VAN VEURNE 1 VEURNE I OCTOBER. 1 to ZATERDAG 1 OCTOBER 1864. 38. JAER Riad voor Annonccn, Landbouwnieuws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. 35 DORP EN STAD. Wy houden het er dan voor: dat het ver stand in stad en dorp nooit van onpas komlj maerdat het overal zoo noodzakelyk is als het brood in het schappraei, als de lucht voor het leven. Het zyn geene onverstandige lieden die de verbeteringen in den landbouw gevonden hebben, verbeteringen die zooveel weldaden voor het menschdom voortbragten en nog dagelvks vóórtbrengen. liet zyn ook geene onverstandige mannen welke die verbeteringen hedendaegsch toe passen tot nut van dorp en stad. Neen, diegenen welke geen verstand, e. 5 5 50 5 57 6 05 0 15 0 25 g 35 6 45 50 7 05 0 7 15 8 «0 8 05 8 15 8 25 8 35 8 42 8 50 9 00 tionael de gevoelens zyn, welke men de opkomende jonge lieden in uwe onderwys- gestichten inboezemt. Maer wy konden niet gelooven dat men aldaer 's Konings naem met zoo veel minachting laet noemen. WelhocBclgies vorst, door wien wy sinds vier en dertig jaren vrede, rust en voor spoed genieten; door wien Belgie onder de ryken van de geheele wereld, eenen roem- ryken, gceerbiedigden naem heeft ver worven; die als een der wyste monarken der aerde aenzien wordt, en dien men zoo graeg tot scheidsman neemt in de geschil len, welke soms de stalen verdeden; die vorst, zegt gy, verdient uw vertrouwen niet meer Hoon en eeuwige schande aen den ondankbaren Belg die zulken vloek durft uitspreken Zie daer de strekkingen van het onder- wys dat in de gestichten der geeslclyken gegeven wordt, Honing en Vaderland be minnen zyn ydele woorden, die in hun program niet staen. Immers hun vader land is Rome, zy hebben geene andere tael dan die van dehoofslad van het kristendom. N.r 2025. Men schryft ons uit Alveringhem. Donderdag, 22.“*“ laetst, was het kermis te Vorthem, een fraei gehucht, afhangende van Alveringhem. De toeloop was niet zeer groot en men vermaektc zich zoo goed men kon. Ongclukkiglyk er werd gedanst, en te Alveringhem is dal een ongehoord schelm stuk geworden Omtrent hel uer dal de haen begint te kraeijen, heerste de stille in dit fraeijc oord byna overal. Meest al de kermisgasten hadden zich ter rust begeven. Hier en daer hoorde men nog het wild gezang van eenen vcrachterden bacchus vriend. In cenc herberg langs de vaert bevonden zich op dit oogenblik nog eenige geestige kermisvogels, die het uer van hel appel ver gelen hadden. Het waren studenten van Leuven, ondcrwyzcrs en studenten uit andere gccstelyke gestichten, normalisten van Thourout, enz., die de stille des nachts door luidruchtige geschreeuwen van tyd tot tyd onderbraken. Na al de stukken uil het klerikael reper toire gezongen en gespeeld te hebben, deden onderwyzers eu studenten een uit stapje op het politiek terrein. Onnoodig te zeggen met welke razerny onze hecte gela- naliseerde koppen koning, staetsbestucr, staelsonderwys, liberalen, onz. enz. aen- randden. Dolzinnige geschreeuwen van: vive Louvain! vive 1c Hamand! vive la Bel gique! vive 1c Beige! begroetten telkens de bebierde redevoeringen onzer driftige sprekers. Een der aenwezigen, veronlweerdigd van onder al die namen niet eens dien des Konings te hooren noemen, had moed en vaderlandsliefde genoeg om met geestdrift den ky^gt yanVive Ie Roite verheffen. Zou riAL-Uet kunnen gelooven? Deze naem alleen vond geen den minsten weerklank, en van alle kanten werd er legen dien kreet geprotesteerd. Een onzer welsprekende vaderlandsminnende vlamingcn nam het woord cn beweerde dat die naem niet populair meer was. De koning, vervolgde hy, heeft de achting en hel vertrouwen der katholyken verloren, door het afstellen van zynen aide-de-camp Delanoy, en door al de maetregelen die hy in vele omstan digheden ten voordeele der halelyke libe rators genomen heeft. Bravo! gemaskerde klerikalen, gy wilt van de roep Leve de Koning niet hooren, en