Algemeene Tijdingen. den werker, die heleinde zijner loop- besten uitslach mochten bekroond worden. land te doen, kennis van hel ontwerp van wet op het lijdelijke der godsdiensten, en wat loon verkrijgt het voor deze groote toe gevendheid? Antwoorden welke afgesproken en eenvoudiglijk de afloocliening zijner rechten zijn. Welk is den geest dier ant woorden? Deencijcliek, welke de katholijke dagbladen veinzen te aanzien als verdichsel, maar welke zij toepassen door de laking zelf welke zij doen van de wet op het lijde lijke der godsdiensten. Men zal ze aan het werk zien; men ziet ze er reeds aan, en er zijn geen gruwelijkheden welkezij niet zeg gen nopens deze onschadelijke wet, die geen een centiem aan de kerk ontneemt, en alleenelijk voor inzicht heeft van de verkwisting en verspilling van de inkom sten der kerkfabrieken te betetten. Een koninklijk besluit van 7 november 1847, heeft als belooning, ten voordeele van werklieden en visschers, eere medalien ingesteld, welke de kentceken dragen van de nijverheid en den landbouw. Deze medalie of decoratie worden uit- sluilelijk verleend aan alle werklieden, die, met eene erkende bekwaamheid, een onbe rispelijk gedrag vereenigen. Eertijds waren, in onze provincie, de workmans decoralien niets anders dan een eereteeken, maar heden, dank aan het ini tiatief van onzen achtbaren en volksmin- nenden gouverneur, hebben zij eene hooge waarde verkregen. liet is inderdaad door het toedoen van den gouverneurdal de provinciale raad eene kas van dotatie en bijstand ten voordeele der gedecoreerde werklieden heeft geslicht. Wij denken aan onze lezers aangenaam ;e zullen zijn met hier de woorden aan te len, welke M.’ Vrambout, in 1862, be- ekkelijk het inrichten dezer kas, aan de lovinciale raadsheeren, onder eene alge- tecjie goedkeuring toestuurde. Het lot van eene klas van werklieden heeft mij bijzonderlijk bezig gehouden, juist om de belangstelling welke hunnen achtbaren toestand verdient. Gij weet, mijnheeren, datkoninklijke besluiten van 7 september 1847, 1 maart 1848 en 28 februar i 1861, eereteekens ingesteld heeft >- ten voordeelevan werkliedenen visschers. Deze onderscheidingen zijn in het alge meen gegeven aan werklieden die dezelve verdienen; maar, aangezien zij enkel ge- ::an worden dan aan werklieden die ge- vende lange jaren onbetwistbare be en van kennis en goed gedrag geleverd óen, worden zij bijna altijd vergund Woensdag lest is de maatschappij land- en hovingbouw van het arrondis ment Veurne, overgegaan, in algemec vergadering, tot het kiezen van eenen vo zitter, welke plaats sedert het vertrek v den heer II. Vandevelde, oud-voorzit der rechtbank alhier, open stond. Donderdag 25 dezer, heeft, binnen de stad Nieuport, de openbare aanbesteding voor het leggen van eenen steenweg loo- pende van het Oud-Veurnesas naar den Groenendijk en vervolgens naar het strand, plaats gehad. Vier ondernemers van openbare werken waren aan deze aanbesteding tegenwoordig, te wetende heeren Darras van Eerneghem, Vanden Broele van Ypere, Tacquenier van Lessen, Schorssery van Oostende. De begrooling der uit te voeren werken beliep tot de som van fr. 58,472-20. De laagste soumissie was degene van den heer Schorssery die zich verbonden heeft de werken te zullen uitvoeren voorde som van fr. 57,500-00. De vermindering is dus van fr. 1172-20 of van 2 per honderd. Deze steenweg, slechts sedert zes maan den ontworpen zal binnen vier maanden voltrokken zijn. De akliviteit der heeren gemeente-be- stuurders van Nieuport, die allen wedijveren om hunne stad op te beuren, om de wel vaart hunner ingezetenen te vermeerderen, is boven allen lof. Wij wenschen uit ganscher harte dat hunne prijzenswaardige poogingen met den Morgen 26, komt de uitmuntende to neeltrocp van den heer Van Doeselaer, i hier op stadsschouwburg eene vertoonii geven. De tooneelzaal zal ten 6 ure ge pend worden, om ten 7 ure stipt te begi non. kas wordt heden volledigt door het be noemen van haren bestuurraad, die ten gevolge van een besluit der permanente deputatie van 29 december 1864, samen gesteld is als volgt: MM. De Gouverneur, voorzitter. In geval van afwezigheid of beletsel zal hij vervangen worden door M.r Van Dromme; Otto de Nieulant, voorzitter van hel comice van het 1.’“ landbouwdistrikt, te S.‘ Andries; Henri Carton, voorzitter van het land- bouwgenootschap te Ypere; C. Vanden Beugiie, voorzitter der maat schappij van landbouw te Thielt; A. Beiiaegiiel, lid van het comice van het 5.'lc landbouwdistrikt, te Veurne; J. Brasseur, voorzitter der kamer van koophandel te Oostende; B. Danneel, lid van het comice van het 8.