4Igemeene Tijdingen. Nieuws van de week. Ingezonden Artikel. op hel tapijt is gebracht. BERICHT. De maatschappij van Rhe- Een dergelijke toestand is natuurlijk voor het gouvernement een voorwerp van hevige bekommernis; men verzekert dat het vraagstuk woensdag in den minister raad, diedoor den keizer werd voorgezeten, Gelieele dagen schreeuwen en schrijven zij tegen de goddelooz.e scholen, zoo als zij de gestichten noemen waar zy niets te zeggen hebben; Volgens de encijcliek van den Paus zou de vader van familie verplicht zijn, zijne kinderen naar depriesterscholen te zenden; In lialje stelen zij de joodsche kinderen om ze in de kalholijke religie op te brengen; Overal loopen zij rond om geld in te zamelen, tot afkooping. zeggen zij, der kleine Cbineesche kinderen, kinderen van cene anderen godsdienst, om van dezelve kristene kinderen te maken en eene kris- lene opvoeding te geven; En van eenen anderen kant verstoeten zy het kind van kristene ouders; Zij weigeren het kind dat van den zelf den godsdienst is van hun, eene kristelijke opvoeding te geven. Zij leeren het kind een slach van afkeer voor zijne moeder hebben. En dalai om dal de moeder eene eerlijke kunstenares is aen eenen schouwburg ge hecht. Ziet daar hoe die menschen de kriste lijke liefde verstaan en de cvangelistsche deugden oefenen. Ziel daar hoe zij de verhevene leering van den Goddelijken Meester volgen! POLITIEK OVERZICHT. De fransche bisschopschap schijnt nu stellig besloten te zijn zich tegen het gou vernement en de wetten des lands te ver zetten: op vier dagen lijd hebben acht bis schoppen en aartsbisschoppen zich door hunne acten en woorden tegen het burger lijk gezag verklaard. Bij de aartsbisschop van Kameryk en de bisschop van Montau ban, moet men voegen de aartsbisschoppen van Tours en Rennes, de bisschoppen van Angers, van Carcassonne en van Poitiers. De vier eersten hebben zich bepaald, even als dc aartsbisschop van Kameryk en de bisschop van Montauban, hunne gevoelens uit te drukken in brieven, aan den minister van juslicie en der eeredienslcn of aan hunne geestelijkheid loegestnurd. Wat de bisschop van Poitiers betreft, deze heeft, zoo als zijn kollega van Moulins, de encij cliek luidop van op den predikstoel zijner verblijfplaats afgelezen, en die lezing ver gezeld met eene aanspraak, die hij vervol gens schriftelijk heeft medegedeeld aan ai de leden zijner geestelijkheid. Tol op heden had het gouvernement zich bepaald bij den omzendbrief van den miins- ter der «erediensten en de protestation zijner dagbladen: dc Moniteur van gisteren meldt dat de bisschop van Moulins voor overtreding der wet voor den staatsraad is gedagveerd. Zal dezelfde maatregel loegepasl worden op de kerkvoogden, die het voorbeeld van den heer de Dreux-Brézc hebben gevolgd of zullen volgen? Het is waarschijnlijk, doch waartoe zal die maatregel leiden, wanneer de bisschoppen de wet verwerpt als geene verpliglendc kracht hebbende? Het fransch gouvernement zal dan wel verplicht zijn de uitdaging te aanveerden en werken met al de middelen, die dc wet ter zijner beschikking stelt. torika dezer stad maakt het geëerd publijk kenbaar, dat ten gevolge eeuer schielijke onpasselijkheid van hare looneelliefhebsler Mev. Fauconnier, de tooneelvertooning de welke morgen Zondag, 15 Januarij, op stadsschouwburg moest plaats hebben, on- bepaaldelijk verschoven is. b'u dó vertellingsken Het Advet tentie-blad is dood Morsdood. Slèen- stokkedood liet is vermoord geworden door den l'eurnaar Arm Adcerlenlie-blad dis zoo moedig tegen de vijanden der vrijheid en onzer grondwet te velde trok al opeen keer zoo omhals gebracht! Hel is bezweken onder de argumenten of bewijs redens dat de Veurnaar, in een sermoen, of liever in verseheide sermoenen, in zij celleste nummers onophoudelijk opzijn kop heeft geslagen. Er zijn menschen die daaraan zeer gevoelig zijn Op mij maakt de lezing er van het effekl van eenen slaapdrank, maar alle menschen zijn niet even kloek en men vindt er die daar onder moeten bezwijken, liet