V AA’ VEURNE VEURNE 28 JANUAMJ. a föS" i ZATERDAG 28 JAMJAR IJ 1865. In con vorig nummer zeiden wij dai liberalen nietsanders begceren, nielsainiers betrachten, dan de volkomene .".ch -i-ling van kerk en staal. De klerikalen, integendeel, heffen luide kreten wanneer wij deze zaak willen aan roeren, werpen de liberalen bel smaad woord van goddeloos naai' liet hoofd en zeggen dal wij de religie willen omver werpen,. Zij willen absoluit hel despolismus van hel priesterdom herinrichlen en de gansche wereld onder zijn beheer wederbr ngen. 1 Na male men zich van de eerste l’ramche Iliad voor Annoncen, Landbouwnieuivs, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. N.' 204Ü. DO a 00 00 heelt eene meerderheid van Will) stemmen 50 a 28 50 bekomen en is lol lid van hel wetgevend 50 a 29 50 30 a 25 00 30 a 17 50 50 a 13 50 30 a 28 00 7 00 3 IB 2 09 die 0 00 den de staalkundige dagbladen zich thans 00 het o oo o oo 12 a 00 0( 00 a 00 01 85 a 05 A 47 a 00 0C 44 a 00 0C 70 a 00 a 50 A 00 a 00 A 00 a p. 105 kil. dagorder voorgesteld, >0 a 97 0Ó algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handel zaken. Anderen houden staan dat een bestendig leger, gelijk het hier bij ons en elders is ingericht, geen hoegenaamd voordeel is voor hel land. Anderen nog spreken klaarder en ver klaren zich vlak af tegen het leger, dal zij maar als oorzaken van oorlog aanzien. Zoo men morgen de legers afschaffen wilde, zeggen zij, dan zou men ondervinden dat er veel minder van oorlog zou gesproken worden dan nu. De lieer Jouret heeft begonnen met ten voordeele van het budjet te spreken. Na hem heeft de heer llayez liet woord legen hetzelve genomen. Zijne redevoering die eerder eenc kritiek was op het sijsteem van bevoordelingen dal men in hel leger volgt dan legen de inrichting van het leger zelf, maakte weinig indruk. De heer Bouvier sprak daarna ten voordeele van het budget. Om dat hij zijn vaderland bemint, om dat hij uil den grond zijns harte de behoudenis van ons België wilt, de handhaving onzer nationaliteit, zal hij voor het behoud des le gers stemmen zoo als het thans bestaat. Ziet daar omtrent, waarop de redevoe ring van den vertegenwoordiger van Virton uilkwam. M.r Le Hardy de Beaulieu die in de z.it- zing van 20 tegen het budget sprak, gaf voor bewijsrede dat de bestendige legers eene oorzaak van kracht- en machteloos heid zijn voor de natiën waar zij beslaan. Tol slaving zijns gezegde noemde hij Oos tenrijk, Rusland, llalje en Spanje, en zeide dat deze mogendheden door hunne groolc legers verflauwd werden. Dan sprekende van de Yereenigde-Slalen, zegt hij dat, vóór de uilbersling van den oorlog, des- zells bestendig leger slechts 9000 man be droeg. Op de opmerking van de heeren De Brouckere en de minister Frère, dal het juist daardoor is dal dien oorlog zoo rampspoedig is en zoo lang duurt, tracht de i edenaar het tegenovergestelde te be wijzen. Verschelde andere redenaars voor en tegen hel budjet zijn nog gehoord geworden. De merkweerdigste redevoering die tot nu toe is uitgesproken geworden, is die van minister Chazal, die zijn budget verdedigd. liet einde dezer redevoering luidt nidus; Een leger, gelooft het, mijnheeren, is honderdmaal moeijelijker om herin te richten dan om te vernietigen. Een leger, waarvan men onophoudelijk het beslaan zou betwisten, waaraan men het dage- lijksch brood maar als eene aalmoes zou verleenen, zou spoedig ontzenuwd zijn, het zou een lichaam zijn zonder ziel. Indien men er integendeel misschien wel harde, maar toch noodzakelijke opoffe- ringen voor doet, dan is het léger voor het land het redanker, zonder twijfel moeijelijk om dragen in vredestijd, ma ir dat in oorlogstijd gezegend wordt. Indien gij er bij blijft maatregelen te stemmen om hel leger te doen vallen, schaft het liever eensklaps af, maar ik wil de verantwoordelijkheid van derge- lijken maatregel niet dragen; ik zal aan de toekomst dé zorg laten mijn gedrag te verregtvaardigen. Indien Belgie cens valt, dan zal liet zich niet meer oprichten; men heeft hel reeds menigmaal gezegd; men slaat uit het ongeluk op, maar nooit uit de sclian- de Bravos). Ik verdedig hier de zaak van hel leger niet; ik verdedig die van hel land. Ollert dus dit oorlogsbudgel niet op, dal eene premie van