VEURNE 25 MAART. Algemeene Tijdingen. maa Te Luik is eene maatschappij lol stand gekomen, om voor de werklieden gezonde en goedkoope woningen le bouwen, waar van zij, na eenige jaren tijd, eigenaar kun nen worden. Ziet hier het doel en de voorwaarden van het genootschap: De maatschappij heeft tol doel mede te werken aan de verzedclijkihg en bet welzijn der behoeftige en werkendestanden, door hun goedkoopeen gezonde wooningen te bezorgen. Ten dezen einde zal zij de huizen aankoopen, die haar tot hét bereiken van haar doel geschikt schijnen of er, volgens opzettelijk gemaakte plans, doen bouwen. Zij neemt de inrichting van werkmans- bèluiken niet aan; zooveel het mogelijk is, som voor uwe Een vraagstuk, waarvan bet onderzoek sedert lange jaren in Belgie duurt, en waarbij de wetenschap en de landbouw vee! belang had, is eindelijk opgelost. De commissie, in 1832 door hel gouvernement aangesteld om het vraagstuk der inenting van hel vee tegen de longziekte le onder zoeken, heeft haar zevende en laatste ver slag afgekondigd, en verklaart zich duide lijk en luidop ten voordeele van hel kracht dadig stelsel,door den geneesheer Willems uitgevonden. Houdt uwe centen gereed! is eene spreuk dat de klerikalen ten allen stonde en ter aller gelegenheid gereed hebben. Wordt er door het liberaal ministerie ’t is gelijk welk voorstel te harde gebracht: houdt uwe centen gereed zeggen de klerikalen, om aan de kiezers en belastingschuldigen te doen gelooven, denken zij, dat hel Staatsbestuur verkwistend is. Hel is onbetwistbaar dat het land een inkomen moet hebben, om den staatswa- gen recht te houden en hem le doen voort gaan. Hel spreekt van zelfs dat het volk dit inkomen aan den Slaat moet verschaf fen. llé wel, de klerikalen hebben voor sijsleem van aan de menschen, alle slach van belasting, aan den slaat betaald, ’t zij groote of kleine, als verdrukkend te doen aanzien. Dit noemen zij de vrienden van het volk zijn. Zij zoeken, zeggen wij, alle belastingen voor den staal hatelijk le maken, en zij zullen nooit spreken van de belastingen welke aan de Kerk betaald worden. Noglhans zijn deze belastingen alles be halve klein. Bij het doopsel, bij de eerste kommunie, bij hel huwelijk, wordt er betaald. Wanneer gij komt te sterven wordt ér zal ieder huis afgezonderd zijn en i eene familie behelzen. De maatschappij zal hare huizen vei huren aan eenen matigen prijs, maar di noglans zal toelalen aan de deelhebbers tei minste 31/2 p. c. te betalen. Het overscho der opbrengst van de huizen zal verdeelt of volgens de beslissing van de algemeen' vergadering gebruikt worden. Er zullen twee manieren van verlui ren zijn l.° De gewone verhuring per maant of per jaar; 2.” De verhuring met de betaling var eene zekere somme boven den pachtprijs waardoor de huraar binnen eenen bepaal den tijd eigenaar van zijn huis wordt. De maatschappij zal samengesteld zijl uit al de persoenen, die voor twee bon derd franks ten minste inschrijven. De notariale acte, waarbij de maat schappij ingericht wordt, zal binnen de zei maanden, die Op de storting van hel belooj dezer somme volgen, opgemaakt worden Het bestuur van de maatschappij za toevertrouwd worden aan eenen raad, die de macht zal hebben over alles wal lot den gang van de instelling noodzakelijk is, tc beschikken. Maar in geen geval zal de raad eenen aankoop mogen doen of tot com bouwing overgaan, zonder hel geld dal daartoe noodzakelijk is, in kas te hebben. Alle jaron zullen de leden in algemeene vergaderingen de rekeningen onderzoeken, stemmen over het gebruik van het geld, dat, na aftrok der intresten, overschiet en de leden van den raad benoemen. De statuien, welke naar de bovenge melde grondslagen opgesleld zijn, zullen maar eenen authentieken vorm krijgen, nadat zij aan dc goedkeuring der leden in algemeene vergadering onderworpen zijn geweest. Wij herinneren ons dat over eenigen lijd bij de leden van hei bureel van weldaad dezer stad, insgelijks hel projekl beslaan heeft om werkmansbuizen te bouwen en aan oenen lagen prijs le verhuren mei ver mogen, voor den gebruiker, om eenezekere som boven zijnen pachtprijs le betalen, en hem aldus bij lijd eigenaar van zijn huis le laten worden. Zulke ondernemingen kunnen, volgens ons, niet genoeg loegcjuichl worden. De werkman eene goedkoope en gerief lijk woonst verschaffen, hem tevens aan sporende, door hel vooruilzicht van eigenaar le worden, om zijne penningen le sparen, in plaats van zé in braspartijen te verloeren, is zekerlijk eene der schoonste daden welke de mcnschlievendheid kan uitwerken, Wij ‘weten niet of het bureel van wel daad van zijn ontwerp heeft afgezien of neen, wij wenschen van neen. eene niet onbeduidelijkc begraven is gevorderd. Zonder te rekenen de Sinte-Pieters pen ning, de kleine Chinezen, de univérsileit van Leuven, enz. enz. enz. Niet dat wij daartegen willen opkomen, neen: de kerk is vrij le vragen en den ge- loovigen van le geven. Maar wij vinden dat het niet betaamt dief le roepen, wan neer men zelfde hand in eene andermans borze