Advettentie-blad is van dat getal. Arm Advertentie blad! Als gij mij niet gelooft lezer zal ik u hier eenige argumenten aanbalen waarmede de l'eut naar zijnen konfrater zoo onbarmhertiglijk den kop heeft in geslagen. Hel Advei tentie-blad heeft gezegd dal de pauselijke encijcliek de vrijheid van godsdienst veroordeelt en het burgerlijk gezag aan hel oppergezag van den Paus wilt ondergeschikken. Do Veurnaar zegt daarop «een, en om dit te be wijzen zegt hij dat’t geen waar is. liet Adveitentie-blad heeft gezegd dat het libera- lismus in den nacht van den 4 auguslij 1789 ge boren is. De deurnaar beweert dal het liberalismus zoo oud is als de wereld, en om dit te bewijzen zegt hij dat de liberalen met den duivel omgaan, enz. enz men heeft er zoo een geheel reesein van dat kaliber. Als de lezers van den Keurnaar na dergelijko din- gen niet overtuigd zijn, zijn zij difliciel, dat is zeker. Onnoodig te zeggen dat geheel dien rimram op gesierd is met een tiental personaliteiten, beledigin gen en scheldwoorden die getuigen dat de schrijver cene klerikale edukatie van eerste klas heeft ont vangen. Is het dan te verwonderen of is het Advertentie blad dood Nu dat het bezweken is, vermoord door zijn kon frater, is het onnoodig dat ik nog zijne verdediging neme. Ik zal nu maar den Veurnaar laten tateren en ratelen zoo veel hij wilt en mijne lezers met andere dingen bezig houden. Ik laet hier dus voor heden een volgen. Een onlangs getrouwd paar was aan’t twisten ge rankt. Och I zegde de man verdrietig het huwe- I) k is het graf der liefde. Ja, gaf do vrouw ten antwoord maar de mannen zijn er de graf makers van. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEÜRNE. ZITTING VAN 13 JANUARIJ. Vantieghem Amand, dienstknecht, en Ramon llenri, dienstknecht, beide woonendo te Veurne, elk eene geldboete van vijf franken, over vrijwil lige en wederzijdsche slagen. Vancicke Pierre, landbouwer te Avecappelle, in eene geldboete van 50 franks, over jagt. Devronie Ivo, herbergier te Wercken, in eene geldboete van zes francs, wegens overtreding aan art. 8 van het politic reglement dezer gemeente. Bij hel onstuimig weder is vrijdag nacht de cngel- sche sloep Victoria, komende van Londen bestemd voor Ni< uport, ter hoogte van LombarUydeop strand geworpen; de ekwipagie is gered. Het vaertuig, dat niet geladen was, verhoopt men vlot te krijgen. Men meldt uil Oostende dal een der loodsvaar- luigen dier haven, de sloep n.“ 8, gedurende hel tempeest van vrijdag de bemanning heelt gered van hel fransch schip Saint Anne, van Granville, kapitein Binct. DoSainte Anne is vergaan. Een blad van Namen meldt, dal dc luiksche vereeniging voor het afschalïeu van do doodstraf, voornemens is te Namen eene meeting te houden. Men schrijft uil Döur (Henegouwen), 4 januarij Een schrikwekkend ongeluk heeft de wanhoop en de verslagenheid in onze gemeente gebragt, Gis teren avond is het grauwvuur uitgeborsten in den koolpot S. Calherina, dezelfde welke verleden jaar hel tooneel van dergelijk ongeluk waseen onge luk wacriti destijds zeventien persoenen het leven verloren. De mijnwerkers gingen hunnen arbeid staken; wanneer eensklaps cene zware brandende gaz-kolom, langs voornaamste» uitgang van den pul ontsnapte, alles op haren dnorlugt verbrijzelde, de touwwerken, machiencn, daken neórrukle en mélde snelheid van den bliksem op het gebouw neersloeg, dat in weinige oogenblikken het aanzien van een gloeijenden oven aanbood. Niets is in slaat om al hel schrikwekkende van dit tooueel af te schilderen. VVeenendc moeders riepen angstig naar hunne kinderen of hunne echt- genooten; wanhopige kinderen schreiden om hunne ouders. Hun jammerlijk gezucht sneed door dc ziel. Daar, beneden in den afgrond, waren meer dan 200 arbeiders, onder stroomen vuur begraven. Men begon onmiddelijk aan de redding dier onge lukkige» te arbeiden; doch dit was geen gemakkelijk werk; want de rook, welke uit de galerij drong, was zoodanig dik, dat den eersten, welke hel waagden neder te dalen, zich oniniddcljjk moesten doen op