving. liet is nu reeds een maend geleden dat de algemeene kiezingen voor de kamer der volksvertegenwoordigers plaets hadden. Het is nu reeds een maend dat de kleri kale parly eenen klop kreeg waervan zy nooit meer zal opstaen. Het is nu meer dan een maend dat men in de dorpen van ons arrondissement alle slach van logens en lasteringen legen het gouvernement en de liberalen uilkraemde: zy zouden de priesters vervolgen, de ker ken sluiten, enz, enz. En Och Heer! Tol nu is nog geen priester vervolgd ge worden; Tot nu is de religie niet verhindert; r- ADVERTEATI Voor stad worden inschryving, BETAELBAER \OOROP: 0 franks ’s jaers. 3 fr, 25, 6 maenden. 1 fr. 75. 3 maenden. 7 franks ’s jaers. Voor buiten, vrachtvry: 3 fr. 75 6 maenden. 2 fr.25 3 maenden. Voor Frankryk 16 fr. 50 ’s jaers. Prys van blad, Ooststra t van het rvk. Men abonneert zich op het bureel van het N.' 33, to Veurne, en op al de postkantooren Insertion, 15ccntimen den drukregel. Een afzonderlyk nummer 20 c.", het supplement 15 c.» Alle allichen, by de uitgevers van dit blad gedrukt, éénmael onvergeld in hetzelve geplaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. VERVOLG. P

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1