ter gelegenheid der kiezingen pryken die woorden in groote letters op uw ver sleten middeleeuwsch vaendel. Is dit niet oin de kiezers te verblinden en te misleiden? Van overlang wisten wy hoe antina- Morgen zal alhier eene aendoenlyke plegtigheid plaets hebben. Ons stadsbestuerwillende aen den jongen heer Charles Barbier, hare hooge voldoening betuigen over den schitteren den zegeprael door hem in het algemeen konkoers lusschen de leerlingen van alle de atheneums van het ryk behaeld, zal hem een prachtig geschenk ter hand stellen. Óm 10 i/s ure, zal den stoet, muziek aen ’t hoofd, den laureat in het vaderlyk huis gaen af halen en hem naer stadhuis ge leiden, alwaer in openbare zitting dooi den heer Burgemeester, hem een prach tig eermctael benevens twee kostelyke boekwerken zullen aengeboden worden. algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. geene gezonde rede genoeg bezitten om de verbeteringen, die de uitvinding ons geeft, behoorlyk toetepassen, om er het groot voordeel van te begrypen, verstooten allen vooruitgang. De yzeren wegen aenzien zy als zeer gc- vaerlyk. Zy spotten met de grondverbeteringen, met de verbeteringen der werktuigen en zeggen gedurig: myn overgrootvaders grootvader reed met geene yzeren wegen, hy kende de n ieu we ploegen, zaei mach ionen, rollen, dorschstoomluigen niet, en hy won ook zyn kost, hy is ook aen zyn puiteken gekomen. Al de nieuwigheden die men ons thans onder de oogen brengt, zyn maer middelen om ons het geld uit den zak te kloppen. Zoo spreken de onverstandigen, en zy handelen naer hun spreken. Zy geven zich de moeite niet van eens te onderzoeken hoeveel gronden er in hunne gemeente nu schoone en goede vruchten opbrengen, die binst hel leven hunner overgroolouderen vogclwei lagen en niets dan distelen en dorens opleverden. Zy zyn ondankbaer genoeg om het ver stand dat hun welstand, genoegen en ge mak heeft gegeven, blindelings te beoor- deelen en zelfs het verstand te verfoeijen om voor hun eigen welzyn, een goed gebruik te leeren maken van de honderde middelen die voor hun gevonden zyn om het leven aengenaem, gemakkelyker en beter te maken. Heel anders denken cn handelen de ver standige menschen. Zy ontvangen met dankbacrheid elke nieuwe uitvinding als eene groote weldaed door menschen voor menschen gedaen, en zy benuttigen ze voor hun eigen welzyn en voor ’t geluk van anderen. Wetenschap, kennis, verstand: daerin zit het geheim, hel heil van ons leven, zoo wel in de steden als in de dorpen. De domheid is deoorzaek van haet, nyd, twist, tweedragt, ongeluk. De domme mensch is wreed, vcrwacnd, nydig, afgunstig en zeer gevaerlyk. Hy geeft geen gehoor dan aen zyne lage driften en aen zyne bygeloovigheid; zalig zyn ze die arm van geest zyn, zegt hy, en vlugt weg van al wie verstandig is. Lezen en nadenken, leeren kennen en oordeelcn, doet hy niet, maer toch benydt hy dal kleine kinderen somtyds meer weten dan hy. De heer Burgemeester en sekrelaris van B..., in Braband, durven bekennen dat de kinderen niet ter school moeten gaen om dat, wanneer zv lezen, schrvven en rekenen ADIERTEATIE-B Voor stad worden I I 00 00 00 00 00 00 blad, Oostslraet van het rvk. inschry ving, BETAELBAER VOOROP 0 franks ’s jaers. 3 fr. 26, 6 maenden. 1 fr. 75. 3 maenden. 7 franks ’s jaers. Voor buiten, vrachtvry: 3 fr. 75 6 maenden. 2 fr. 25 3 maenden. Voor Frankryk 10 fr.50 ’sjaers. 00 i 00 i 50 j 00 00 00 00 J 80 00 J 25 1» 00 00 5 kil. I 00 50 fr. i 85 l 00 I 25 i 50 50 59 27 i 00 Prys van VERVOLG. ebjii' 1004- a». Men abonneert zich op het bureel van het If.* 33, te Veurne, cn op al de postkantooren Insertion, löcentimcn den drukregel. Een afzondcrlyk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.’ Alle aflichcn, by de uitgevers van dit blad gedrukt, ÉÉifMAEL onvergeld in hetzelve geplaetst. Brieven cn geld vrachtvry toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1