VAN V B U R K E I VEURNE 5 NOVEMBER.- s i I o oo 0 oo so )0 JO JAER, o oo o oo tenryk de bezittingen van’Vcnetien to waer- borgen, beschouwt dien aki als eene kans te meer voor Italian om eens die provincie in te lyvon. Oostenryk schynt geneigd om niet meer zoo innig verkleefd te blyvcn aen Pruissen. Het schynt begrepen te hebben dat zyne rol is de handen te reiken aen de mindere staten, in plaels van de overheerschende staetkundc van het hof van Berlyn te ondersteunen. [Had voor Annoncen, Landbouwnietnvs, politieke Een Nummer, i «o I oo I 32 I 6(i 7 00 slaep wiegengeen van die langdradige diskussien meer die maér dienen om de wetgevende ziltyd onvruchtbaar te maken. Dit is eene laktiek der deserteursparty, door welke de linkerzyde zich niet meer zal laten vangen. Weinig woorden maer vele werken is de leus waermede de linkerzyde moet en zal voornitgaen. N.' 2028. 38/ en algemeene Tydirigen, Marktprijzen en Handelzakcn. en óen Supplement op half blad, per week. Op dynsdag aenstaende, 8 dezer, zal de opening der volksvertegenwoordigers kamer plaels hebben. Deze opening zal zonder troonrede geschieden, zoo dat de kamer zoo aenstonds hare werkingen zal kunnen acnvangen. Alle de liberale dagbladen verheugen er zich over, dat de wetgevende sessie zonder troonrede zal beginnen, daer de regterzyde in de gelegenheid niet zal gesteld worden van eene onmetelyke diskussie op het adres aen te gaen. Ook mag de liberale party dilmael hare behaalde zegepraal niet laten voorbygaen zonder nuttige en belangrykc hervormingen lot stand te brengen, liet land heeft tus- schcn hacr en de klerikale party gevonnisd, hcLjteeft zyn volle vertrouwen aen de libe ralen geschonken, en daardoor geloond dat het vast wii dat geene oude misbruiken meer kunnen ingebragt worden, en dat het de thans nog beslaande begeert te zien verdwynen. Hetvoorslel-Orls is eene der eerste zaken die aen het dagorde komen moeten. Eene nuttige en krachtvolle wet op dekie- zingen, welke geheel en gansch belet den kiezer om te koopen of te dwingen, is er otk hoogst noodig. De wet op de studiebeurzen zal eersldaegs, denken wy, dooi’ den senaet aengenomen worden en aldus de gelykheid van alle Belgen voor de fondatien daerstellen. Andere en andere hervormingen zyn nog te doen, maer de dringendste, de noodza- kelykste kwestie is hel onderwys. Daer is veel, nog zeer veel te doen. Het onderwys der jongens is nog niet ge noeg uitgebreid en dat der meisjes is door den stact geheel en gansch verwaerloosd. Hopen wy dat het ministerie zich er op zal toeleggen om alle dezebelangryke zaken, en vooral de twee leste ten voordeeligsten mogelyk op te lossen. De linkerzyde zal zich door de schreeu wers der regterzyde ook niet meer laten in Wy hebben in ons vorig nummer ge toond hoe de klerikale party, zich altyd tegen alle nuttige hervormingen, tegen allen vooruitgang verzet heeft. In alle lan den heeft zy zich altoos aen het hoofd des agteruitgangs geplaetst, overal heeft zy de vryheid bestreden en op het geluk der natiën altyd den rampzaligsten invloed uit geoefend. Wat er in Spanje, in Oostenryk, in Italjc eertyds plaels had en nu nog be- slaet, is er een klaer bewys van. Wat heeft ons land, wat hoéft ons arme Belgie niet te lydcn had van den spaenschen tyran Philips II en zyne bloeddorstige inkwisiteurs? Zy kunnen dit niet loochenen, de kleri- kalen, maer weet gy wat zy met eene onbe- schaemdheid zonder weerga daerop ant woorden: «weet gy dan niet dat het het kristendom is dat de ware vryheid aen de wereld heeft gegeven, dal de slaverny heeft vernietigd, dat de vrouw in hare waerdig- heid hersteld cn de veelwyvery heeft uit gedoofd Ja, dit is altemael waer en dit weten wy zeer goed; wy welen zeer wei dat het aen het kristendom is dat wy de ware vryheid verschuldigd zyn. Wy weten zeer wel dat het kristendom eerst de slaef met de meester gelyk stelde. Wy weten dat het kristendom hel eerst den armen onderslaen heeft en tol de volkeren zegde: allemenschen zynbroeders, heilige en verhevene