V E U II N E VAN 1T I ft 'few VEME 18FEBRUARIJ. R K 'W 'W E week. hun beletten ter Belgie, 00 00 00 00 00 28 06 87 73 84 89 Van zijnen kant beweert de Whig van Richmond, dat het Zuiden nooit zal onder worpen zijn. Wat de eigenlijk gezegde krijgstijdingen betreft, men oorlogt nog altijd een weinig in Shenandohah. In een gevecht onlangs bij Woodstock geleverd, hebben de Zuider lingen eenig voordeel behaald en 40 man nen van het 5.e regement van New-York en van het korps inlichters, voor eene ver kenning uitgezonden, gedood of gevangen genomen. Van Schorman en Thomas is weinig te vernemen. Volgens den Journal van Louis ville, zou het korps van Shooiield zich afzon deren van het leger van Tenessee om zich bij Grant aan te sluiten. Die beweging zou reeds begonnen zijn. a oo oo I a 28 30 a 27 (0 POLITIEK OVERZICHT. De troonrede van den keizer der fran- schen, naar dewelke deze met ongeduld verlangden, heeft eindelijk den dag gezien. In het algemeen is zij vredelievend. Napo leon III meldt er onder andere in dal de goede oplossing der zaken waarin Frankrijk bij den vreemde gewikkeld was, hem wel haast zal toelaten de troepen welke in ver- schillige landen in expeditie waren terug te roepen. Onder deze troepen bevinden zich deze uit Mexiko welke reeds op lerug- togt zijn, en die uit Rome. Een dagblad wilt weten dal deze laa ste reeds in het begin van maart aanslaande zouden terug geroepen worden. Aangaande hel geschil tusschen hetfransch gouvernement en de bisschoppen ontslaan, zegt de keizer dat alhoewel den grootsten eerbied voor de katholijke godsdienst heb bende, hij altijd zal weten de burgerlijke j kei ijk hel verbod, de er.cijcliek afgelezen N.r en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en ilandelzaken. een Supplement op half blad, per week. Het doet pijn om zien hoe veel er zijn van de jongelingen die, het geheele land door, aan de mililieloling moeten deel nemen, het doet pijn om zien, zeggen wij, hoe veel derzelve noch lezen noch schrijven kunnen. Wanneer zij aan de jaren van verstand zijn gekomen, beklagen zij er zich bitterlijk over, dat zij van alle onderwijs zijn beroofd geworden. En dé schuld er van zijn de ouders, zoo als wij daar zoo even zeiden. Heelt nu een vader hel recht het onder wijs aan zijn kind te ontzeggen? Heeft hij hel recht hem dat middel om man te wor den te ontnemen? Wij gelooven het niet en wij zijn over tuigd dat hel verplichtend onderwijs, in ons land eene noodzakelijkheid is gewor den. Wij zullen echter hierop nog weder- keeren. ten minste zoo veel franesma^pns1 zijn pi's’ onder de liberalen. De vorige bisschop van Luik, bijgenaamd Thonime aux asperges, was ook een, en als men over eenigen tijd, in de kamer der volksvertegenwoordigers aan de liberalen, aan die van de linkerzijde, verweet dat zij francmacons waren; antwoordde men dal er onder de liberale representanten min lïancniapóns waren, als onder de kleri kale». Waarop deze gezwegen hebben, dil potje gedekt latende uit vrees van in slech - ten reuk te komen. Zij, beter als iemand, zouden konnén zeggen wat een franémat; is; doch zij wachten zich wel van dit l. doen, om dat zij de kracht van dit schrik- Hel onderwijs is de spijs der ziel, hel brood der armen, zei over eenige jaren, in eene plechtige omstandigheid, een onzer uitstekendste magistraten. Dit is zóódanig waar en wordt door elk een zóó wel beseft, dat men overal nieuwe scholen richt of zoekt te richten, dal het algemeen gedacht zich op hel onderwijs vestigt en dat men alle middelen uitzoekt en beraamt om hetzelve te verbeteren en uit te breiden. Is er inderdaad iets dat de geleerdheid overtreft, en is een man die zich deze van jongs af heeft welen te verschaffen, niet altijd bekwaam om zich, T is gelijk op welke wijze een eerlijk bestaan te maken? Zal hij in de maatschappij, in de wereld^ niet eerder aangenomen en aangetrokkén worden dan den onwetenden? Is hij niet doorgaans meer beschaafd en van zachtere zeden dan deze die ongeleerd is? Een werkman die wel lezen en schrijven kan, die wel kan rekenen is hij niet onein dig veel voren bij een andere die niet de minste