trekken, uit vrees van te zullen versmachten. Zonder zich door dien hinderpaal te laten werderhouden, spanden de onverschrokken mijnwerkers alle moge lijke hulpmiddelen in en gelukten er eindelijk in tót hunne ongelukkige medegezellen door tc dringen, welke beneden in den pul waren. Hel is onmogelijk van nu af de uitgestrektheid der tegenwoordige ramp te bepalen. Bij dc laatste berig- len had mn> dertig werklieden levendig uit den pul gehaald, en de lijken van vier andere werklieden, welke door het omvallen van eenen muur verplet terd waren geworden. De reddingswerken worden voortgezet; laten wij hopen dal de andere persjoneu, die zich nog in den pul bevinden, er ongedeerd zullen uilgehaald worden. De laatste tijdingen uit Dour melden het over lijden van drij der werklieden, die zwaar gewond uit de mijn zijn opgehaald. Den verleden nacht zijn weer zeven lijken ópgetrokken. Thans is het cijfer der dooden begroot op 61 en men wanhoopt om zekere gekwetsten in leven te kunnen houden. liet onderzoek wordt nauwkeurig voortgezet. De Gazette de Mons, heeft c ne inschrijving voor de nagelaten betrekkingen der slgatollers geopend. Hel eerste deel der Geschiedenis van Cesar door keizer Napoleon, zal in du eerste helft der maand februtirij aanstaande verschijnen. Die eerste uitgaaf zal Ion zelfden tijde in Erankrijk en in Duitschland het licht zien. De eerste stap is gedaan voor de voltooijing van I et groot werk, om door een elektriischcn telegraaf Europa aan Amerika te verbinden. De fregat van het krijgszeewen hei ft Chalain verlaten om het eerste deel van den kabel Ie helpen aan boord brengen van den Great-Eastern. De totale lengte van den elektrische» kabel zal van omtrent 2500 mijlen zijn. Een bediende van een der pruissische spoor wegen heeft eene allerschoonste nieuwjaarsgift be komen. Op l januarij heeft zijne vrouw hem vader gemaakt van vier kinderen die, zegt men, eene bloeijende gezondheid genieten. BRIJKONINGEN FEEST. De maatschappij van Rhelorica heeft nog ecus bij brieve hare talrijke leden en eericden uitgenodigd lol het vierdubbel feest van 11. Drijkoningen, tc weten: de trekking voor koning en koningin; het kaartspel, de bollingcn voor schoone prijzen, het bal; de boiling, voor mannen en vrouwen, om worst; en de vertooiiing van drij stukken op den groolen schouwburg. Voor koning en koningin, het lot is gevallen op Mr.Claereboudt, Charles, en jouf. Borre, en dit heeft met veel vermaak, voldoening, blijdschap en vreugd aanveerd geweest, om dat beide deze persoonen, door hunne bijzondere genegenheid voor de maatschappij en met volle achting aanzien lijn. Dit heelt de war me aanspraak van den heer hoofdman genoegzaam bewezen en ook de loejuigingen dieirop volgden. Een vermakelijk kaartspel volgde op deze pleg- tigheid, en dit gaf eene der fraaiste gezichten dal men in eene zaal kan vinden. Vraagt dit slechts aan de groep jongelingen, en zij zullen u er wal van ver tellen. Een bal, een echt vlaamsch bal, een burger bal, waar het etiket, uitgesloten is, en waar niets da» gulle vrolijkheid heerscht, heeft deze eerste feest gesloten. De tweede dag begon met eene boiling voor schoone prijzen, gejonde en andere, onder de 42 te genwoordige vrouwen. Dan moest men gaan kampen voorde twee kostelijke prijzen dat de koning en de koningin alle jare aan dc vrouwen tc winnen geven. Maar om het bollen, door een andere spel aftewis- selen, hunne majesteiten vonden goed van hunne giften door haantje-pek te laten verdienen, en men pekte zoo lang en zoo wel, dat eindelijk de en 2.’ behaald werden door de joulFrouwen R. en B. De herhaling van het vrolijke kaartspel volgde hierop, en een nog levendiger bal dan het 1.' ein digde het 2 feest. Ongelukkiglijk, bij hel naar huis- gaan, er v iel eene zeker water, dat men champagne noemt; velen waren er van zoo nat dat zij ’s ander- dags nog niet geheel ingedroogd waren. Dingsdag, 10, was er worstenbolling, voor mannen en vrouwen. Nieuw en ander vermaakMen zou dc

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2