V A N V E U R N E lit jiRb I s KLEINBLAD. ill JAAR. ZATERDAG 18 MAART 1865. -~rr~ heer Reuland, die nog minister der o oo o oo o oo 0 oo 71 95 27 91 00 00 33 95 40 74 00 00 00 83 00 00 30 60 97 75 00 97 I'K POLITIEK OVERZICHT. De redevoering, die de heer Rouland Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke Een Nummer, en 39.e dit verdrag, in Frankrijk de rechten der meest begunstigde natiën genietenen de ijzersmelterijen en gieterijen bereiden zich reeds tot het verdubbelen hunner bedrijvigheid. De laatste tijdingen uit de Vereenigde- Staten melden nog niets stelligs over de krijgsverrigtingen van generaal Sherman, tenzij dat hij generaal Scholefield vervoegd had, naar Newbern gezonden om in Noord- Carolina tegen Raleigh, boofdstad van dien staat, te werken. Columbia, boofdstad van Zuid-Carolina, waarvan de laatste koerriers de bezetting door de Noorderlingen vermel den,zou afgebrand zijn geworden. Augusta, grensstad van Georgië, die Sherman in zijne krijgsverrichtingen tegen Charleston en Branchville had achter zich gelaten, zou ook in de macht der Noorderlingen geval len zijn. Beauregard, vroeger een der hel den van hel Zuiden, en heden als allen ongelukkigen generaal, in ongenade geval len, is door Johnston vervangen geworden. Maarschalk Bazaine heeft Oajaca inge nomen; men weet dat dit eene der sterke plaatsen is van de juarislische partij, door Porlirio Diaz verdedigd. Men weet ook dat de maarschalk groolc hinderpalen moest overwinnen, om het materieel der genie en artillerie voor die plaats te brengen, en dat de belegeringswerken sedert den 2i- februarij begonnen waren. Oajaca zal dus maar eenige dagen weerstand hebben ge boden. OS zaterdag in den franschen senaat heeft uit- öOgesproken, heeft aanleiding gegeven lot be- ojoordeelingen in al de dagbladen van Parys. i’ gjCerediensten is geweest, zegde met kennis Men denkt dat de ond-ininisler der eere- diensten de gedachten des keizers in zijne redevoering heeft uitgedrukt, en hij de maat heeft gegeven der houding, die het gouvernement des keizers voornemens is opzichtens de geestelijkheid te nemen. In eene vergadering van prelalen-senaleurs, is de lieerde Bonnechose aangewezen om den heer Rouland te antwoorden. Men zou over- j eengekomen zijn om de encijcliek en den sijlabns bezijden te laten, om maar de vraagstukken aan te raken, die in verband staan met de burgerlijke constitutie der hooge geestelijkheid in Frankrijk. Er werd ook gezegd, dat de heer Rouland weder minister der eerediensten ging wor den en zijne bezitneming der portefeuille zou gepaard gaan met eene krachtdadigere houding van het gouvernement opzichtens het ultramontanismus. De kamer der afgevaardigden van Italië heeft in hare zitting van maandag de af schaffing der doodstraf gestemd. Zij heeft die maar ten uitzonderlijken titel behouden in het strafwetboek van het krijgs- en zee wezen en in de wet op de beteugeling der slruikrooverij. Honderd vijftig stemmen legen een-en-negentig hebben die groole hervorming bekrachtigd. Het schijnt dat de Duilschers er genoe gen in scheppen om iederen dag het reeds verwikkeld vraagstuk der hertogdommen van de Elba nog meer inde war te brengen. Er is nu weder een nieuwe pretendent voor het hertogdom Lauenburg opgekomen. Die pretendent is de hertogin van Nassau, aan het koninklijke huis van Denemark ver bonden, die hare reglen terugneemt, van welke zij in 1831 had afgezien. Die nieuwe reclamen zijn reeds den bondsraad toege zonden. De sluiting van het verdrag van handel en scheepvaart tusschen Frankrijk en Zsyeden is in de Scandinavische koninkrijken met vreugdebeluigelingen onthaald geworden. Men verwacht veel goeds van De ijzernijvet heid zal er door en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzakcn. een Supplement op half blad, per week. N.r 20-47. MYNHEER QUINT’S VERLOVING, oo a 24 oi) van zaken over de strekkingen der ultra- p. 105 ki monlaansche partij te kunnen spreken 50 a 94 C"- - ■SS 3 maart. Ulïll!TI\TIL-BI.UI Voor stad a' 00 maart. weer maart. te )0 00 )0 00 )0 00 )0 00 00 a 25 a 75 a 40 a 12 a 9 00 2 50 37 00 50 50 41 00 00 en Zoon. blad, Ooststraa t van het rijk. 17 25 )0 00 10 00 )0 00 15 75 )0 00 >0 00 inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’s jaar>. 3 fr. 25, 0 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden.. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 0 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. Prijs van h •peilenden toon gezegd: een ander zal hem u afnemen Zij voelde haar geluk. Het hert al te teer om den schielijken storm uit te houden, gaf zich in tranen lucht. Mijnheer Pyk verschoot. De inenschenkenner, kende de tranen niet. In den grond waren het de tranen zelven niet, noch Belely’s onwil, dat zij in zoo be langrijke omstandigheid laatst geraadpleegd werd, dat alles was het niet, wat hem eene huivering aanjaagde; maar de vrees, zich door zijne fijsiogno- miek bedrogen, ter oorzake van het feest en nutteloos vcrlovingsgeruclit, den spot des dals te zien. Hij nam kort besluit, leidde Betely door het ge- ruisch der kamer in ecu stil achtervertrek, zette zich zwijgend aan hare zijde en liet ze weenen. Wat ontbreekt u? vroeg hij eenige malen; zij antwoordde niet. «Ik geloofde dat het feest u welkom zou zijn, gij houdt zeker Ach zuchtte de jufvrouw; en sloeg voor de eerste maal devan tranen blinkende oogen op; want zij achtte haren oom, als men eeuen vader acht, en had voor hem geen geheim. «Staat u mijnheer Quint zoo tegen?» zegde hij; gij wilt hem niet? Vertrouw liet mij maar, ik ben niet kwaad. Het is maar een aartsdomme gek- kenstreek dat ik het u niet voorloopig zegde, of dal ik u niet polste. Uwe tante heelt het slecht verstaan, zij heeft niet geweten wal de klok heeft geslagen. - Het is volstrekt mijne schuld niet’ Betel), als zij de woorden van haren oom en de dwaling vernam, in welke hare tranen hem gebragt hadden, wilde antwoorden. Maar de stem veranderde in eeuen zucht; zij werd rood onder hare tranen, zij 32 a 19 OO 32 a 17 OO 88 a 11 16 9 OO 6 50 7 00. 1 52 1 30 32 A 16 60 1 maart. 30 a 00 OO 00 a 00 OC 47 a 05 a 47 a 00 OO 44 a 00 OO 58 a 33 a 00 A 72 a 31 a 00 a l maart. tig en plichlig gezicht aan. De oude vrouw van den predikant, wie het te doen was om het zielenheid der kleine Betely, ging met afgemeten tred op haar lo»; zij ving eene pliehtige gelukwensching aan over de gelukkige keuze des lichten, en du verloving, en diende haar nu eene ware redevoering over de chris telijke pligten van eene verloofde bruid op. De pre dikant die ongaarne een ander zijn ambt zag ver- rigten, ylde er bij, met opgeheven oogen ett handen, en onderbrak het sermoen zijner godvruchtige huis- vrouwe. De overige gasten wilde niet achterblijven met hunne aangename woorden. Een golvende snap pende hoop omringde het arme meisje, dal schaam rood wegens verraden liefde zij dacht dat God alleen en tante hel wisten met neergeslagen blikken, in zich zelve verloren, of veel meer als vernietigd daar zat. Met wijdgeopende oogen en ooren trad mijnheer Pyk in de kamer en zag en hoorde den kompiimen- terende hoop. Zijn plan was verraden, verwoest; hij fronste het voorhoofd; hij bleef staan; hij irok onwil lig zijnen halskraag met de regter hand de plooijen uit, terwijl hij met de linker in den vestzak, er den wijden grooten, roodzijdenen, met gele bloemen ge slikten school van op en neérbewopg, als eeuen vleugel, waarop hij zich uit verdriet door alle luch- ten heen hadde geslingerd. Belely’s beklemde ziel, door angst en liefde.en schaamte aangevallen, bezweek onder smertclijke ge waarwordingen. Een droom ontwikkelde zich plot- selijk, als door een fuönwoord, tot werkelijkheid; de man, voor wien alleen zij zich in de wereld geroepen gevoelde, en dien zij zelve toch niet waagde noemen, was luid en pleglig als haar bruidegom ver kondigd. Zij zou hem zien, om hem eeuwig te behooren. Ach, niet nutteloos had’zij op eenen vonr- - w j va ISAIVI» u r i C 11 hij verdedigde de gallicaansche leeringen. d De heer Rouland wil de vrije kerk in den vrijen slaat niet, maar bij wil hel verbond van kérk en staat, geregeld en bepaald door het concordaat en de organieke artikelen. Men abonneert zich op het bureel van het N.‘ 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertion, 15 centinien den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.', het supplement 15 c.‘ Alle allichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, worden êèsmaal onvcrgeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. (A«er t Hoogiluilsch van 11. /.schokke). ncgensle vervolg, ziel ons vorig nummer XVII. Mijnheer Pyk gevoelde zich op dezen grooten dag geheel in zijne weerde. Terwijl hij het geluk van twee deugdzame zielen, die hem dierbaer naren, wilde vestigen, had hij ter zelfder tijd gelegenheid om zij nen welstand die aan rijkdom grensde, te ontvouwen. De kleine list om het doel des feestdag? geheim te houden lot op den beslissaiiden oogenblik, kittelde hem bijzonderlijk. Hij ging van kamer tot kamer, zegde iederen gast wal schoons, aanhoorde de vleitaal van allen, gaf bevelen in keuken en kelder, en drukte de vreesachtige Betely somwijlen met eenen bedui denden glimlach de hand. Maar geene rooie zonder doornen! Twee dingen stoorden de luim van mijnheer Pyk. Zijne zuster, Betely’s tante, had in de gelukzalig heid haars herten, met praatzuchtige vriendelijkheid, aan eene oude vriendin het geheim des dags ver trouwd. De vriendin zou liever gestorven zijn, dan dat zij het geheim, welke haar op de tong brandde een oogenblik aan haren lieven gebuür, mijnheer den barbier van Thosa hadde verzwegen. De heer barbier dacht het zich eene ambtspligt het aan al ’ijne tegenwoordige kalanten te moeten ontdekken. kalanten maakten het hunnen vrouwen bekend, 'enoeg, binnen drie minuten doorliep liet geheim 1 e veertig voorhandene ooren; ieder nam een gewig- 00 a 00 OO 00 a 29 50 00 a 27 OO 00 a 25 OO 00 a 17 50 a 13 00 a 25 75 a 90 a 20 a w 00 a 83 50 15-75 fr. I maart. 15?

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1