beginsels van geleerdheid bezit? Ook kunnen wij niet begrijpen, dat er ouders onder de werkmansklas gevonden worden welke, onder voorwendsel dat zij hunne kinderen te huis noodig hebben om te werken of te zorgen, hun die kostbare zaak, dal onontbeerlijk voedsel, de ge leerdheid, weigeren en hun beletten ter school te gaan. En noglhans is bel zoo: in ons Belgie, waar den vooruitgang in vollen bloei is, waar zóó veel vopr hel onderwijs gedaan wordt, vindt men nog een aantal ongeleer de menschen. magl le doen eerbiedigen. Dal is klaarblij kelijk aan de bisschoppen die, ondanks i en ver openbaard hebben, eene openbare blaam opleggen. Hel wordt thans gelogenstraft dal Mgr. Chigi zijn ontslag van aposlelijken noncius bij den keizer der Franschcn gegeven heeft. De telegraf heeft ons reeds uil New-York hel bericht aangebracht dat de heer Blair van zijne tweede reis naar de hoofdstad der Zuiderlingen was teruggekomen. De dag bladen zijn daarover met tegenstrijdige ge ruchten vervuld. Terwijl de Evening Tele graph van Philadelphia verklaart dal de '-’ending van den heer Blair met een volle- digen uitslag is bekroond geworden, is de meerderheid der dagbladen van New-York en van Washington het ecus om lè zeggen, dal de ijankeesche onderhandelaar uit Richmond de overtuiging heeft aangebracht dat alle overeenkomst ónmogelijk is. De twee vijandelijke natiën zijn voor de vrede nog niet rijp: het Noorden doet overdre- vene eischen en het Zuiden bezit nog te veel hulpmiddelen om toe te geven. In afwachting iser in de Zuidelijke Staten nog altijd veel spraak van het wapenen der slaven. De dagbladen van Zuid-Carolina, die lot hiertoe dit voorstel bestrede, prijzen het nu hel meest aan. Overigens, de eens gezindheid, een oogenblik in het Zuiden gestoord, schijnt nu sterker dan ooit te worden. De Sentinel tracht te bewijzen, dal de eendracht van het Zuiden het onoverwin- lijk maakt. Dil blad is vol hoop voorden iislaanden veldtocht, cn beweert dat de colonien in de laatste eeuw zich uit nog neteligere omstandigheden gered hebben. Blad voor Annoncen, Landboutvnicutvs, politieke Een Nummer, en Ik herinner mij nog, als ik zeer jong was, dat mijn grootvader een schoone kriekenboom had, en dal de musschen de krieken kwamen opelen. Dit pijnigde den braven man zeer, cn daarom maakte hij een inusschensehuw en stelde het op den boom om de musschen te verschrikken. De vogels hielden zich eenige dagen daarvan verwijderd, maar, vermits het schuw niet roerde en geen kwaad deed, naderden zij allengskens en maakten eindelijk hunnen nest in den hoed van den slrooijen man. Zoo is het ook gelegen met het schrik woord franemaeon; om dal vele menschen niet w eten wal een franematjon, een vrij metselaar is zijn zij er van verschrikt; maar wisten zij het, zij zouden er mede lachen en zien dat het de babou of bijlebouw is, waarmede men onwetende ki aders ver voerd maakt. De klerikale» weten dil maar al' te wel, om dat er onder hen misschien meer of J AAK. 2045. tbr. ebr. Voor stad wordm» O 00 0 00 0 00 0 00 febr. k k k i s ik )0 febr. 44 87 01 00 00 00 90 38 04 08 00 3 O 2 0 i0 O 10 a a a r cn Zoon. ppleinent 13 c.’ dit blad gedrukt, h 5 t> A 0 5 0 <133 4 /eb. Prijs van blad, Ooststraat van het rijk. 59?’ a 24 30 a 17 (10 I a 13 30 a 24 7 00 8 18 I 72 J a 23 00 p. 103 kil. D a 96 30 0 a 84 30 >-75 fr. 1 febr. Men abonneert lich op het fitireel van het IV.’ 83, te Veqrne, en op al de postkantooren Insertion, IScenlinien den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 o.', het su Alle alliehen, bij de uitgevers van ié.ajiaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. i 19 00 i 00 00 i 12 00 9 00 6 25 6 75 1 63 2 00 16 06 febr. a 0Ó 00 a 00 00 a a a 00 00 a 00 00 a a a a a A HET ONDERWYS. ZATERDAG 18 FEBRUARI! 1865. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 6 franks ’s ja;ws. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 73. 3 maanden. 7 franks 'sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 8 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. DE LIBERALER 2IJR FRANCSMACÜNS.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1