IJ1 V A re VEURNE I Worse ii maart. I S feffeg i w KLEINBLAD. I I las I V I ZATERDAG 11 MAART 1865. I I 5 J l«b. heid der inlichtingen, die het beval. En ter ondersteuning zijner verklaring duidt de Moniteur de grondslagen van het wetsont werp aan, zoo als die in den ministerraad zijn aanvaard geworden. gaan. Wat de kosteloosheid betreft, die wordt niet meer bekrachtigd dan de ver plichting door de wet. Hel nieuwe wetsont werp laat aan de gemeenten het recht ten dien opzichte hel besluit te nemen, dat hun hel best zal geschikt schijnen, en geeft hun enkel nieuwe gemakkelijkheden voor het inrichten van koslelooze scholen door hun in geval van ontoereikendheid van hulp middelen de onbeperkte medehulp van den staat te verzekeren. De tegenwoordige toestand in Mexico baart hel fransch gouvernement ernstige bekommering: zijne verantwoordelijkheid is diep in die zaak gewikkeld. Men zegl dat de ministers den keizer daarover eenige opmerkingen hebben gedaan, doch dat zij bij het hoold van den staat het vast besluit hebben ontmoet in Mexico tegen alle ge beurlijkheden de eer van hel vaandel en van den troon te verdedigen, ten koste van het fransch bloed geslicht. Men moet echter bekennen, dal die troon met vele gevaren omgeven is. Keizer Maxi- miliaan heeft nu niet enkel de J naristen voor vijanden, maar ook de katliolijkepartij, op hem verbitterd, omdat hij de geestelijk heid het bezit barer ontzachlijke rijkdom men niet verzekerd heelt. De mexikaansche bisschopschap heeft eene hevige protes- tatie tegen de verwereldlijking der gees telijke goederen afgekondigd. Men verhoopte te Turyn, dat na zijn be zoek te Milanen koning Victor-Emmanuel nog voor eenigen lijd naar zijne oude hoofd stad zou terug gekeerd zijn; die hoop zal zich echter niet verwezentlijken; het is reeds besloten dat de koning van Milanen naar Florencie trekt. Een telegram, uit Bombay te Londen aan gekomen, en gedagleekend van 3 maart, stelt eene opschorsing in de handelszaken lllcid voor In plaats der verplichting, die de heer Dtiruy aan de ouders had willen opleggen om hunne kinderen naar school te zenden, bepaalt het wetsontwerp zich bij hel instel len van premien van oppassendheid en ijver, toe te wijzen aan de kinderen, die regelmatig van den ouderdom van zeven tol dertien jaren ter openbare school zullen algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. POLITIEK OVERZICHT. Maandag behelsde de fransche Moniteur een belangrijk verslag van den minister Dtiruy over den toestand van hel lager onderwijs in Frankrijk in 1863. Daaruit zou men wel hebben mogen besluiten, dat niet tegenstaande de oppositie van een ge deelte van het ministerie en van invloed hebbende elementen der parlementaire meerderheid, het gouvernement in het vraagstuk van het verplichtend onderwijs niet wilde terugwijken. Maar dijnsdag kondigt nu die zelfde Moniteur eene nota af, waarin hij zegt, dal het wetsontwerp over hel lager onderwijs, aan den staatsraad toegezonden op de grond slagen niet berust door den minister van hel openbaar onderwijs ontwikkeld; dat dit verslag een geheel persoonlijk werk is, en het maar ten dien titel is afgekondigd ge worden en ter oorzaak van de belangrijk- a o oo Annoncen, Landbotrwnieuivs, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. MYNHEER QUINT’S VERLOVING, (A’aer 'l Hoogduitse^ van II Zsciiokkk). j dier stad en van Calcutta vast, ten gevolge der tijding van den schroom, die op de katoenmarkt van Liverpool heerscht. Als men alles ecus wel nagaat, geven onze tegenstrevers ons eene aardige kome die voor schouwspel. Het is waarlijk merkweerdig om zien, hoe de daadzaken door hun kunnen goed- of afgekeurd zijn,volgens depersoonen die ze verrichten en de lokaliteit waar zij plaats grijpen. Onze maatschappij van Mcnschlievendheid heeft dit jaar, met de medewerking van andere maatschappijen dezer stad, op nieuw eene groole kavalkade, ten voor dooie van den armen, ingerichl. Hé wel, zou men kunnen gelooven dat deze stoet, dat dit feest, door onze tegenstrevers met een slecht oog is aanzien geweest en men in verscheide dorpen van het omliggende, van op den preekstoel, de dorpelingen heeft getracht af te houden van denzelven te komen bijwoonen, dit voor eene afschu- 39.e JAAR. u«a/ t. naart. Voor stad worde f9 a ai l. a a a a 0 00 0 00 0 00 0 00 i -r 1 7;obl). a a a dacht; maarzij heeft dal zij naar huis ging, gesproken, en om niets 2 A 0 A 0 a 0 A I) it 130 a 19 00 a 17 00 a 11 00 9 00 6 50 7 00 1 59 1 81 a 18 00 naart. het blad, Ooststrtaat van het rijk. - 1 'Voor Frankrijk wel tu vreden. Ik bemin hut korte en bondige. Over morgen hebben wij zondag, Betely komt met hare tante dan bij mij; de heer pa.toor en notaris nut eenige getuigen spijzen ten mijnent, üe verloving heeft oogeublikkelijk plaats, en dan seffens de afkon digingen in de kerk. «Ik bid u, onderbrak hem Quint, en schoof vol onrust zijnen stoel langsheen de kamer ik bid tl, toch langzaam; gij zegl te veel: gij wilt te veel, en wilt te snel. 