“’ landbouw-distrikt te Korlryk. J. Sciiéridan, divisie hoofd, te Brugge, is benoemd lot sekretaris-tresorier. Met recht mogen wij ons arrondissement geluk wenschen over haren vertegenwoor diger in den bestuurraad der hulpkas van de gedecoreerde werklieden. De stichting dezer kas mag, zoo wel voor de landbouwers en nijveraars als voor de arbeiders, als eene zaak van groot belang, als eene rechte weldaad, worden beschouwd. De heer Louis Van Daele-Demolder, t te voren hel ambt van onder-voorzitter 1 kleede is met algemeene stemmen min ét tot voorzitter gekozen. Dezen uitslag we met voldoening door een-ieder vernome want de heer Van Daele, niet alleenl door zijnen iever maar ook door zijn zucht lot vooruitgang en verbetering, zij landbouwkundige kennissen, is ten all opzichte den man die geroepen is om on landbouw-maatschappij te doen bloeije Dc Panne, als badplaats, verbetert van jaar lot jaar. Gedurende den aanstaanden zomer zullen er zich op het strand zes bad- wagens bevinden, waarvan de helft ten allen tijde ten dienste van het publiek. Er wordt ook meer en meer gebouwd. Welhaast zal men eraan ’l werk gaan voor het bouwen, voor rekening van den heer advokaat Ghewy, van een builenwooning of kasteeltje in zwitserschen trant (genre chalet). Het plan is ervan opgemaakt door onzen stadsarchilckl De Josse, en die het gezien hebben zeggen er veel goeds van. Men spreekt ook van het tot stand brengen eener maatschappij welke aan dePanne een hótel zou bouwen. Kregen wij maar den ontworpen spoor weg van Veurne naar het strand, en wel haast ware de Panne druk bezocht, en voor onze stad ware er eene nieuwe bron van welvaart geboren. Bij gebrek aan plaats, moeten wij 1 zaterdag aanstaande verschuiven, de med deeling van eenen merkweerdigen bri ons toegekomen uit Wulveringhem. baan genaakt en bij wien de ellende, met haar afgrijslijk gevolg, gesamenllijk met het eereteeken komt. Door menschlievende gevoelens aange- dreven, heb ik het daarstellen eener bij- n zondere kas, ten voordeele der gedeco- roerde werklieden, ontworpen. Gij weet, mijne heeren, dat men opde uilsluilelijke voorzienigheid van den werkman niet mag reken. Ofschoon de uitbreiding van het onderwijs geroepen zij dien kostbaren uitslag te doen bekomen, toch is het vooral noodzakelijk, dat in die afwach- ting, de werkman die door het Staatsbe- stuur waardig gekend is een eereteeken te dragen, niet gedwongen zij, bij het eindigen zijner vlijtige loopbaan, aal- moesen te vragen of door de weldadig- heidsbesturen ondersteund te worden. Daarom, mijne heeren, heb ik gedacht, u voor te stellen, de bijstandkas voor de gedecoreerde werklieden tot stand te n brengen. De inrichting dezer hoogst nuttige hulp- GEDECOREERDE WERKLIEDEN. KAS VAN DOTATIE EN BIJSTAND. •J Zondag, 5 maart, tal indien hel weder liet toela; ons koningrijk muiijkgenootschap in haren nieuw uniform voor de eerste maal uitgaan. Zij zal om ure ’s morgens eene aubade aan den heer bur( meester, als hoofd der stad geven, uit herkentei voor de ondersteuning die de regering aan de ma schappij verleent. Men schrijft uil Oostende dat de vischsloep 122, Jaanne at Cécile, patroon Pieter Wiltrock, g teren ten N. 0. dezer haven is bemerkt gewordi onder water staande en verlaten. Dit schip welk j; heel op zijde lag, was gansch onttakeld en de bo verbrijzeld en ingeslagen. Men veronderstelt met rede dat deze zware ava is veroorzaakt geworden, door een overzeiiing op c schip. Een telegram van den belgisclien koiisnl üuinkerke meldt, dat degeheele bemanning is ger geworden door een fransch vaartuig en in gemeli haven aan land gezet. Het gerucht loopt te Luik dal de koninklijl wapenfabriek en kanongicterij te Antwerpen zuil, worden overgebracht, liet lokaal der kanongictei zou voor kazern diemen. Er wordt thans veel vee in ons land opgekocl dat naar Engeland wordt verzonden. Men zegt dat de heer Snoy, katholijke afgevaa digde, zeer ernstig ziek is. De Examiner van Richmond, van 17 januar zegt dal de hotels en herbergen nogmaals aanzienli hunne prijzen verhoogd hebben, niet enkel om redt van de duurte der levensmiddelen en van alles, ma ook omdat de zuidelijke staten zoo streng zijn gebb keerd, dat er geenc groote kans bestaal om de voo werpen, voor het leven het nookzaaklijkst, dikwij te kunnen vernieuwen. Do prijs van een glazekt likeur kost heden vijf dollaars, meer dan viif-ei twintig francs Men moet schoone renten hebben om twee glaz keus daags te kunnen nemen, dat zou zoo iets koste als negentien duizend francs ’sjaats. Er is geen gi vaar dat de gentschc ganzenbroeders hunnen gat naar Richmond zullen gaan knappen; zij vinden h goedkooper in hel Aepken. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 23 FEBRÜARIJ. Desodt Louis, dienstknecht te Woumen, 3 inaar den gevang, over diefte. Feys Charles Louis, werkman te Alveringhem, maanden gevang’.itling, over vrijwillige slagen. Timmerman Francis, visschcr te Adinkqrke, 5 franks boete, over stooring gedurende de G dsdiens ZITTING VAN 24 FEBRÜARIJ. Debruyne David, 1 maand gevang cn 11 frank boete, Debruyne Jacobus, acht dagen gevang e Lowie Joseph, vijf franks boeie, alle werklieden I Zarren, over vrijwillige wederiijdschc slagen e wonden. Nevejan Louis, dienstknecht tc Bergen (Frankrijk acht dagen gevang cn elf franks boete, over slage en wonden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2