L V E U B N E V A K 1 w. f r VEUMB 29 OCTOBER. dj Sn N.r 2027. ZATERDA6 29 OCTOBER 1804. Leopold zich den 00 oo indien het wordt. De gc- Blad voor a A a A a 13 00 58.e Men leest in de Independance beige van j gisteren Ofliciele inlichtingen laten ons toe te ver zekeren, dat de aenstaende wetgevende ses sie zonder troonrede zal geopend worden. Annoncen, Landbouivnieuxvs, politieke Een Nummer, en een f - Men leest in de Patrie van Parys, 26 October: Wy ontvangen uilBellegarde (Zwitserland) de volgende telegrafische depeche, gedag- teekend 25 dezer: De koning der Belgen is dezen morgend uit Geneven vertrokken. Zyne Majesteit be geeft zich naer Lyon en naer Marseille. Die depeche schynt het gerucht te be vestigen, in omloop gebragl, dat koning Leopold zich naer iXi/za ging begeven. De klerikale dagbladen hebben eene zekert* voorliefde voor hel woord liberhtócrs, dat zy met eene gansch byzondcre beval ligheid hunne tegenstrevers, ten allen lyde en by elke gelegenheid naer hel hoofd werpen. Wal willen zy dacunèe zeggen? Och Heer! zy willen eenvoediglyi het vracht dal zy op hunne schouders dragen op den rug der liberalen leggen. Zy willen de liberalen uitmaken voor de vyanden van den vooruitgang, voor de vyanden van tien voorspoed tier volkeren, in een woord, voor de vyanden der zoo kostbare vryhcid Dat willen zyzeggen, maer nooit kunnen zy een feit aanbalen die voor hen het ge bruik van dal woord verreglveerdige. Nooit kunnen zy eene daedzaek bybrengen die lol staving hunner be weeringen dienen kunne. En wy, wy hebben duizende bewyzen dat de vryheid en den vooruitgang nooit geen groolere vyanden gehad hebben dan de klevikalen. Alle de uitvinders, de invoerders van voorderste fraktiezou van by den aenvangaf alle budjetsheraedslaging willen weigeren, zoolang het gouvernement geen onderpand zal gegeven hebben zyncr onderwerping acn de grondweltelykc beginselen. Defransche Afonücur deelt lydingcn mede uil Mexiko, gaende tot 12 september. Zy melden op nieuw de vlugt van Juarez, die, na zyn leger ontbonden te hebben, byna zonder geleide den weg van Chihuahua zou hebben genomen. Men verwacht alle dagen de tyding der verovering van Matamoras. In ons supplement van woensdag aen staende, zullen wy ons klcinblad Mynheer Quint's verloving, voorlzetten. POLITIEK OVERZICHT. De dagbladen van Parys behelzen iederen dag versche geruchten over de ontmoeting der twee keizers van Frankryk en Rusland, liet vertrek van keizer Napoleon naer Nizza was op woensdag lest vastgesleld, doch al wal de dagbladen lol hiertoe hebben ge zegd over eene dubbele byeenkomsl en over een verblyf van keizer Alexander te Parys of te Gompiègne, is maer de weder galm van geruchten, die nog dienen be vestigd te worden. Een telegram uitTuryndeelt beknoplelyk hel verloog van beweegredenen mede, door hel gouvernement gevoegd by de wetsont werpen,,aen de bekrachtiging van het par lement onderworpen voor de uitvoering der verbindtenissen jegens Frankryk aen- gegaen. Lil die beknooplc mededceling schynt echter te blyken, dat het vertoog van beweegredenen op geene duidelyke en afdoende wyze het zoo betwiste vraegstuk oplost van het afzien der italiacnscheeiscben o Rome. Wel is waer, dat liet de konvenlie voordraegl als een voorbereidenden akt tol de voldoende en vaste oplossing van hel iconisch vraegstuk; doch hoe verstaét het kabinet van Turyn die oplossing? Is het met Rome of met Florcncien tot defini tieve hoofdstad! Ziet daer wat het telegram niet zegt. Een krediet van zeven millioencn is voor de vervullingdcr overbrengst vanhoofdslad naer Florencien gevraagd geworden. By bovengemelde tlokumenlen heeft hel kabinet verscheidene diplomatische depe- chcn gevoegd, tusschen den heer Nigra en den heer Visconti-Venosla gewisseld. Na die verschillende médedcclingen van hel gouvernement ontvangen te hebben, heel! de kamer der afgeveerdigden over ver scheidene voorstellen beraedsiaegd, voor doel hebbende het inspannen van een par