>131 V A 1A V U Bl A7 IE i il BI 1 I I I VEURNE 8 OCTOBER. 4j 2024. 1864. ZATERDAG 8 OCTOBER nog wear bezig is uiltrek van hel )0 oo p 1 I 38 00 20 50 31 00 27 00 20 00 13 00 27 00 0 25 3 18 1 82 10 00 05 kil* 38 50 JO 00 5 fr. ne. 5 5 50 5 57 6 05 6 |5 (I 25 6 35 6 4® 0 50 7 05 6 7 45 8 eo 8 05 8 15 8 25 8 35 8 42 8 50 9 00 o oo o 00 0 00 o oo till 1 algemeens Tijdingen, Marktpry per N.r uitvoerings plans dclinitievelyk aangeno men den 14 july. De eenige verandering die er sedert is aengebragl geworden, is de afschaffing van eenige nutlelooze of te veel aen hel vuer van den vyand bloodgestelde metselwerken. Men ziet dus wel dat alle die valsche aan halingen, slechts dienen om de gedachten op die eeuwige Antwcrpsche kwestie te ves tigen, tot den dag der opening der kamers, waer men op nieuw zal trachten de minis ters met die zagcry bezig te honden, om hun te beletten krachtdadige en billykc wetten voor te stellen, en deze dooi' de meerder heid der kamer te laten stemmen. en dat enkel zes leden dezelve hebben ver worpen. Hebben VOOR gestemd: de hoeren lui- tenants-geueraels baron Chazal, Fleury- Duray, de generaels-majoors Rahier, DE- LANNOY, Damman, Nerembergerde kolonels Eenens, Soudain, Guillaume, Simons, Poswick, Delobel, de scheepskapi- tein-luitenant Van Haverbeke, de luitenants- kolonels Neuens, Cartiaux, de inlendent de Bassompière, de kapiteins, Liagrc, Rousseaux, Brialmont en Van de Velde. Na door die stemming de uitgestrekt- heid der omheining vaslgesteld te hebben, heeft de kommissie zich bezig gehouden met het stelsel van versterking op die om heining loc te passen. Het polygonacl stelsel met geflankeerde kazeinakken verkreeg den voorkeur op het gebaslionneerd stelsel voor de forten, van het verschanst kamp, met de meerderheid van TWINTIG stemmen tegen twee en vier onthoudingen. Het zelfde stelsel werd gekozen voor de fronten der omheining, gedekt door de overslroomingdoor NEGENTIEN stemmen tegen een en zes onthoudingen. Dan bleef er nog vast te bepalen welk stelsel men zou loepassen op de fronten niet gedekt door de onderwatcring. Op deze kwestie was er vei dealing van stemmen 15 tegen 15); maer dewyl hel polygonacl stelsel met groole meerderheid was aangenomen voor de forten voor het grootste gedeelte der omheining, was het zeer natuerlyk dat hetzelfde stelsel wierd tocgepasl op hel overige der omheining. Dit is gedaen geworden. In een tweeden brief aen den Moniteur toegezonden, bekend generaal Dclannoy dat inderdaad, de groole omheining is aengenomen geworden, maer hy zegt dal in de vergaderingen der kommissie men zich op het polygonacl stelsel niette uilen had, maer nopens hel projekl, dat onder oogen lag, en dal projekl, zegt hy, dat men bezig is met uitwerken, zy heeft hel verslooten. De Moniteur hierop op nieuw antwoor dende, bcwyst klaerblykende dal hel slechts op het polygonacl stelsel L dat de kommissie i te beslissen had, en dat zy noch onder oogen gehad, noch verworpen heeft, het ontwerp dat men nu bezig is met uitvoeren. Dit projekl is door generael Dclannoy zelf, opgemaekt wanneer de kommissie zich niet meer ver- eenigde, en ter inzage van het komileil der genie, voorgezeten door dien generael, ge geven. Het komileil bragt er verscheide wyzigingen aen die zich in zyn verslag van 20 juny I860 bevinden. Na eene nieuwe vergadering van hel komiteit, werden de De klerikalen en hunne dagbladeren, die in de leste kiezingen zoo deerlyk geklopt werden, die zoo op het gezag rekenden, en zoo teleurgesteld zyn geweest, welen niet zeer wel meer van wat hout pylon maken. Door de meerderheid van de kiezers ver oordeeld, ziende dat hunne leerstelsels allyd min en min aengenomen worden, de argumenten waarmede zy trachten de libe ralen te bestryden, allyd op eene onbe spreekbare wyze weerlegt vindende en d’eene agler d’anderc ten gronde ziende slaan, blyft er hun maer een hoop meer over om hel volk op te hitsen en hel ministerie hel vertrouwen van het land te doen verliezen. Dit middel is: de