V E R K E V A ft I ll i1 8 it Wz VEURO 4 FfiBRÜASIJ. J A Ali* de kle- het grondbeginsel (8 84 16 87 00 18 84 83 20 83 08 OO 00 33 00 00 28 20 76 60 88 03 dat keizer Maximiliaen het vraagstuk over de kerkelijke goederen heeft opgclost in Uittil voor Annoncen, Landbotavniemvs, politieke Een Nummer, en een Nog een van die scheldwoorden, die de klerikalen zoo maar gcduriglijk naar het hoofd der liberalen smijten, zonder al wederom te weten waarvoor. Maar wal zijn zulke, gelijk de deken Spaes, pater Knuffman, broeders Alphons en Ber nard, en die congregalie-oversten, die niet legenslande hun schandelijk gedrag, heilig schendend misse lezen, en schijnheilig ter heilige tafel gaan. En als Jacques Clement den koning van Vrankrijk vermoord had, heelt men zijn beeld op den aulaar gesteld, als dit van eenen heiligen. Is dal niet goddeloos? Hier zal men tegenwerpen het gene de gazetten zeggen te Leuven gebuurd te zijn. Maar.... daar is een groote maar bij. Is dit wel gebeurd? Ja, want de justicie heeft de zaak onder handen. Heeft de justicie de zaak bewezen? Dat weet men nog met. Wie heeft die schanddaad verricht? Niemand noemt die; men zegt alleenclijk dat het kinderen zouden geweest zijn van zeer brave A propos! lezers, men preekt tegen woordig veel legen zoo genaamde slechte gazetten; en zelfs als men er zoo eene in cene herberg vindt, raad men den baas aan van ze te verbranden gelijk men de ketters onder de heilige inkwisitie ver brandde. De liberalen doen zoo niet; zij zeggen, leest al de gazetten die gij wilt, klerikalen en liberalen; leest en oordeelt wie gelijk heeft. Zeker is het dat gij ons nooit oneer biedig van de religie hebt welen spreken, of zult hooien spreken, en dat gij ons de klerikalen met geen scheldwoorden zidl zien overladen gelijk zij het zoo vinnig en onophoudelijk doen. en algemeene Tijdingen, Marktprijzen Supplement op half blad, per week. 59.e 1 De Universiteit van Leuven komt, bij monde van Mr. Perin, professor van staat huishoudkunde en van openbaar regt, de nieuwe encijcliek van pans Pius IX volko menlijk bij te treden. Bij de heropening van zijnen leergang heeft M. Perin lezing gegeven van den pauselijken brief, en na (leze lezing de volgende pleglige verklaring gedaan: I 65 ben deel genomen en waarbij de hurger- -kt van Turyn geprezen wordt, die de l0,> kd. helooging heeft uiteen gedreven. Men meldt uit Pesth, dat volgens het ge voelen der staatsmannen van Hongarië, die de ontwerpen van het midden-gonver- neinent schijnen te kennen, de kanselarij van het koninkrijk vroeg of laat zal vervan gen worden dooi' een verantwoordelijk ministerie, dat de kroon van Hongarië in den Rijksraad vertegenwoordigen zal. In die samenschikking zou er een verantwoor delijk ministerie zijn voor de departementen van binnenlamlsche zaken, van justicie en der eerediensten. Daarbij zou er eenminis- ,(>1’ zijn, insgelijks verantwoordelijk, die te I Weenen verblijven zou, en die de belangen van Hongarië zou vertegenwoordigen in den ministerraad van het rijk. Degemaligde Hongarien heilen overigens naar de partij der verzoening over; ook vragen de stoffe lijke belangen dreigend, dat de hangende vraagstukken op de eene of de andere wijze zouden opgelosl worden. Be worsteling wordt in Rusland voort- 1 gezet tusschen de gematigde partij, die voor hare opperhoofden groothertog Cori- slantyn en prins Orloff erkent, en de partij der uilroeijing, t|je onder hare voor naamste aanhangers Mourawieff, Katkoflf, Pogodine en Milontine lelt. Een groot ge tal Polakken hebben zich naar Petersburg begeven om den groothertog hunne geluk- wenschen aan te bieden. Eene belangrijke briefwisselinguit Mexico I bevestigt op de stelligste wijze; wat de laal- sle koerrii'rs hadden doen voorgevoelen, en llandelzaken kathol ijke ouders; dal men daarvoor hunnen naam verzwygl; en dat die kinders hunne opvoeding bij de jesuiten ontvangen heb ben. Ilewelzijn dat die liberalen die deze heiligschenderij zouden gepleegd hebben? Overigens, veronderstelt dal het liberalen zouden geweest zijn. Daar zijn in alle par tijen fanatieken; en zulke worden door de liberalen, in hunne rangen zelve, daarom ook verloochend en veracht. Doen de klerikalen dit van de hunne? Zekerlijk neen: als een van de hunne iels misdoet, zij vorschooncn hem, helpen hem in zijne