I Ingezonden Artikel. Algemeene Tijdingen. Nieuws van de week. i. revolutie verwijdert, 1,288,000,000 187,000,000 8 509,000,000 522,000,000 190,000,000 1,000,000 200,000,000 De religiën verdeden zich in der vol gende wijze: Boudltismus Boomsche kathol ijken Mahoinelanen Protestanten Grieksche kalholijken Joden Allerlei afgodislen De religie van E omtrent de helft der bevolking van de gan- 600,000,000 180,000,000 160,000,000 80,000,000 76,000,000 komen de Roomsche-kalholijken en de Mahomëtanen, gene voor een zevende en deze voor een achtste van hel mensebdom. verdierlijkte, in brengen, om des te ge makkelijker de mensdien onder hunnen wil te doen bukken en onder hunne ijzeren roede te houden. Wanneer wij dit zeggen liegen zij hel af en maken ons uil voor goddeloozen. Ge- lukkelijk is de pauselijke encijcliek daar om ons gezegde te handhaven. BEVOLKING EN GODSDIENST. M. Dielrici, bestuurder van hel bureel der statistieken, te Berlyn, heeft in de annalen der akademie dier stad, den vol genden uitslag zijner navorschingen nopens de bevolking van den aardbol medegedeeld. M. Dielrici schat de algemeene bevolking op ongeveer twaalf honderd acht en tachtig gen, zijn alle hinderpalen, onder de welke de geldeljikc niet de kleinste waren, uit den weg geruimd. Eer en lof aan al wie medewerkt voor het algemeen welzijn!. Nieuwe ontwerpen van steenwegen zijn op hel tapijt. Men spreekt l.° van nieuwe onderbandelingen voor het daarslellen van den steenweg van Veurne langs Bidscamp naar het Zwaantje; 2." van poogingen tot het bekomen, ten koste van den slaat, met tusschenkomst der gemeenten, van eenen steenweg van Veurne, of van het Nieu- portje, dwars door de bclgische Moeren, naar de fransche grenzen. Ziel hier de namen de jongelingen die CONCERT VAN S.‘“ CECILIA. dit jaar aan de mililie-loling moeten deel nemen op ongeveer twaalf honderd acht millioen zielen, waarvan de vcrdeeling bij stammen geschiedt: Stam van den Kaukasus Mongoolsche stam Ethiopische stam (negers) Amerikaansche stam Malaische stam (Oceanic) na mate denken zij hun masker te mogen afleggen en zich wêer meer en meer onverdraagzaam en onmedoogend te iconen. Noglhans kan men zich gemakkelijk over tuigen hoe noodlottig hel priesterlijk des polismus altijd is geweest voor de volkeren die deszelfs juk hebben moeten dragen. Men werpe slechts ecu oogslag op Spanje en Italje waar dit regiem in all zijne streng heid heeft geheerscht, waar de hatelijke inkwisitie hare grootste gruwelen heeft be gaan, en men zal er een klaarblijkend bewijs van hebben. Spanje is een groot rijk, sterk bevolkt, en nieltegestaandc dal, hoe zwak is die natie niet in vergelijking van andere? Waar heerschen arglistigheid, valsch- heid en verraad meest bij het volk, is het niet in Spanje en in Italje? Hé wel, men geloove het vast, hel des polismus van priester en kloosterling is daar alleen de schuld van. Die dwinglandij die het beste en edelste bloed der volkeren uitgezogen heeft, deszelfs karakter heeft ontaard, liet land heeft uitgeput en het aan een onverdraaglijk fanalismus heeft ten prooi gegeven. Men zie dan rond naar andere landen, waar dit beheer niet is kunnen ingébracht worden, waar tie vrijheid zich heeft kunnen ncèrzellen, waar hel volk zich zelve regeert en waar het menschelijk versland en ver nuft zich hebben kunnen ontwikkelen, hoe zij sterk geworden zijn en voortgang in de beschaving hebben gedaan. Een ieder die wal de geschiedenis van ons land kent, weet welke ontzachelijke worsteling onze voorvaderen hebben volge houden tegen deSpanjaards die den monik- ken bloedraad in ons land vilden brengen, worsteling die aan de graven van Egmont en van