versterkingen van Antwerpen. Nog allyd de versterkingen van Antwer pen! zal men uitroepen; wy meenden ‘leze kwestie geheel en gansch geeindigl. Komt die oude zagcry nu nog weèr voor den dag? Wel ja, deze kwestie komt weeral op hel ,:>pyt, en T is generael Delanoy, de afge- l'Ookle kandidaat van oornyk, de afge stelde aide-de-camp van den koning, die ze l|il den hoek heeft gehaald. Woedend over zyne nederlaag te Door- n)k, en nog meer om zyne afstelling van ;,ide-de-camp, rand generael Dclannoy nu °P zyne beurt ook hel ministerie van oor log aen, en beweert in eenen eersten brief dat de groole omheining zoo als zy nu ge- piaekt is, door de kommissie van officieren, in 1859 gevormd, met 15 stemmen legen 15 verworpen is geworden. De Monitcur op dien brief antwoordende, •slael gansch de gezegdens van de gepensi oneerde generael in duigen, en bewysl, niet alleenelyk dat die groole omheining door 20 leden aengenomen werd tegen 6, maer dat nog generael Dclannoy zelf er poor gestemd heeft. Ziet hier overigens een artikel van het stadsblad «Die beweer ing, welke GEHEEL VALSCH is, is zeer verwonderlyk, daer ze komt van jen lid der kommissie die niet 19 zyner jollegas VOOR de groole omheining heeft jeslemd. I Er hlykt, inderdaad, in het proces- pibael der zifting van 25 april 1859, dat groole omheining is aengenomen door 20 •den, er iiiAwgrepen genebAel DELANNOY, lieden beginnen wy in kleinblad: Myn heer Quint’s verloving, een luimige novelle llaer hel hoogduilsch van Zschockke. Ofschoon men tegen onze onparlydige artikelen dorp en stad ten stryd trekt en ze met eene katholieke gramschap zon der weerga veroordeeldt, kunnen wy niet ophouden van onze eenvoudige opmer kingen voort te zetten, mogten wy er den vinnigen nyd der lichthatcrs nog meer mede op onzen hals halen. Wy kunnen toch de geesclroede dier vrome dagbladschryvers niet ontgaen. Ge lukkig dal zy tegen ons geene andere wraakmiddelen kunnen inspannen, dan hunne yselyke vervloekingen, die wy aen- zien als slagen in den wind. Wy zeggen dan dat men, vry over liet algemeen, in de stad meer middelen heeft om zich intelichlen over ’s landszaken, en over die der gemeente, die alle man rechtstreeks aengaen. Wel verbiedt men in de stad ook van liberale dagbladen en schriften te lezen. Ook schreeuwt en preekt men daer wel legen diegenen, die geerne hebben zou den, dat elke mensch zoo verre komen zou, dal hy door eigen verstand zichzelven zou kunnen behelpen; dat elkeen bekwaam genoeg zou zyn om zyne rechten en (dich ten als mensch te begrypen. Ja dalleeren, daeracn werken, is voor sommige menschen in de stad ook groot kwaad. De mensch heeft niet veel versland noo- dig om aen zyn graf te komen zoggen de vyanden van weten en kennen. Aen zyn graf komt inderdaed alle man, maer de groote kwestie is, hoe hy er aan komt: door sukkelen, lyden, verdriet en smarten hem door menschen aengedaen, ofwel door eerlyk en deugdzaam genieten van de weldaden die de aerde ons aan biedt en waervoor de mensch hier besten dig werkt. 7 franks 'sjaers. chlvry: 3 fr. 73 6 inaenden. 2 fr.23 3 inaenden. Iliad voor Annonccn, Landbouivnieuws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, zen en llandelzaken. week JAER cr-i r-l’.-wwc^ -r««xi t- - Voor stad 110 ju- <naaEgaa 0. 5. 30 00 00 00 30 00 20 60 18 66 12 66 0 32 7 00 8 00 j 63 2 16 15 00 I 1 Voor buiten, ra Uelgif- 1883- i>grg»’cf mi»ulen F,- I. Prys van blad, Oosts! rail van bet nk. 58.? C Ui geld DORP EN STAD. O o VERVOLG. insclnyving, IIETAELBAER VOOROP: 6 franks ’s jners. 3 fr. 23, 6 iiineiideti. 1 fr. 73. 3 iiiaciiden. Voor Frankryk 16 fr. 50 ’sjaers. ■—uilnrwAJj OTnererg-i Men abonneert zicfi op liet bureel van het N.' 33, te Veurne, en op al de poslkantooren Insertion, IScentiinen den drukregel. Een afzondcrlyk nummer 20 hel supplemenl 13 e.s Alle allicben, by de uitgevers van dit blad gedrukt, worde ÉtvjiAF.L onvergeld in hetzelve gcplactst. Brieven en geld vracbtvry toe Ie zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1