woorden, waarin geheel de leering der vryheid en verdraegzaemheid begrepen ligt. Maer wat gemeens is er dan lusschcn die party welke haer zelve de kalholyke party noemt, en het kristendom? tussclien hare onderdrukkende leerstelsels en den gods dienst van vryheid en broederliefde? Het kristendom zegt, inyn ryk is van deze wereld niet, cn alle werkingen der kalholyken strekken om geld en goed zoo veel zy kunnen intczamelen, en zich de wereldlyke magt overal cn over alles aen te schallen Het kristendom zegtalle menschen zyn broeders, »en de kalholyke party heeft niets dan haai en verachting tegen al wie zich aen hare magt niet onderwerpen wilt! Het kristendom reikt eene behulpzame POLITIEK OVERZICHT. Keizer Alexander en keizer Napoleon zyn beiden zondag door Marseille gereisd; keizer Napoleon des morgendi, komende van loulon, alwaer hy den nacht had doorge- *’1-agl, en keizer Alexander de avonds. Deze kletste is er enkel stil gebleven om te noen malen en in de stad niet getreden; keizer Napoleon, integendeel, na koning Leopold bezocht le hebben, die zich op doorreis te Marseille bevond; is de nieuwe werken gaen in oogcnschouw nemen, welke in de stad worden uitgevoerd, cn heeft eene depu tatie der pakkendragers ontvangen, die reklamon inbrengen tegen de maatregelen, die hun mogopolium beperken. Hy heeft die lieden zeer goed onthaald en is om een uer weder naer Lyon vertrokken, alwaer hy eene groole wapenschouwing moést doen. Maendag avond werd hy.' te Sinl Cloud terug verwacht. Koning Leopold heeft maendag morgend zyne reis naer Nizza voortgezet. Hel italiaensch parlement heeft don derdag lest zyne zittingen hernomen. Men is reeds verzekerd dat de konventie mol eene groote meerderheid zal aenveerd worden. in die zelfde zitting heeft hel ministerie een wetsontwerp voordragen, bestemd om aen de stad Turyn, ten tilcl van schade loosstelling, vergoedingen te vcrlecnen voor de stoflelykc verliezen, die de bevol king zal ondergaan door de overbrenging van den zetel des gouvernements. Brieven uit Home, gestuerd aen den Memorial diplomatique, kondigen aen dat het pauzclyk gouvernement aen hel kabinet der Tuilerien zyn antwoord beeft laten kennen op de mededeeling der konventie van 15 september. Dit antwoord is enkel een ontvangst- bewys. Hel roomsche hof zou verklaren zyne beoordeeling over de konventie te willen voorbehouden tot na de stemming van het italiaensch Parlement belrekkelyk de verplaatsing der hoofdstad, en misschien zelfs tot na de akten van het italiaensch gouvernement die er de gevolgen van zul len zyn. Ie Florencien houden de gemoederen zich byna uilsluitelyk met de verplaatsing der hoofdstad bezig. Men handelt als of de wet reeds gestemd ware en de toebereid selen om den koning in hel paleis Pilli te ontvangen, zyn byna geheel geëindigd. Heeds hebben de kommissarissen een keus gedaen van de paleizen en kloosters welke moeten geschikt worden tot de vcrschiilige openbare diensten. Het dagbladIndépendenza, sprekende,over de weigering van Pruissen om aen Oos- blad, Ooslstrnct T-<’ Voor stad worden on. 0 00 0 00 0 00 0 00 rus- icts, fr, 5 l> znr. 60 00 00 75 00 00 OO >0 )0 >0 !5 10 io t>0 Sinl on- aific uh. »in- ,n li. cn ge it k- van het I/.J, op al de postkantoorcn van het rvk. AB1ERTEV Prys van injchrping, BETAELRAER VOOROP: 0 franks ’sjaers. 3 Ir. 25, 0 maunden. I fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaers. Voor huilen, vrachtvry: 3 fr. 75 0 innenden. 2 fr. 23 3 inacndeii. Voor Frankryk 10 fr. 50 ’sjaers. I 00 1 Öi 2 S3 II 215 Men abonneert zich op het bureel N.‘ 33, te Veurne, en Insertion, 15 centimen den drukregel Een afzondcrlyk nummer 20 c.’, het supplement 15 c.’ Alle aflichen, by de uitgevers van dit blad gedrukt, i-rsmael onvergeld in hetzelve geplaetst. Brieven cn geld vrachtvry toe te zenden. 11 iiihiiii 11 ri i i iij BgoBKMnBrBria ew OPENING DER WETGEVENDE KAMERS. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1864.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1864 | | pagina 1