Horn het hoofd heeft gekost. Heden op nieuw verheffen de klerikalcn schaamteloos en moedwillig het hoofd, en trachten door alle middelen de vrienden der vrijheid halelijk te maken. Zij werken met handen en voelen om hunne macht boven die van den staal te stellen en dezen te beheerschen. Zij willen hier ook allengskens het regiem die bet Spaansch en het llaljaansch volk Boud ha wordt aldus door I 1 boete over jagl met stroppen. sche aarde uUgeoefend. Na l.efBoudtó.us XX’Stó'’. STEDELYKE BELANGEN. Verleden donderdag heeft de aanbesle- ding van den steenweg van de Wazebriuj, langs Boitshouclce, naar den steenweg van Pervyse op Nicuport plaats gehad. Slechts twee aannemers woonden deze aanneming bij, namelijk: de boeren Tacqinnier van Lessen en Vanden Brode van Ypere. De werken zijn loegewezen geweesl aan den heer Vanden Brode, mits eene verhooging van daaromtrent 18 p. 100. Deze verhoo- ging is toe schrijven aan den opslag welk de kasseisteenen sedert bet opmaken der begrooling, december 1865, bobben onder gaan. Te rekenen van voornoemd tijdstip is de prijs der te gebruiken sleenen van fr. 65-00 lol de fr. 80-00 gerezen. Deze aanbesteding is, voor Veurne en voor onze streek, eene daadzaak welke men gewichtig mag noemen. Hij verzekert de uitvoering van een hoogst nuttig ontwerp, maar dat nochtans tegenkanting van allen aard heeft ontmoet. Dank aan ons liberaal bestuur, dank aan persoonlijke opofferin- mas (laai 26. Gesquin- Theótloor. 27 llai-leel Charles. 28. Ktslcman Emil. 29. Kix.ckaerlCharles. 80. Leruuy thsiré. 31. Marsen Louis. 32. Matsaerl Desiré. 33. Pil Charles. 34. Quest.roy Charh s 85. llyssen Louis. '36 S-!;;<• Francis. 37. Schale Felix. 38. Sclinckaert Aug. 39. irensaerl Etlou.iril. 40. Vanb. sien Joannes. 4 IVanderglmte Louis. 42. Vanilerstrate II j p 43. Vamlerstraete Louis. 44. Vanilevelde Aiuié. 45 Vanniassenhovc F. 46. Vermeescli Pieter. 47 Verminck Charles. 48. AVillaert Francis. 49. Wullaerl Henry. Hel tweede muzikaal winterfeest, in de koninglijl. maatschappij van S." Cecilia, heeft zonda;; plaats gé had door een groot concert van harmonie, sijiupho nie en zang. In hel algemeen wij moeten ten zeggen dat hel muziek hier eenen grooten stap in de kunst gedaai heeft. De harmonie telt 50 leden, allen voorzien van nieuwe en goede instrumenten, en om het meest beijverd. De symphonic, 30 man sterk, is even gelijk, en overtreft misschien het eerste vak. De zing, bij onze liefhebbers, blijft wat in gebrekmaar, om l< vergoeden en, dank aan den heer voorzin, r, cent goedeen lieve cantatrice, van Brussel, komt dit ver vullen, en ditmaal hel was de buurt van juli'. Fess.vro 1.’ prijs van het conservatorium. 1. Barbier Charles. 2. Bril Achille. 3. Cadi j Charles 4. Caura Charles. 5. Danj nek Polidoor. 6. Davcreouft Polidoor. 7. Declercq Jules. 8. Dtcroo Pierre. 9. Dcjaegher Charles. *0. 1) keyser Amand. 1D.Tebure Pieter. ^2. Deleforlrie Charles. *3. Delta Cornells. *4. Denurme August. 15. Deprey Hector. 16 Demo Leopold. l7. Deschodt Arsenins. 18 Devoghül August. 19 Devjnck Charles. 2(1. D’hondl Charles. 21 Dubreucq I' rancis. 22. Everaerl August. 23. Fiorine Charles. 24. Fiorine Charles. 