heeft zitten, in andere woorden, w ij vinden dat hel de klerikalen niet wel af komt, de belastingen die men aan den Slaat betaald te beknibbelen en te hoog le vinden, wanneer zij zelf zulke oneindig groote belastingen heffen. Maar, wij herhalen hel, dit is slechts eene tak tick van hen, om zich van het volk le doen beminnen en zich als de vrienden der vrijheid uit le geven. En nogthans zijn zij tegen al wat het volk eenige vrijheid, eenig voordeel zal verschaffen. Zij zijn tegen al dat billijk is, als het maar door een ministerie dal zij haten, voorgestcld wordt. Na eene eerste maal dc versterkingen van Antwerpen gestemd tc hebben, stem men zij er eene tweede maal legen, ho pende aldus aan het bewind le geraken. Zij waren legen de afschaffing der ok- trooijen, welke eene wezenlijke weldaad, een gemak voor het volk bijgebracht heeft; zij hebben de brouwers en stokers legen dezelve willen opruijen, denkende dal deze hun zouden helpen het gezag omverwerpen. Zij zijn legen de wet op de successie rechten, omdat deze juist is en het geld neemt waar het zich bevind. Zij hebben altijd legen de ontwikkeling van den landbouw geweest, en hebben de maatregelen door hel liberaal ministerie ten voordeele dezer nijverheid genomen, getracht belachelijk tc maken. Waarom?... Óm dat zij liever hebben dat den landbou wer in d’onwetendheid blij ve en met zijne ware belangen niet bekend sta. Zij zijn legen hét onderwijs van den staat, omdat dit liet volk verlicht. Zij werken met handen en met voeten tegen de liberale dagbladeren, en .zeggen dat zij de grootste voorstanders zijn der drukpersvrijheid die er beslaan. Zij zijn legen liet leggen van ijzelen- en steenwegen, om dal deze de buitenlieden met de sledcliedcn meer in aanraking doen komen en hun de gelegenheid geeft om le redeneren. Eindelijk zijn zij tégen al wat vooruit gang kan verwekken, dat licht kan ver spreiden, het volk matericele welzijn en voorspoed verschaffen, en nog zullen zij houden staan dat het volk geen gróotere vrienden heeften de vrij heid'geen grooleïe voorstanders, dan de klerikalen. voor opstand; allen eerbied voor hel konink lijk gezag is verdwenen, en reeds heeft op zekere punten des lands het geroep. De republiek of de dood weèrgalmd. De laatste lijdingen uit America, door den China aangebracht, melden dal Sheri dan Early heelt geklopt en krijgsgevangen gemaakt. I eerde gezelschap, in plechtigen cirkel rondslaande, over de lakonische liefdesverklaring in eencn scha terlach uitbrak, of den neus optrok, of in den iiciïs- c’o k beet om het meesmuilen te verbergen. Hij stond weer op. Het schrijven ging hem hoege naamd niet. Misschien gelukte hel voor1 dé vuist. Hij trad voor den spiegel, om met lachend gezicht, Vlei- jeude stemtnü iets liefs te zeggen. Op dien oogenbljk braglén heni twee zeer verschillige dingeil builen zich iel ven. Ten eerste, hij zag zich aangekleed,'hiaar zijn hair was nog verward als ’snachts, ongekruld. Ten tweede,-óp de kerk van ’t naburig dorpke, sloeg het tien uren, en de godvruchtige christenge meente kwam van de godsdienstoefening terug, over alle naburige wegen en stegen verspreid. Eefle koude rilling overliep hem. tlij hadde bijna aan hekserij geloofd, want hij meende dat hel nog geen negen uren zijn kou. Genomen dat hij zich in galop op weg gezel had, zoo'moest hij voilé ander halve mijl tot aan de afgelegene burg van mijnheer Pyk draven. Dan ware ’t half vóór twaalf. Waarschijnlijk op het oogenblik het vérlo- vingsgezelsèhap al vergaderd waarschijnlijk was hij nu al het voorwerp van het algemeen gesprek waarschijnlijk was Betely met hare tante al daar; want om de hitte der zon te ontgaan, had zij vermoe delijk de inorgendkoelte benuttigd, om drie mijlen wegs af te leggen langs 1 halwaglc. Eh de bruide gom stond nog ongekamd en ongepoederd voor deïi spiegel, hiel de witte papierkens aan t hoofd. J. F. J. HEHREMAXS. Te tervolgen). WERKMANS-WOONINGEN. LANDBOUW. Z.omlag26 innart viert onze koninklijke maat schappij van Rhelorika bare jaarlijksche feest van half vasten, genaamd Loetarefeest. Ter dezer gelegen heid is er eene boiling's av onds om 4 ure, voor dc vrouwen der deelmakende leden, om twee groótc kraken, dan kaartspel en andere vreugdebedrijven. Gemelde maatschappij is beschikt op 17 april aan slaande, 2-"1 l’aaschdag eene buitengewoone ver- tooning te geven ten voordeele van de verdienste lijke tooneeïlief hebster Mev. Faucónnier, van Gent. De voorstellingzal zamengesteld zijn van Monhgnij drama in drij bedrijven, én Jaakske »«el zijn fluitje, blijspel met zang in twee bedrijven, en een lusselien- spel. Velen onzer visschrs en mannen van den om trek maken zich gereed en vertrekken naar Duin- kerke, alwaar zij bescheept worden voor de groote visscherij op Island; veel vroeger dan andere jaren zijn de,vaartuigen aldaar in gereedheid.gébragt en dagelijksch varen zij bij guns'igen wiedde haven uit. Ook onze groole sloepen zijn in volle bezigheid HOUDT UWE CENTEN GEREED.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2