'Zondag, verloving, pastor, gastmaal, notaris, afkondiging Houd! schreeuwde' mijnheer Pyk: daar zijt gij mis. Zoo iets moet snel afgedaan worden; ik zegge snel, maar naar den regel. Ér zijn dingen in de wereld die gauw moeten gedaan worden, wil het er goed mèe gaan; bij voorbeeld een geneesmiddel, eene battery, eene vrouw. Zoo ook de doop, hel huwelijk en de begrafenis. Dat zijn drie kapittels van onzen levensloop, of titels voor kapittels, die zoo veel te beter uitkomen, als zij bondiger zijn. Door den doop verzaken wij den duivel, door bet huwelijk den ouden Adam, en deor de dood alle tranen en zorgen. Amen. Voor het overige hangt dit van u af. De verloving kan ook binnen een jaar plaats hebben, Neen! stoof mijnheer Quint op; bij mijne ziel niet! Doe bet gelijk ge wilt. Ik geef mij ten voile aan u over. Ik ben de gelukkigste onder de zon. Ook heb ik in ’t geheel niets tegen de verloving, maar tegen het gansehe kraam van notaris, pastor en ge tuigen. Ik haat het beslag, hel komplimenteren. do plegtigheden. Kan ik mij dan gcene vrouw nemen zonder al dat ramoer? met alle geweld, dat zij aan u tolden laatstee oogenblik voor van niets anders dan van u anders dan om u gestreden. bij hare tante maakt zij het wezentlijk geen hair beter. Hare tante heeft het beur dezen morgend nog in het gezicht gezegd gij zijl verliefd! en ik heb er bijgevoegd: hij is hel insgelijks Um Gods wil! schreeuwde mijnheer Quint, en was buiten zich zelve»; - wat hebt ge toch gedaan? Ge maakt mij ongelukkig. Wat zal Betely van mij denken? Gekkerijen voer hem da oom toe; wat zal zij denken Gij zij als het betaamt, zal zij deuken, en dat is haar goed. En ik beken hel u, gij zijt mij beide lief. Het is mijn plan geweest u samen te brengen. En indien ge malkander hadt bevallen, zoo zou ik de zaken in orde hebben gebragt. Betely heeft een goed stuivertje, en is een goed kind. De hemel heeft het gewild, als hij u ten mijnent leidde, dat gij haar vroeger ontmoette!, dan ik dacht Thands is alles goed. Daar hebt gij er mijne hand op. Mijnheer Quint was builen zich zelven. Hij greep de hand van den wakkeren Pyk, hij wierp zich om zijnen hals; hij kuste hem met drift en hevigheid en zijne oogen werden vochtig. Nu, nu, nu! schreeuwde mijnheer Pvk wat hebt ge? Zijt ge verblind? verwart gij den oom met de nicht Quint trok zich terug desteen was van zijn herte. Ik heb met mijne zuster voer de oom voort, een lang en breed gesprek gehad. Zij is met de zaak Prijs van Men abonneert zich op het bureel van N.’ 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertion, 15 centime» den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.’ Alle affiche», bij de uitgevers van dit bl.id gedrukt, éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: G franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 maande». I fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. A'uor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. 1U fr. 50 ’s jaars. aeblsle vervolg, ziel ons vorig nummer •Ei!» riep mijnheer Pyk, laat mij toch maar uitsproken. Ik aanschouw het ding als eene afge- maakle, voletndige zaak. Des te beter! zegde mijnheer Quint, gij zijt fijn, en zaagt, wel in den eersten oogenblik dat ik uwe lietelij onuitsprekelijk lief had... Alleenlijk, lieve Hem 1, ik uurf niet gelooven, niet hoopen Betely k. ut ij t._ch niet iiah daar zijt ge mis! zij kent u lang! riep la :t:< mijnheer Pik; vróuwkens hebben lijuxe- imgeii, en de gezichtkunde is haar ingeboren ais den biëeu de plantenkunde. Hare blikken, die zij in t voorbijgaan op denman werpen, zijn waaracluige lichtballen, die ons allerbinnendsle naar lol eenen helderen middag maken. Haar eerste oordeel, dat zij Over ons vellen, is daarom pok steeds het juiste, de K"edckinders zijn daarna meesteudeel zoo beschei den dat zij onze woorden meer gelooven, dan haren 'oorgevoelszin. Bij voorbeeld: Betely heelt u geschil derd en afgebeeld, als eene vijftigjarige kennis. Il Zoo! heeft zij van mij gesproken? vraagde Ull't niet aangename verwondering- ,1 E Ei spreek toch gelijk gij denkt; hebt ge (jlh aan Bel. ly niet gezien dal ze door u. half is ‘l,steld. Zij heeft het, wel is waar, willen alstrijdeil a 00 00 a 00 00 a a a 00 00 a 00 00 a A A a a it naar I. i\ 00 00 a 29 50 a 29 00 a 25 00 a 17 50 13 50 a 26 00 7 25 3 111 1 5-4 a 2-4 00 105 kil a 94 50 a 8 4 10 75 fr. rraar t. tv

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1