25. Gelper Charles. een grootere tonuiug op den stoomer gi - C l dat de over boord zal gevonden Stuurman A. Durand van de sloep Eugène, insge lijks den 18 aangekomen, verhaalt van zijnen kan t dat hij cp 17 mijlen afstand der kust de engelselu brik A mei ica out moet heeft, van diszi-lfs bemanning verlaten, en welker zeilen in Harden aan den hingen. Men deukt clat de bemanning dooreen omtrent varenden stoomer zal gered zijn. De Ame- In tie zitting van woensdag lest, van den ge, nieenteraad dezer stad, is de lieer Demaziere Pieter, stadsbode benoemd, in vervanging van den lieer Frans Verharue, overleden. In den nacht van 17 lol 18 laatst, is eene diefte gepleegd ten nadeele van Pieter Bulled, herbergier in den Duinhoek Ie Adiukerke. Dieven zijn ingebro ken, en uil tie kas die naast hel bed stond, waar de hnisbewooners sliepen, hebben zij ongeveer 60 franks genomen. Naar het schijnt, zonden zij, eer zij ver trokken, zich aan tafel gezeten g< éten hebben. He^ rika, met kolen geladen, is gestrand. KOHREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEDRNE. ZITTING VAN 20 JANIAKIJ. Dec.ie Joannes B.iplis.c, dienstknecht te Proven z;s maanden gevang over dull.'. VV.irlbp Désiré, werkman te Leyscle, onwettige aiiderme. sch Cornelius', werkman te Vinchem, drie franks boete over diefte. ZITTING VAN 27 JANIAKIJ. D.s inter Pierre, dagloj. er te Proven, 100 frai.e uitoefening der veeartsnijkuusl 25 franks boe 5,000,000 I ,„.i 187,000,000 100 francs, voor jagtovcrlrcding. De stad Viurne en hare omstreken hi bbeti n'.r.i eeltige van hunne kind ren di hunne geboorl.- p'aats eer aandoen en die voorna invullij x als broe ders wei overeenkomen. Gaat naar Parijs en achter de Magdalena kerk zult gij daar jongens van Viurnc vinden die te saam in de beste vriendschap icrkei ren. 'lot Brussel, wie zou dal kunnen denken hebben 'r Is er schoon gezelschap opjvrieiil van een veertig lal leden, allemaal Vcurn.iars n Vcurnainbachle naars, /.ij hebben hunnen Zetel gekozen in den esta minel de vief II inden, op den noex van de Blinde slrael, omdat daar den biste faro en den beste: bruinen van geheel Brussel gedt on ken wordt. De; zondags is men zeker van daar 's avonds om acht nr< ten minste v ijl' en twintig Vctlrnaars legem, komen. Deni.uwe maatseliappij heeft zondag de 15 dczei maand cutie algemeene. vergadering gehouden 011 OVerlegaau, krachtens artikel twee van hel regie- ment, tol de kiezing van den voorzitter der Veurnscht maatschappij. Hel is Mr. Van llouwe geborlig vai Iseuberghe die de meerderheid van stemmen be komen heeft. mes, waarmede zij brood gesneden hebben, is op tafel gebleven. Donderdag lest, omstreeks 6 ure ’s avonds, is er aan de hooge brug te Dixmu'de een schip gezonken, die geladen was met omtrent de 400 zakken tarwe, suerioen, buonen en lijnzaad; alleenlijk een gedeelte van de mast was nog zichtbaar. Gclukkiglijk heeft men de vrouw van den schipper, die juist op iet dak verscheen, op het oogenblik van hel ongeval, nog bij tij Is kunnen redden. II t graan, dat bestemd was voor de markt van Yper, behoorde toe aan Ch. Cals van Pervyse en Bouckenaere van Shoorbakke, en werd toevurlrouwd aan den schipper Gaillard, die P. V.Tineiru met het overbrengen had gelast. Men heeft gedurende drij dagen bezig geweest aan het lossen van het schip en bet opvisschen der zakken; de sehaile is nog al aanzienlijk. Dond rdag morgend, rond 6 ure, is hel huis en aanhoriglicden van den genaamde Callewaerl, koop man in vlas te Eerneghem, de prooi der vlammen ge worden; 500 bonden ougczwingeld vlas, wat gezwin geld vlas en al de meubels zyn er in gebrand. Volgens een schrijven uil Ojstende, in date vati 19 dezer,zou de stuurman D"graeve, van defvisch- sloep lï"“ de l’iière, aldaar aangekomen, op 18 mijlen teil zuid-westen van Oostende, du achtersteven van een buitengewoon grooten stoomboot zien vlotten h ebben. Stuurman D.-grieve verondersteld, dal in liet ge weldigste van het geh.ersclil hebbende tempeest vaartuig van varen is, en hem in tweë.i gesneden heeft, bemanning den lijd niet gehad hebbende 1 te springen, de dood in de golven 1 hebben.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2