vlucht, en hunne gazetten zwijgen er van. N.r 2041. POLITIEK OVERZICHT. Eene depcchc uit Parijs had aangekon- den zïn als de liberale partij liet verlangde, kigd dal, volgens brieven uil Rome, de heer 1 1 de Sartiges aan kardinaal Antonelli eene nota overhandigd had, waarbij de misluk king betreurd werd der poogingen door Erankrijk hernieuwd sedert het sluiten der conventie van 15 september, om den Hei ligen Stoel er toe te brengen zich met Italië te verstaan, en waarbij verklaard werd dat het keizerlijk gouvernement, eene nulte- looze onderhandeiing moede, de overeen komsten tusschen hetzelve en Italië geslo ten hunnen loop zou laten gaan en hunne natuurlijke uitwerksels zou laten vóórt brengen. De Constitutionncl geeft thans aan die depeche eene volstrekte logestralïing en zegt dat zulk eene nota niet enkel aan den heer de Sartiges niet overhandigd is, maar dat zij zelfs niet bestaat. De O/ficiëele Gazette van Turyn behelst leene mededeeling van het gouvernement, waarin luidop degenen gelaakt worden, die aan de helooging van maandag avond heb- Hij heeft tot zijnen minister, den heer Tsaidero. eenen brief gestuurd, waarin hij dien staatsman gelast de noodige decreten op te maken, om ten dien opzichte de wet geving van hel land vast te stellen. De eer bied derwetlen, die de afschaffing der doode hand hebben uitgesproken, en die der ker kelijke goederen in hel nationaal domein hebben doen overgaan, moet tot grondslag aan het werk des ministers dienen. De keizer volgt dus de staatkunde van den voorzitter Juarez. Die briefwisseling bevestigt ook een feil, dat uit Parys met eenige voorbehoudingen werd vermeld. Wij willen spreken over den afstand van la Sonora aan Eraukryk, ten titel van waarborg der fransche schuld. Hel eerste detachement van het oosten- ryksch legioen onder bevel van generaal von Thun, is den 50 december te Vera- Cruz aangekomen. Dit detachement be slaande uit 56 oflicieren en 1085 onder officieren en soldaten, zal verdeeld worden tusschen de plaatsen Jalapa, Perole, Orizaba en Puebla, in afwachting dat het deel kan i nemen aan eene expeditie legen Yucatan. Kl Het tweede detachement van hel belgisch zj legioen, den 15 december te Vera-Cruz ontscheept, was bij het vertrekken van ge melde briefwisseling op de weg naar de hoofdstad Mexiko. Ik neem deze leering aan, geheellijk, onbewimpeld, openhartiglijk, zonder verzachting en zonder twijfelzinnigheid. Ik ontvang dit woord van het zienlijk Hoofd der Kerk, als of ik hel van haar onzienlijk Hóófd zoude ontvangen. En vervolgens regt doende over schijnheilige uitleggingen welke onze rikale huichelaars uiteinden om de duide lijke bevelen van den H. Vader te ontwijken stelt M. Perin vast, dat de besluiten van den Heiligen Stoel zich niet bepalen bij eene enkele afkeuring van hel grondslelsel der gedoogzaamheid in zake van geloofs- leerslelling,'maar dal zij zich uitstrekken tot de veroordeeljog van hel grondbeginsel der burgerlijke vrijheid. Dal is duidelijk. Het land is dus gewaarschuwd en de huisvaders ook dat men in de L’nivcrsi- 0 ja n Voor stad wór<lói> en loon. 00 fan. 75 JO 75 JO JO no oo ïaa s-’A 78 A 25 a 75 A 00 h 00 4 31 jan. 0 OO 0 00 0 00 0 00 n. 11 'l'l-llBl'lJU.qHMCB Prijs van inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. I fr. 75. 8 iiiatOiden. 7 franks 'sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 8 fr. 75 6 maanden. 2 fr.'25 3 maanden. Voor frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. 1H DE LIBERALEN ZIJN GODDELOOSS. blad, Ooslslraat van hd tijk. geld 9 66 6 50 7 00 1 58 2 27 0 a 19 00 J0 jan. 10 jan. J a 19 32 a 17 66 Ja 11 50 0 a J a J a 0 a 0 a 0 a 00 00 0 a 00 00 9 a 5 a 7 a OO .00 4 a 00 00 0 a 8 a 0 it 2 a 0 a 0 a 27 ja 10 a 00 00 10 a 28 50 10 a 27 00 10 a 27 00 )0 a 17 00 >0 a 13 50 >0 a 27 00 75 a i9 a 50 a )0 a 21 00 wacht I* JO a 94 50 JO a 88 50 5-75 fr. 28 jau. 7 00 3 27 Men abonneert zich op het bureel van het iV.' 33, te Veurne, en op al de poslkantooren Inserlien, 15 centimeii den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 e.’ Alle atRchen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, eésmial onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en i;eld vrachtvrij toe te zenden. ZATERDAG 4 FEBRUARI.! 1865. 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1