lementair onderzoek over de bclrciirens- weerdige gebeurtenissen, die hel bloed in deslraten van Turynhebben docnslroomen. Het onderzoek is bevolen geworden, en de kommissie, gelast er toe over te gaen, zal door hel bureel worden benoemd. De kamer, geene beraadslaging aen hel dagorder hebbende, heeft hare open hare zittingen voorloopig opgeschorst. Er begint te Berlyn veel sprapk te zyn van de byeónroeping der kamers in den loop van diljacr. Men denkt dal de opening van den zitlyd binnen de eerste helft van december zal plaets grypen. Verschillende zienwyzen doen zich in den school der liberale parlv op, over de houding nopens hel ministerie acn te nemen, indien het Parlement byecngeroepCD 86 00 t 29 60 31 00 27 00 18 50 14 00 nieuwigheden bestemd om eene nuttige omwenteling in den slaet der zaken te doen ontstaan, werden door hen vervolgd en mishandeld. Degroote genien werden door hen gemarteld on gepynigd. De uitvindin gen die men wilde invoeren, werden door hen, voorzoo veel zy het konden, gedwars boomd of tegengehouden. En weel gy waerom? Om dat zy vreesden dat deze overwin ningen van liet menschelyk vernuft, hun de albcheersching dat fanalismus en onwe tendheid hun gegeven hadden, zouden afnemen. Keert eenige honderde jaren agtcrwaerls Krislophus Columbus, wiens verheven vernuft, over dezeëen, eene nieuwe bevolkte wereld deed ontdekken, werd door spaen- sche monikken eerst bespot dan vervolgd. Galileus, diode beweging der aerde rond de zon ontdekte, werd daerom vóór het tribunal der inkwisitie gebragl, en in het gevang geworpen, als theorien voordra gende tegenstrydig met de kerk en hare j leeringen. Salomon de Cans, de uit vinder der stoom* tuigen, werd door kardinaal Richelieu, aen wie hy zyne ontdekking ging mcdedeelen, zot verklaerd, en als dus in het zothuis van Bicètre opgesloten. De arme man na er verscheidene jaren de yseiyksle folteringen geleden te hebben, werd cindelyk inder- dacd zinneloos. Andere en andere hebben aizoo gevaren. Wal ziet men overigens hedendaags? Op welke gemeenten is men meest tegen het leggen van slech- en zandwegen Opdedorpen waerde rcgeringklerikaeiis. Zy zyn tegen alle middelen die de ge meenschappen lusschen stad en dorp moe ten vergemakkelyken. Zy zullen alle mid delen inspannen om zoo veel mogelyk den builenmensch van den stedeling af te zon deren. Zy zyn bevreesd dat de gedurige, acnraking van stede- en dorpeling, dezen lesten geheel en. gansch aen hunne klau wen zou ontrukken. Wilt gy er een slaeltje van? Zie hier: Over eenige jaren, wanneer men den tracé van den yzerenweg Lichtervelde- Veurne uitstak, was hel eerste projekt van, in plaets van door Avekapelle en Oost- kerke, de linie door Pervyse te leggen. Eb wel men heeft van dal voornemen afgezien, omdat het gemeentebesluer van lest- genielde dorp zich er hevig legen verzette. Hoe is het mogelyk! zal men zoggen, dat een bestuér zich aldus gedrage. ’t Is waer, T is byna ongcloovelyk, maer nogthans is het zoo. Het gein; entebestuer van Pervyse was samengesteld van mannen die zich op eene en algcmccne Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. Supplement op half blad, per week. r' JAER> J J 50 cl. >cl. 1-25 ct. Zoon- I 00 00 00 00 00 of 0 00 0 00 0 00 0 00 Voor Frankryk 21 00 10 00 12 06 6 66 7 00 8 00 1 45 2 2? 18 00 19 25 11 50 12 75 8 50 16 00 6 75 3 09 0 00 Prys van Voor stad inschryving, BETAELBAER VOOROP: 6 franks ’s jaers. 3 fr. 25, 6 inacndeir. I fr. 75. 3 macndcn. 7 franks ’sjaers. Voor buiten, vrachtvry: 3 fr. 75 6 inacnden. 2 fr.25 3 maenden. 16 fr. 50 ’sjaers. 28 00 0 50 2 90 A 18 Cl i l»7 4 87 00 75 fr- Men abonneert zich op het bureel van het bia<l, Ooststrait N.’ 33, to Veurne, en op al <lc postkantooren van het rvk. Insertion, IBccntitnen den drukregel. Een afzonderlek nummer 20 e..', het supplement 15 c.‘ Allo aftichen, by de uitgevers van dit blad gedrukt, worden ittXHAïi onvergeld in hetzelve g'eplaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1