verzekering is legen de slor- men diézouden kunnen woeden, en wer- pen wij het redanker niet in zee, om dal de /zee kalm is. Wij, voor wal ons aangaat, deden wal in hel gevoelen vtln den minister van oorlog. Vele van deze die legen hel budget van oorlog zijn, omdat wij se lort 5i jaren rust en viede genieten, denken dat wij geen, of ten minste geen zulk groot leger noodig hebben. Alhoewel betreurende dal zoo vele milli- oenen hiervoor jaarlijks móeten opgeollerd worden, gelooven wij noglhans <hl hel beste middel om hel gevaar legen (o komen dal zou kunnen ontslaan, is van ten allen stonde gereed te zijn om hel le bestryden. Wij willen hierbij noglhans niet zeggen daler geene hervormingen zouden ktr.ln'en gedaan worden. Wij zouden, bij voorbeeld; aan alle maatregel toejuichen die, de niili- lieloling afschaffende, welke op den armen drukt ten voordeele der rijken, zonde maken dat art. 6 onzer Grondwet en.' waarheid zij: de Belgen zijn allen gelijk voor de wel POLITIEK OVERZICHT. Bij gebrek aan staalkundige vraagstukken, voor hel oogenblik zeldzaam zijn, hou- meest bezig met hel godsdienstig vraag stuk, en namelijk met liet vlugschrift van den bisschop van Orleans. Mgr. Dupanloup verdededigt inzijn vlugschrift de encijcliek, en tracht le bewijzen dal zij niet vijandig is aan de wetten, die Frankryk beheeren. Hij wil dat de grondbeginsels der encijcliek in de vertaling niet goed zijn terug gegeven. De kiezing van Rocheloi t heelt den uit slag gehad, die men verwachtte: de kandi daat der oppositie, de heer Paul Belhmonl, bekomen en is lol lid van hel wetgevend lichaam uitgeroepen geworden. De beraadslaging over het onderzoek nopens de gebeurtenissen van welke men onstuimigheden verwachtte, is maandag stil en bedaard afgeloopen. Baron Ricasoli lieefl van in den beginne het debat op hel gunstigste terrein gebracht; hij heeft een met beweegredenen geslaafd, dat aan de openbare denkwijze de zorg overliet de gebeurtenissen van september te beoórdcelen, en het aandeel dat er aan ieder in toekoml. Dit voorstel, door hel ministerie ondersteund, is bij namelijken oproep met eene groole meer derheid aanvaard geworden. De zitting van de pruissischc kamer der Mgevaardigden werd met eene zekere angs tigheid verwacht, in tegenwoordigheid van hel geschil lussclien gouvernement en wet geving; Een brief van hel ministerie heeft den voorzitter verwittigd, dal hel gouver nement de stemming der kamer, waarbij de kiezing van den heer von Sanckcn werd geldig verklaard, als eene onwettigheid be schouwde en eene nieuwe kiezing ging be velen om den heer Teltan te vervangen, wiens mandaat door de kamer niet was goedgekeurd geworden. De heer von Sanc- ken heeft van zijn mandaat afgezien, en dit lusscliengeval, dat een nieuwen grondwel- lelijken twist had kunnen doen ontstaan, is daardoor gelukkig uit den weg geruimd geworden. Sedert verscheide dagen is men in de kamerder volksvertegenwoordigers aan het beraadslagen over hel budjet van oorlog. Verschillende gedachten geven er zich lucht. Daar zijn er die, alhoewel een ■•tachtig leger noodig geloövende, noglhans vinden dat er andere inrichtingen aan noodig zijn. ADVERTENTIE slad wunid i Voor buih u, i Zffon. 0 jan. 10 )7 !4 !3 ID 10 3 >7 18 4 0 3 0 0 0 0 8 3 3 0 4 0 iO 10 5 0 0 0 5 IIUI 23 jan, 2 75 8 00 3 50 3 50 1 00 3 50 1 50 I 00 65 i 72 £92 23 jan. Prijs van EET KLERIKAAL DESPOTISMS. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaTirs. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks 'sjaars. i raelitvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. 1 r.uikrijk 1G fr. 50 'sjaars. 9 5 6 5 7 01 1 5. 00 ,a 2. SI 70 A 19 6i 23 jan. 32 a 19 6 00 a 18 0 66 a 12 0 66 a 00 a 50 a 45 a 84 A 00 A 75 A 00 a 00 a 17 jan. 20 jan. 30 a ?0 a )0 a )0 a 20 00 10 a 00 00 5> 75 fr. 21 jan. blad, Oosls'mal van het rijk. Ö9.' JAAR. Men abonneert lich op bet bureel van het IV.* 33, tc Veurne, en op al de postkantooren Insertien, 15 centimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, bet supplement 15 e.s Alle allichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, éénmaal onverguld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. I nn I I. 111> i I i <rn /I trkl i1 o 11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1